Abolicja.info

Ulga Abolicyjna – dlaczego muszę dopłacić?

Przede wszystkim, co już wpomniałem, nie każdy będzie musiał zapłacić podatek pomimo skorzystania z Ulgi Abolicyjnej. To będzie miało miejsce TYLKO w jednym przypadku: jeżeli podatnik uzyskał dochody również w Polsce.

Już wyjaśniam…

Otóż jak zapewne wiecie, podstawową zasadą ustawy abolicyjnej (która wprowadziła obecną Ulgę Abolicyjną), było ZRÓWNANIE statusu podatkowego osób rozliczających się metodą zaliczenia (np. pracujących w NL) z osobami rozliczającymi się metodą wyłączenia (np. pracujących w IRL).

A więc chodziło o to, aby zagraniczny dochód tych osób również mógł być wyłączony z opodatkowania w Polsce. I tak jest w istocie.

Jednakże jeżeli osoba taka uzyskała dodatkowo dochód z Polsce, to ten zagraniczny dochód ma wpływ na zwiększenie stawki podatkowej stoswanej do polskich dochodów. Jeżeli najniższa stawka podatkowa wynosiła w 2008 roku 19%, to może się okazać, że po uwzględnieniu zagranicznych dochodów stawka ta wzrośnie do np. 22,5%, i stąd wystąpi konieczność dopłaty podatku.

A więc dochód ten sam w sobie jest wyłączony z podatku w Polsce ale ma wpływ na większe obciążenie dochodu polskiego.

Osoba korzystająca z Ulgi Abolicyjnej jest traktowana właśnie tak, jakby musiała się roliczać metodą wyłączenia. Zatem, jeżeli pracowała w Polsce w tym samym roku podatkowym, jej obciążenie podatkowe faktycznie zmniejszy się (gdyż wyłączyła dochód zagraniczny z podatku w Polsce), ale będzie musiała nieco dopłacić fiskusowi, jako że ten dochód zgraniczny wpłynął na zwiększenie polskiej stawki podatkowej zastosowanej do TYLKO polskiego dochodu.

Jeżeli zaś ta osoba nie pracowała w ogóle w Polsce, to wówczas Ulga Abolicyjna spowoduje CAŁKOWITE zwolnienie z podatku w Polsce tak, jakby to było w przypadku osoby rozliczającej się metodą wyłączenia.

Czy już jasne? :):):)

Jeżeli nie, to piszcie proszę komentarze!

Rafał

6 Komentarzy »

 1. Witam Pana serdecznie!

  Po pierwsze chciałam powiedzieć, że jestem pełna uznania dla Pana i Pańskiego bloga. Bardzo ułatwił mi on „walkę” ze wszystkimi trudnościami, jakie napotkałam podczas składania wniosku o abolicję. Jestem za to niezmiernie wdzięczna! Wprawdzie nie otrzymałam jeszcze decyzji z US o umorzeniu zaległości podatkowej, ale mam nadzieję, że wkrótce to nastąpi i wreszcie będę mogła „zamknąć tę sprawę”, która kosztowała mnie tyle nerwów i czasu spędzonego w tonach papierów…
  Dziękuję 🙂
  Teraz jestem w trakcie przygotowywania zeznania podatkowego za rok 2008, w którym przepracowałam 6 miesięcy w UK (styczeń-czerwiec) i 3 miesiące w Polsce (październik-grudzień). Angielskie dochody rozliczane są teraz metodą wyłączenia z progresją, czyli służą jedynie do ustalenia stopy procentowej dla polskich dochodów, tak?
  Tak
  A ulga abolicyjna dotyczy tylko tych, którzy rozliczają się nadal metodą proporcjonalnego odliczenia?
  Tak
  Ale moje polskie dochody za te 3 miesiące wyniosły mniej niż 3089 zł, czyli teoretycznie nie powinnam płacić żadnego podatku? Program PITy 2008 wyliczył mi natomiast, że muszę dopłacić 16 zł. Wiem, że nie jest to wielka kwota, ale zastanawiam się, dlaczego w ogóle muszę coś dopłacać. Bardzo prosiłabym o odpowiedź, gdyby znalazł Pan wolną chwilkę. Byłabym niezmiernie wdzięczna.
  Rzeczywiście dziwne. Niech to Pani policzy ręcznie. Programy te czasem robią błędy. Wg mnie nie powinna Pani zapłacić podatku.
  Rafał

  Pozdrawiam Pana serdecznie,

  Komentarz - autor: Magdalena ze Szczecinka — 25 marca, 2009 @ 2:01 pm | Odpowiedz

 2. Jakie są zatem konsekwencje w stosunku do osoby, która osiągnęła dochód w Belgii w 2008r i nie wykaże go polskiemu fiskusowi(wszak de facto podatek wyniesie 0?!)
  To nic, że podatek wyniesie 0, jednak należy złożyć deklarcję podatkową w Polsce. O konsekwencjach mówi Kodeks Karny Skarbowy i bez względu na to, czy są małe, czy nie, nie warto ryzykować.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ~~ela~~ — 25 marca, 2009 @ 5:11 pm | Odpowiedz

 3. No i o takie wyjaśnienie chodziło 😉

  Teraz przynamniej ludzie będą wiedzieli, dlaczego mimo ulgi trzeba dopłacić 😉
  Pozdrawiam
  Dziękuję 🙂
  Właśnie dlatego chcę otrzymywać komentarze, abym mógł sie do Was dostosować z treścią 🙂

  Komentarz - autor: Marcin — 25 marca, 2009 @ 5:45 pm | Odpowiedz

 4. Panie Rafale,
  A co w przypadku, gdy ktoś przepracował cały rok w Belgiii lub Holandii i nie rozliczy się z dochodów uzyskanych w tamtych krajach (tzn w ogóle nie złoży zeznania?)

  Kary z kodeksu karnego skarbowego – łamanie kołem i wiszenie do góry nogami przez tydzień 🙂 A na serio, to zależy od wysokości zaległości podatkowej. Również samo nie złożenie zeznania z kwotą podatku 0 wbrew obowiązkowi jest karalne.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marta — 25 marca, 2009 @ 9:46 pm | Odpowiedz

 5. Witam
  Mam pytanie pracowalam w Danii i w Polsce w 2008r. – rozliczam sie metoda proporcjonalnego odliczenia. to wiem. Co zrobic z podatkiem, ktory otrzymalam w |Danii od Fiskusa dunskiego w 2009r?
  Witam Pani Moniko! Pisałem o tym już wielokrotnie na tym blogu. Aby odleźć te wpisy proszę kliknąć w Tagach na frazę „zwrot podatku”. Pokażą się Pani wszystkie artykuły związane z tym tematem. Pozdrawiam i dziekuję za kontakt!
  Rafał

  Komentarz - autor: Monika K — 4 kwietnia, 2009 @ 3:34 pm | Odpowiedz

 6. Witam serdecznie mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku holenderskiego w Polsce . Cały galimatias polega na tym , że pracowałem w 2007 roku w Holandii i niestety sie nie rozliczyłem w Polsce , praca ta trwała 2 miesiące zwrot podatku z Holandii dostałem bez problemu . W 2008 pracowałem 6 miesięcy w Holandii i 4 miesiące w Polsce na najniższej pensji krajowej i to na pół etatu . Chciałbym się teraz 30 kwietnia rozliczyć w Polsce i chciałbym ujawnić te dochody Holenderskie zwrot podatku to nie całe 1500E obawiam się bardzo że strasznie dużo trzeba będzie dopłacać ? i nie wiem co mam zrobić ponieważ w 2007 roku rozliczyłem się tylko z NL a w Polsce normalnie tylko Polskie Pity .
  Jak myślicie co zrobić czy czeka mnie jakaś poważna kara rozliczać się czy też nie czy rozliczyć się tylko z 2008 roku a nie wspominać nic o 2007roku sam nie wiem a czas się zbliża czekam na odpowiedź pozdrawiam swiatol
  Witam Pana! Sprawa nie jest skomplikowana i uważam, że warto się rozliczyć również z tych dochodów za rok 2007. Jeżeli Pan to zrobi zanim się dowie o tym US, to wszystko się odbędzie bez problemu. Pisałem o tym tutaj. Jeżeli będzie Pan miał wątpliwości co do tego rozliczenia, to więcej info znajdzie Pan na moim nowym blogu http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: swiatol — 17 kwietnia, 2009 @ 12:13 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: