Abolicja.info

Zwrot podatku z zagranicy a abolicja podatkowa

Od roku 2007 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepis art. 45 ust. 3a pkt 5.  Czytamy w nim:

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystapiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

Z tego przepisu wynika, że osoba, która otrzymała zwrot podatku zapłaconego wcześniej za granicą, powinna go doliczyć do podatku polskiego i wpłacić do fiskusa. Warunkiem jest jednakże – zgodnie z tym przepisem – aby podatek polski został wcześniej pomniejszony o podatek zagraniczny (zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania – metodą zaliczenia).

Wszystko tutaj wydaje się jasne. Polskie zobowiązanie podatkowe najpierw zostało zmniejszone o podatek zapłacony za granicą, a po zwrocie tego zagranicznego podatku, podatek polski jest wyrównywany do podstawowego poziomu, jaki wynika z zastosowania polskiej skali podatkowej.

Na przykład:

Pan X uzyskał w 2004 r. dochód w NL w wysokości 50.000 zł i zapłacił tam podatek – 7.000 zł. Jego polskie zobowiązanie podatkowe od 50.000 zł wyniesie (zgodnie ze skalą podatkową) 10.397,28 zł.  Obliczając podatek do polskiego fiskusa Pan X musi teraz odjąć podatek zapłacony za granicą od zobowiązania polskiego: 10.397,28 – 7.000 = 3,397.28 zł.

A zatem 3,397.28 zł to jest kwota, którą Pan X musi zapłacić w Polsce.

W roku 2007 podatnik otrzymał zwrot podatku holenderskiego w pełnej wysokości (albo w niższej – co jest bez znaczenia). Ten zwrot powinien wpłacić w całości do urzędu skarbowego, jako że zwrot ten powoduje, że podatek ostatecznie nie został zapłacony w Holandii. Gdybyśmy teraz obliczali zobowiązanie podatkowe Pana X, to wynik byłby taki: całkowite zobowiązanie Pana X = 10,397.28 zł.

Zwrot zagranicznego podatku powoduje zatem konieczność jego zapłaty polskiemu fiskusowi. Ważne jest jednak to, że dotyczy to kraju, w którym PL ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdzie metodą zapobiegania temu opodatkowaniu jest metoda zaliczenia (kredytu)A więc dotyczy to tych państw, na terytorium których zarobki objęte są obecnie abolicją podatkową.

Jak jednak ma się taki zwrot do abolicji podatkowej? Podatnicy często pytają, czy ten zwrot mogą objąć abolicją i zatrzymać go sobie (ewentualnie odzyskać z powrotem).

Od razu powiem, że co organ podatkowy to inne stanowisko. Według mnie, jednak kwotę podatku zwróconego trzeba objąć abolicją i ją odzyskać, albo zatrzymać jeżeli nie została jeszcze wpłacona.

Dlaczego? Zacznijmy od tego, że celem abolicji podatkowej nie jest zwolnienie z podatku, ale zrównanie obciążenia podatkowego osób stosujących – zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania – metodę zaliczenia, z osobami stosującymi metodę wyłączenia, jako sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Osoby z grupy drugiej (metoda wyłączenia) w przypadku zwrotu podatku z zagranicy nie muszą wpłacać tego podatku do polskiego fiskusa. Ich dochody, a więc i zwroty podatków (zapłaconych z tych dochodów) są wyłączone z opodatkowania w Polsce. Dlatego także i osoba z grupy pierwszej (metoda zaliczenia) nie powinna odprowadzać tego zwróconego zagranicznego podatku do urzędu skarbowego.

Innym dowodem na poprawność tego rozumowania jest fakt, że cytowany powyżej przepis odnosi się tylko do osób stosujących metodę zaliczenia (grupa pierwsza). Nie mówi nic o konieczności zapłaty podatku przy metodzie wyłączenia.

Jaka jest konkluzja? Kwota podatku zwróconego z zagranicy podlega ustawie abolicyjnej. A zatem jeżeli podatek ten został już zapłacony polskiemu fiskusowi, to należy się jego zwrot. Natomiast jeżeli podatek ten nie został jeszcze wpłacony, to można go zatrzymać a wniosek abolicyjny powinien być tak wypełniony, jakby ten podatek został zapłacony.

Przypominam jednak, że są to moje wnioski, które nie koniecznie muszą się pokrywać z opinią konkretnego urzędu skarbowego. W związku z tym, że różne urzędy mają różne zdanie w tej kwestii uważam, że najlepiej będzie zadzwonić bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego i tam dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

103 Komentarze »

 1. Jeśli podatek zwrocony z IR w Anglii zatrzymam (zostanie mi wyplacony najprawdopodobniej styczniu 2009r) to czy mam go gdzies zadeklarowac zeby dopelnic formalnosci czy w ogole nie informowac w zaden sposob US?
  Nie musi Pan deklarować, dopóki nie uzyskuje Pan dochodów w Polsce. Jeżeli ma Pan dochody także w kraju, to wówczas ten zwrócony podatek będzie Pan musiał wziąć pod uwagę przy ustaleniu nowej stawki podatkowej do polskiego dochodu. Jeżeli podatek dotyczy dochodów z lat 07 albo 08 to będzie trzeba złożyć korektę PIT-36.

  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Alan — 19 grudnia, 2008 @ 1:50 pm | Odpowiedz

 2. Witam,
  Nurtuje mnie wciaz jedno. Mieszkam w Irl od 2 lat. Prace zaczelam w 2007 roku i pracuje nadal, nie wracam do Polski w najblizszym czasie.
  Nie pracowalam w roku podatkowym 2007 i 2008 w Polsce.
  Napisal Pan ze abolicja mnie nie obowiazuje to znaczy, ze nie musze rozliczac sie w Polsce? Nie musze robic nic, nawet isc do US w PL? A jesli wroce za rok np. to co wtedy? Co mam wtedy zrobic?
  Z Pana odpowiedzi zrozumialam, ze powinnam tylko powiadomic US, ze przebywam za granica wraz z czynnym zalem, czy tak?
  🙂 TAK

  I proszę nie zapomnieć o przechowywaniu dowodów otrzymywania wynagrodzenia, gdyż po powrocie do Polski US będzie Panią pytał, skąd ma Pani pieniądze. Aha, i po powrocie konieczne będzie poinformowanie US o zmianie miejsca zamieszkania na NIP-3.

  Bede serdecznie wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam Pana serdecznie:)
  Również pozdrawiam Panią serdecznie!

  Komentarz - autor: Justyna — 19 grudnia, 2008 @ 6:23 pm | Odpowiedz

 3. Panie Rafale, witam ponownie
  Poruszył pan temat, ktory tez mnie bardzo interesuje, i o który to wczesniej juz pytałam. Mój tok rozumowania tez jest taki jak Pan tutaj przedstawił.Niestety, kontakty z US to istne tortury. Nasza sytuacja jest taka, ze dokonaliśmy juz doliczenia do podatku w 2007r. z powodu zwrotu nadpłaty z Holandii za 2005 i 2006r.(pisze nadpłaty,gdyz Holandia nie zwrociła całości podatku a tylko jej cześć, a dodam jeszcze ze pierwotnie pobrała tak duzy, ze w Polsce nie trzeba było dopłacac.Formalności podatkowe spełnione, teraz wystapilismy w ramach abolicji o zwrot, i przy pierwszym kontakcie i uzgodnieniach pracownik US mowił, ze bedzie zwrot, jednak co do czego, to sie teraz okazało, ze nie ma co zwracac, ze z dokumentów nic nie wynika do zwrotu (fakt, w pit za 2005 i 2006 nie ma podatku, jest w pit 2007 i w zwiazku z tym oswiadczenie US kazał napisac, ze to tego dotyczy, i tam napisalismy, ze to zwrot nadpłaconego podatku jest, mało, 2007r. podatnik nie miał innych dochodów i tylko ta dopłata widnieje w pit).Ale koniec koncow, US ma wielkie watpliwosci co zrobic, ze az wystapił o interpretacje. Szkoda, ze Pan wczesniej nie zamiescił tak ładnego wyjasnienia, bym przeczytała US. A ja sie naprawde martwie, zeby nie skonczyło sie, ze nie zwróca.
  Pani Doroto, powiem szczerze, że sam myślałem wiele nad tym, co należy zrobić ze zwrotem podatku w aspekcie abolicji podatkowej. Z telefonów, które wykonałem, dowiedziałem się tago, że co urząd to interpretacja, i że każdy z nich podchodzi do tego tematu jak do jeża. Mam nadzieję, że odzyskacie Państwo zapłacony podatek. Proszę mi napisać, jak się sprawa skończyła: rafchmielewski@yahoo.com
  Pozdrawiam
  Dorota
  Pozdrawiam również, Rafał

  Komentarz - autor: Dorota — 20 grudnia, 2008 @ 10:43 am | Odpowiedz

 4. Panie Rafale,
  Mam analogiczną sytuację, spotkałem się ponadto jeszcze z opinią jednego z US aby zwrot podatku doliczać do dochodu (z roku w którym otrzymałem zwrot).
  Tak, różne opinie krążą na ten temat – niestety.
  Czy może dotarł Pan do jakiś konkretnych interpretacji bo zastanawiam się czy jest sens korzystać z abolicji jeśli otrzymało się już zwrot podatku?
  To są dwie różne rzeczy. Można skorzystać z abolicji otrzymawszy zwrot albo nie 🙂

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam! Rafał

  Komentarz - autor: OLO — 23 grudnia, 2008 @ 2:31 pm | Odpowiedz

 5. Mam jeszcze jedno pytanie, wspomniał pan że : „Od roku 2007 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepis art. 45 ust. 3a pkt”, zakładam, że prawo nie działa w wstecz… wiec co w przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot podatku zapłaconego w UK (za rok 2004) w roku 2005?
  No właśnie, nawiązując do poniższego, są i były różne opinie na ten temat wśród USów. Proponuję skontaktować się ze swoim US i zapytać, jak oni to potraktują. Ja bym złożył korektę PIT-36 i w niej zwiększył dochód a zmniejszył kwotę pobranego przez płatnika podatku. Oczywiście trzeba by było dopłacić podatek polskiemu fiskusowi.

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: OLO — 23 grudnia, 2008 @ 7:42 pm | Odpowiedz

 6. Witam,
  czy mógłby ktoś udzielić mi informacji odnośnie mojej sytuacji? Mianowicie pracowałem w latach 2005-2006 w Anglii (2 razy po ok. 3 miesiące w wakacje). Po tych dwóch latach uzbierało mi się blisko 1000funtów podatku. Wystąpiłem o zwrot tego podatku przez jedną z polskich firm i otrzymałem go w 2007 roku. Nie zapłaciłem od tego żadnego podatku w Polsce.
  Niestety miał Pan obowiązek rozliczenia tych dochodów w PL na PIT-36.
  W latach 2005-2007 nie uzyskiwałem żadnego dochodu w Polsce. I tu pytanie:
  Czy obowiązuje mnie abolicja podatkowa, czy po prostu jedyna możliwość to zapłacenie zaległego podatku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  W związku z tym, że ciążył na Panu obowiązek podatkowy od tych dochodów, powinien Pan teraz wnioskować o abolicję. Jednakże nie spowoduje to konieczności zapłaty zaległego podatku.

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ciekawy — 1 stycznia, 2009 @ 8:38 pm | Odpowiedz

 7. Witam!
  Od kilku dni ślęczę na tematem rozliczenia przychodów z UK. Wiem już co i jak z przeliczaniem, ale utknęłam w momencie wypełniania zaległych PIT-36 za rok 2004 i 2005r. W 2004 r. osiągnęłam dochody w Polsce oraz UK. W roku 2005 tylko w UK. Czy w PIT-36 za 2004 rok podatek zapłacony w UK w 2004 roku a zwrócony mi w roku 2005 mogę odliczyć od podatku należnego do zapłaty w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego) a następnie doliczyć go do podatku należnego w PIT-36 za rok 2005 w rubryce „Doliczenia do podatku”?
  Tak jak wspominałem we wpisie – każdy US ma swoją politykę w tym zakresie i różne są podejścia do tego tematu (wówczas nie było tutaj żadnych reguł). Zatem proponuję skontaktować się telefonicznie z własnym US i zapytać. Ja bym nie robił doliczenia do podatku za 2005 (ten sposób obowiązuje obecnie), a jedynie nie uwzględniał podatku za rok 2004 zwiększając oczywiście dochody za ten (2004) rok. No ale Pani US może mieć inne zdanie dlatego proponuję się upewnić, by nie musiała Pani robić korekty.

  Pozdrawiam, Rafał,

  Komentarz - autor: Katarzyna — 3 stycznia, 2009 @ 8:37 pm | Odpowiedz

 8. Dziękuję serdecznie za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Oczywiście ma Pan rację. Prześledziłam historię przepisu z art. 45 ustawy o pdof i niestety wtedy przepis brzmiał inaczej. Szkoda, bo taki sposób pozwoliłby mi na uniknięcie dopłaty za 2004 r. Doliczenie do roku 2005 spowodowałoby bowiem całkowite umorzenie w moim przypadku, gdyż wtedy pracowałam tylko w UK.
  Niestety w moim US nie umieli mi odpowiedzieć konkretnie tzn. powiedzieli, że mogę zrobić tak albo tak. Jednak nuta niepewności w ich głosie i wzajemne konsultacje urzędników podczas mojej rozmowy powodują, że boję się jednak, że jak przyjdzie do wydania decyzji w tej sprawie to okaże się, że skoro przepis brzmiał wtedy inaczej to nie będę miała wytłumaczenia.
  Panie Rafale, jeśli można jeszcze bliższe wyjaśnienie dot. zaproponowanego przez Pana sposobu. W 2004 r. zapłaciłam w UK 2400 zł podatku. Po upływie angielskiego roku podatkowego otrzymałam zwrot kwoty 3600 zł (podatek w formie zaliczek był jeszcze płacony w I, II, III 2005). Uznać zatem należy, że za rok 2004 otrzymałam zwrot podatku w całości i w PIT-AZ w kolumnę „Podatek zapłacony za granicą” wpisać powinnam „0”?
  Będą bardzo wdzięczna za pomoc.
  Nie! 🙂 Powinna Pani napisać kwotę pobraną przez zagraniczny US. Jeżeli wpisze Pani „0” to wówczas US nie zwróci Pani zapłaconego podatku – to wynik odejmowania. Jak jednak mówiłem, najpierw się trzeba skontaktować z własnym US i ustalić, jak wg nich wygląda rozliczenie zagranicznego podatku, zwróconego i następnie wpłaconego polskiemu fiskusowi.
  Pozdrawiam
  Również pozdrawiam i dziękuję za komentarz! Rafał

  Komentarz - autor: Katarzyna — 4 stycznia, 2009 @ 7:40 am | Odpowiedz

 9. Dziękuję. Dzięki Panu mam już jasność jak się rozliczyć. Pana strona jest bardzo przydatna.
  Życzę sukcesów : )
  To ja dziękuję i pozdrawiam! Rafał.

  Komentarz - autor: Katarzyna — 5 stycznia, 2009 @ 12:57 pm | Odpowiedz

 10. Witam serdecznie,

  przeczytałam Pańska informacje na temat stosunku ustawy abolicyjnej do zwrotu podatku z zagranicy i mam mieszane uczucia. Zjednej strony pisze Pan, że:
  „Kwota podatku zwróconego z zagranicy podlega ustawie abolicyjnej. A zatem jeżeli podatek ten został już zapłacony polskiemu fiskusowi, to należy się jego zwrot. Natomiast jeżeli podatek ten nie został jeszcze wpłacony, to można go zatrzymać a wniosek abolicyjny powinien być tak wypełniony, jakby ten podatek został zapłacony.”

  Natomiast odpowiadając pani Katarzynie wskazał pan że w rubryce „podatek zapłacony za granicą” należy wskazać zero.

  Mam wrażenie że są to sprzeczne informacje. I nadal nie wiem jak wypełnić PIT-AZ w przypadku odzyskania podatku zapłaconego zagranicą, czy w rubryce PIT-AZ „podatek zapłacony za granicą” należy wskazać podatek w wysokości pobranej przez zagraniczny fiskus (pomimo ze później go zwrócono) czy też wpisać 0 zł bo suma sumarum żaden podatek nie został odprowadzony. wpływa to również na wypełnienie korekty PIT-36 w rubryce 165. co Pan o tym sadzi Panie Rafale?

  pozdrawiam
  serdecznie
  K.
  Witam Panią. Tak, ma Pani rację. W tej rubryce należy wpisać podatek, który został pobrany przez zagranicznego fiskusa mimo tego, że faktycznie został on zwrócony (z Panią Kasią – powyżej – już omówiłem ta zmianę, muszę jeszcze zmienić w powyższym komentarzu). Jednakże muszę zwrócić Pani uwagę na wysokie ryzyko zakwestionowania tego podejścia przez Pani US. Jak pisałem we wpisie znane mi są dwie rozbieżne interpretacje tego zagadnienia przez US’y. Zgodnie z tym podejściem, któremu ja zaprzeczam, należałoby w tej komórce PITu-AZ wpisać faktycznie 0.

  Pozdrawiam i dziękuję za uwagę!
  Rafał.

  Komentarz - autor: Kasiakom — 6 stycznia, 2009 @ 9:19 pm | Odpowiedz

 11. Witam,
  Pracowałam w Anglii w 2003 i w 2004 r. (w Polsce nie miałam żadnych przychodów). W 2005 r. dostałam zwrot podatku tam zapłaconego. Z tych dochodów do tej pory nie rozliczyłam się z polskim fiskusem. Chciałam się poprawnie rozliczyć z US w ramach abolicji podatkowej i zgodnie z Pana radą zadzwoniłam do mojego US (Lublin), gdzie mam ująć odprowadzony w Anglii, ale zwrócony podatek. Ku mojemu zaskoczeniu Pani udzieliła mi informacji, żeby w ogóle nie ujmować zwróconego podatku (czyli chyba potraktować sprawę jakby podatek w ogólne nie został zwrócony przez angielskiego fiskusa). Czy spotkał się Pan z taką interpretacją? Boję się, że inny urzędnik w tym samym US może mieć inne zdanie na ten temat. Gdzie według Pana interpretacji powinnam ująć ten podatek? Rozumiem, że jego ujęcie mimo wszystko nie spowodowałoby konieczności jakiejś wpłaty do fiskusa?
  Pierwszy raz się spotkałem z opinią fiskusa, która jest zbieżna z moją w tej kwestii 🙂 Oczywiście inny urzędnik może to inaczej potraktować, ponieważ w tym zakresie mają oni niestety różne zdania, i będzie Pani zmuszona do zapłaty. Ale wg mnie to bezprawne. Rafał.

  Komentarz - autor: Kasia — 12 stycznia, 2009 @ 12:05 pm | Odpowiedz

 12. witam,
  mam wątpliwosc.Mój mąż w 2007 roku przepracował w UK tylko 5 tygodni, a reszte roku pracowal w Pl. Czy w takim przypadku również nie musi sie rozliczać? Uprzejmie dziekuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Justyna
  Przeciwnie, w takim przypadku MUSI się rozliczyć z dochodów w UK. Rafał

  Komentarz - autor: Justyna — 13 stycznia, 2009 @ 9:12 pm | Odpowiedz

 13. Dla mnie to też jest wielki magiel. Ja dzwoniła i byłam i za każdym razem coś innego móiwą. Ja złożę deklaracje z 2005 roku tak jak bym nie zapłaciła tego podatku. Wpisze tylko różnicę. u mnie wychodzi akurat 1000 zł zapłaconego podatku za granicą po korekcie zwróconego podatku w roku następnym przez brytyjski US, bez tego miałabym ponad 3000 zł w 2005 roku zapłaconego podatku brytyjskiego. Ale mi zwrócono cześć w 2006 r i to jakieś 2000 zł. Sama nie jestem pewna gdzie powinnam go ująć. Najwyżej będą korekty.

  Komentarz - autor: Ania kwak — 14 stycznia, 2009 @ 12:47 pm | Odpowiedz

 14. Zapomniałam z Góry Dziękuje za udzielone mi porady, gdyby nie PAna blog i e-booki wogóle bym nie ruszyła tych wniosków. Dalej mam ciemność przed oczyma jeśli chodzi o kwestię „Zwrotu podatku z zagranicy a abolicja podatkowa”. Pozdrawiam i Życzę udanego roku 🙂

  Komentarz - autor: Ania kwak — 14 stycznia, 2009 @ 12:51 pm | Odpowiedz

 15. Ja poszperałam i wyczytałam coś takiego „Zwrot podatku-
  W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymano zwrot, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku wg skali podatkowej (PIT-36, PIT-37) albo liniowego (PIT-36L), kwoty uprzednio odliczone.
  Taka sytuacja może zdarzyć się w związku z zagranicznymi rozliczeniami rocznymi podatku, szczególnie, gdy rok podatkowy za granicą nie jest rokiem kalendarzowym, jak w Polsce.

  Jeżeli podatek zagraniczny został wpłacony i uzyskany z powrotem w tym samym polskim roku podatkowym, podatnik nie ma prawa go odliczyć. Jeżeli podatek zagraniczny został wpłacony w danym polskim roku podatkowym, ale został zwrócony w roku następnym, ale przed złożeniem zeznania rocznego, podatnik może wg własnego wyboru:

  odliczyć podatek w tym roku i doliczyć w następnym;
  nie odliczać podatku w ogóle.
  Oczywiście otrzymując zwrot podatku nie odliczonego (z powodu niekorzystnej proporcji czy z innego powodu) nic nie musimy robić, nie musimy doliczać.
  e-Porady: przeczytaj odpowiedzi w bazie rozwiązań podatkowych” stronka http://www.pit.pl/podatek_zagraniczny_ulga_pity_roczne_2008_4836.php i Jak t
  u być mądrym 🙂

  Komentarz - autor: Ania kwak — 15 stycznia, 2009 @ 9:03 am | Odpowiedz

 16. Wiam
  Ja mam pytanie odnosnie podatku w UK ale nie zwrotu a doplaty. Za rok 2005 w ktorym pracowalam tylko w UK musialam doplacic ok 500 GBP w roku 2006. W jaki sposob i gdzie mam to uwzglednic we wniosku abolicyjnym.
  Z gory dziekuje za informacje.
  Pozdrawiam serdecznie Ewa.
  Myślę, że to nie ma znaczenia. Ja bym go zaliczył na rzecz 05 roku. Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Ewa — 16 stycznia, 2009 @ 7:27 pm | Odpowiedz

 17. Otrzymałam w 2007 roku zwrot podadatku z holandii za 2006 rok i w roku 2008 za rok 2005. Rozliczałam się w polskim US, jednak nie uwzględniając zwrotów. Czy mogę teraz skorzystać z abolicji podatkowej i wnosić o umorzenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Wg mnie tak, jednak zdania organów podatkowych są podzielone. Pisałem o tym już w niniejszym blogu. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Gosia — 20 stycznia, 2009 @ 3:10 pm | Odpowiedz

 18. Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy może zdarzyć się tak, że US wyda decyzję odmowną odnośnie umorzenia i będę musiała zapłacić polskiemu fiskusowi zwoty, które otrzymałam z Holandii?
  Niestety może się tak zdarzyć. Chociaż wg mnie będzie to bezprawne.

  Komentarz - autor: Gosia — 20 stycznia, 2009 @ 9:04 pm | Odpowiedz

 19. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozwiał Pan moje wątpliwości.
  Niebawem ukarze się w Gazecie prawnej wywiad ze mną, gdzie omawiam tą kwestię. Być może to zmieni praktykę organów podatkowych. Nawiasem mówiąc, słyszałem że jakiś US ma tą samą opinię co ja 🙂

  Komentarz - autor: Gosia — 20 stycznia, 2009 @ 9:40 pm | Odpowiedz

 20. Ja pracowałam w 2007-2008 w Irlandii, z czego w 2007 caly rok w Irlandii i za 2007 nie ubiegałam sie o zwrot podatku. Natomiast w 2008 przepracowałam w Irlandii 7 mcy a 3 mce w Polsce, w zwiazku z tym ze wrocilam do Polski na stałe dostałam zwrot podatku w smiesznej kwocie 85 zł!(to w przeliczeniu na euro, ktorego kurs byl wtedy duzo nizszy) Wobec tego czy tez musze wypelniac PIT-AZ? czy tylko PIT-36??
  Pani Aniu, abolicja nie dotyczy Irlandii 🙂

  Komentarz - autor: Ania — 22 stycznia, 2009 @ 7:20 pm | Odpowiedz

 21. Dziękuję za odpowiedź!W sumie to nie wiedziałam,że nie dotyczy Irlandii, wszędzie jest teraz głośno o tym. Czyli w takim wypadku jak będę się rozliczać za rok 2008 nie muszę wykazywać dochodów z zagranicy? Wystarczy tylko PIT-37?
  No nie zupełnie 🙂 Jeżeli osiągnęła Pani dochody również w Polsce to powinna Pani złożyć PIT36 i uwzględnić tan dochody z IRL. W tym rozliczeniu pomoże Pani moja książka o rozliczeniu zagranicznych dochodów.
  Rafał.

  Komentarz - autor: Ania — 22 stycznia, 2009 @ 8:18 pm | Odpowiedz

 22. Czyli wszystko jasne!!Jeszcze raz dziękuję!

  Komentarz - autor: Ania — 22 stycznia, 2009 @ 8:38 pm | Odpowiedz

 23. Jeśli wykażę jednak te dochody z Irlandii i przekrocze jakis tam próg podatkowy to bedę musiała zaplacic podatek w Polsce? To chyba mija sie z celem skoro placilam podatki w Irlandii!! Napisal pan wczesniej,że abolicja nie dotyczy Irlandii, ale wszedzie gdzie zapytam mowia,że dotyczy i tez mam sie rozliczyc .Juz sama nie wiem?

  Komentarz - autor: Ania — 23 stycznia, 2009 @ 10:11 am | Odpowiedz

 24. Witam serdecznie. Korzystającv z abolicji podatkowej dotosób pracujacych w 2007 w Holandii dokonałem rozliczenia sie przed US w Polsce. Rozliczenie przygotowało mi biuro rachunkowe. Chciałbym sie jednak dowiedzieć w którym miejscu formularza PIT 36 znajdę kwotę jaką ewentualnie powinienem wpłacić do US. Za odpowiedź dziękuję i pozdrawiam

  Komentarz - autor: Krzysiek — 23 stycznia, 2009 @ 3:42 pm | Odpowiedz

 25. Witam!
  Mam pytanko.
  W roku 2005 pracowałem przez 6miesięcy w Wielkiej Brytanii(umowa o pracę), po powrocie w grudniu zacząłem pracę w Polsce. W następnym roku, czyli 2006 rozliczyłem się z dochodów uzyskanych w Polsce ale nie miałem pojęcia że muszę wykazać zarobki z WB. Sprawa jednak jest jeszcze bardziej skomplikowana ponieważ do pracy wyjechałem na ” Jedno semestrowym urlopie dziekańskim”, po sesji zimowej w roku 2006 wróciłem na studia. Czy w związku z moim studiowaniem jestem zwolniony z płacenia podatku i rozliczania się z niego w Polsce? Czy skoro wykazałem dochody w Polsce muszę teraz napisać korektę i uwzględnić dochody z WB oraz doliczyć podatek zwrócony mi z tytułu nie przekroczenia progu podatkowego w WB?
  Kolejna sytuacja jest podobna, w roku 2006 pojechałem na 1.5miesiąca do Irlandii gdzie pracowałem na zlecenie dla firmy pośredniczącej w zatrudnieniu. Jak wiadomo firmy takie nie dają nikomu umowy tylko wysyłają do pracodawcy jeśli są potrzebni pracownicy. Otrzymywałem comiesięcznie tzw. payslipy. Jak już wcześniej pisałem pracowałem również w Polsce przed wyjazdem. Również rozliczyłem się z dochodów uzyskanych w roku podatkowym 2006 nie doliczając dochodów z Irlandii. Czy to są takie same sytuacje? Czy rozliczam muszę pisać sprostowanie z kolejnym pitem 36 oraz pitem AZ0 i AZ1?
  Pani z US w Pruszczu Gdańskim zażądała umowy o pracę lub umowy zlecenie za wykonywaną pracę w Irlandii. Skoro firma pośrednictwa pracy nie daje takiej umowy to w jaki sposób mam udowodnić że tam pracowałem? Pit AZ0 powinien w tej sytuacji wystarczyć US. Podobno jest to wymysł kierowniczki US w Pruszczu Gdańskim(dołączanie umowy o pracę lub zlecenie)
  Proszę o szybką odpowiedź, termin składania zeznania podatkowego nidługo mija.
  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: sebus1302 — 23 stycznia, 2009 @ 6:16 pm | Odpowiedz

 26. Witam
  Rozumiem , że jeśli osiągnęłam dochody w roku 2007 tylko w Wlk Brytanii to nie muszę składać żadnych PIT-ów?

  Komentarz - autor: asia — 24 stycznia, 2009 @ 3:44 pm | Odpowiedz

 27. Aha mam jeszcze pytanie czy rozliczając dochody z roku 2005 kursy mam brac z każdego m-ca osiągnięcia przychodu?

  Komentarz - autor: asia — 24 stycznia, 2009 @ 3:45 pm | Odpowiedz

 28. Witam,
  Wciąż mam problem z rozliczeniem zwrotu podatku otrzymanego w Anglii. W 2005 roku pracowałam w Polsce 9 miesięcy, a pozostałe 3 w Anglii. Złożyłam zeznanie podatkowe w Polsce. Cały rok 2006 pracowałam w Anglii i nie rozliczałam się w Posce za ten rok. Teraz mam zamiar to zrobić:) Jednakże w 2006 otrzymałam zwrot podatku w Anglii, który obejmował część roku 2005 i część roku 2006. Była to jedna kwota i bardzo ciężko jest ją podzielić na miesiące. Czy otrzymany podatek mogę rozliczyć w 2006 i tylko w tym roku? Do urzędu do którego dzwoniłam Pani sama nie wiedziała co zrobić. Czy odliczyć cały otrzymany podatek od podatku zapłaconego w Anglii? czy też zwiększyć przychód?

  Komentarz - autor: Ewa — 24 stycznia, 2009 @ 9:29 pm | Odpowiedz

 29. Witam,
  Pracowałem w 2005 roku 5 miesięcy w UK. W 2006 roku otrzymałem zwrot części uprzednio zapłaconego i odliczonego za rok 2005 podatku (zarówno w 2005 jak i w 2006 roku pracowałem w Polsce). Na ujawnienie uzyskanego zwrotu zdecydowałem się w dopiero w 2008 roku. Niestety pomyliłem się i ujawniłem uzyskaną kwotę w PIT-37 na podstawie obowiązującego dopiero od 2007 roku (a więc nie w roku, w którym otrzymałem zwrot) art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt:
  W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym (…) składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do dochodu lub podatku (…) kwoty uprzednio odliczone.
  Wpłaciłem równowartość otrzymanego zwrotu wraz z odsetkami. Dopiero w ostatnich tygodniach pojawił się temat „zwrot podatku a abolicja podatkowa” i zorientowałem się w swej pomyłce….
  Jak jednak to odkręcić?
  Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to ponowna korekta PIT-37 z prośbą o zwrot wpłaconych kwot (jako wpłaty na podstawie nie obowiązującego wówczas przepisu) i złożenie PIT-36 wraz z PIT-ami abolicyjnymi i prośba o umorzenie otrzymanego zwrotu…
  Ale czy mam rację?

  Komentarz - autor: Arek — 25 stycznia, 2009 @ 8:29 pm | Odpowiedz

 30. Rozliczyłem sie w Polsce z dochodów za 2007 r. w Holandii z żoną i nie dopłacałem nic podatku.
  W 2008 r. dostałem zwrot podatku w pełnej kwocie zapłaconej w Holandii.
  Co mam teraz zrobić. Złożyć wniosek o abolice podatkową i jak go wypełnić?

  Zna Pan moją opinię na ten temat. Może Pan jeszcze przeczytać wywiad ze mną w GP tutaj. Najlepiej Pan zrobi, jeżeli skontaktuje się Pan ze swoim US, wówczas na pewno uniknie Pan problemów, gdyż każdy US ma swoją „filozofię” 🙂
  Czy jeżeli 2008 cały przepracowałem w Holandii to musze sie rozliczać w Polsce.
  Tak

  Bardzo proszę o pomoc!
  Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: Sławek — 27 stycznia, 2009 @ 8:57 pm | Odpowiedz

 31. Witam serdecznie,
  na początek przedtawię swoją sytuację: w 2006 roku (październik) zacząłem pracować w Anglii. Pracowałem do kwietnia 2007 roku. Po powrocie podjąłem pracę w Polsce (czerwiec 2008). W zeznaniu podatkowym za 2008 rok uwzględniłem tylko dochody uzyskane w Polsce – tutaj pytanie: czy grożą mi za to jakieś konsekwencje? jeśli tak to jakie?
  Kolejne pytanie – w tym momencie staram się o zwrot podatku z Anglii; czy US w Polsce będzie o tym wiedział, że otrzymałem zwrot podatku?
  Osobiście wolałbym przemilczeć to wszystko i nie wtajemniczać Urzędu skarbowego w całą sytuację, ale z drugiej strony obawiam się konsekwencji.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Komentarz - autor: hell_ogr — 29 stycznia, 2009 @ 1:53 pm | Odpowiedz

 32. Proszę o pomoc z następującym zagadnieniem mianowicie, w okresie trwania studiów wyjeżdżałem na wakacje do pracy ezonowej w Anglii, pracował zazwyczaj 3 miesiące i nie przekraczałem wolnej kwoty od potaku w UK czyli automatycznie nie płaciłem podatków w UK, bądź po przyjeździe był on mi wracany z powrotem, zarobione sumy były też nie wielkie bo około 2500 funtów. Po skończeniu studiów w 2006 roku nie podejmując żadnej pracy w kraju wyjechałem do Anglii pracowałem tam łacznie 3 miesiące również nie przekroczyłem wolnej kwoty od potaku, i ponownie otrzymałem zwrot z UK. W roku 2007 pracowałem przez pół roku w Anglii ponownie nie podejmując pracy w Polsce (uzyskałem informację telefoniczną od urzędu skarbowego, że nie muszę sie rozliczać za ten rok w Polsce bo pracowałem tylko w Anglii). Co mam w tym momencie zrobić czy mam złożyć dokumenty dotyczące abolicji – zawsze otrzymywałem zwrot podatku, poza tym nigdy nie pracowałem w Polsce, a w obecnej chwili od roku mieszkam w Danii i z tego podatku z tego co się orientuję będę się musiał rozliczyć w Polsce, ale co z tymi podatkami z Anglii nie wiem co robić….proszę o jakąś podpowiedź

  Pozdrawiam

  Przemek

  Komentarz - autor: Przemek — 31 stycznia, 2009 @ 10:30 pm | Odpowiedz

 33. Witam serdecznie

  Moje pytanie jest takie wypelnienie deklarcji Pit-36. Czy w kolumnie przychod wpisuje dochod brutto? Co w kolumnie koszty uzyskania (czytalam gdzies ze mozna odliczyc diety, ale ile?). I co z ubezpieczeniem płaconym za granica, nalezy je gdzies uwzglednic w zeznaniu?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Komentarz - autor: Julia — 1 lutego, 2009 @ 4:06 pm | Odpowiedz

 34. Witam,

  mam pytanie w 2007 roku pracowałam w Angli potem wróciłam i rozliczyłam się z fiskusem w konsekewncji musiałam zapłacić około 2 tys. czy mogę je teraz odzyskać i jak ??? Jakie druki wypełnić???

  Komentarz - autor: Agnieszka — 3 lutego, 2009 @ 6:31 pm | Odpowiedz

 35. Mam pytanie jak rozliczyć dochody z UK za okres od 2005 do 2007 gdzie podkreślam nie uzyskiwałam przez cały ten czas dochodów w Polsce (wyjechałam z zamiarem tam pozotanie)

  Komentarz - autor: aniela — 4 lutego, 2009 @ 9:23 pm | Odpowiedz

 36. Dzień dobry

  Mam pytanie. Corka w 2007r przez okres wakacji pracowała w Holandii. W polsce nie miała żadnych dochodów.W 2008r. złożyla pIT-36,Podatek zero. W lutym 2009 będzie miała zwrot podatku z Holandii. Czy musi składać w tej sytuacji wniosek o abolicję. Czy wystarczy
  korekta PIT-36 za 2007r. Czy zwrot trzeba będzie uwzględnić dopiero w rozliczeniu rocznym za 2009r.

  Komentarz - autor: Dorota — 5 lutego, 2009 @ 8:36 am | Odpowiedz

 37. Witam, mam pytanie, jesteśmy z mężem w Anglii od 2005roku, planujemy powrót do Polski (za 2 lata) 2011rok, czy powinniśmy sie rozliczać z Polskim US za przepracowane lata.
  Pozdrawiam
  Raczej nie, gdyż posiadacie Państwo rezydencję w UK. Rafał

  Komentarz - autor: Helena — 5 lutego, 2009 @ 9:21 pm | Odpowiedz

 38. Proszę o informację. W 2008 (jeden miesiąc) w styczniu pracowałem w Holandii. Po czym od połowy lipca do końca roku pracowałem w Polsce. Starając się o zwrot podatku z Holandii firma naliczyła mi około 455 euro. Czy w takiej sytuacji będę musiał dopłacać jakąś kwotę do US w Polsce jeśli dochody w Polsce netto wyniosły około 4500 zł a z Holandii około 900 euro + ewentualny zwrot podatku. Dziękuję
  Pani Ewo – prawdopodobnie tak. Trzeba wszystko policzyć na PIT-36 zgodnie z metodą kredytu. Wszakże teraz obowiązuje jeszcze nowa ulga abolicyjna i może jednak nie trzeba będzie aż tak dużo dopłacać, jak byłoby bez tej ulgi. Dodatkowo prawdopodobnie będzie Pani musiała zapłacić fiskusowi zwrot, który Pani otrzyma. Mówię prawdopodobnie, gdyż wg mnie jest to sprawa wątpliwa, a większość USów chce, aby im płacić te zwroty. Pisałem już o tym wielokrotnie na łamach tego bloga. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Ewa — 9 lutego, 2009 @ 7:07 pm | Odpowiedz

 39. Panie Rafale. Otóż mój problem polega na tym że w 2008 r rozliczyłem się z US za rok 2007 gdzie, przez pierwsze 6 miesięcy pracowałem w Polsce a do końca roku w Holandii, i miałem tam niewielką dopłatę. Pod koniec roku 2008 złożyłem Pit o abolicję podatkową i mają mi zwrócić jakąś tam część pieniędzy. i Mam pytanie w roku 2009 dostanę zwrot podatku zapłaconego w holandii, czy za rok 2009 muszę ukazać go w moich dochodach?? Jężeli tak to mniej więcej jak to wygląda?? Czy oby napewno trzeba cały ten podatek zwrócić do US.
  Witam Panie Darku! Ze zwrotem podatku jest trudna sprawa. Ja jestem zdania, że nie należy go wpłacać. Tak też twierdzą niektóre US (np w Lublinie). Ale większość USów jest innego zdania. Proponuję skontaktować sie w tej sprawie ze swoim US, i zrobić tak, jak każą (aby uniknąć problemów). A jak się sytuacja wyklaruje (mam nadzieję, że tak będzie) to będziemy wiedzieli co robić: jeżeli niesłusznie Pan zapłacił ten zwrot, to będzie można wnieść wniosek o jego zwrot wraz z odsetkami.
  Skonaktuję się z Panią Ewą Matyszewską z Gazety Prawnej, czy ona wie coś na ten temat, czy już jest jakaś opinia organów podatkowych, gdyż ja jeszcze jej nie słyszałem.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: dara — 11 lutego, 2009 @ 2:13 pm | Odpowiedz

 40. Otóż Panie Rafale kwestia jest taka że mój US w Rybniku właśnie mi powiedział że trzeba wykazać go w dochodach, więc trochę nie na ręke mi to, ale z drugiej strony mam czas jeszcze ponad rok bo to dopiero na przyszły rok będe musiał wykazać w dochodach za rok 2009 ponieważ ja do dnia dzisiejszego nie dostałem jeszcze tego zwrotu ale lada dzień ma przyjść. Bardzo proszę o jakaś informację jakby pan się czegoś dowiedział. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.
  Jasne! Trzymam rękę na pulsie, gdyż temat mnie samego interesuje 🙂 Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: dara — 13 lutego, 2009 @ 2:19 pm | Odpowiedz

 41. Witam!
  Pracowałam w UK ponad trzy lata.Ostatni rok mojej pracy został objety abolicją podatkową,zapłaciłam więc podatek tylko w Anglii.Za poprzednie 2 lata podatek należało zapłacić i w Polsce i tam.Nie ubiegałam sie o zwrot podatku z UK.Pity w Polsce złożyłam prawidłowo,za jeden rok podatek zapłaciłam w całości,za drugi,zgodnie z kwotą z pit-u ściągany jest on przez poborcę skarbowego,nie byłam w stanie zapłacic go równocześnie ze złożeniem zeznania.W świetle ustawy o abolicji podatkowej odnoszę wrażenie ,że kwoty ściągane do dziś przez urząd skarbowy sa bezprawne.le jesli muszę spłacić kwotę podatku do końca,dlatego,że figuruje ona na zeznaniu proszę o radę jak odzyskać podatek zapłacony już za te dwa lata.Ustawa o abolicji mówi,że różnica podatku dopłacona w Anglii,skoro nie mam zwrotu pieniędzy z UK może być zwrócona podatnikowi po złożeniu wniosku.Niestety w moim Urzedzie nie ma osoby,która miałaby o tym jakiekolwiek pojęcie.Jaki to wniosek?
  Z góry dziekuje za odpowiedz,pozdrawiam.
  Witam Pani Moniko!
  Proszę o napisanie mi, w jakich latach Pani pracowała w UK oraz czy otrzymała Pani zwrot podatku z UK i za jakie lata. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: monika — 18 lutego, 2009 @ 11:19 am | Odpowiedz

 42. Panie Rafale. Zwracam się znowu do pana z prośbą aby mi pan doradził bo niemam pojęcia co robić. Złożyłem wniosek o abolicje w pażdzierniku zeszłego roku i do dziś mój US tego nie zrobił ponieważ mam tam dostać jakiś zwrot ok. 180zł i cały czas wymagają odemnie jakiś dokumentów jak nie świadectwa pracy z holandi (którego nie posiadam bo w agencji pracy tymczasowej nie dostałem ani świadectwa ani umowy) to przetłumaczenie Jarografu (tzw Pit holenderski) i mam tego wszystkiego kompletnie dość czy rozsądnym wyjściem było by wycofać się z tej abolicji z tego co przeliczyłem samo tłumaczenie i ściągnięcie papierów z holandi więcej mnie wyjdzie niż ten zwrot z abolicji?? Co będzie teraz kiedy ja w zeznaniu za rok 2007 wpisałem dochód z holandi i dopłaciłem tam znaczną część kwoty?? Czy będe musiał zwrot podatku z holandi znowu wpisywać w zeznanie rocze???? Bardzo proszę o odp. Pozdrawiam i dziękuje
  WItam Panie Darku! Raczej nie można wycofać wniosku… Ale czy Pan wnioskował o umorzenie zaległości, czy też o zwrot podatku? Jeżeli o umorzenie to skąd ten zwrot 180 zł? Co do zwrotu podatku zagranicznego i jego obowiązku wpłacenia do fiskusa, to pewnie Pan już wie, że jestem temu przeciwny, tj. wg mnie nie jest to zgodne z prawem, albo inaczej: jest to sprzeczność z ustawą abolicyjną. Trudno mi zatem coś powiedzieć i doradzić. Może sprawa się w krótce wyjaśni i MF się wypowie co do tych zwrotów, ale póki co to trzeba postępować jak US nakazuje, aby nie mieć problemów. Jak się problem wyjaśni na naszą korzyść, to będzie można złożyć wniosek o nadpłatę.
  Nie wiem, czy taka odpowiedź Pana zadowala…? 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: dara — 19 lutego, 2009 @ 8:08 am | Odpowiedz

 43. Panie Rafale,

  Przede wszystkim gratuluje strony internetowej abolicja.info. Bardzo mi sie podoba taka forma!
  Dziękuję! 🙂
  Moja bazowa sytaucja jest dosc prosta.
  W 2007 pracowalem w Holandii listopad/grudzien. Wykazalem dochody i doplacilem podatek. Pozniej w sierpniu zlozylem wniosek o abolicje, a w listopadzie dostalem zwrot podatku z Holandii.
  1) Pierwsze pytanie jest grubego kalibru. Niedawno zorietowalem sie ze pesja za 2 miesiace pracy w Holandii wplynely do mnie na konto w styczniu 2008! Wstepna informacje w US dostalem taka, ze to oznacza ze powinienem te dochody wykazac w PIT 2008, a nie 2007! Dzieki temu nie sumowalbym z dochodami z Polski 2007. Pozniej jak sie okazalo ze zlozylem wniosek o abolicje US zaczal sie wycofywac i powiedzal ze teraz to juz sie nie da skorygowac PIT 2007! Czy mysli Pan ze jest jakakolwiek szansa w moim przypadku?
  Panie Tomku, jeżeli te dochody powinny być ujęte dopiero za rok 2008, to tak powinno się zrobić (korekta PIT-36). To jednak wymagałoby unieważnienia wniosku o abolicję, a ustawodawca czegoś takiego nie przewidział, więc US się boi podjąć jakieś kroki w tym kierunku. Domyślam się, że to jest powód odkręcania swojej wcześniejszej opini.
  2) Jezeli chodzi o zwrot to w moim US (Czestochowa) i w KIP powiedziano mi, ze zwrot podatku musi byc standardowo wykazany jako „dodatkowy podatek” w PIT-2008 – tak jak Pan napisal.
  Tak, są różne opinie na ten temat – jak Pan zapewne wie (sam w KIpie otrzymałem przeciwną interpetację).
  W zadym przypadku nie podlega abolicji. Co ciekawe w KIP potwierdzilo i powiedziano , ze nawet gdyby uwzglednic go we wniosku abolicyjnym TRZEBA go by go PONOWNIE wykazac w roku kolenym jako „dodatkowy podatek”. (!?)Z tego co zrozumialem zwroty przed 2007 bylby uwzgledniony. PORAZKA na calej linii.
  Dodatkowo widze tutaj powazna niesprawiedliwosc. Jezeli pracuje sie w kraju tak jak Holandia, gdzie kwota podatku zaklada „projekcje” na caly rok – pracujac nawet niepelny rok zwrot bedzie ZAWSZE. Wystarczy pracowac w kraju w ktorym tak jak w
  Polsce podatki pobierane sa stopniowo gdzie zwroty raczej nie wystepuja jezeli pracuje sie w jednym miejscu.. Jawna nierownosc traktowania podatnikow.

  3) Jezeli juz wykaze ten podatek w PIT-2008, to czy w Pana poradniku jest wiecej informacji o odliczaniu skladki zdrowotnej z zagranicy? Nie udalo mi sie uzyskac zadnej konkretnej informacji jak to zrobic w przypadku np. Holandii.
  Te składki będą w zaktualizowanej wersji książki. Za jakieś 2 tygodnie.
  Czy widzi Pan jeszcze jakas szanse na zrobienie cos z tymi zwrotami – jak dla mnie to wyglada na jawna niesprawiedliwosc i nierownosc?
  Na razie nie widzę możliwości ich odzyskania. Może się coś wyjaśni, ale myslę że nie prędko. Na razie niestety trzeba działać jak US nakarze, aby uniknąć kłopotów.
  Dziekuje
  Również dziękuję i pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: tomekjk — 20 lutego, 2009 @ 6:17 pm | Odpowiedz

 44. Szanowny Rafale,

  Przesledzilam uwaznie powyzsza korespondencje i chyba moja sytuacja nie byla jeszcze skomentowana, wiec smiem poprosic o krotka porade.

  Pracuje w NL od 2008 roku. Tutaj mieszkam od 2006 (najpierw skonczylam tutaj studia). Zastanawiam sie czy powinnam zglosci to to US w Polsce i czy musze doplacac w Polsce roznice podatku? Dodam ze nie posiadam certyfikatu rezydencji podatkowej (czy jest on konieczny, do czegokolwiek przydatny i jesli tak, jak moge go zdobyc-do tej pory udalo mi sie uzyskac jedynie potwierdzenie od pracodawcy ze pracuje w NL na caly etat i od gminy ze tu mieszkam-lokalny urzad skarbowy, nie ma pojecia o co prosze i nie jest w stanie niczego mi zaoferowac…).
  Drugie pytanie to, kiedy (i czy) musze zglosic sie do US w Polsce, bowiem teoretycznie nie podlegam opodatkowaniu w PL, czy musze poinformowac lokalny US i tym, ze nie podlegam podatkowaniu? W NL mam partnera i prace wiec centrum osrodka zyciowego, przebywam tu tez dluzej niz 183 dni w roku. W PL mam dalej zameldowanie w mieszkaniu rodzicow (a wiec i polskie prawo jazdy..) i konto w banku. Co w mojej sytuacji nalepiej zrobic?

  Bardzo dziekuje za porade,

  Pozdrawiam,

  Marta L.
  Pani Marto, najważniejsze w Pani przypadku to ustalenie miejsca swojej rezydencji podatkowej. Oczywiście zasada 183 dni jest spełniona, natomiast warunek centrum życiowego? Cieżko mi odpowiedzieć ze 100% pewnością. Za wnioskiem przeciwym przemawia fakt, że wciąż jest Pani zameldowana w Polsce, tutaj mieszka Pani rodzina. Są również argumenty przeciwne (Pani partner oraz praca).
  Na Pani miejscu zwrócił bym się z wnioskiem do polskich organów podatkowych o interpretację (w razie czego mogę Pani pomóc). Wówczas będzie Pani spokojna co do swojego obowiązku podatkowego.
  Uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej to dokument, który można otrzymać tylko od władz podatkowych, stawierdzający że w tym i w tym państwie podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów. Jeżeli Pani go uzyska, to niewątpliwie bedzie to świadczyło na Pani korzyść co do rezydencji w HL.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Marta L. — 22 lutego, 2009 @ 2:53 pm | Odpowiedz

 45. Witam Panie Rafale. Otóż ja wnioskowałem o zwrot podatku (abolicje) nadpłaconego za rok w 2007 który wyniósł 343zł a że tam były też dochody z Polski to pani z US wyliczyła mi zwrot w kwocie 180zł które to w/w kwota nie powinna trafić do US z powodu abolicji ta kwota jest kwotą z dochodu holenderskiego. Przepraszam jeżeli pisze niezrozumiale ale powiem Panu szczerze że sam się zaczynam z tym gubić hehe wkażdym bądż razie mam zwrot. Jeżeli chodzi o mój US to powiem panu że rozmawiałem z Panią „X” z US i chyba zaczęła przyznawać mi rację że nie ma konkretnie NIGDZIE napisane że taki podatek z NL trzeba zwracać. Dochodzę do założenia że najlepiej dowiedzieć się czegoś na własną rekę niż polegać na tym co czasami mówią Panie urzędniczki. Strona Pana bardzo mi pomogła i życzę dużo sukcesów w pomaganiu innym. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  Dziękuję Panie Darku za informacje! No właśnie, z tymi zwrotami to czeski film. Ale dziękuję, że mi Pan o tym pisze, gdyż jestem umówiony na wywiad w Gazecie Prawnej i wspomnę o tym. Może coś się wreszcie zmieni? Proszę tutaj zaglądać! Rafał

  Komentarz - autor: dara — 23 lutego, 2009 @ 7:06 pm | Odpowiedz

 46. Witam Rafale
  mam pytanie na ktore do tej pory nie znalazłam odpowiedzi.Otóz mieszkałam w Irlandii od 2006 roku.Pracowałam tam przez dwa lata. 31 grudnia 2008 roku zakonczyłam prace i postanowiłam wyjechac do Polski z powodu choroby dziecka.W zwiazku z tym pozałatwiałam wszelkie formalności w zwiazku z „rozliczeniem sie z irlandia”, czyli poskładanie odpowiednich formularzy, w tym o zwrot nadpłaconego podatku za przepracowane tam lata.Planowałam, ze juz nie wrce do Irlandiii nigdy.W chwili obecnej rozwazam ponowny powrot do irladii iponowne podjecie legalnego zatrudnienia.
  Mam pytanie, czy jest mozliwośc wstrzymania procedury zwrotu podatku w irlandzkim revenue(dokumenty skladałam pod koniec stycznia tego roku)?
  Jesli nie ma takiej mozliwości, to co mam zrobic i gdzie sie kierowac, aby zgłosić chec ponownego powrotu oraz ewentualnego zwrócenia nadpłaconego podatku, o ile taki bedzie?Jak mam to zrobić? Z gory dziekuje za pomoc. Bożena
  WItam Pani Bożeno! NIestety nie wiem, jak to wygląda w Irlandii. Ale nie rozumiem, dlaczego nie chce Pani zwrotu podatku, który Pani nadpłaciła? Proszę o kontakt! Rafał.

  Komentarz - autor: Bozena Mika — 23 lutego, 2009 @ 7:46 pm | Odpowiedz

 47. witam Panie Rafale. chciałabym się poradzić…ja złożyłam za 2007 rok korektę bo wcześniej rozliczyłam się tylko w polsce, bo pracowałam tylko jeden miesiąc a potem pracowałam 6 miesięcy w holandii. z korekty wyszło mi że mam dopłacić polskiemu Us 33zł i wpłaciłam tą sumę do US a w polsce dochód osiągnełam 1tyś złotych, a w holandii 29tyś złotych, czy to możliwe?tak mi wyliczyła pani księgowa, która zajmóje się tymi rozliczeniami. złożyłam tą korektę a teraz US każe mi tłumaczyć ten holenderski jaropgraf. a w 2006 roku pracowałam tylko w holandii i osiągnełam dochód 46tyś złotych i pani wyliczyła mi że mam zapłacić 0zł. czy to możliwe? moje dokumenty są już w US..z góry dziękuję za odpowieć…justyna
  WItam Pani Justyno! Trudno mi powiedzieć, czy to co wyliczyła Pani księgowa jest prawidłowe. Chyba tak. Zatem jest to też możliwe. Musiałbym sam zerknąć na Pani liczby, aby coś powiedzieć na pewno. Co do tłumaczenia, to US może tego zażądać. Pozdrawiam Panią i dziękuję za komentarz! Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 24 lutego, 2009 @ 6:47 pm | Odpowiedz

 48. Panie Rafale,

  Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  Za Pana porada podzialalam bardziej asertywnie i udalo mi sie dociec jak moge starac sie o certyfikat rezydencji podatkowej (jak tylko moje informacje sie potwierdza, chetnie podziele sie nimi z innymi czytelnikami panskiego bloga).

  Jak tylko go uzyskam bede wnioskowac do polskich organow podatkowych o interpretacje mojej sytuacji. I tu chetnie skorzystam z Panskiej ofiarowanej mi pomocy, jesli oczywiscie oferta jest dalej aktualna 🙂

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje,

  Marta L.
  Pani Marto, to przede wszystkim ja dziękuję 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Marta L. — 25 lutego, 2009 @ 7:38 pm | Odpowiedz

 49. Witam Panie Rafale. Dziś byłam w moim US i zaniosłam moje przetłumaczone jarografy z Holandii. Pani Urzędniczka kazała mi wyliczyć moje miesięczne dochody uzyskiwane w Holandii i poprzeliczać to na zł, i okresy od kiedy do kiedy pracowałam. Te okresy od kiedy do kiedy pracowałam to mniej więcej wiem, ale miesięczne dochody w zł, skąd ja moge pamiętać to były lata 2005 2006 2007 a te dochody były uzależnione od ilości godzin przepracowanych.
  Dostarczyłam jej przetłumaczone dokumenty gdzie jest napisane jaki osiągnełam dochód w danym roku, a to jej nie wystarcza? Proszę mi doradzić, co mogę robić w tej sprawie?
  Dziękuje za wcześniejszą odpowieć.
  Pozdrawiam
  Pani Justyno, takie dane powinna Pani posiadać, gdyż były niezbędne do sporządzenia wniosku abolicyjnego. Powinna je mieć księgowa, która Panią rozliczała inaczej nie mogła sporządzic wniosku abolicyjnego. Natomiast Pani urzędniczka po prostu musi sprawdzić, czy wyliczenia były prawidłowe. Proszę pamietać, że ona również ponosi odpowiedzialność za prawidłowość wyliczeń na Pani wniosku i ostatecznie w decyzji abolicyjnej. Zatem proszę się skontaktować z księgową i ona Pani te dane udostępni.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 25 lutego, 2009 @ 8:46 pm | Odpowiedz


 50. [tomekjk] 2) Jezeli chodzi o zwrot to w moim US (Czestochowa) i w KIP powiedziano mi, ze zwrot podatku musi byc standardowo wykazany jako “dodatkowy podatek” w PIT-2008 – tak jak Pan napisal.
  [RAFAL]Tak, są różne opinie na ten temat – jak Pan zapewne wie (sam w KIpie otrzymałem przeciwną interpetację). ”

  Nie bardzo rozumiem co to oznacza ze dostal Pan przeciwna interpretacje?
  Pozdrawiam,
  Tomasz Krzywania
  Że nie powinien być wykazany, w związku z wejściem w życie ustawy abolicyjnej. Rafał.

  Komentarz - autor: tomekjk — 26 lutego, 2009 @ 11:22 am | Odpowiedz

 51. Panie Rafale mozna prosic o Pana adres email?

  Dziekuje

  Pozdrawiam,
  Wyślę na Pańskiego maila. Rafał

  Komentarz - autor: tomekjk — 26 lutego, 2009 @ 11:25 am | Odpowiedz

 52. Dziękuję Panie Rafale za odpowieć.pozdrawiam
  Również dziękuję i pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 26 lutego, 2009 @ 6:19 pm | Odpowiedz

 53. Witam Panie Rafale!!od 21stycznia do 31sierpnia 2008 pracowałem w polsce,w Dani od wrzesnia 2008 do 21grudnia 2008. teraz mam kontrakt od 18 stycznia do 31.11 2009. Czy wie pan moze w jaki sposob mam sie rozliczyc w polsce z podatku ktory był odprowadzany do Duńskiego Skata?? Czy można w tej chwili wykorzystać jakoś abolicje podatkową w mojej sytuacji??
  Powinien Pan rozliczyć się na PIT-36 (plus załącznik PIT-ZG) i w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosować metodę zaliczenia proporcjonalnego. Jest teraz dostępna tzw. ulga abolicyjna (wymaga załącznika PIT-O). Niebawem wydany zostanie eBook na ten temat mojego autorstwa. W razie wątpliwości proszę o kontakt. Rafał

  Komentarz - autor: Tomek Dania — 26 lutego, 2009 @ 7:13 pm | Odpowiedz

 54. Witam ponownie Panie Rafale.
  Te yrzy lata,które pracowałam w UK to były: rok 2005,2006,2007.Druga część podatku należnego w Polsce została zapłacona za lata 2005 i 2006.Rok 2007 objęty został juz abolicją,przy czym złożyłam Pit „zerowy” w polsce,jak poproszono w urzędzie skarbowym.Za żaTak więc jak do tej pory,będąc juz na stałe w Polsce nie otrzymałam ani grosza zwrotu.
  Dziękuje i pozdrawiam!

  Komentarz - autor: monika — 27 lutego, 2009 @ 9:37 am | Odpowiedz


 55. Nie bardzo rozumiem co to oznacza ze dostal Pan przeciwna interpretacje?

  [Rafal] Że nie powinien być wykazany, w związku z wejściem w życie ustawy abolicyjnej. Rafał.”

  Czy mozna sie powolac na ta interpretacje? Kiedy ona zostala wydana? Bo teraz gdy sie dzwoni to mowia cos zupelnie innego…

  Dziekuje
  PS. Nie otrzymalem jeszcze meila… od Pana 🙂
  Miałem na mysli ustną interpretację przepisów przez osobę, z którą rozmawiałem w KIP. Niemniej już Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tą sprawą, więc może coś się w tej materii ruszy.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: tomekjk — 27 lutego, 2009 @ 4:20 pm | Odpowiedz

 56. Przepraszam Panie Rafale,pisząc komentarz coś sie stało i umknęło zdanie,że za żadne z tych lat nie dostałam,nie ubiegałam się o zwrot podatku z UK.
  Jeszcze raz pozdrawiam.

  Komentarz - autor: monika — 27 lutego, 2009 @ 4:21 pm | Odpowiedz

 57. pracowałam 2 miesiące za granicią i musze sie z tego rozliczyc z polsce w polskim US. Szczerze najwiekszą trudnośc sprawia mi przetumaczenie jarografu który otrzymałam. bardzo prosze o pomoc podam dokladnie co mam w tym jarografie. a wiec:

  -loon loonbelasting/volksverzekeringen: 2772
  -ingehouden loonbelasting/premie volksverz.(loonheffing) : 491
  -Verrekende arbeidskorting : 195
  -loon zorgverzekeringswet : 2586
  -ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet: 187

  jesli chodzi o obliczenie podatku polskiego to wiadomo jak ale mam tu w ten sposób podane i nie wiem które to które? i wogóle co zrobic?? ( prosze o odpowiedz na forum)
  Witam Pani Kasiu! Powiem tak, na pewno w US będą chcieli, aby Pani przetłumaczyła ten dokument u tłumacza przysięgłego, zatem najlepiej będzie, jeżeli Pani już teraz to zrobi, i będzie wiadomo co tam jest napisane. Ja szczerze mówiąc nie znam języka holenderskiego. Dodam tylko, że dla swoich potrzeb można skorzystać z tłumacza Google, który Pani znajdzie przez wyszukiwarkę. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: kasiulka — 27 lutego, 2009 @ 7:20 pm | Odpowiedz

 58. Witam!Mam pytanko w 2008r pracowałem w Polsce na umowę zlecenie(2400zł)i Holandii 3 miesiące 5000e(ok.18000zł)z czego podatku zapłaciłem w holandii 1000 euro(ok.4000zł.Z tego co wiem mam otrzymać te 1000e zwrotu.Aby rozliczyć się z polskim US muszę zastosować metodę proporcionalnego odliczania.Jak zrozumiałem z powyższych interpretacji od 18000zł w Polskiej skali podatkowej podatek wyniósł by ok.3600zł.Teraz obliczam j/w podadek holenderski ok 4000zł minus polskie zobowiązanie czyli 0k 3600zł= minus 400zł.Czy jak rozumiem nic nie będę musiał dopłacić Polskiemu US(jest to możliwe?).Jeżeli napisałem niezrozumiale to przepraszam ale sam mam mętlik.A jeżeli dobrze, to czy dobrze to zinterpretowałem i obliczyłem?Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam.
  Odwrotnie: od polskiego podatku od WSZYSTKICH dochodów (PL + NL) odlicza Pan podatek zapłacony w NL. W razie kłopotów może Pan pobrać mój darmowy przewodnik po dochodach zagranicznych i wypełnianiu PIT36. Może Pan również skorzystać z ulgi abolicyjnej.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: amator — 1 marca, 2009 @ 11:35 am | Odpowiedz

 59. chciałbym sie dowiedziec jak sie rozliczyc zagranicy pracowałem tam puł roku i jakie potrzebuje papiery
  Wszystko można znaleźć w moim bezpłatym przewodniku Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36.

  Komentarz - autor: rozliczenia — 3 marca, 2009 @ 9:07 am | Odpowiedz

 60. dziendobry jak moge sie rozliczyc z podatku zagranicy
  Wszystko można znaleźć w moim bezpłatym przewodniku Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36.

  Komentarz - autor: paweł — 3 marca, 2009 @ 9:10 am | Odpowiedz

 61. Witam!
  Panie Rafale,opisałam moją sytuację w komentarzu nr 41.Poprosił Pan o podanie dokładniejszych danych dotyczących lat.Napisałam więc ponownie dwa razy( w pierwszej odpowiedzi coś mi umknęło),komentarz nr 54 i 56.Jak do tej pory nie otrzymałam od Pana porady.Czy mogę na takową liczyć?Jestem zdezorientowana,nie wiem co robić.
  Z góry serdecznie dziękuję!

  Komentarz - autor: monika — 6 marca, 2009 @ 3:26 pm | Odpowiedz

 62. Witam. Czy jest możliwe rozliczenie dochodów z holandii przez program ”pity 2008”. Mam kwotę 45tyś zł, zapłacony podatek w holandii 10tyś zł, i automatycznie wyskakuje komunikat i suma że podatek obliczony z artykułem 27.ust 1-8 10tyś. następnie wynik nadpłata 0zł, niedopłata 0zł.
  czy to jest poprawnie obliczone? oczywiście zostały diety wyliczone.
  Witam! Na pewno można 🙂 Być może wszystko jest dobrze. Trudno mi powiedzieć coś na ten temat …
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 6 marca, 2009 @ 4:35 pm | Odpowiedz

 63. czy można od dochodów odliczyć koszty uzyskania dochodów, choć czy ja odlicze czy nie to i tak suma mi wychodzi do zapłaty 0zł.bo mam zapłacony podatek duży w holandii, a w polsce nie pracowałam wogóle, czy to możliwe?
  dziękuje. tak mi księgowa wyliczyła,
  Pani Justyno, koszty odlicza się od przychodów. Te zaś wcześniej może Pani pomniejszyć o diety. Jak napisałem wcześniej, trudno mi coś doradzić Pani, gdyż nie znam szczegółów (może się Pani zwrócić do mojego doradcy podatkowego w celu weryfikacji Pani zeznania – w razie czego podam Pani adres). Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 6 marca, 2009 @ 4:39 pm | Odpowiedz

 64. Dzien dobry
  Bardzo prosze o odpowiedz
  od lutego 2006 do lutego 2009 pracowalem w Wielkiej Brytanii, nie majac wczesniej ani w miedzyczasie zadnych dochodow w Polsce. Od roku 2007 obowiazuje abolicja podatkowa, jednak w roku poprzednim nie obowiazywala, a ja nie rozliczylem sie z polskim US. Wrocilem teraz z zagranicy podjalem prace jednak obawiam sie jakich formalnosci musze dopelnic by wszytsko bylo w porzadku (wiem o okresie do 9 lutego rozliczeniowym by skorzystac z abolicji, nie zrobilem jednak tego- PYTANIE : CO TERAZ)
  z gory dziekuje za odpowiedz

  Komentarz - autor: Jacek — 6 marca, 2009 @ 5:46 pm | Odpowiedz

 65. Witam.
  W Picie 36 z dochodów z holandii za 2008r mam przychód 2655,15zł, dochód 26550,15zł,
  dochód po obliczeniu dochodu zwolnionego, strat i składek na ubez społeczne 26550,15zł, dochód do opodatkowania 26550,15zł,i dalej wydaje mi się podejrzane, a tak mi księgowa wyliczyła:obliczony podatek zgodnie z art.27 ust. 1-8- 4457,65zł, podatek zapłacony za granicą zg. z art. 27 ust 9 i 9a 4457,65 KWOTA DO ZAPŁATY 0zł, NADPŁATA 0zł.
  Natomiast na picie ZG dochód o którym mowa w art.27 ust.9 i 9a ustawy 26550,15zł podatek zapłacony za granicą od dochodów, o których mowa w kol. c1 4634,62
  BARDZO PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ CZY TO JEST DOBRZE WYLICZONE
  Pani Justyno, proszę mi wybaczyć lecz nie mam czasu na dokonywanie obliczeń 😦 Jeśli Pani chce mogę Panią skontaktować z moim doradcą podatkowym, który na pewno wyjaśni Pani wątpliwości. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 6 marca, 2009 @ 6:13 pm | Odpowiedz

 66. Witam ponownie? mam jeszcze pytanie muszę dołączyć do Pitu 36(dochody z Holandii uzyskane)tylko Pit /ZG czy i Pit/O?
  dziękuję
  PIT-ZG, a PIT-O jeżeli korzysta Pani z ulgi abolicyjnej. RCH.

  Komentarz - autor: justyna — 6 marca, 2009 @ 6:23 pm | Odpowiedz

 67. mam pytanie odnosnie pracy w holandii pracowalam w nl przez 5miesiecy w polsce nie osiagnelam zadnego innego dochodu posiadam sofi numer ale zameldowanie mam w polsce i zwiazku z tym mam pytanie gdzie powinnam sie rozliczyc w polsce czy w holandii? poza tym mysle ze w nl dostalabym zwrot a w pl bede musiala zaplacic ten podatek a jesli nie rozlicze sie w nl to boje sie pozniejszych kar co zrobic? prosze o pomoc bo jestem w tym niezorientowana
  Pani Paulino, jeżeli jest Pani polskim rezydentem podatkowym, to powinna Pani rozliczyć się w PL. A w NL i tak się Pani musi rozliczyć, jako że to jest kraj źródła dochodów. Co do tego zwrotu, to stan prawny jest taki, że będzie go Pani musiała wpłacić do US w Polsce, ale to się może niebawem zmienić, gdyż o zniesienie tego obowiązku walczy obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich. Zobaczymy. W Polsce powinna Pani wypełnić PIT-36 oraz PIT-ZG. W razie wątpliwości, proszę pisać. Rafał.

  Komentarz - autor: Paulina — 9 marca, 2009 @ 11:18 am | Odpowiedz

 68. Od stycznia 2008 r pracowałam w Polsce- z czego rozliczyłam się w Urzędzie skarbowym PIT-37. Od kwietnia do konca grudnia 2008 pracowałam w Holandii z pracy Jaaropgaaf dostałam jakieś dwa tygodnie temu. A ja rozliczyłam się z polskim urzedem skarbowym tylko z pracy wykonywanej w polsce… nie wiem co mam teraz zrobić, czy iść z tym do urzędu skarbowego??? zrobić korekte czy jak?? wogole się na tym nie znam, proszę o odpowiedz
  Witam Pani Jagodo! Sprawa jest banalna, powinna Pani złozyc korekte deklaracji ale na PIT36 i tam uwzglednic zagraniczne dochody. Ma Pani czas do konca kwietnia.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jagoda — 10 marca, 2009 @ 3:55 pm | Odpowiedz

 69. Panie Rafale mam pytanie związane z rozliczeniem podatkowym w UK. Czy dostanę zwrot podatku za rok podatkowy 05.04.2008-05.04.2009, jeżeli pracuję w Anglii od 03.03.2008. Otrzymałem zwrot podatku za przepracowane dwa miesiące w Anglii był to rok podatkowy 05.04.2007-05.04.2008.ale interesuje mnie ten rok. Dziękuję.
  Panie Lukaszu, nie mam pojecia, jak ta sprawa wyglada w UK. Rafał

  Komentarz - autor: ŁUKASZ — 10 marca, 2009 @ 5:53 pm | Odpowiedz

 70. Witam Panie Rafale. Bardzo dziękuję za odpowiedz.
  Prosiła bym o podanie mi adresu do Pana doradcy.
  Dziękuje.
  Bardzo proszę i pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 10 marca, 2009 @ 6:29 pm | Odpowiedz

 71. witam ponownie;) chcialabym zaznaczyc odnosnie komentarza nr67 ze nie przebywalam w nl 5 miesiecy tylko od 30.06 do grudnia a wiec 186dni zrezta mam umowe podpisana na tyle czy w zwiazlu z tym musze sie w pl rozliczac dodam ze znow tam wyjezdzam a dokumentow jeszcze nie dostalam. Moi znajomi ktorzy tez tam pracowali mowia ze w pl nie musze sie rozliczac tylko w nl czy ta jest naprawde? pozdrawiam
  A zatem była Pani polskim rezydentem podatkowym w 2008 r. i w związku z tym powinna się Pani rozliczyć w PL od dochodów z NL. Rafał.

  Komentarz - autor: Paulina — 13 marca, 2009 @ 11:41 am | Odpowiedz

 72. Witam Panie Rafale! Mam pytanie związane ze zwrotem tzw. rozłąkowego. Mąż pracuje w Holandii. W 2008 roku dostaliśmy rozłąkowe. gdyż ja nie pracowałam. Czy ten zwrot również trzeba doliczyć do zeznania rocznego w Polsce?
  Witam Pani Halino! Proszę mi wyjaśnić dokładniej. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym zwrotem rozłąkowego. 🙂 Rafał

  Komentarz - autor: Halina — 14 marca, 2009 @ 6:10 pm | Odpowiedz

 73. Panie Rafale,jeśli nie zna pan odpowiedzi na moje pytania wypadałoby napisac,że nie jest pan w stanie mi pomóc.Tylko moje komentarze pozostają bez odpowiedzi.Pozdrawiam.
  Już śpieszę z odpowiedzią 🙂 Pani Moniko, niestety nie ma możliwości odzyskania tego podatku. Prawdopodobnie taka możliwość by istaniała, gdyby złożyła Pani wniosek o abolicję, ale jak mniemam nikt w US Pani tego nie powiedział. Czy ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości? Rafał

  Komentarz - autor: monika — 15 marca, 2009 @ 10:44 pm | Odpowiedz

 74. Witam ponownie! Panie Rafale, pracownicy, którzy pracują w Holandii oprócz zwrotów podatku mogą sie starać o tzw.rozłąkowe. Dotyczy to osób, których małżonki nie pracują lub uzyskują bardzo niskie dochody w Polsce. Jest to tak jakby zwrot reszty podatku , który został w urzędzie skarbowym w Holandii. W Polsce załatwiają to biura, które rozliczają podatki holenderskie. Zastanawiam się jednak, czy był sens zadać sobie tyle trudu aby uzyskać te świadczenie, skoro teraz trzeba to chyba również doliczyc do zeznania i oddać.
  Tak, trzeba to będzie doliczyć do zeznania w PL. W Polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zapis, zgodnie z którym część kwoty wypłaconej jako rozłąkowe jest zwolniona z podatku, jednak ten dodatek za rozłąkę dotyczy tylko sytuacji, w której pracownik jest czasowo przeniesiony przez pracodawcę (art. 21 ust 1 pkt 18). W państwa przypadku nie zachodzi, jak się domyślam, taka sytuacja. Zatem trzeba by całą kwotę wpisać do zeznania w Polsce. Ale czy to się nie opłaca? Myślę, że jednak się opłaca! Proszę pamiętać o uldze abolicyjnej, która Pani mężowi przysługuje. Rafał

  Komentarz - autor: Halina — 18 marca, 2009 @ 6:03 pm | Odpowiedz

 75. Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź. Mam jednak znowu pytanie. Do tej pory nie interesowałam się ulgą abolicyjna, ponieważ od 2004 roku czyli od momentu jak mąż pracuje za granicą rozliczałam sie w Polsce z dochodów męża uzyskanych za granicą. Podatku nie płaciłam, gdyż podatek zapłacony za granicą przekraczał kwotę podatku, który trzeba by było zapłacić w Polsce. Nie składałam więc żadnego wniosku abolicyjnego i teraz nie wiem, czy już nie jest za późno, ponieważ był jakiś termin do 6 lutego składania wniosków. Czy mnie ten termin w takim razie też obowiązuje, skoro zwroty podatków zagranicznych otrzymałam w 2008 roku i dopiero teraz mogę się z nich rożiczyć?? Pozdrawiam
  Pani Halino! Poruszyła Pani trzy ważne problemy: ulga abolicyjna, abolicja podatkowa, zwrot zagranicznego podatku. Ale po kolei… 🙂
  Czym innym jest ulga abolicyjna, o czym wspomniałem, a czym innym abolicja podatkowa, która się skończyła 6 lutego. Nazywają się tak samo, gdyż uregulowane zostały w jednej ustawie (abolicyjnej) i w istocie mają taki sam schemat. Odnosząc się więc do ABOLICJI PODATKOWEJ, nie musiała Pani składać wniosku abolicyjnego, zatem tutaj nie ma problemu.
  Co do ULGI ABOLICYJNEJ, to możliwe, że również i w tym przypadku nie będzie Pani musiała z niej korzystać, gdyż możliwe że podatek zapłacony w NL pokryje podatek do zapłaty w PL, nawet jeżeli zwiększy Pani dochód o kwotę rozłąkowego.
  CO do ZWROTU PODATKU z zagranicy, to stan prawny jest taki, że należy go zwrócić polskiemu fiskusowi. NIestety. Być może się to zmieni po ostatniej interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Również wg mnie jest to niesłuszne, o czym pisałem już wielokrotnie w tym blogu (proszę w Tagach kliknąć na „zwrot podatku”) i co polecam do poczytania, bo wiele się w tym zakresie dzieje obecnie.
  Rafał

  Komentarz - autor: Halina — 20 marca, 2009 @ 6:16 pm | Odpowiedz

 76. Witam! Dziękuję za wyjaśnienie. Jednak nadal nie bardzo rozumiem w jakim przypadku można skorzystać z ulgii abolicyjnej?
  Pani Halino, zrobię o tym wpis. Ok? Dzisiaj 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Halina — 20 marca, 2009 @ 7:43 pm | Odpowiedz

 77. o.k. dzięki Halina

  Komentarz - autor: Halina — 23 marca, 2009 @ 3:35 pm | Odpowiedz

 78. Pracując w Holandii 12 tygodni w 2008 roku, wynagrodzenie uzyskiwałem w cyklu tygodniowym. Podliczając dane do pitu, od kwoty brutto (totaal bruto loon) odejmowałem przysługujące diety (30% za każdy dzień zatrudnienia), następnie przeliczałem na złotówki po kursie NBP z odpowiedniego dnia i odejmowałem koszty uzyskania przychodu. Postąpiłem tak dla każdego tygodnia za który otrzymałem wynagrodzenie i otrzymane kwoty zsumowałem.
  CO za profesjonalizm! Jestem pod wrażeniem! 🙂
  Jest to mój dochód. Następnie wyliczyłem kwotę podatku wg polskiej skali podatkowej. Następnie konieczne było przeliczenie na złotówki podatku który zapłaciłem za granicą. W tym celu kwoty z pozycji Loonheeffing z tygodniowych specyfikacji płac przeliczałem na złotówki po kursie z odpowiedniego dnia wg tabeli NBP. Po zsumowaniu otrzymanych kwot otrzymałem łączny podatek odprowadzony za granicą. Kwota tego podatku przewyższa podatek wyliczony wg polskiej skali 1500 zł. Czy zatem przysługuje mi zwrot nadpłaconego podatku za granicą?? Jak powinienem postąpić w tym przypadku?? Czy może moje obliczenia są błędne??
  Uff … Panie Waldku, zaskoczył mnie Pan! Skąd Pan wie, że tak a nie inaczej się robi obliczenia? Doskonale Pan to zrobił!:)
  Ale do rzeczy: skoro Pana podatek zagraniczny przewyższa polski, to nie będzie Pan musiał zapłacić podatku w PL od dochodu z NL. Jednak deklaracje powinien Pan złożyć – PIT36 i PITZG. Ulga abolicyjna Pana nie dotyczy w tej sytuacji.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Waldek. — 25 marca, 2009 @ 1:13 pm | Odpowiedz

 79. Witam ponownie! Panie Rafale, przeczytałam mnóstwo Pana wpisów. Na wiele spraw związanych z dochodami zagranicznymi patrzę już zrozumiale. jest dla mnie jednak nadal ta sama sprawa niezrozumiała. Czy jeżeli w pozycji DOLICZENIA do podatku na PIT 36 wpiszę kwotę podatku zwróconego za poprzednie lata , to czy to obejmie ulga abolicyjna?? Pozdrawiam. Halina
  Pani Halino, witam ponownie! No właśnie tu jest problem, bo wg mnie tak powinno być, ale USy (w większości) są innego zdania. Właśnie z tego powodu (po mojej interwencji i artykule – nie chwaląc się) Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał do Ministra Finansów list z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Miejmy nadzieję, że to się zmieni. A póki co należy zadzwonić do swojego USu i zapytac jak oni do tego podchodzą i jeżeli stwierdzą, że zapłacić trzeba, to niestety trzeba. Jak się sytuacja wyjaśni na naszą korzyść, to będzie można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Rafał.

  Komentarz - autor: Halina — 26 marca, 2009 @ 5:31 pm | Odpowiedz

 80. Witam ponownie! Moje wątpliwiści związane z doliczeniem zwróconego podatku zostały już prawie rozwiane. Jest tylko jeszcze jeden problem jak to doliczyc. Mianowicie, jeżeli ja otrzymałam 643 euro zwróconego podatku za 2006 r. w roku 2008 to dlaczego ja mam doliczać te 643 euro w całości??(oczywiście po przeliczenie na złotówk tj,2223,49 zł. WYdaje mi się ,iż powinnam wziąść zeznanie za 2006 r.i najpierw przeliczy np. dochód do opodatkowania małzonków wspólnie wyniósł 30346.00, podatek obliczony 10471,32. Natomiast podatek zapłacony za granica 12164,56. Czyli podatku w kraju nie trzeba było płacić. Teraz natomiast jeżeli od podatku zapłaconego za granicą czyli 12164,56 odejmę kwotę zwrócona tj,2223,49 to podatek zapłacony w Holandii wyniesie 9941,07.Rozumię więc, iż powinnam zapłacic tylko różnice miedzy podatkiem należnym tj.10471,32 a podatkiem zapłaconym 9941,07 czyli jest to kwota 530,25. Uważam że taką kwotę powinnam doliczyć do zeznania za 2008 rok a nie 2223,49 czyli cały zwrot).Z poważaniem Halina. Panie Rafale proszę o komentarz .
  Pani Halino, tak. Nie dolicza się całego zwrotu, ale tylko tę jego część, która jest równa tej wartości, która zmniejszyła wcześniej podatek. Jeżeli zgodnie z metodą zaliczenia proporcjonalnego odjęła Pani od polskiego podatku (np. 10) podatek zagraniczny w wysokości np. (5), chociaż podatek zapłacony za granicą był 7, i te 7 zostało zwrócone, to nie należy wpłacić do fiskusa 7 (czyli cały zwrot), ale tylko 5. Chodzi tylko o wyrównanie tej różnicy, o którą poprzednio został uszczuplony podatek. Ok? 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Halina — 27 marca, 2009 @ 5:43 pm | Odpowiedz

 81. o.k. i jeszcze raz dziękuję Halina

  Komentarz - autor: Halina — 30 marca, 2009 @ 3:19 pm | Odpowiedz

 82. Witam. Mam pytanie do Pana. Przebywam w Anglii od 2005 roku. Mam zamiar wrocic teraz do Polski i podjąć zwrot calego podatku zapłaconego przez 3 lata w Anglii. Czy musze sie z tego rozliczyc w Polsce? Nadmienie ze w tym okresie nie pracowałem w polsce.
  Hmmm … problem może być za rok 2005. Od roku 2006 była nowa metoda unikania podwójnego opodatkowania, która z samej istoty nie powodowała konieczności zapłaty zwrotu podatku. Ale za rok 2005 była inna metoda i w związku z tym niektóre US zobowiązywały do zapłaty takiego podatku w PL, a niektóre nie. Był bałagan, dlatego wprowadzono przepis, że trzeba taki podatek zapłacić w PL, jeżeli ktoś się rozliczał metodą zaliczenia proporcjonalnego. Ale to od 2007 roku. Natomiast za rok 2005 jeszcze takiego wyraźnego przepisu nie było a była tylko praktyka organów podatkowych. Najlepiej będzie, jak się Pan skonaktuje ze swoim USem i dowie się, co z tym zwrotem za rok 2005 musi Pan zrobić. Być może będą oni zdania, aby go nie wpłacać.
  Lata 2006 i dalej, już nie ma tego problemu.
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: Piotr — 9 kwietnia, 2009 @ 2:01 am | Odpowiedz

 83. Do sierpnia zeszłego roku pracowałam w UK. Od września jesteśmy w Polsce i pracuję. Jak powinnam rozliczyć się w Polsce z podatku? Czy powinnam zgłosić zarobki z UK w celu zmiany progu, czy też ze względu, że więkoszość czasu mieszkałam w UK, nie jest to wymagane?
  Pani Marto, pierwsza odpowiedź jest prawidłowa 🙂 Chodzi o metodę wyłączenia z progresją.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Marta — 9 kwietnia, 2009 @ 10:55 am | Odpowiedz

 84. Panie Rafale,

  serdecznie dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!
  Nasunęła mi się kolejna wątpliwość. Przy wyliczniu dochodów osiągniętych za granicą, o które zwiększona jest podstawa do oblicznia podatku, wziełam pod uwagę (przychody brutto z konkretnych miesięcy – liczba dni w miesiącu * 30% * 32 GBP). Kwoty te przemnożyłam przez średnie kursy NBP z dni wypłaty. W PIT-36 w kategorii E (” Odllicznie dochodu zwolnionego, strat i składek na ubezpiecznia społeczne) jest miejsce na składki zagraniczne, czy znaczy to że powinnam wyliczyć kwoty National Insurance, które zapłaciłam w Wielkiej Brytanii? Czy to nie ulega odliczeniu? Bo jeden punkt ustawy mówi że
  ” Nie podlegają odliczeniu od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne: zapłacone i odliczone w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy.”
  Pani Marto, liczy Pani b. dobrze 🙂 Ale jeżeli składki już zostały odliczone, a myślę, że jednak tak jeżeli pracowała Pani na podst. umowy o pracę, to teraz nie można ich już odliczyć powtórnie. Rafał

  Komentarz - autor: Marta — 9 kwietnia, 2009 @ 3:42 pm | Odpowiedz

 85. Witam! W czerwcu 2008r zaczelam prace w Danii ale do czerwca pracowalam w Polsce.Jak sie rozliczyc w Polsce i na jakim PICIE.W Danii jeszcze sie nie rozliczalam poniewaz czas rozliczenia rozpoczyna sie tam w kwietniu.Prosze o odpowiedz.Zalezy mi bardzo na tym
  Witam Pani Magdo! T zależy, czy jest Pani wciąż rezydentem podatkowym w PL. Jeżeli tak, to konieczny będzie PIT-36 i zastosowanie metody zaliczenia proporcjonalnego aby uniknąć podwójnego podatkowania (jak to zrobić, znajdzie Pani w moim eBooku o rozliczeniach zagranicznych tutaj>>). Jeżeli nie jest juz Pani tutaj rezydentem podatkowym, to nie musi się Pani rozliczać i wystarczy wówczas PIT-37.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: magda — 10 kwietnia, 2009 @ 11:04 am | Odpowiedz

 86. Witam ponownie. Nie wiem panie Rafale czy dobrze zrozumiał pan moje pytanie. Otóz bede staral sie o calkowity zwrot podatku zaplaconego w ciagu 3 lat w UK. ( nie sam zwrot ktory jest wyplacany co roku – zaleznie od zarobkow ) ale ze tak powiem caly podatek ( TAX ) co do funta. Istnieje taka mozliwosc w Anglii – lecz wtedy okres przepracowany w UK nie wlicza sie do emerytury. Z teoretycznego punktu widzenia jezeli otrzymam calkowity zwrot podatku za lata przepracowane w UK, to wyjdzie na to ze nigdzie nie placilem podatku. Jak to bedzie wygladac po powrocie do polski – kiedy podejme jakas prace ?
  Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i przepraszam za tyle pytan.
  Panie Piotrze, lubię dostawac od Was pytania 🙂 Inna sprawa, że nie zawsze mam czas na odpowiedzi 😦 Ale do rzeczy. To trochę zmienia sytuację. Jeżeli nie zapłacił Pan podatku za lata 2005 i 06 to wówczas ma Pan zaległość podatkową, którą po prostu należy uregulować. Może Pan już teraz się rozliczyć z USem a potem, kiedy otrzyma Pan zwrot, złożyć jeszcze korektę deklaracji i ująć ten zwrot w PIT-36 (korekta).
  Jeżeli jednak rozliczyć się Pan z podatku za te lata, to również wymagana będzie korekta złożonej wcześniej deklaracji.
  Rafał

  Komentarz - autor: Piotr — 10 kwietnia, 2009 @ 3:40 pm | Odpowiedz

 87. Panie Rafale.

  Pacowałem w Anglii w 2005r. W 2006r. dostałem z angielskiego urzędu skarbowego zwrot części potrącanego przez pracodawcę podatku w roku 2005. Po konsultacji telefonicznej z pracownikiem Urzędu Skarbowego złożyłem 2 wnioski abolicyjne jeden za 2005, a drugi za 2006 rok. We wniosku za 2006 rok kwotę zwróconego podatku uwzględniłem jako dochód z Anglii za 2006 rok. Dodam, że w zeznaniu PIT 36 za 2005r., zgodnie z zasadami metody odliczenia proporcjonalnego, odliczyłem podatek zagraniczny od należnego podatku dla fiskusa w Polsce.
  Proszę o Pana opinię, czy wg Pana taka droga postępowania zasugerowana przez pracownika US jest poprawna?
  Prawdę mówiąc to rozwiązanie nie jest poprawne, ale skoro w Pańskim USie Panu tak doradzono, to nic innego ja sam Panu bym nie radził, tylko się do tego zastosować 🙂 Wg mnie, i wg stanowiska innych organów, zwrócony podatek należało wykazać jako dochód ale roku 2005 (wymagana by była korekta deklaracji za rok 2005).
  Cały czas czekam na decyzję w sprawie złożonych wniosków abolicyjnych.

  Pozdrawiam.
  Najważniejsze jednak Pani Arkadiuszu, że nie ma Pan z tego tytułu zaległości. Być może sprawa tych zwrotów się wyjasni, i dostanie Pan jego zwrot od polskiego fiskusa 🙂 WIęcej na ten temat pisałem już tutaj oraz w Gazecie Prawnej (proszę kliknąc w Tag ” Zwrot podatku”).
  Pozdarwiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Arkadiusz — 14 kwietnia, 2009 @ 1:47 am | Odpowiedz

 88. Panie Rafale

  Czy posiada pan wiedzę na temat tego czy informacje o zwrocie zapłaconego podatku w Anglii, który odliczono w rozliczeniu z Polskim fiskusem, docierają w ogóle do Polski? Z moich ustaleń wynika, że nie zawsze docierają informacje o zarobkach, a o zwrocie podatku tymbardziej.
  Tak, te informacje nie zawsze docierają do polskich organów podatkowych. Natmiast inaczej jest z dochodami z odsetek. Te bowiem zawsze są przekazywane pomiędzy fiskusami. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Witam — 16 kwietnia, 2009 @ 10:00 pm | Odpowiedz

 89. Panie Rafale

  O jakich dochodach z odsetek Pan pisze?
  Czy jest jakiś próg przychodu powyżej którego informacje z Angielskiego Fiskusa zawsze zostają przesłane do Polskiego Fiskusa a poniżej tego progu nie, czy może po prostu jedni mają szczęście a drudzy nie.
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam Łukasz
  Nie ma żadnego progu. Jak Pan napisał… jedni mają szczęście a drudzy nie. Znam takie osoby, co „szczęścia” nie miały. Ale przygotowuję ebooka, jak te odsetki rozliczyć, bo jest to bardzo proste, nawet jeżeli jest to już zaległość podatkowa, a szkoda, że nikt ty nie mówi. A potem są właśnie takie problemy. Na moim nowym blogu http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl będę ciągnął ten temat również. Zapraszam!
  Rafał

  Komentarz - autor: Łukasz — 17 kwietnia, 2009 @ 12:08 pm | Odpowiedz

 90. Witam!
  Mam pytanie na które nie znalazlem jeszcze odpowiedzi. Pracowałem w Anglii w 2008r dostalem czesciowy zwrot podatku okolo 750f, podjalem prace w Polsce i zarobilem około 3000 zł czyli rowniez kwota wolna od podatku co mam w takiej sytuacji zrobic i jak sie z tego rozliczyc? czy bede musial dokonac jakiejs doplaty? Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.
  Nie, gdyż osoby rozliczające się metodą wyłączenia nie muszą wpłacać zwrotu zagranicznego podatku do fiskusa. CO do polskiego dochodu, to powinien się Pan rozliczyć, chociaż nie będzie podatku do zapłaty.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Milosz — 18 kwietnia, 2009 @ 7:53 pm | Odpowiedz

 91. Panie Rafale

  Krótkie pytanko ponieważ sam już się pogubiłem (może z radości, a może z niewiedzy). Pracowałem w 2008 roku w Holandii oraz w Polsce. Metodę liczenia znam. I teraz tak… Metodą proporcjonalnego odliczenia powinienem dopłacić okolo 3700PLN, metodą wyłączenia natomiast nadpłata 3600PLN. Oczywiście stosuję ulgę abolicyjną, która (liczona procentowo od: dochód PL – społeczne PL – społeczne NL)daje koło 7200PLN. Wszystko więc gra – po jej wpisaniu w PITa proporcjonalne z ulgą prawie pokrywa się z wyłaczeniem z progresją. Dostaję nadpłatę 3600 :>

  A moje zagubienie… Czy tą nadpłatę w związku z zastosowaniem ulgi abolicyjnej dostanę na konto czy w polu Kwota do zapłaty/nadpłaty muszę wpisać 0 ?
  Witam Panie Maćku! Wydaje mi się wątpliwe, aby miał Pan nadpłatę po zastosowaniu metody wyłączenia. Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to nadpłata powinna Panu wyjść w PIT-36 jako nadpłata i powinien ja Pan dostać na konto 🙂 Jednak proszę jeszcze raz przeliczyć wszystko 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: maciek — 18 kwietnia, 2009 @ 8:02 pm | Odpowiedz

 92. Witam ponownie

  Czy ma pan już jakieś informacje na temat tego czy należy zwrot podatku z anglii wykazać czy jeszcze się nie zdecydowali. Mój przypadek jest taki: pracowalem w 2006 w anglii i w polsce, za 2006 PIT 36 – odliczylem podatek zapłacony w anglii, 2008 rok otrzymalem czek i zrealizowalem go w anglii i pytanie czy w PIT za 2008 wykazać ten podatek czy nie? (doliczyć do podatku?)
  Nie musi Pan wpłacać tego podatku. Wpłata ta jest obowiązkowa tylko dla osób, które się rozliczają metodą zaliczenia proporcjonalnego, a Pan do takich osób nie należy z racji uzyskiwania dochodów w UK. Poza tym w roku 2006 nie było jeszcze przepisu jednoznacznie wskazującego obowiązek wpłaty tego zwróconego podatku.
  Pozdrowienia, Rafał

  Komentarz - autor: Witam — 20 kwietnia, 2009 @ 9:53 pm | Odpowiedz

 93. Witam serdecznie.
  Mam do Pana pytanie odnosnie rozliczenia sie z z polskim US. Mianowicie w zeszlym roku pracowalem w Wielkiej Brytanii. Od 4 lutego do 1 kwietnia 2008r pracowalem jako samozatrudniony i z tego okresu rozliczylem sie z brytyjskim urzedem skarbowym za co otrzymalem zwrot pdatku. Pomimo tego z epracowalem jako samozatrudniony firma dla ktorej pracowalem przez ten okres placila z amnie podetek ktorego zwrot otrzymalem. Od 08.04 2008 czyli 7 dni pozniej juz po okresie rozliczeniowym w wielkiej brytni podjalem prace gdzie zrezygnowalem z samozatrudnienia i moj pracodwaca oplacal moj TAX oraz oplate za ubezpieczeni NI. Pracowalem tam do 08.07.2008 po czym wrocilem do Polski i podjalem prace 21.10.2008 w polskiej firmie. I teraz pytanie nie otrzymalem od 2 angielskiego pracodawcy Formularza rozliczeniowego i nie wiem ile dokladnie odporwadzono podatku itp. Dodatkowo pracowalem w roznej ilosci godzin pieniadze otrzymywalem co tydzien rozne kwoty a do tego na pocztaku przez ok miesiac mailem inny podatek po okresie miesiaca jeszcze inny. Co w takiej sytuacji kiedy nie jestem w stanie wykazac ile dokladnie zarobilem ile odprowdzilem podatku skoro jeszcze sie nie nie rozliczylem z okresu po 05.04.2008r z brytyjskim urzedem gdyz nie otzymalem rozliczenia z anglieskim pracodawca? Czy mam podac tylko informacje z okresu w ktorym sie juz rozliczylem tj. 04.02.-1.04.2008 za ktory okres otrzymalem zwrot podatku? Bede wdzieczny za pomoc. Pozdrawiam Artur Sz.
  Witam Panie Arturze! Najważniejsze jest to, że musimy wziąc pod uwagę dochody tylko za rok 2008, a więc do rozliczenia zagranicznego dochodu w Polsce zbędne będą dokumenty od fiskusa z UK. Istotne są te dokumenty, które wyraźnie wskazują ile i kiedy Pan otrzymał wynagrodzenia (kwestia ilości podatku zapłaconego nie jest ważna). Najlepiej będzie jeśli będą to payslipy, albo Pańskie faktury, jeżeli prowadził Pan działalność. Dokumenty muszą być wiarygodne, zatem mogą to być również wyciągi z konta bankowego (ale dotyczy to tylko stosunku pracy), ważne aby wyraźnie wskazywały datę przychodu oraz jego wielkość. Jeżeli nie ma Pan takich dokmentów, to pozostaje tylko kontakt w pracodawcą i próba ich otrzymania (nawet poświadczonych kopii). A jeżeli to nie da rezultatu, to powinien Pan skontaktować się ze swoim US i przedstawić swoją sprawę.
  Czy to rozwiewa Pana wątpliwości? 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Artur Sz. — 21 kwietnia, 2009 @ 7:45 am | Odpowiedz

 94. Tak. Popełniłem błąd w rozliczeniach. W progresywnej jak i w wyłączeniu dopłata. Po zastosowaniu ulgi abolicyjnej wychodzi jednak nadpłata. Trochę to było dla mnie dziwne jednak po około 6 telefonach do różnych US oraz KIP (a propos… 20 US w Polsce mimo wielokrotnych prób połączenia z centralą nie odbierało na co szkoda słów) potwierdzono mój sposób liczenia krok po kroku i potwierdzono. Co mnie nie ukrywam bardzo cieszy. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

  Pozdrawiam
  Dziękuję również i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał Chmielewski

  Komentarz - autor: maciek — 21 kwietnia, 2009 @ 9:41 pm | Odpowiedz

 95. Proszę o odpowiedz na moje pytanie.A mianowicie chodzi o rozliczenie z pracy w Holandii.Więc tak za rok 2007 i 2008 miesiąc temu rozliczył nas pan Holender co się okazuje że nie rozliczył nas dobrze ,powiedział nam że nie należy mi się hefikorting bo zamieszkuję Holandię od listopada 2008 roku ,ja nie rozumię tego ponieważ moje koleżanki mieszkają w Polsce tak jak ja mieszkałam w 2007 i 2008 i byliśmy z mężem zameldowani pod jednym adresem co jest warunkiem otrzymania tej ulgi.Widocznie Holender dba o budżet swojego kraju !!!Moje pytanie brzmi czy mogę złożyć korektę do rozliczenia które już zostało wysłane do bestaligu (urząd skarbowy)pytam dlatego bo warto o te pieniążki z powrotem zawalczyć bo jest to około 3200 euro.A Holender rozliczył nas że dostaniemy zwrotu 600 euro prawda jest różnica a wydatki na dzieci spore.Była bym wdzięczna za odpowiedz!!
  Witam Pani Elu! Dziękuję Pani za pytanie, jednakże nie specjalizuję się w prawie podatkowym Holandii i raczej nie mogę Pani pomóc 😦 Jeżeli jednak nie zrozumiałem dobrze Pani pytania, to proszę o kontakt!
  Rafał

  Komentarz - autor: Ela — 22 kwietnia, 2009 @ 7:04 pm | Odpowiedz

 96. Heffikorting tak zwane rozłąkowe .

  Komentarz - autor: Ela — 22 kwietnia, 2009 @ 7:07 pm | Odpowiedz

 97. Pytałem pana już o to ale nie podałem wtedy wszystkich okoliczności.
  A więc w 2006 pracowałem i w Anglii i w Polsce, rozliczyłem się na Pit 36 odliczając podatek zapłacony w Anglii. W 2007 pracowałem tylko w Polsce więc rozliczyłem się na Pit 37.
  A w 2008 roku pracowałem tylko w Polsce i otrzymałem zwrot podatku z Anglii który odliczyłem w Pit 36 za 2006 rok. Dodaję, że w 2008 złożyłem PIT AZ o zwrot podatku.

  I teraz pytanie spędzające sen z powiek:
  1.Czy w PIT za rok 2008, który muszę złożyć do końca kwietnia mam doliczyć ten zwrot podatku z Anglii do podatku polskiego i zapłacić go polskiemu fiskusowi?.
  2.Czy mogę po prostu nie wykazywać tego zwrotu legalnie bo nabyłem jakąś ulgę składając PIT AZ ponieważ ten zwrot podatku jest z roku 2006, a otrzymałem go dopiero w 2008?.
  3.Czy może ten zwrot podatku jest moim przychodem i powinienem doliczyć go do przychodu i odprowadzić tylko 19% od niego.
  4.A może ten podatek jest przychodem z zagranicy i powinienem rozliczyć się za 2008 na PIT 36 nową metodą i praktycznie nie zapłacić od tego zwrot.
  5.A czy jeśli mam go doliczyć to do PIT 36 czy PIT 37?
  6.A może Pan jako specjalista w tej materii ma inny pomysł?

  Proszę jeszcze raz o pomoc, ponieważ pomimo przeczytania wielu stanowisk i wykonania wielu telefonów np. do skarbówki w której oczywiście sami urzędnicy nie wiedzieli co mają mi powiedzieć i po jakimś czasie najłatwiej i najbezpieczniej było im stwierdzić ŻE OCZYWIŚCIE MUSZĘ DOLICZYĆ TEN ZWROT I GO ZAPŁACIĆ, a w KIPie to jaki dzień taka opinia zawsze inna. A ty podatniku sam się martw :)))
  No ale na szczęście jest PAN RAFAŁ

  🙂
  Witam Panie Łukaszu!

  No sprawa jest generalnie rzecz biorąc zagmatwana, tzn. nie Pańska, tylko z tymi zwrotami. Wg mojej opinii nie powinien Pan wpłacać tego podatku do polskiego fiskusa. Przemawia za tym fakt, że skorzystał Pan z abolicji podatkowej, a zatem złożył Pan wniosek o – można powiedzieć – potraktowanie Pana jako osobę rozliczając a się metodą wyłączenia (oni nie muszą tego podatku wpłacać), a dodatkowo, wg stanu prawnego za rok 2008 nie musi Pan wpłacać podatku, gdyż ma Pan obowiązek rozliczenia właśnie metodą wyłączenia (co zapisane jest w umowie UK-PL). Kolejny argument – w roku 2006 (chodzi przecież o podatek który został wpłacony w 2006 r.) nie było wyraźnego przepisu, który by nakazywał takie wpłaty do polskiego fiskusa.

  Takie są argumenty na korzyść. A jakie przeciw?

  Ano takie, że właśnie w 2006 roku nie było przepisu wyraźnie nakazującego wpłaty, a więc USy robiły co chciały: Jedne nakazywały go wpłacać, inne zaś traktowały to jak dochód, inne jeszcze nakazywały korektę deklaracji, no i jeszcze inne zwalniały ten podatek z obowiązku wpłaty (można to nawet zobaczyć po interpretacjach podatkowych). A więc co kraj to obyczaj i dlatego wprowadzono od 2007 roku przepis, który jednoznacznie mówił – „wpłacać”.

  Obowiązek wpłaty w Pana przypadku wg mnie byłby niezgodny z prawem. Pisałem o tym problemie już wielokrotnie w Gazecie Prawnej (czego skutkiem był list Rzecznika Praw Obyw, do ministra finansów z prośbą o wyjaśnienie tej nieprawidłowości) no i w swoim serwisie http://www.podwojneopodatkowanie.pl/?p=533.

  Co mogę Panu doradzić… najlepiej bedzie, jeśli się Pan skontaktuje ze swoim USem i zapyta, jak oni się na to zapatrują. Być może nie będą chcieli tego podatku, ale to raczej wątpliwe. Być może sprawa się wkrótce wyjaśni i będzie można ten podatek odzyskać od fiskusa polskiego.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Witam — 23 kwietnia, 2009 @ 8:25 pm | Odpowiedz

 98. Witam panie Rafale,
  Moja sytuacja przedstawia się następująco:w 2005 roku pracowałam w USA,tam się rozliczyłam i tam zwrócono mi część potrąconego przez pracodawcę podatku .Schemat ten powtórzył sie w roku 2007,gdzie w 2008 roku fiskus amerykański zwrócił mi część podatku za 2007.W 2009 postanowiłam wrócić do Polski, korzystając z abolicji podatkowej dokonałam rozliczenia przedstawiając dokumenty do us.Moje pytanie czy teraz muszę zwrócić polskiemu us, podatek ,który zwrócono mi w Stanach Zjednoczonych?Z wcześniejszych komentarzy wynika,że tak…Proszę o komentarz.Pozwoli to rozwiać moje wątpliwości.
  Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.
  Pani Moniko, na dzień dzisiejszy niestety musi Pani go zwrócić. Chociaż niektóre USy są innego zdania, i – choć to mało prawdopodobne – może również Pani US. Dlatego mimo wszystko proponuję kontakt z Pani urzędem i zapytanie, jak oni do tego temu podchodzą. Aha, Pani Moniko, nie chodzi o zwrot całego zwróconego podatku, ale tylko o taką kwotę, która wczesniej pomniejszyla Pani polski podatek na PIT-36.
  Rafał

  Komentarz - autor: Monika — 25 kwietnia, 2009 @ 9:20 pm | Odpowiedz

 99. Witam, właśnie dostałam pismo z US z którego wynika, że podatek należny w wys. 851 zł został zapłacony w niepełnej wysokości tj. 507,80 i faktycznie tyle zapłaciliśmy. Wobec tego umożyli różnicę (343,20), ale zwrócą mi tylko 193 zł. Oto tłumaczenie „Różnica między podatkiem wg zeznania PIT 36 (851,00) a kwotą odpowiadającą podatkowi należnemu obliczonemu metodą wyłączenia z progresją (314,00) wynosi 537,00 i winna podlegać zwrotowi, bądź umorzeniu, ponieważ jednak na poczet ww podatku dokonano wpłat na kwotę 507,80 zwrotowi podlega różnica kwoty wpłaconej i obliczonej metodą wyłączenia z progresją (314,00)”
  Ratunku!!!
  O co chodzi bo dla mnie to masło maślane. Dziękuję i czekam na odpowiedź
  Witam Pani Dagmaro! Spokojnie… Już tłumaczę 🙂 Poprzednio wg USu zapłaciła Pani mniejszy podatek niż należało (widocznie był jakiś błąd). Następnie US obliczył kwotę podatku do zwrotu (jak rozumiem składała Pani wnosek abolicyjny). Kwota podatku do zwrotu, to nie cały podatek wpłacony, ale tylko jego część, tj różnica miedzy podatkiem obliczonym metodą zaliczenia a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia. Ta różnica to u Pani 537 zł. W związku z tym, że Pani poprzednio nie zapłaciła podatku w pełnej wysokości i ciążyła na Pani zaległość, US nie mógł zwrócić całej różnicy, ale tylką tą jej część, która została po odjęciu zaległości. Normalnie by zwrócił 537 zł, ale w tej sytuacji pomniejszył zwrot o 343,20 zł, a więc dostanie Pani zwrotu 193 zł.
  Czy już jasne Pani Dagmaro? 🙂
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do Telewizji Podatkowej.tv
  Rafał

  Komentarz - autor: Dagmara — 13 Maj, 2009 @ 7:56 am | Odpowiedz

 100. Witam.
  Mam taki pytanie,Jestem w Anglii juz od 2002 roku.Zaczelam prace w 2004 (ppo wejsciu do UE).Najpierw pracowalam kilka miesiecy w jednym miejscu,potem zaczelam prace w 2005 w innym ,gdzie pracuje do dzisiaj.
  Nigdy nie rozliczylam sie tu z podatku.Mialam juz dwa podejscia ale za kazdym razem brakowalo mi jakiegos papieru lub daty.Co mam teraz zrobic?Mam zamiar wrocic do Polski w tym roku.Czy zaplace jakas kare ,chcialaby zaczac wlasna dzialalnosc gospodarcza w Polsce.Czy jest juz za pozno na rozliczenie sie w Anglii?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pani Marto, gdzie się Pani nie rozliczała? w Polsce, czy w UK?
  Rafał

  Komentarz - autor: marta — 19 czerwca, 2009 @ 2:40 pm | Odpowiedz

 101. Witam
  Powiem szczerze, że im dłużej czytam wszystkie komentarze i odpowiedzi, tym wiekszy mam mętlik w głowie 🙂
  Moja sytuacja wygląda następująco. Mój mąż pracuje od marca 2005 na terenie Wielkiej Brytanii do dnia dzisiejszego, wciąż dla tej samej firmy. W następnym roku, czyli w 2010 planujemy powrót do Polski. Mąż nie występował nigdy o zwrot nadpłaconego podatku w Anglii ponieważ zawsze płacona była należyta kwota. Czy po powrocie do Polski będziemy musieli rozliczać sie z US? Składać PIT-y, informować urząd na zarobkach i podatkach z Anglii? Dodam, że od 2005 roku nie otrzymywaliśmy żadnego wynagrodzenia w Polsce. A co z befefitami, które dostawaliśmy na dziecko od pańswa angielskiego, one też podlegają uzwględnieniu ich w zesnaniach podatkowych w Polsce? Przepraszam, może i moje pytanie już wcześniej pojawiło się na forum, ale bardzo zależy mi na profesjonalnej odpowiedzi.
  Dziękuję z góry, Justyna.
  Witam Pani Justyno! Dziekuję za Pani pytanie! Sytuacja Państwa jest klarowna, otóż jesteście Państwo rezydentami podatkowymi w UK, a więc w PL nie ciążą na Państwu żadne obowiązki podatkowe. Jedyne o co może Was fiskus pytać to skąd posiadacie środki pieniężne. Wówczas będziecie się musieli wykazać dowodem na to, że pieniądze macie z legalnej pracy w UK. Jakie dokumenty (dowody) będziecie musieli posiadać, proszę zajrzeć do tego wpisu. Nie wiem tez jak wygląda Państwa sprawa z NIP-3 (tutaj się Państwo dowiecie o co dokładnie chodzi), ale ewentualne wykroczenie się już przedawniło. Po powrocie do PL będziecie jednak musieli złożyć NIP-3, aby poinformować o zmianie rezydencji podatkowej na rezydencję polską.
  Mam nadzieję Pani Justyno, że teraz już Pani WSZYSTKO wie! 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna.w — 6 lipca, 2009 @ 4:33 pm | Odpowiedz

 102. Witam Panie Rafale,
  Zwracam sie z uprzejma prosba o rozwianie moich watpliwosci dotyczacych rozliczania sie z polskim US.
  Od czerwca 2004r przebywam w Anglii,pierwsza prace podjelam 1 wrzesnia 2004r i pracuje do dnia dzisiejszego.Rozliczam sie w Anglii,w roku 2005 dostalam zwrot z podatku ok 500£,teraz planuje powrot do kraju.
  W przyszlym miesiacu chce zlozyc wniosek o zwrot podatkuw Anglii,co powinnam zrobic po przyjezdzie do Polski?przed wyjazdem do UK nie zglosilam US,ze wyjezdam,a mianowicie dalej jestem zameldowana w Polsce,nie zlozylam wniosku abolicyjnego,nie rozliczalam sie w zaden sposob z polskim US.Prosze o podpowiedz;))Bede skladala wszystkie wnioski w UK,jakie musza byc zlozone przed opuszczeniem kraju (jak P85-potrzebny do odzyskania nadplaconego podatku,prosbe o wydanie mi E-301,E-104,ktore potweirdzaja lata pracy przepracowane w UK).
  Z gory dziekuje za odpowiedz,
  pozdrawiam,
  Monika
  Witam Pani Moniko! Odpowiedź na Pani komentarz przeniosłem do nowego nowego serwisu http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl >>
  Rafał

  Komentarz - autor: Monika — 8 lipca, 2009 @ 11:41 am | Odpowiedz

 103. Witam serdecznie,
  w ubiegłym roku pracowałam przez dwa miesiące w Anglii. Pracę rozpoczęłam 17 lipca 2012 roku, a zakonczyłam we wrzeeśniu 2012 r. Jestem juz w kraju prawie rok, dostałam korespodencję od HM Revenue & customs. Z listu wynika ze zwrot podatku nalezy mi się w wysokości ok. 300 funtów.
  List otrzymałam do reki wczoraj. nurtujące pytanie tkwi w tym, iż jako uczeń rodzice uzykali na mnie ulgę podatkową, a więc czy koliduje odebranie podatku z pracy w Anglii z tym, że został pobrany w Polsce podatek ulgowy?
  nie chce otrzymać żadnej kary, wiec bardzo delikatnie podchodzę do tej sprawy.
  Dodam, iż nie pracowałam nigdy w kraju, nie miałam żadnych dochodów. Jedyny dochód, który uzyskiwałam to dwumiesieczna praca w UK.
  Proszę o pomoc,
  Pozdrawiam,
  Ewa

  Komentarz - autor: Ewa — 25 sierpnia, 2013 @ 10:01 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: