Abolicja.info

Ulga Abolicyjna

295x120_pit02Podstawową informacją jest to, że istotą ulgi jest zrównanie praw i obowiązków podatkowych dwóch grup podatników:

 1. pracujących w państwach, z którymi Polskę wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania tego typu, że jako metodę na zapobieżenie temu niekorzystnemu zjawisku stosuje się w niej metodę zaliczenia (proporcjonalnego), oraz
 2. pracujących w państwach, z którymi Polskę wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania tego typu, że jako metodę na zapobieżenie temu niekorzystnemu zjawisku stosuje się w niej metodę wyłączenia (z progresją).

Chodzi więc o to, aby dwie grupy podatników znajdujących się w porównywalnych sytuacjach nie były traktowane różnorodnie, gdyż to prowadzi do dyskryminacji jednej z nich. Nasi  rządzący ustanowili więc, że zrównają obciążenie podatkowe pierwszej i drugiej grupy.

Innymi słowy mówiąc, obecna ulga podatkowa jest w swej naturze identyczna do zakończonej właśnie abolicji podatkowej i od strony technicznej wygląda tak, że osoby, które mają obowiązek zastosowania metody zaliczenia, mogą obniżyć swój podatek o ulgę, która jest równa różnicy między obliczeniem podatku metodą zaliczenia a metodą wyłączenia.

Zobaczmy jak brzmi nowy art. 27g ustawy PIT, mówiący właśnie o uldze abolicyjnej (pogrubienia są  mojego autorstwa, aby szybciej można było zrozumieć przepis):

Art. 27g

1. Podatnik podlegający obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust.1 (rezydent podatkowy), rozliczający na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a (metoda kredytu podatkowego) uzyskane w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody:

1) ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14, lub

2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi

– ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art.27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b (składka zdrowotna), kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2.

2. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a (metoda kredytu podatkowego) a kwotą podatku obliczonego od dochodów ze źródeł, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8 (metoda wyłączenia z progresją).

3. Odliczenia nie stosuje się, gdy dochody ze źródeł, o których mowa w ust. 1, uzyskane zostały w krajach i na terytoriach wymienionych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 25a ust. 6 (raje podatkowe).

4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do podatku obliczanego zgodniez art. 30c (podatek liniowy w działalności gospodarczej).

Zwróćcie uwagę na ustęp 2.Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie metodą kredytu podatkowego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Jakie praktyczne wynikają z tego skutki?

Ulga Abolicyjna nie zwalnia ze złożenia deklaracji PIT-36 i rozliczenia zagranicznych dochodów w Polsce

Pomimo tego, że skutkiem zastosowania tej ulgi jest generalnie uniknięcie zapłaty podatku od zagranicznych dochodów, to i tak należy zagraniczne dochody rozliczyć w Polsce.

Dlaczego?

Ponieważ aby zastosować tą ulgę, najpierw trzeba obliczyć podatek do zapłaty, aby potem go obniżyć. Inaczej nie mielibyśmy do czynienia z ulgą ale ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty podatku.

Zatem formularz PIT-36 nadal nas obowiązuje.

Z ulga abolicyjną wiążą się jeszcze inne ważne problemy, które omówię w miarę, jak będą pojawiały się komentarze na ten temat.

Zostawiajcie więc komentarze i zaglądajcie tutaj po więcej informacji o uldze abolicyjnej.

Pozdrawiam!

Rafał

PS.: Wiadomość z ostatniej chwili:

Jest już w sprzedaży mój eBook o uldze abolicyjnej (czytelne przykłady, instrukcja, krok po kroku, itd. ). Jego wartość to 37 zł, ale można mieć go już za jedyne 10 zł. z gwarancją zwrotu pieniędzy!!!okladka_mniejszaJak go otrzymać?

Wystarczy pobrać mój gratisowy przewodnik po podwójnym opodatkowaniu ze strony PodwojneOpodatkowanie.pl. Po jego pobraniu otrzymasz sekretny link do mojej nowej książki w promocji.

Masz czas tylko do końca marca. Potem promocję usunę.

8 Komentarzy »

 1. Witam,
  Mam pytanie, a jaką metodą muszę zastosować do rozliczenia dochodów z Wielkiej Brytanii. Mój mąż pracował tam jeszcze do połowy zeszłego roku, a później od sierpnia już w Polsce. Wiem, że musze rozliczyć dochody z Angli, tylko całkiem się pogubiłam w tych wszystkich metodach i rozliczeniach.
  Pozdrawiam
  Witam ponownie Pani Majko! Powinna Pani zastosować metodę wyłączenia z progresją. Jak obliczyć podatek zgodnie z nią: może Pani pobrać mój darmowy przewodnik po podwojnym opodatkowaniu, albo zakupić moją książkę pt.: Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36. Dziękuję Pani za kontakt! Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Majka — 23 lutego, 2009 @ 8:28 am | Odpowiedz

 2. dzień dobry. dziękuję bardzo za wszystkie informacje przesłane do mnie.
  To była prawdziwa przyjemność 🙂
  mówiąc prawdę,jeszcze się tak mocno nie wgłębiałam w przekazane informacje i wskazówki,trochę brak czasu.Będę rozliczać zagraniczne dochody i na pewno przekazane informacje będą mi pomocne. mam tylko problem,nie rozliczyłam się za 2007 rok, jakie są konsekwencje i co mogłabym w tej kwestii zrobić.Jak rozwiązać ten problem,
  Trzeba napisać PIT-36, obliczyć od podatku do zapłacenia odsetk i wpłacić je na konto US. DO tego napisać trzeba czynny żal i wysłać to wszystko razem z potwierdzeniem zapłaty odsetek do US. To wszystko! Obędzie się bez ponoszenia odpowiedzialności 🙂 Jak rozumiem to zagraniczne dochody za 2008 rok także muszę rozliczyć( praca tylko poza terytorium Polski)
  Nie pamiętam w jakim kraju Pani pracuje, gdyżto zależy od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  jeszcze raz dziękuję za wszystko i przepraszam ,że tak długo milczałam, pozdrawiam.
  To ja się cieszę, że zagląda Pani na mój blog! Szykują się tutaj duże zmiany, więc proszę zaglądać! Proszę również pobrać mój darmowy przewodnik po rozliczeniach zagranicznych dochodów na http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: helena gierszewska — 23 lutego, 2009 @ 9:39 am | Odpowiedz

 3. Chciałem zapytac, czy jest gdzieś jasno wyjaśnione krok po kroku jak rozliczyć dochody z zagranicy za 2008?

  Chodzi o ulgę abolicyjną, bo wszedzie tylko pisze teoria na ten temat, a ja nadal nie wiem gdzie mam tą ulgę sobie wpisać ?
  WItam Panie Marcinie! Prosze o chwile cierpliwosci, gdyz wlasnie niebawem ukarze sie moj ebook o uldze abolicyjnej. Bedzie tam wszystko co potrzeba, aby dobrze obliczyc ta ulge i jeszcze mnostwo przykladow.
  Rowniez niedlugo ujrzy swiatlo dzienne zaktualizowany ebook o rozliczaniu zagranicznych dochodow na PIT36. Tam tez bedzie rozdzial o uldze abolicyjnej. Pozdrawiam, Rafal.

  Komentarz - autor: Marcin — 6 marca, 2009 @ 6:47 am | Odpowiedz

 4. Mam jeszcze pytanie o Koszty Uzyskania Przychodu.
  Pracuje w Polsce przez cały rok w swojej miejscowości.
  W czasie wakacji 2 miesiące byłem w Holandii (w trakcie urlopu)
  Jak należy policzyć koszty uzyskania przychodu? Czy poprawnie jest obliczenie i wpisanie do PIT36 KUP wg. obliczeń:
  10×111,25
  2 x 208,55
  i w tym wypadku NIE odliczać już żadnych KUP od przychodu wykazywanego w PIT-ZG ?
  Panie Marcinie, koszty – jeżeli był Pan zatrudniony na umowę o pracę – wynoszą w 2008 roku 111,25 zł. Nie może Pan zatem wpisać innej kwoty, chyba że nie był to stosunek pracy. To są jedyne koszty, jakie może Pan odliczyć.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marcin — 6 marca, 2009 @ 9:49 am | Odpowiedz

 5. Czyli mam odliczyć 12x 111,25 w PIT-36
  A w PIT-ZG od przychodu z zagranicy odliczyć 2×208,55zł i wynik bedzie moim dochodem z zagranicy ?
  Od przychodu powinien Pan odliczyć tylko diety za dwa miesiące pracy w Holandiii i taką kwotę wpisać do PIT-ZG. Nastepnie w PIT-36 powinien Pan przychód (z PIT-ZG plus przychód polski) pomniejszyć o koszty (12×111,25 – jeżeli pracował Pan przez cały rok) i tak wyjdzie Panu dochód. Podatek wpisuje Pan tylko polski. Rafał.

  Komentarz - autor: Marcin — 6 marca, 2009 @ 10:37 am | Odpowiedz

 6. witaj Rafale. pracowałam za granicą i nie rozliczyłam 2007 roku. co mam zrobić,czy jest jakieś wyjście. słyszałam o jakiejs skrusze( żalu) przed Urzędem skarbowym. pozdrawiam.
  Witaj Heleno! Piszę o tym tutaj. Sprawa nie jest skomplikowana 🙂
  Pozdrawiam serdecznie! Rafał.

  Komentarz - autor: helena gierszewska — 9 marca, 2009 @ 1:54 pm | Odpowiedz

 7. Bardzo przydatny blog, wygooglałem sobie go w poszukiwaniu info o tej uldze ablolicyjnej.

  Mam pytanko, bo mimo że jestem umysłem ścisłym i programistą, podatki to trochę za dużo dla moich zwojów 😉

  Sprawa wygląda tak: w roku 2008 w Polsce mam 6000 PLN (stosunek pracy + własna działalność).

  Ze stosunku pracy w USA (praca zdalna) mam 15000 PLN. Pracodawca NIE placi za mnie podatkow w USA.

  Regularne wyliczenie podatku daje (6000+15000)*19% = 3990 PLN

  Policzone wg tej całej ulgi 6000*19% = 1140 PLN

  Jak widać różnica jest znaczna. Za to w US powiedzieli tak na szybko że „chyba” musze zaplacic 3990-1140 = 2850.

  Wiec pytanie jest:
  czy mam zaplacic
  a) 3990
  b) 2850
  c) czy moze 1140?
  Witam Pana! Wyliczenie ulgi abolicyjnej nie jest niestety takie proste. Nie wiem, jak US to policzył i wydaje mi się, że raczej źle. Zazwyczaj nie dokonuję obliczeń w odpowiedzi na komentarze. Wydałem małego eBooka o uldze abolcyjnej zatem może Pan skorzystać z tej pomocy. Do końca marca jest on w cenie promocyjnej, ale tylko dla subskrybentów mojego biuletynu na http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl. Proszę się zapisać a otrzyma Pan link do tej książki.
  W skrócie o uldze. Oblicza sie ją tak, że najpierw należy policzyć podatek wg metody zaliczenia, potem według metody wyłączenia (tutaj u Pana będzie to trochę skomplikowane z racji dochodów w Polsce), i od pierwszego wyniku odjąć drugi. To proste, ale jednak bardzo trudne. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: FeuerFest — 16 marca, 2009 @ 11:04 am | Odpowiedz

 8. Dodam jeszcze gwoli ścisłości, 6000 jest opodatkowane stawką 17% ryczałtu.

  W USA pracuję zdalnie więc nie ma żadnych podatków, diet itp w USA.

  Komentarz - autor: FeuerFest — 16 marca, 2009 @ 11:10 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: