Abolicja.info

Kto powinien złożyć PIT-36 za 2008 rok

make-money-onlineZacznijmy od tego, że obowiązek rozliczenia zagranicznych dochodów posiadają w Polsce tylko i wyłącznie polscy rezydenci podatkowi, a zatem osoby, które posiadają tutaj swoje centrum życiowe lub przebywają na terytorium Polski przynajmniej 183 dni w roku podatkowym (zgodnie w polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na marginesie zaznaczę tylko, że słowo „lub” – wedle prawideł logiki – oznacza jednocześnie „i” oraz „albo”. A więc zdanie zawierające to słowo jest prawdziwe zarówno wtedy, kiedy spełnione są obydwa zawarte w nim warunki, jak również tylko jeden z nich.

Powracając do tematu…, „lub” oznacza, że polskim rezydentem podatkowym będzie osoba, która albo spełnia obydwa te warunki łącznie, albo tylko jeden z nich. Polskiej rezydencji podatkowej nie będzie zatem posiadała ta osoba, która nie spełnia żadnego z powyższych warunków, tzn. ani nie przebywa w Polsce 183 dni, ani też nie posiada tutaj swojego centrum życiowego.

A zatem pierwszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby było konieczne rozliczenie zagranicznych dochodów na PIT-36 jest posiadanie w Polsce rezydencji podatkowej.

Drugi warunek, to istnienie specjalnej podstawy prawnej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tą podstawa jest metoda unikania tego opodatkowania.

W umowach zawartych rzez Polskę obowiązują dwie metody:

 • metoda wyłączenia
 • metoda zaliczenia

Nie rozpisując się w szczegółach o tych umowach, wspomnę tylko, że bezwzględnie obowiązek rozliczenia zagranicznego dochodu ciąży na tym podatniku, który pracuje w takim kraju, z którym Polska ma tego typu umowę o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, gdzie przewidziano metodę drugą, tj. metodą zaliczenia. Oto wykaz krajów, gdzie taka metoda jest przewidziana:

 • Austria
 • Belgia
 • Dania
 • Finlandia
 • Holandia
 • Australia
 • Islandia
 • Nowa Zelandia
 • Rosja
 • USA


Innymi słowy mówiąc, jeżeli w umowie jest przewidziana pierwsza metoda – metoda wyłączenia – to wówczas dochód zagraniczny podlega wyłączeniu z opodatkowania w Polsce, i w związku z tym jego rozliczenie na PIT-36 nie jest potrzebne.

Są tutaj jednak wyjątki: otóż pomimo istnienia tej metody w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podatnik będzie miał obowiązek złożenia PIT-36 wtedy, gdy w tym samym roku podatkowym uzyskiwał zaróno dochody za granicą, jak i w Polsce. Może to mieć miejsce w trzech sytuacjach:

 1. podatnik miał jednocześnie dwa miejsca pracy – w Polsce i za granicą;
 2. podatnik najpierw pracował w Polsce a potem za granicą;
 3. podatnik najpierw pracował za granicą a potem przyjechał do Polski o tutaj uzyskał dochody.

W tych sytuacjach, pomimo istnienia w umowie metody wyłączenia, podatnik – o ile jest polskim rezydentem podatkowym – ma obowiązek złożenia PIT-36.

A co w sytuacji kiedy Polska nie podpisała żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym zainteresowany podatnik pracuje?

Wówczas ma on obowiązek rozliczenia zagranicznego dochodu na PIT-36, gdyż w takiej sytuacji stosuje się metodę zaliczenia.

Mam nadzieję, że wszystko dokładnie wytłumaczyłem 🙂

O szczegółach zagranicznego rozliczenia na PIT-36 dowiecie się z mojej książki, pt. : Jak rozliczyć zagraniczne dochody na PIT-36 i skorzystać z Ulgi Abolicyjnej”, albo z darmowego poradnika na stronie PodwójneOpodatkowanie.pl

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

PS.: Na pewno zainteresuje Ciebie nowa ulga abolicyjna. Poczytaj o niej tutaj >>

89 Komentarzy »

 1. Witam.

  Czy zasiłki socjalne są zaliczane do dochodu z którego trzeba się rozliczyć z fiskusem?

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  Komentarz - autor: Paweł — 16 lutego, 2009 @ 2:14 pm | Odpowiedz

 2. Witam serdecznie
  Jesli osoba pracowała na umowe zlecenia zdalnie ( informatyk- programista) z Holandii bo tutaj od lutego pracuje i przebywa z cala rodzina rowniez nalezy rozliczyc PIt 36 z calosci dochodów? Skoro centrum zycia osobistego i gospodarczego jest w Holandii? Dzieci chodzą do szkół holenderskich, jestesmy zameldowani i ubezpieczeni w Holandii? Dziekuje z góry za odpowiedź
  Witam Pani Justyno! Wydaje mi się, że to jest przykład rezydencji podatkowej w Holandii, zatem nie musicie Państwo rozliczac się w Polsce od dochodów holenderskich. Rafał

  Komentarz - autor: Justyna — 16 lutego, 2009 @ 3:04 pm | Odpowiedz

 3. Witam!
  A co z Austrią?Do której grupy państw mam ją zaliczyc bo pracuje tam i też stoje przed pytaniem składac albo nie składac zeznania podatkowego za 2008 rok!
  Pozdrawiam Wlodek
  Witam Panie Włodku! Niestety nowa umowa obowiązuje dopiero od tego roku, zatem za rok 2008 należy się rozliczać w Polsce tak jak wczesniej, czyli stosując metodę zaliczenia. Rafał

  Komentarz - autor: wlodek — 16 lutego, 2009 @ 4:33 pm | Odpowiedz

 4. mam w dalszym ciągu wątpliwość. Syn pracował w 2008 r w Holandii zapłacił podatek holenderski była to praca przez okres wakacji -uczeń/student czy w takim wypadku 1/ musi on rozliczyć się z podatkiem w Polsce. 2/czy jako matka samotnie wych. ucznia będę mogła się rozliczyć z nim razem 3/ czy moge liczyć na zwrot podatku z tytułu ulgi prorodzinnej.dziękuję za odpowiedz

  Komentarz - autor: bogumiła — 16 lutego, 2009 @ 5:12 pm | Odpowiedz

 5. Witam Panie Rafale,

  jesli mieszkam na terytorium Anglii od 2007 roku i tu sie rozliczam, ale w Polsce zalozylam lokate, to czy musze sie w jakis sposob rozliczac z lokat w Polsce?Prosze o podpowiedz, serdecznie pozdrawiam – Wioletta
  Witam Pani Wioletto! Nie. Bank sam pobiera podatek. Jeżeli jest Pani rezydentem w UK, to zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania powinien pobrać 5% podatku, ale wcześniej konieczne jest przedstawienie brytyjskiego certyfikatu rezydencji podatkowej. Jezeli Pani go nie przedstawi, to wówczas stawka podatku wynosi 20%. Ale jednak jestem pewien, że Bank nie będzie wiedział o ewentualnej rezydencji w UK i pobierze podatek jak dla rezydenta polskiego, tj. 19%. Może to Pani zmienić właśnie przedkładając brytyjski certyfikat. Nie jest konieczne składanie żadnego formularza podatkowego.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wiola — 17 lutego, 2009 @ 6:39 pm | Odpowiedz

 6. Witam.

  Proszę o odpowiedź na pierwsze zapytanie.

  Dziękuję i pozdrawiam

  Komentarz - autor: Paweł — 17 lutego, 2009 @ 10:28 pm | Odpowiedz

 7. Witam.
  Temat już może przewijany ale mnie nie daje spokoju. Zaznaczam że skorzystałem z abolicji podatkowej. Od 2005 roku mieszkam w UK i pracuję tutaj. Mam jednak zameldowanie w Polsce w mieszkaniu moich rodziców. Czy to sprawia że jestem rezydentem Polski i czy w związku z tym w dalszym ciągu muszę się rozliczać w Polsce?
  Witam! Nawet jeżeli jest Pan polskim rezydentem podatkowym to i tak nie musi Pan rozliczać się w PL, jako że metoda unikania podwójnego opodatkowania zawarta w Umowie PL-UK, tego nie wymaga (metoda wyłączenia zagranicznego dochodu z opodatkowania). Dopóki Pan nie uzyska również w tym samym roku podatkowym dochodu w Polsce, nie musi się Pan tutaj rozliczać. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: tbadoo — 18 lutego, 2009 @ 12:24 pm | Odpowiedz

 8. witam serdecznie

  moje pytanie jest takie, w tamtym roku pracowałem w Norwegii, przepracowałem dokładnie 182 dni na dwóch legalnych umowach, była miedzy nimi przerwa 3-miesięczna więc łącznie w Norwegii spędziłem 9 miesięcy, w Polsce nie miałem żadnych dochodów w 2008 r. Wspomniał Pan,że jednym z warunków jaki trzeba spełnić żeby uniknąć obowiązku rozliczania się w Polsce jest przebywanie na jej terytorium krócej niż 183 dni, ja spędziłem w Polsce zdecydowanie krócej, tylko w jaki sposób ja miałbym to udowodnić Urzędowi Skarbowemu ( w razie jakiegoś wezwania )że mieszkałem w Norwegii przez ten cały czas. Proszę o odpowiedź bo nie wiem czy nie robię błędów w swoim rozumowaniu? z góry dziękuję i pozdrawiam
  Witam Panie Wojtku! Prościej jest udowodnić pobyt w Norwegii. Do tego celu dobre będą bilety lotnicze, oraz umowa o pracę wraz z wypowiedzeniem. A więc przydatne są wszelkie dokumenty, które potwierdzą Pana twierdzenia. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wojtek — 18 lutego, 2009 @ 10:11 pm | Odpowiedz

 9. Mieszkam z mężem w Anglii i tutaj pracuję, w Polsce przebywam krócej niż 183 dni w roku. W Polsce jestem na wcześniejszej emeryturze, czy muszę rozliczać się w Polsce. Pozdrawiam, Bogna
  Na pewno nie, ale …. dochody z emerytury powinna Pani rozliczać w UK, jako że tam jest Pani rezydentem podatkowym. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Bogna — 21 lutego, 2009 @ 7:45 pm | Odpowiedz

 10. Szanowny Panie Rafale,

  od pięciu miesięcy pracuję w Niemczech na kontrakcie sześciomiesięcznym, a więc podatki muszę rozliczać w Polsce. Mimo przestudiowania objaśnień do PIT 36 oraz wizyty w moim Urzędzie Skarbowym nadal nie wiem, po jakim kursie mam przeliczać pensję wypłacaną od października do grudnia 2008 na złotówki. Nie przelewałem jej na konto w banku polskim. Nie wiem też, co w niemieckim wynagrodzeniu stanowi przychód, a co dochód (nie ma takiej ruberyki jak koszty uzyskania). Wiem tylko, że mimo niepłacenia podatków w Niemczech od sumy brutto co miesiąc odchodzi niecałe 10% na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (14,5% liczone od jakiejś tajemniczej mniejszej podstawy) i 10% na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (z którego zresztą nic mi nie przyjdzie) i ponad 1% na obowiązkowe ubezpieczeni od bezrobocia. Pytanie, czy mam doliczać do PIT-u 36 za 2008 rok 100% moich niemieckich poborów, czy mogę odliczyc te składki i dopisać to, co rzeczywiście dostałem na konto, czyli 80%.

  Pozdrawiam Marek
  Witam Panie Marku! Odpowiadając na Pana pytanie musiałbym napisać nową książkę 🙂 Pomijając fakt, że wszystko o co Pan pytan znajdzie się w zaktualizowanej wersko mojego eBooka o podójnym opodatkowaniu, odpowiem tak: wszystko musi Pan przeliczać wg polskich przepisów. Składki na niemiecki ZUS i NFZ może Pan zaliczyć w PL ale tylko pod pewnymi warunkami, które Pan znajdzie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wszytsko musi Pan przeliczać wg poslkich przepisów. Co do przeliczeń na zł musi Pan wziąć pod uwagę kurs euro do zł z dnia otrzymania wynagrodzenia (pisałem o tym już na blogu). Przychód może Pan pomniejszyć o diety ( o tym także już pisałem).
  W razie wątpliwości proszę pisać 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Marek — 1 marca, 2009 @ 12:18 pm | Odpowiedz

 11. Witam. Mam pewien problem z rozliczeniem. Otóż moja mama otrzymuje niewielką emeryturę z Czech za pośrednictwem poczty polskiej. a dodatkowo otrzymuje emeryturę polską i przysluguje jej ulga na mnie( dziecko ). Z ZUS-u otrzymala pit-11 a dodatkowo z Poczty otzrymala Pit-11 o pobranych zaliczkach na podatek. Czy w takiej sytuacjimoże sie rozliczyć na Pit-37 . jesli tak gdzie dochod i pobrane zaliczki umieścić w której rubryce? Pozdrawiam
  Witam! Sprawa jest klarowna, do obliczenia potrzebny będzie formularz PIT-36. Emerytury zagraniczne wpisuje się w wierszu 8.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: benek — 1 marca, 2009 @ 6:19 pm | Odpowiedz

 12. Witam,
  w 2008roku pracowlam w Anglii do polowy maja. Potem od lipca juz w Polsce. Wiem, ze musze zlozyc PIT-36.Mam jednak pytanie – czy za 2008r przysluguja jakies diety,ktore moge sobie potracic od przychodu z Anglii? Jesli tak to w jakiej wysokosci?
  Tak – diety Pani przysługują Pani Jolu, jeżeli była Pani wówczas polskim rezydentem podatkowym. Wszystkiego dowie się Pani z mojego wpisu o dietach tutaj.I jeszcze jedno – w okresie 01-01-2008 do 16-05-2008 bylam w Polsce przez okolo 20dni.. nie mam biletow lotniczych niestety. Rozumiem, ze za te dni nie moge odliczyc diet.
  Nie
  Tylko jak teraz udowodnic, ze tylko przez te dni bylam w Polsce? Z gory dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jola — 4 marca, 2009 @ 6:45 pm | Odpowiedz

 13. Witam serdecznie,
  w roku 2008 – jako studentka – korzystałam z programu Work & Travel i pracowałam w USA.
  Pobierano tam stosowne podatki od mojego wynagrodzenia. Aktualnie w Polsce staram się o zwrot pobranego w USA podatku ( poprzez jedną z polskich firm zajmujących się pośrednictwem w zwrocie podatku).
  Czy muszę składać w Polsce za rok 2008 PIT-36 za osiągnięty w USA dochód ?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
  Pani Bożeno – obowiązkowo! 🙂 I do tego jeszcze PIT-ZG
  Pozdrawiam, Rafał.

  Bożena

  Komentarz - autor: Bożena — 9 marca, 2009 @ 12:37 pm | Odpowiedz

 14. Witam serdecznie raz jeszcze
  Pisałam w drugim komentarzu do Pana ale obawiam sie ze nie do konca dobrze zadalam pytanie, wiec dla pewnosci:
  rok 2008
  styczeń – przychody z umowy zlecenie w Polsce i tak do grudnia 2008
  luty – grudzien przychody z um o prace w HOlandii ( od lutego do chwili obecnej z cala rodzina mieszkamy w Holandii) Przeniesione zostalo centrum zycia osobistego i gospodarczego i drugi warunek prawie caly rok w innym kraju spelniony( ponad 183 dni)
  Oczywiscie podatek od um zlecenie ( praca ta wykonywana jest zdalnie – zawod programista )jest placony i rozumiem ze w POlsce nalezy sie rozliczyc jedynie z tych dochodow? ( ograniczony obowiązek podatkowy )
  A w Holandii jako ze jestem juz rezydentem tego panstwa od dochodów z umowy o prace holenderskiej i zagranicznych czyli polskich ?
  Tak
  Prosze o komentarz z góry dziękując
  Pani Justyno, nie mam co tu komentowac. Wszystko jest ok. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Justyna — 10 marca, 2009 @ 6:04 pm | Odpowiedz

 15. Witam
  Jestem w trakcie rozliczania podatku i mam pytanie. Pracowałem od początku stycznia 2008 do września 2008 roku w Anglii. W grudniu zeszłego roku podjąłem pracę w Polsce i tak przy rozliczaniu podatku musze obliczyc na podstawie dochodów z Angii stopę procentową według której opodatkowany będzie dochód w Polsce.W Anglii zarobiłem 13 000 GBP brutto od tego mogę odliczyc 30% diety za kazdy dzień przepracowany czyli w moim przypadku 169×30%x32 czyli 1600 GBP,przeliczam na złotówki dodaje przychód uzyskany w Polsce i wyliczam stopę procentową I tu rodzi sie pytanie od jakich okresów mam odliczac te 1600 GBP? Sumując w styczniu i lutym dostawałem wypłate co tydzień w wysokości 300 GBP czyli:
  04 stycznia 300, 11-300, 18-300, 25-300, 1 lutego 300, 8-300 itd. Tak więc czy przeliczanie wypłat GBP na złotówki powinienem zacząć od kwoty 200 GBP z dnia 8 lutego?Czy dobrze rozumuję? Trochę to zagmatwałem ale znawca tematu powinien się zorientować o co chodzi.
  Witam, pisalem o tym dokladnie tutaj Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Honey — 10 marca, 2009 @ 6:34 pm | Odpowiedz

 16. WITAM!
  Mąż pracował cały 2008 rok w Holandii, ja natomiast w Polsce. Miszkamy całą rodziną w Polsce. Czy musimy rozliczyć się z dochodów zagranicznych w Polsce?

  Bardzo dziękuje i pozdrawiam
  Tak, koniecznie! Rafał.

  Komentarz - autor: Bożena Kazimierczak — 10 marca, 2009 @ 8:33 pm | Odpowiedz

 17. Witam!
  Mam problem z przeliczeniem na złotówki wypłaty otrzymywanej w funtach na szkockie konto bankowe.
  Z jednej pracy otrzymywałam wynagrodzenie tygodniowe w piątki, z drugiej pracy otrzymywałam wynagrodzenie tygodniowe w niedziele. Nie wiem czy dobrze rozumiem, że mam przeliczać wypłaty według średniego kursu NBP z pierwszej pracy z piątków i z drugiej pracy w piątków (bo jak dotąd nie znalazłam kursów NPB podawanych w soboty, niedziele i święta), czy też obowiązuje tu zasada przeliczania z przed dnia wypłaty ostatniego dnia roboczego, czyli bym przeliczała wypłaty z pierwszej pracy z czwartkowych kursów, a z drugiej pracy z piątkowych kursów. Pozdrawiam serdecznie!
  W tym wypadku dwa razy piatki. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Elżunia — 11 marca, 2009 @ 9:05 am | Odpowiedz

 18. Witam serdecznie!

  Moja przyjaciółka od 2004 roku do dziś pracuje i żyje w Anglii. W 2008 roku zakupiła w Polsce posiłkując się kredytem mieszkanie. W trakcie 2009 roku planuje je wykończyć. W styczniu 2010 przyjezdza na stałe do Polski. Chciałaby odliczyć różnice w stawkach VATu stosowane w cenach materiałów budowlanych. Pytanie brzmi – czy jeśli przez cały 2009 rok będzie uzyskiwać wyłącznie dochody z zagranicy, to przy okazji rozliczania się w 2010 r. za 2009 r. istnieje możliwość rozliczenia się w Polsce by móc odliczyć te różnicę w VAT (materiały budowlane)? jeśli nie to byłbym zobowiązany za jakąkolwiek wskazówkę w jaki sposób można tę różnicę w VAt odzyskać jeśli dochody uzyskiwane są wyłącznie za granicą.

  Pozdrawiam, Maciek
  Panie Maćku, nie znam się na tej uldze, ale myślę, że tak, jeżeli tylko Pana przyjaciółka jest polskim rezydentem podatkowym. Pomimo tego, że uzyskuje dochody w UK, to do tych dochodów, jako do uzyskanych przez polskiego rezydenta, stosuje się w Polsce polskie przepisy. Dlatego uważam, że jeżeli w tutaj by jej przysługiwało takie prawo, to również będzie przysługiwało i tej sytuacji, kiedy posiada zagraniczne dochody. Powinna koniecznie gromadzić dowody swoich dochodów z UK, gdyż na pewno będzie z tego prześwietlona. Jeżeli Pan chce, moge udostępnić Panu adres doradcy podatkowego, który na pewno odpowie Panu z większą pewnością. POzdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Maciek — 12 marca, 2009 @ 2:14 pm | Odpowiedz

 19. Panie Rafale czy pracując w 2008 roku w Anglii i Polsce rozliczam go tak samo jak rok 2007(wyłączenie z progresją), czyli wyliczając stopę procentową do opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce sumując dochód polski i dochód angielski?
  Tak
  I jakie PITy muszę złożyć żeby ten podatek rozliczyć?
  PIT-36 oraz PIT-ZG
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
  Dziękuję i również pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: Honey — 12 marca, 2009 @ 7:05 pm | Odpowiedz

 20. Panie Rafale jeszcze jedno pytanie. Jaki kurs euro?czy można wziąć średni kurs za rok 2008(NBP)?
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam
  Pani Bożeno, nie można tak zrobić. Pisałem o tym na blogu. Proszę po prawej stronie kliknąć w odpowiedni TAG, który przeniesie Panią do odpowiedniego wpisu. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Bożena Kazimierczak — 16 marca, 2009 @ 1:02 pm | Odpowiedz

 21. Szanowny Panie Rafale!
  Mam dwa pytania:
  1. Czy muszę składać jakikolwiek zeznanie podatkowe w polskim Urzędzie Skarbowym jeśli nie osiągnąłem w tym kraju żadnego dochodu, a cały rok 2008 pracowałem w Czechach?
  2. Mam znajomą, która ma niemal identyczną sytuację jak ja (w punkcie 1) z tą różnicą, iż posiada ona w Polsce dom własnościowy. Czy należy ten dom traktować jako „centrum życiowe”?

  Oboje mieszkamy w Czechach gdzie posiadamy dokument „tymczasowego pobytu”.
  Nie musicie Państwo rozliczać się w tej sytuacji w Polsce. Posiadanie domu nic tutaj nie zmienia, gdyż nawet jeżeli wpływa na miejsce rezydencji podatkowej, to i tak jako polski rezydent podatkowy Pana znajoma nie musi się rozliczać. Wpływ na to ma metoda wyłączenia zagranicznego dochodu z opodatkowania w Polsce. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wojciech Rytel — 17 marca, 2009 @ 4:44 pm | Odpowiedz

 22. Witam pięknie jeszcze raz i mam jeszcze jedno pytanie: jaki kurs stosuję przeliczając mój dochód i podatek z dolarów na złotówki?
  Dziekuję i pozdrawiam serdecznie.
  Pisałem o tym w blogu. Proszę poszukać (w Tagach), gdyż są to zróżnicowane zasady. Rafał

  Komentarz - autor: Bożena — 18 marca, 2009 @ 8:48 am | Odpowiedz

 23. Dzień dobry.
  Prosze mi powiedzieć czy jeżeli mój brat, przez cały rok 2009 będzie pracował w Holandii to w roku 2010 będzie musiał sie rozliczyc z podatku w Polsce?
  TAK
  Jeżeli tak to czy jest mozliwośc uniknięcia takiej sytuacji, np przez złożenie NIP3 o zmianie miejsca zamieszkania z Polski na Holnadię (meldunek ma w Polsce). Zaznacze także, że do Polski przyjedzie ok 4 razy w roki na kilka dni ( tylko w ramach urlopu).
  NIe, gdyż o zmianie miejsca rezydencji nie decyduje złożenie NIP-3, ale okoliczności faktyczne.
  Pytam ponieważ w roku 2008 miał dochód i w Polsce i w Holandii i rozliczając PIT musiał bardzo dużo dopłacić.
  Czy skorzystał z ulgi abolicyjnej?
  Bardzo dziękuje za odpiwiedź.
  Pozdrawiam
  Magda
  Pani Magdo, jezeli Pani brat nie skorzystał z ulgi abolicyjnej, to można jeszcze zrobić korektę PIT36 i odzyskać część tej kwoty. Rafał

  Komentarz - autor: Magdalena — 18 marca, 2009 @ 9:10 am | Odpowiedz

 24. Witam serdecznie!
  Mam pytanie odnosnie rozliczenia z GB i PL.W roku 2007 do ostatniego grudnia pracowalem w Pl a od poczatku roku 2008 juz w GB,lecz skladki odprowadzone z pracy w PL (z grudnia2007) mialem w styczniu 2008.Poza granicami PL przebywam wiecej niz 183 dni w roku.(tu nie chodzi od ciaglosc mam nadzieje,gyz pojawialem sie co jakis czas w PL na urlopie).W kwietniu mam zamiar splacic 35000zl kredytu za mieszkznie w PL.
  PYTANIE moje takie czy Urzad Skarbowy moze sie cos „przyczepic” i czy musze rozliczac sie w PL z dochodow uzyskanych w GB?Nie wiem czy to ma jakis zwiazek ale przez 5 miesiecy bylem tymczasowo wymeldowany z PL.
  DZIĘKUJE Z GÓRY ZA UDZIELENIE POMOCY.POZDRAWIAM!!!
  WItam Panie Sławomirze! Dochody z UK są wyłączone z opodatkowania w PL. I jeżeli nie uzyskał Pan innych dochodów w PL, to jest ok. Jeżeli natomiast w 2008 roku uzyskał Pan jakieś dochody w PL, to w rozlliczeniu za ten rok powinien Pan uwzględnić zagraniczne dochody zgodnie z metodą wyłączenia z progersją, o której piszę w swojej książce. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Slawomir — 21 marca, 2009 @ 10:05 am | Odpowiedz

 25. Prosze o pomoc!!!

  Caly praktycznie 2008r. spedzilem-przepracowalem na Islandii(co trwa nadal z reszta).
  Moj osrodek zyciowy raczej tutaj-na Islandii,bo nie mam w polsce zony,rodziny(dzieci)
  No moze oprocz mieszkania ktore kupilem w lipcu 2008r.

  ostatnio okazalo sie,ze jednak uzyskalem dochod w polsce w2008r. za prace z grudnia 2007(wyplata wynagrodzenia na poczatku 2008roku). . .

  i coz w takiej sytuacji poczac,jak powinno wygladac moje rozliczenie?!?!?!?

  z tutejszych-Islandzkich dochodow juz sie rozliczylem…

  Bardzo prosze o odpowiedz

  Dziekuje&Pozdrawiam

  Tomasz
  Witam Panie Tomaszu! Zakładam, że to wynagrodzenie ze stosunku pracy, tak? Jeżeli tak, to wówczas był to przychód nowego roku i teraz będzie Pan musiał się z niego rozliczyć w Polsce (proszę tylko nie lekceważyć tego, gdyż US czeka na Pana rozliczenie, bo mają Pana dokumenty od pracodawcy). Zakładając, że jest Pan podatkowym rezydentem w Islandii, to powinien Pan złożyć PIT-37 i rozliczyć ten miesiąc, bez uwzględniania dochodów zagranicznych. Deklarację może Pan wysłać pocztą listem poleconym. Tylko nie może się Pan spóźnić! O wysyłce deklaracji pocztą pisałem już tutaj wielokrotnie. Proszę poszukać 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Tomasz — 23 marca, 2009 @ 11:21 am | Odpowiedz

 26. Witam serdecznie Panie Rafale!

  Czy mógłby Pan doradzić – nie bardzo jest dla mnie jasna kwestia rezydentury podatkowej. Od kwietnia 2008 pracuje w UK, wczesniej pracujac w PL.
  Tak wiec w UK bylem ponad wspomniane 185 dni – czy to oznacza że w PL rozliczam sie tylko przy pomocy PIT36, natomiast ze wszystkich dochodow (nieograniczony obowiazek)za 2008 w UK?

  Z góry uprzejmie dziękuję i pozdrawiam
  Konrad
  Tak, jeżeli przeniósł Pan swoją rezydencję do UK. Dla mnie również nie jest jasna Pana rezydencja, gdyż zbyt mało Pan napisał szczegółów. Proszę pamiętać również o kryterium miejsca interesów osobistych. Rafał

  Komentarz - autor: Konrad — 23 marca, 2009 @ 11:44 pm | Odpowiedz

 27. dzień dobry.
  w 2008 roku zatrudniony byłem w firmie która wysyłała mnie w delegację do Norwegii. W związku z czym ma dochody krajowe ze stosunku pracy wykazane przez pracodawcę w PIT-11. W PIT-11 nie mam wykazanych dochodów z zagranicy. Natomiast otrzymałem dodatkową informację (osobną)od tej firmy, o dochodzie i podatku zapłaconym w Norwegii.
  Czy w Polsce rozliczam się z dochodów wykazanych w PIT-11? Czy dochody z Norwegii wliczam do dochodów w rozliczeniu z polskim US, czy rozliczam je tylko i wyłącznie w Norwegii? Na jakim Formularzu: PIT-37, PIT-36…?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam Krzysiek.
  Witam Panie Krzysztofie! Powinien Pan rozliczyć dochody z NOR w Polsce zgodnie z metodą wyłączenia. A zatem faktycznie są one wyłączone w Polsce z opodatkowania, jednak wpływają na ustalenie wysokości stawki podatkowej stosowanej do dochodów polskich. Jak to obliczyć? Pisałem na tym blogu.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Krzysiek — 24 marca, 2009 @ 7:11 pm | Odpowiedz

 28. Witam Panie Rafale
  Czy przy rozliczeniu PIT ZG i PIT 36 za 5 miesięcy pracy w Norwegii zastosować metodę wyłączenia z progresją?
  Tak.
  2/czy dochód z Norwegii podzielić równo na 5 przepracowanych miesięcy przeliczyć na zł i diety przysługujące za każdy dzień dopiero odliczać po przeliczeniu na zł
  Nie Pani Agato 🙂 Trzeba wziąc pod uwagę dokładną kwotę przychodu z konkretnego dnia, odjąć diety, i wtedy przeliczyć na pln. Kurs waluty z dnia otrzymania wynagrodzenia. Pisałem o tym wielokrotnie tutaj.
  3/czy można odliczyć podwyższone koszty uzyskania przychodów jeżeli zakład pracy w Norwegii miescił się w innej miejscowości niż moje miejsce zamieszkania ?
  Oczywiście. Proszę tylko trzymać bilety, albo inny dokument (najlepiej imienny) jako dowód, że faktycznie Pani przemieszczała się do pracy do innej miejscowości.
  pozdrawiam Agata
  Pozdrawiam również!
  Rafał

  Komentarz - autor: Agata — 24 marca, 2009 @ 9:46 pm | Odpowiedz

 29. W nawiązaniu do komentarza 28.Dziekuję serdecznie za udzielenie odpowiedzi i proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie .Pisze Pan ,trzeba wziąc pod uwagę dokładną kwotę przychodu z konkretnego dnia czy tzn miesięczne wynagrodzenie jakie wpływa mi na konto a nie dochód brutto z Norwegii.
  Ok. Niech to będzie dochdód brutto, tj. bez kosztów i podatków – wg prawa polskiego jest to przychód.
  Rafał

  Komentarz - autor: Agata — 25 marca, 2009 @ 4:51 pm | Odpowiedz

 30. Szanowny Panie Rafale,

  Cały rok 2008 mieszkałam i przepracowałam w Anglii. Okazało się jednak że w styczniu 2008 mój były zakład pracy wypłacił mi 13-stkę, która mi się należała za 2007 rok. Czy w takim przypadku rozliczając się z dochodu w Polsce (13-stka) muszę uwzględnić dochody z Anglii?

  Pozdrawiam, Marta
  Niestety tak – metodą wyłączenia z progresją. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marta — 25 marca, 2009 @ 8:43 pm | Odpowiedz

 31. Witam serdecznie
  Proszę o informację jak powinnam rozliczyć swoje dochody ? (jaki PIT)?
  Czy na podstawie poniższych danych jestem nierezydentem podatkowym w Polsce ?

  moja sytuacja wygląda tak :
  I-III 2008 – praca w Polsce (umowa o prace);
  Następnie z powodów osobistych wyjechałam na Słowację gdzie przez pół roku w okresie:
  IV-X 2008 pobierałam słowacki zasiłek dla bezrobotnych.
  XI – XII 2008 praca na Słowacji (umowa o pracę)

  Jeśli chodzi o moja rezydencję podatkową to :
  od kwietnia faktycznie mieszkam na Słowacji – od kwietnia tez posiadam słowackie pozwolenie na trwały pobyt oraz tzw. „rodne cislo” (odpowiednik naszego NIP-u i Regonu);
  Ponieważ w międzyczasie wyszłam za mąż to dopiero w listopadzie złożyłam w Polsce NIP-3 informujący o zmianie nazwiska oraz miejsca zamieszkania na Słowacki adres (ale nie zmieniłam adresu trwałego zameldowania – ten pozostał polski); jednocześnie złożyłam „Oświadczenie o przeniesieniu interesów życiowych” na Słowację;

  z powazaniem
  Magda
  Pani Magdo, czy mieszka Pani z mężem na Słowacji? Jeżeli tak, to nie ma wątpliwości, że Pani miejscem rezydencji podatkowej jest ten kraj. Zatem powinna Pani rozliczyć się za rok 2008 w PL TYLKO z dochodów Polskich. Natomiast dochody słowackie – tam właśnie. Rafał

  Komentarz - autor: Magda — 26 marca, 2009 @ 3:05 pm | Odpowiedz

 32. Panie Rafale
  Dziękuję serdecznie za pomoc /komentarz 28 i 29/
  Pozdrawiam serdecznie Agata
  To była czysta przyjemność 🙂

  Komentarz - autor: Agata — 26 marca, 2009 @ 6:36 pm | Odpowiedz

 33. Ja również dziękuję Panu bardzo za odpowiedź.

  Pozdrawiam, Marta
  To też była przyjemność 🙂
  Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: Marta — 26 marca, 2009 @ 7:29 pm | Odpowiedz

 34. Panie Rafale dziękuję za pomoc.
  Komentarz 27.
  Mam jednak jeszcze pytanie.Co sie dzieje gdybym dokonał rozliczenia na PIT-37 nie uwzględniając dochodów z Norwegii.
  To jest niedozwolone i jest wykroczeniem albo przestepstwem z Kodeksu Karnego Skarbowego. No i jakaś kara się zawsze znajdzie, ale na szczęście tortury już są skreślone 🙂 Rafał

  Komentarz - autor: krzysiek — 27 marca, 2009 @ 8:58 pm | Odpowiedz

 35. W 2008 ROKU NIE MAM DOCHODOW W POLSCE.OD 18.10.07 DO 30.08.08 PRACOWAŁAM W ANGLII(ROK 07 NIE UKAZAŁAM),POZNIEJ PO URLOPIE W POLSCE POJECHAŁAM NA 2 MIESIACE DO HOLANDII I TERAZ NIE WIEM JAK ROZLICZYC SIE W POLSCE,JEDNI MOWIA,ZE ANGLII NIE TRZEBA ROZLICZAC TYLKO HOLANDIE,INNI ZE JEDNO I DRUGIE,CO ROBIĆ?!
  Pani Dominiko, wg mnie powinna Pani oba dochody rozliczyć w PL. Gdyby nie miała Pani dochodów z NL, to nie musiałaby Pani rozliczac dochodów z UK. Ale w tej sytuacji należy tak zrobić. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: dominika — 27 marca, 2009 @ 10:42 pm | Odpowiedz

 36. Witam,
  prosze o podpowiedz w interesujacej mnie kwestii.
  Od pazdziernika 2007r. przebywam w Niemczech.. od tego czasu posiadam tez zameldowanie w Niemczech (jednoczesnie posidam tez adres stalego zameldowania w Polsce).
  W roku 2008 wyszlam za maz . Zlozylam odpowiednie dokumenty o zmienie nazwiska i miejsca zamieszkania do US. Przy czym pracownik z US poinformowal mnie, ze w gdy mieszkam i przebywam poza terytorium PL, powyzsza sytuacje nalezy zglosic w US wlasciwym w sprawach opodatkowania osob zagranicznych (W moin przypadku US w Wwie). Tak tez zrobilam. Nastepnie w telefonicznej rozmowie z pracownikiem US z Wwy, poinformowano mnie, ze jezeli nie uzyskuje w Polsce zadnych dochodow, nie ulega zmianie wlasciwy dla mnie US i ze niewlasciwe bylo przesylanie dokumentow do Wwy.
  Dziwne, chociaż może Pani US uznał Panią za rezydenta zagranicznego, a ten w Wawie za polskiego.

  Rozmowa z pracownikiem US w Wwie miala miejsce na poczatku lutego.
  Kilka dni pozniej otrzymalam PIT11…( za rok 2008, niewielka kwota 230zl, )!!!
  Zupelnie o tym zapomnialam.
  Moje pytania-
  -Do ktorego US musze zlozyc zeznanie ??(moj „stary” US czy tez US wlasciwy w sprawach opodatkowania osob zagranicznych)i
  Zależy od rezydencji podatkowej
  -Ktory adres zamieszkania powinnam wpisac (zglaszalam zmiane adresu zamieszkania na adres niemiecki… jednak w informacji dot. zeznania PIT-37 przeczytalam „Miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego za ktory skladane jest zeznanie, a gdy zamieszkanie na terytorium PL ustalo przed tym dniem, ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium”… zeznanie jest za rok 2008, od roku 2007 przebywam poza krajem))
  No własnie nie chodzi tutaj o miejsce rezyencji podatkowej, ale o fizyczne zamieszkiwanie. Jeżeli jest Pani epolskim rezydentem – to adres w PL i do Pani USu, jeżeli jest Pani rezydentem w DE, to odres niemiecki i US w Wawie.
  Pozdrawiam
  IBE
  RCH

  Komentarz - autor: IBE — 29 marca, 2009 @ 12:43 pm | Odpowiedz

 37. Witam P. Rafała,

  Proszę o poradę.
  Chciałabym, aby Pan udzielił mi następujących informacji dt. rozliczenia podatkowego.
  Moja sytuacja przedstawia się w następujacy sposób:
  od stycznia do marca 2008r. pracowałam w Holandii. Pracę w Polsce podjęłam w czerwcu 2008r.
  Moje pytania są następujące:
  Z jakich dochodów muszę się rozliczyc w Polsce?
  Czy muszę w Polsce rozliczyc się z dochodów uzyskanych zarówno w Holandii i w Polsce?
  Tak
  (Jeśli jest to jedyna forma prawna to kiedy nalezy się rozliczyc z dochodów holenderskich przed czy po przedstawieniu polskiemu US uzyskanych dochodów za 2008r.? )
  Wtedy, kiedy z dochodów polskich – do 30 kwietnia.
  Czy jest taka możliwośc, aby z dochodów krajowych rozliczyc się w Polsce, a z dochodów uzyskanych zagranicą tylko w Holandii?
  NIE
  Jakie konsekwencję poniosłabym gdybym rozliczyła się tylko z dochodów krajowych?
  Zrobię o tym wpis
  Jak już Pan odpowie mi jak mam się rozliczyc to proszę mi podpowiedziec na jakim formularzu mam złożyc rozliczenie podatkowe.
  PIT-36 PIT-ZG oraz dla ulgi abolicyjnej PIT-O
  Dziękuję za poświęcony czas
  Atuszka 🙂
  (wiem, że już do Pana pisałam i był to komentarz 83, ale nigdzie nie mogłam znaleśc mojego wpisu i widzę, że komentarzy jest tylko 34, więc postanowiłam napisac jeszcze raz).
  Tak, przypominam sobie, że gdzieś już odpisałem Pani 🙂

  Komentarz - autor: ATUSZKA — 29 marca, 2009 @ 6:48 pm | Odpowiedz

 38. Witam Panie Rafale!
  Czy mąż zatrudniony u norweskiego pracodawcy przez cały 2008 rok, tam zameldowany (ale w Polsce „interesy życiowe”)otrzymawszy w 2008 roku zwrot podatku z Holandii za 2007 (ok. 800 euro=ok. kwota wolna w Polsce) powinien złożyć zeznanie PIT-36, PIT-ZG, PIT-0 w Polsce za 2008 rok? W US mówią, że nie, w biurze doradczym, że podatek będzie =0 (zero), więc po co. Jaka jest Pańska opinia? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pani Elżbieto, wg mnie sytuacja jest jeszcze inna 🙂 Otóż zgodnie z art 45, ust. 3a zwort podatku należy wpłacić polskiemu fiskusowi. Nie cały zwrot, ale tą jego część, o którą poprzednio (tutaj za rok 2007) zmniejszono podatek do zapłaty w Polsce. A więc ten podatek należy uiścić na PIT-36.
  Co do dochodu z Norwegii, to faktycznie jest on zwolniony z podatku w PL.
  Powracając do poprzedniej kwestii, ten obowiązek zapłaty zwrotu podatku jest problematyczny, o czym tutaj już pisałem (również w Gazecie Prawnej). Wiem, że niektóre USy są tego samego zdania co ja, ale jest ich mało. Być może Pani US jest jednym z nich, dlatego powiedział, że nie trzeba składać zeznania. W każdym razie proponuję się jeszcze raz z nim skontaktować i zapytać o podstawę ich opinii.
  Rafał

  Komentarz - autor: Elżbieta Zielińska — 30 marca, 2009 @ 7:44 am | Odpowiedz

 39. Goraco dziekuje za porade.
  (Komentarz 36)
  Moge tylko dodac, ze dzis, po kolejnej rozmowie z (kompetentnym :-)) pracownikiem US uznano mnie za rezydenta zagranicznego!!!
  Właśnie tego się spodziewałem Pani Izabelo 🙂
  Mam jeszcze jedno pytanie-
  w zwiazku z powyzszym, z dochodow uzyskanych w Niemczech (ostatnie trzy miesiace 2008r.) rozliczam sie tutaj (Niemcy)??
  Oczywiście, natomiast w Polsce tylko z dochodów polskich na PIT-37.
  Pozdrawiam
  Również serdecznie pozdrawiam! Rafał

  Komentarz - autor: IBE (Izabela) — 30 marca, 2009 @ 11:48 am | Odpowiedz

 40. Witam Pana

  Chciałam tylko Panu PODZIĘKOWAĆ 🙂
  Pozdrawiam i życzę miłego wieczorka

  Komentarz - autor: Atuszka — 30 marca, 2009 @ 4:48 pm | Odpowiedz

 41. Dziękuję za podpowiedź.
  Rzeczywiście w 2007 roku mąż nie osiągnął żadnych dochodów w Polsce, gdyż pracował w Czechach, w Niemczech, w Holandii i w Norwegii, ale zeznanie złożył i podatek należny był liczony, ale okazał się mniejszy niż ten zapłacony za granicą, stąd do zapłaty było zero (podatek zapłacony za granicą przewyższał kwotę podatku należnego). Teraz jednak, kiedy odzyskał część podatku zapłaconego chyba powinien rozliczyć się z fiskusem. Czy tak? Nie wiem tylko jakim kursem to rozliczyć?
  Pozdrawiam
  Jak napisałem poprzednio, jeżeli US uzna, że trzeba się rozliczyć z tego zwrotu, to należy to zrobić (obecny stan prawny właśnie taki jest). Kurs waluty z dnia otrzymania zwrotu, albo postawienia go do dyspozycji podatnika. Kurs banku, z którego Pani mąż korzysta (pisałem już o tym dokładnie w blogu).
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Elżbieta Zielińska — 30 marca, 2009 @ 9:48 pm | Odpowiedz

 42. Dziękuję, pozdrawiam
  Dziękuję również, Rafał.

  Komentarz - autor: Elżbieta Zielińska — 31 marca, 2009 @ 4:22 am | Odpowiedz

 43. Panie Rafale, intryguje mnie jeszcze jedna rzecz. Otóż, gdyby podatek, który został naliczony za 2007 rok (dot. wpis 38 i 41) nie pomniejszono o podatek zapłacony w Holandii i dokonano by jego zapłaty, to taki przypadek kwalifikował by się pod ustawę abolicyjną i w zakresie różnicy wynikającej ze sposobu jego liczenia podlegał by zwrotowi; myślę więc, że podatek naliczony w pit za 2007 należałoby zweryfikować i dokonać zapłaty podatku, jako „dopłaty podatku” w części H pit36 za 2008, w zmniejszonej – o różnicę wynikającą ze sposobu jego liczenia w stosunku do wysokości podatku naliczonego za 2007 – wysokości.
  De facto wyszłoby „0”.
  Zdaje mi się, że o to toczy m.in. bój Rzecznik z MF;
  Dokładnie o to chodzi 🙂
  faktem jest, że w 2008 roku mój mąż nie uzyskał dochodów powodujących obowiązek złożenia zeznania, oprócz zwrotu podatku, który … dochodem nie jest.
  To prawda, że nie jest, ale fiskus (i prawo podatkowe) rozumuje w ten sposób, że za rok 2007 jego dochód fiskusa został zmniejszony przez odliczenie podatku zagranicznego, zatem jeżeli ten zagraniczny podatek został zwrócony, to podatnik powinien oddać fiskusowi kwotę, która wcześniej pomniejszyła dochód fiskusa.
  Tyle prawo, ale tak być nie powinno zgodnie z wyrażoną w ustawie abolicyjej chęcią do wyrównania statusu dwóch grup podatników rozliczających się różnymi metodami.
  Nawiasem mówiąc Pani Elżbieto, podziwiam Panią za znajomość tematu i inteligencję, gdyż są to wyjątkowo trudne zagadnienia 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Elżbieta — 1 kwietnia, 2009 @ 5:06 am | Odpowiedz

 44. Dzień dobry Panie Rafale,
  Bardzo dziękuję za komentarz. Opinię i słowa uznania z ust guru od międzynarodowego prawa podatkowego wyjątkowo sobie cenię. Interesują mnie zagadnienia ustawy o podatkach od osób fizycznych, szczególnie te dotyczące dochodów zagranicznych; czytam ukazujące się w GP i Rzp-litej artykuły w tym temacie, zaglądam też na stronę MF, a gdy mam wątpliwości muszę je sobie wyjaśnić. W związku z tym przygotowałam 5 pytań do US/MF z prośbą o wydanie interpretacji w kwestii obowiązków podatkowych dla opisanego, interesującego mnie przypadku.
  Gdyby zechciał Pan poddać konstruktywnej krytyce ten wniosek prześlę jego treść, ale … nie na forum bloga.
  Serdecznie pozdrawiam
  Witam Pani Elżbieto! Dziękuję za miłe słowa, ale z tym „guru” to chyba przesada 🙂 Chętnie przejrzę ten wniosek, chociaz pewnie nie ma się do czego przyczepić… Mój email prześlę na Pani adres mailowy. Pozdrawiam,
  Rafał.

  Komentarz - autor: Elżbieta — 2 kwietnia, 2009 @ 2:12 pm | Odpowiedz

 45. Witam Panie Rafale.

  Mam pytanie: Pracuję od 3.12.2007 roku w Anglii i chodzi mi o to czy rozliczając się wspólnie z żoną za 2008 r., która mieszka na stałe w Polsce (otrzymałem p60 – za okres od 3.12.2007 do 5.04.2008r) i P45( do 27.05.2008r) gdyż w od 28.05 zmieniłem pracę i pracowalem do końca 2008 r. Czy w PIT 36 muszę ujmować wynagrodzenia po 28.05.2008 r.? czy rozliczyć się tylko na podstawie P45 I P60. A w kolejnym picie 2009 za pomocą następnego P60 (za okres od 28.05.2008 do 5.04.2009) czy trzeba się rozliczać na podstawie samych payslipów za dany rok w którym się dostało wypłatę?

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
  Tylko Payslipy 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję, Rafał

  Komentarz - autor: Mariusz W — 3 kwietnia, 2009 @ 1:41 pm | Odpowiedz

 46. Witam Panie Rafale.

  Mam takie pytanie:
  Pracuję od 1.01.2008 r. w Anglii i dostałem P60 (5 kwietnia 2008 r.) , 28 maja zmieniłem pracę więc otrzymałem P45 ze starej firmy. Chcę się rozliczyć wspólnie z żoną w Polsce więc rozliczam się z payslipów za cały rok 2008, czy tylko z p45 i p60 co otrzymałem, a dalszy okres od 28 maja w następnym roku?
  PAnie Mariuszu, bierze Pan pod uwagę tylko payslipy, co pozwoli Panu rozliczyć się za okres od stycznia do grudnia. Zatem istotne znaczenie ma tutaj polski rok podatkowy. Gdyby trzeba było brac dane z p45 i p60, to wówczas rozliczenie za polski rok podatkowy nie było by możliwe. A więc payslipy za okres od stycznia do grudnia. I tyle 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  Komentarz - autor: Mariusz W. — 3 kwietnia, 2009 @ 2:32 pm | Odpowiedz

 47. Panie Rafale.

  Mam pytanie odnośnie zasiłku angielskiego dla osób o niskich dochodach Working Tax Credit. Czy pracując w 2008 roku cały rok w Anglii i otrzymując ten rodzaj zasiłku należy złozyć PIT 36 (będąc polskim rezydentem podatkowym)? Jak zakwalifikować ten rodzaj dochodu? Jest to istotne pytanie, jako że bardzo wielu Polaków w Anglii pobiera ten zasiłek.

  Dziękuję za ewentualną odpowiedź i pozdrawiam.
  Witam Panie Bartłomieju! Przede wszystki, jeżeli jest Pan plskim rezydentem podatkowym i Pana dochody za rok 2008 zostały uzyskane tylko w UK to nie musi Pan ich rozliczać w PL zgodnie z umową o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu PL-UK. Wynika to zastosowania metody wyłączenia z progresją. Zatem nie musi Pan rozliczać zasiłku w PL.
  Niemniej, jeżeli otrzymał Pan również dochdód PL w 2008 roku, to rozlicza Pan tylko dochdód polski ale z uwzglednieniem dochodu z UK, który ma wpływ na wysokość polskiej stawki podatkowej. I wtedy musi Pan Working Tax Credit uwzględnić jako dochód.
  Inaczej się ma rzecz z Child Tax Credit, który jest zblizony do polskiego zasiłku rodzinnego, który z kolei jest zwolniony z podatku w PL, i dlatego nie musi być wykazany do opodatkowania w Polsce.
  Pozdrawiam,
  Rafał.

  Komentarz - autor: Bartłomiej — 7 kwietnia, 2009 @ 2:20 am | Odpowiedz

 48. Witam Panie Rafale
  Metoda wyłączenia z progresją /7 miesięcy pracy w Polsce 5 miesięcy w Norwegii/mam wątpliwości czy od dochodu brutto z Norwegii co będzie stanowiło podstawę do odliczania diet mogę odjąć potrącany tam co miesiąc podatek ?czy jednak musi być to „całkowity dochód brutto”
  Próbowałam uzyskać informację w US ale …..:)
  Tzn, że w US nie są w stanie odpowiedzieć na takie pytanie?
  pozdrawiam serdecznie Weronika
  Pani Weroniko, obliczenie podatku będzie wyglądało zupełnie inaczej 🙂 Więcej się Pani dowie na tym bloku tutaj >> W skrócie powiem Pani, że musi Pani zsumować przychody po odjęciu dieti przeliczyć na PLN. Potem odjąć koszty i wyjdzie Pani dochód, prawda? Następnie zsumować wszystkie dochody (PL i NOR) i obliczyć podatek wg polskiej skali. Należy następnie ustalić w jakim stosunku jest ten podatek do ogólnej sumy dochodów (podatek x 100 podzielić na suma dochodów). I ten wynik jest stawką procentową, którą zastosuje Pani do polskiego dochodu. I już! 🙂
  Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: Weronika — 7 kwietnia, 2009 @ 4:57 pm | Odpowiedz

 49. Panie Rafale dziękuję bardzo za odpowiedź odnośnie Working Tax Credit (pytanie nr 47).

  Chciałbym jeszcze zapytać o jedna rzecz. Jeżeli ktoś jest polskim rezydentem podatkowym i w ciągu roku pracował zarówno w Anglii jak i w Polsce i pobierał w UK zasiłek Working Tax Credit to wg Pana odpowiedzi ma uwzględnić pobrany Working Tax Credit jako dochód.
  Pytanie brzmi: czy doliczyć pobrane kwoty tego zasiłku do dochodów z pracy w Anglii i uwzględniać do wyliczenia stopy procentowej odnoszonej do dochodów w Polsce, czy też wpisać go w PIT 36 w sekcji D1, poz. 8 jako „Inne źródła….” ? To drugie rozwiązanie byłoby bardzo niekorzystne dla podatnika, ponieważ dochód z Working Tax Credit i dochód z Polski byłby podstawą opodatkowania, czyli de facto trzeba by było zapłacić podatek od tego zasiłku! Takie rozwiązanie zaproponowała mi Pani na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, ale sprawiała wrażenie nie do końca zorientowanej w temacie, więc dlatego pytam Pana jako autorytet w dziedzinie podatków zagranicznych.

  Serdecznie dziękuję za ewntualna pomoc. Pozdrawiam.
  WItam Panie Bartłomieju! Dla mnie sprawa jest jasna 🙂 Skoro dochody z UK podlegają wyłączeniu z opodatkowania w Polsce (z wyjątkiem dochodów z odsetek i dywidend) to również i ten dochód jest wyłączony. I kropka! Zatem nie wpisujemy go w sekcji D1.
  Rafał

  Komentarz - autor: Bartłomiej — 8 kwietnia, 2009 @ 11:10 am | Odpowiedz

 50. Witam Panie Rafale,
  Czy w pit 36 od dochodu można odliczyć angielskie składki na ubezp. społeczne, czyli National INS, chodzi o pole 141. Pracowałam w 2008 od stycznia do maja w UK, od czerwca do grudnia w PL. Jeśli tak to rozumiem, ze dodaję składki z PL (z pit 11) i z UK po przeliczniu na zlotówki i wpisuje w pole 139? Chyba wczesniej nie było takiej możliwosci, ale TK uznał to za niezgodne z prawem?

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Marta
  Witam Pani Marto, można sobie odliczyć te składki, ale pod pewnymi warunkami (art 26 ust. 2a). Jednym z nich jest to, aby nie były one już odliczone od dochodu, albo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Domyślam się jednak, że skoro pracowała Pani w UK na podstawie umowy o pracę, to składki takie były już odliczone z Pani dochodu przez pracodawcę. W takim przypadku nie może Pani ich uwzględnić.
  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: marta — 9 kwietnia, 2009 @ 8:47 am | Odpowiedz

 51. Witam Panie Rafale.
  Moje pytanie do Pana jest następujące.
  Od 1.06.2007 – 28.04.2008 pracowałam w Irlandii. A w Polsce( przed wyjazdem jak i po powrocie.) Za ten okres dostałam od pracodawcy tylko jedno P45 i jedno P60. Za 2007r. rozliczyłam się (przez biuro rachunkowe) uwzględniając zarobki irlandzkie. Moje pytanie jest takie: czy za rok 2008 też muszę się rozliczać z tych samych dokumentów? Przecież już raz się z nich rozliczałam. Czy pan z biura rachunkowego wyliczył tylko średnią z tych zarobków?
  WItam Pani Wioletto! Rozliczenie zarobków zagranicznych nie odbywa się na podstawie tych dokumentów, ale w oparciu o miesięczne zestawienia wysokości wynagrodzenia (paski, pyslipy, itp). Musi z nich wynikać kwota brutto wypłaty oraz data. Dopiero na tej podstawie można obliczyć dochód w oparciu o kurs waluty z dnia wypałty. Wydaje mi się, że biuro rachunkowe zrobiło nie tak, jak należało, chociaż mogę się mylić.
  Nawiązując jednak do wczesniejszej kwestii, za rok 2008 również musi się Pani rozliczyć, gdyż w 2008 roku uzyskała Pani dochody. I dlatego, że podstawą powinny być payslipy, to za rok 2008 rozliczy się Pani biorąc pod uwagę inne dokumenty, niż za rok 2007.

  Nie mogę iść do tego biura (w którym się rozliczałam) ponieważ się przeprowadziłam. A w mieście, w którym mieszkam żadne biuro nie chce mi tego rozliczyć, bo albo nie chce, albo nie umie.:( Czy jeśli jednak będę musiała uwzględnić te zarobki za 2008 rok z tych samych dokumentów (co rok temu) to czy mogę je doliczyć w przyszłym roku? Bo w tym chyba już nie zdążę.
  NIestety nie.
  Dziękuję serdecznie za jakąkolwiek odpowiedź.
  Pani Wioletto, mogę Pani przesłać adres doradcy podatkowego, z którym współpracuję, a który Pani wypełni deklaracje i obliczy podatek. Ewentualnie przejrzy również to rozliczenie za poprzedni rok. To najlepsza opcja w Pani przypadku.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wioleta — 9 kwietnia, 2009 @ 8:59 am | Odpowiedz

 52. Będę bardzo wdzięczna za przesłanie tego adresu.
  Jeszcze raz serdecznie Panu dziękuję.
  Ok. Adres prześlę na Pani adres email.
  Rafal

  Komentarz - autor: Wioleta — 9 kwietnia, 2009 @ 12:15 pm | Odpowiedz

 53. Panie Rafale! Dziękuję bardzo za odp (kom50)
  W takim razie nie jestem pewna czy dobrze liczę i rozumuję, bardzo prosze sprostować:
  Dochod brutto z uk (ten z payslipow, nie mam żadnego P) minus dieta 30%*32Ł*30dni (czyli niecałe 300Ł miesięcznie)- i tak za każdy miesiąc, potem to wg kursu nbp z dnia otrzymania wypłaty – tak za każdy miesiąc. Czy mogę to potem pomniejszyc o KUP? 102,25*5?
  Tak. I wtedy właśnie wyjdzie Pani dochód.
  Wtedy wychodzi całość zarobków w UK. Jak dotąd nie odliczyłam składek z UK nigdzie, jedynie diety i kup. Czy w takim razie mogę je odliczyć? Jeśli tak to wychodzi nadpłata(!) US nie bedzie zadowolony 🙂

  Pozdrawiam. Marta
  Skutek powinien być taki, że powinna Pani zapłacić większy podatek od polskich dochodów. Jeżeli wychodzi Pani nadpłata, to i tak jest ona mniejsza, niż gdyby nie rozliczała Pani dochodów z UK. Zresztą to nie fiskus ma być zadowolony tylko Pani 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: marta — 9 kwietnia, 2009 @ 12:30 pm | Odpowiedz

 54. Witam … od 1 stycznia 2008 do 31 maja 2008 pracowałam w Polsce, od 16 czerwca 2008 do dziś pracuje w UK. Czy muszę rozliczyć dochody angielskie w Polsce za rok 2008 , czy tylko wypełnić pit 37? Jak wygląda mój status … czy jestem rezydentem podatkowym polskim czy angielskim? W Polsce jestem zameldowana ale życiowo jestem związana z UK.
  WItam Pani Magdaleno! Trudno mi powiedzieć, gdzi znajduje się Pani miejsce rezydencji podatkowej, wszak napisała Pani zbyt mało szczegółów. A to ma kluczowe znaczenie dla Pani, gdyż jeżeli jest Pani rezydentem w PL, to powinna Pani rozliczyć się z dochodów UK w Polsce na PIT-36 (metoda wyłączenia), jeżeli zaś nie – to wystarczy PIT-37 i nie musi Pani uwzględniać zagranicznych dochodów.
  Rafał

  Komentarz - autor: magdalena — 9 kwietnia, 2009 @ 4:36 pm | Odpowiedz

 55. W nawiązaniu do komentarza 48….Panie Rafale serdecznie dziekuję za odpowiedź…Pana porady do komentarzy to skarbnica wiedzy …podziwiam Pana za profesjonalność i życzliwość …w komentarzu 52 proponuje Pan adres doradcy podatkowego, z którym Pan wspólpracuje.Jeżeli to możliwe poproszę o przesłanie tego adresu na mój email…
  Pozdrawiam serdecznie Weronika
  Witam Pani Weroniko!
  Adres już Pani przesłałem. Bardzo dziękuję za miłe słowa!
  Rafał

  Komentarz - autor: Weronika — 9 kwietnia, 2009 @ 8:06 pm | Odpowiedz

 56. Panie Rafale, dziękuję za wyjaśnienia odnośnie Working Tax Credit (pytania 47 i 49).
  Pozwolę sobie jeszcze podzielić się z Panem wątpliwością, która mnie nurtuje. Zajrzałem do konwencji o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu z dnia 20 lipca 2006. Artykuł 23 brzmi:

  Ograniczenie stosowania zwolnienia
  Jeżeli zgodnie z którymkolwiek postanowieniem niniejszej Konwencji, dochody lub zyski są zwolnione z opodatkowania w Umawiającym się Państwie, a zgodnie z obowiązującym prawem drugiego Umawiającego się Państwa w odniesieniu do tego dochodu lub zysków, osoba podlega opodatkowaniu w stosunku do kwoty, która została jej przekazana lub wypłacona w tym drugim Państwie, lecz nie w stosunku do pełnej kwoty dochodów lub zysków, to zwolnienie przysługujące zgodnie z niniejszą Konwencją w pierwszym wymienionym Państwie ma zastosowanie tylko do wysokości dochodów lub zysków, które zostały opodatkowane w tym drugim Państwie.

  Zasiłek Working Tax Credit jest zwolniony z opodatkowania w UK. Czy nie zależy zatem zapłacić od niego podatku w Polsce?

  Bardzo dziękuję za ewentualna odpowiedź i życzę Wesołych Świąt!
  Witam Panie Bartłomieju!
  Gratuluję jasności umysłu, gdyż ten przepis jest dość skomplikowany i trzeba się wykazać dobrą wyobraźnią, aby go w ogóle zrozumieć! Niemniej w PL nie trzeba zapłacić od tego dochodu podatku. Dlaczego? Ponieważ dotyczy on dochodów wymienionych w tej umowie. Proszę spojrzeć na pierwsze zdanie: „Jeżeli zgodnie z którymkolwiek postanowieniem niniejszej Konwencji, dochody lub zyski są zwolnione z opodatkowania…” A więc dotyczy on tylko tych dochodów, o których konwencja wspomina, a WTC nie jest jej przedmiotem zainteresowania. Poza tym, przepis ten dotyczy poszczególnych dochodów, natomiast art. 22 stanowi generalnbe wyłączenie z opodatkowania w PL dochodów UK (z wyjątkiem dochodów z odsetek i dywidend), bez względy na ich rodzaj. I to jest kolejny argument za tym, aby nie opodatkowywać WTC w PL, ale jedynie brać pod uwagę przy ustalaniu stawki procentowej jeżeli ktoś rozlicza się z Polsce z dochodów UK metodą wyłaczenia. That’s it!
  Rafał

  Komentarz - autor: Bartłomiej — 10 kwietnia, 2009 @ 7:29 am | Odpowiedz

 57. Witam.
  Mój brat pracował w 2008 r. w Irlandii. W grudniu wrócił do Polski, zarejestrował się w polskim Urzędzie Pracy i czekał na decyzję w sprawie transferowanego z Irlandii zasiłku. W Polsce transferowane irlandzkie pieniądze ( zasiłek ) otrzymał dopiero w lutym 2009 r. – za grudzień 2008 r.
  Czy zatem mój brat musi rozliczać się za ten jeden miesiąc, w którym przebywał w zeszłym roku w Polsce, biorąc pod uwagę, że wtedy nie otrzymał faktycznie zasiłku, a w dodatku był to zasiłek irlandzki. Jeżeli tak, to jak powinien to zrobić?

  Proszę o pomoc i życzę Wesołych Świąt!
  Pani Marto, Pani brat nie musi się rozliczać z tego dochodu w PL, gdyż dochód z IRL jest w tutaj zwolniony z podatku.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marta — 10 kwietnia, 2009 @ 7:39 am | Odpowiedz

 58. Panie Rafale,jestem pełen uznania dla Pańskiej strony wyjaśnia ona bardzo istotne problemy.
  Dziękuję!
  Mój problem jest następujący. W roku 2007 a dokładnie do 13 maja pracowałem w Polsce. Od 13 maja 2007 pracowałem przez 3 miesiące w Holandii. Od września 2007 do dnia dzisiejszego pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. W Polsce jestem zameldowany do dnia dzisiejszego i mam tam działalność gospodarcza która jest zawieszona. Za rok podatkowy 2007 w Polsce złożyłem deklaracje podatkową i PIT 0 uwzględniając tylko Polskie dochody. W Holandii rozliczyłem się z dochodów które uzyskałem w Holandii, a w Wielkiej Brytanii z tego co zarobiłem w Wielkiej Brytanii. Czy postąpiłem zgodnie z przepisami ?
  Niestety nie. Powinien Pan był rozliczyć się z dochodów zagranicznych w PL, tzn. z dochodu NL metodą zaliczenia natomiast z dochodu UK metodą wyłączenia. Wciąż jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić w formie korekty deklaracji za rok 2007.
  Czy muszę w tym roku rozliczać się też w Polsce ? (przypominam o zawieszonej działalności)
  NIe. o ile nie uzyskał Pan w PL innego dochodu.
  NIP 3 nie składałem.
  Skoro nie zmienił Pan rezydencji podatkowej, to nie było to konieczne.
  Proszę o odpowiedz .
  Z góry dziękuje.
  Bardzo proszę i dziekuję!
  Rafał

  Komentarz - autor: Adrian Witek — 10 kwietnia, 2009 @ 9:49 pm | Odpowiedz

 59. Panie Rafale.

  Jeszcze krótki wpis do pytania 55. Jeśli dochód z nieopodatkowanego w Anglii zasiłku Working Tax Credit dodam do dochodów ze stosunku pracy w Anglii i wpiszę zsumowaną kwotę w poz. 168 PIT-36 to w jakiej pozycji PIT/ZG powinienem wpisać kwotę dochodu z tego zasiłku? Wydaję mi się, że w poz. 24, a dochody ze stosunku pracy w poz 9.

  Dziękuję i pozdrawiam.
  Great! 🙂
  Rafal

  Komentarz - autor: Bartłomiej — 14 kwietnia, 2009 @ 1:06 am | Odpowiedz

 60. Dzień dobry Panie Rafale. Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.
  Mój mąż cały 2008 pracował w UK tam płacił podatek, ma tam tymczasowy pobyt nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce. Do polski przyjeżdża tylko na urlop ok 40 dni w roku, z wcześniejszych wypowiedzi wywnioskowałam ,że nie musi rozliczać się z fiskusem w kraju. Czy dobrze zrozumiałam?
  Ja pracuje i mieszkam z synem w Polsce sam rozliczam się z US.
  Za odpowiedź z góry Serdecznie Dziękuję i Pozdrawiam
  Witam Pani Ewo! Tak, dobrze Pani zrozumiała 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję Pani za odwiedziny!
  Rafał

  Komentarz - autor: Ewa — 14 kwietnia, 2009 @ 3:26 pm | Odpowiedz

 61. Witam Panie Rafale, mam taki problem. Pobierałem Kuroniówkę w Polsce, na dwa tygodnie wyjechałem Do Holandi do pracy. po dwóch tygoniach wróciłem i znów pobierałem Zasiłek. Czy muszę się rozliczyć? oczywiście przyszły mi jakieś papiery do rozliczenia. znajomi Mówili mi ze nie ma takiej potrzeby czy to prawda?

  Za odpowiedz z góry Dziękuję Pozdrawiam
  Witam Panie Kamilu! Musi się Pan rozliczyć z pracy w NL. Powinien Pan zastosować metodę zaliczenia proporcjonalnego w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania. Jakie deklaracje musi Pan złożyć: PIT-36, PIT-ZG, oraz w celu skorzystania z ulgi abolicyjnej i zapłaty niższego podatku – PIT-O.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Kamil K — 15 kwietnia, 2009 @ 9:03 pm | Odpowiedz

 62. Witam zapomniałem napisać, że nie powiadomiłem Urzędu Pracy o Podjęciu zatrudnienia za Granicą. Czy US dojdzie do tego że pracowałem za granica?
  Nie miał Pan takiego obowiązku. A czy fiskus dojdzie do tego…? Nie wiem, ale radzę się rozliczyć 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Kamil K — 16 kwietnia, 2009 @ 6:33 am | Odpowiedz

 63. Witam Pracuje wraz z zona W NL od 2007 (cały 2008)
  Jesteśmy zameldowani i płacimy ubezpieczenia i mamy konta bankowe – jednym słowem rezydujemy.
  Zona nie miała żadnych dochodów w PL
  W 2008 roku otrzymałem przysłowiową 13 pensje i jest to mój jedyny dochód z PL.
  Jak to rozliczyć aby przez 500pln nie płacić niepotrzebnego podatku?
  Pani Marcinie, sprawa jest oczywista. Jako że są Państwo rezydentami w NL to nie muszą się w PL rozliczać z dochodów zagranicznych. Wystarczy zatem PIT-37 i rozliczenie tylko polskich dochodów. Natomiast te polskie dochody będzie musieli rozliczyć w NL, gdyż tam macie rezydencję podatkową.
  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Marcin — 16 kwietnia, 2009 @ 7:43 pm | Odpowiedz

 64. Witam Panie Rafale, prosze o pomoc. Otóż w 2008 roku urodziłam w UK dziecko i od stycznia 2008 roku dostawałam tzw macierzyński zasiłek w UK , bedąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim w firmie, za który otrzymywałam jedynie śladowe pieniądze. Po skończeniu urlopu macierzyńskiego w październiku zwolniłam się i wróciłam do Polski, gdzie od listopada podjęłam pracę.Mam pytanie, czy mam wliczać nieopodatkowany w UK zasiłek macierzyński do dochodu z zagranicy, jak policzyć diety i czy w ogóle ujawniać angielskie dochody jeśli w Polsce przebywałm jedynie 2 miesiące.
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Joanna
  Witam Pani Joanno! Niestety zasiłek macierzyński jest opodatkowany w Polsce, a zatem będzie on miał wpływ na wysokość opodatkowania Pani polskiego dochodu. Powinna Pani przy rozliczeniu na PIT-36 skorzystać z metody wyłączenia z progresją. Pisałem o ty obszernie na moim nowym blogu tutaj.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Joanna — 17 kwietnia, 2009 @ 8:46 pm | Odpowiedz

 65. Witam!
  Cieszę się,że znalazłam tę stronkę,ale nadal mam jeden wielki mętlik w głowie i w związku z tym mam kilka pytań.Trochę późno się za to zabrałam i nie wiem czy da się moje sprawy podatkowe uporządkować.Oboje z mężem mieszkamy i pracujemy w Anglii.Ja od stycznia 2005r,a mąż od października 2004.Rozliczyliśmy się w Polsce za 2004 rok.Z tym,ze mąż pracował w Polsce do września,(z tego się rozliczył w Polsce)a od października w Anglii(z tych 3 miesięcy rozliczył się w Anglii).Rozumiem,że mąż powinien się rozliczyć w Polsce.Czy to jest duży problem?Czy teraz można coś z tym zrobić?Czy mąż może teraz złożyć Pit-36 za 2004 rok?.Muszę dodać,ze w Polsce nie mamy żadnych dochodów,ale nadal jesteśmy tam zameldowani,nie załatwiliśmy też certyfikatu o rezydencji podatkowej w U.K. Na razie nie mamy dzieci.Wniosku o abolicji tez nie złożyliśmy .
  Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (a więc taką, która podlega opodatkowaniu w kraju od całości swoich dochodów) uważa się osobę, która w Polsce posiada ośrodek interesów życiowych lub przebywała w kraju dłużej niż 183 dni w roku-Z tego wnioskuję ,ze nasz ośrodek interesów jest za granicą,ale czy wystarczą moje domniemania,czy muszę mieć pisemne potwierdzenie z Urzędu Skarbowego w Polsce.
  Mieliśmy zostać tutaj na stałe,ale czasy się zmieniają i podjęliśmy decyzje o budowie domu i powrocie do Polski(za 5-6lat)I teraz co zrobić,żeby wszystkie sprawy podatkowe uporządkować(czekać 5 lat na przedawnienie?)I czy nie będzie to stanowiło problemu przy załatwianiu spraw związanych z budową?Chciała bym spokojnie spać.Proszę o radę,albo o namiary do jakiegoś wiarygodnego radcy prawnego,który pomoże mi wybrnąć z tej sytuacji.
  Pozdrawiam
  Mariola
  Witam Pani Mariolu! Wydaje mi się, że Państwa sytuacja nie jest skomplikowana 🙂 Do roku 2006 włącznie obowiązywała inna definicja rezydencji podatkowej. Wówczas rezydencję wyznaczał zamiar stałego zamieszkania w danym miejscu (pisałem o tym tutaj). A zatem jeżeli mieli Państwo taki zamiar już w 2004 roku, to byliscie już rezydentami w UK, i podatków w PL nie musieliście płacić. Ale ten zamiar trzeba umieć udowodnić przed USem. Wiecej info znajdziecie na tym blogu http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl. W razie czego mogę udostepnić Państwu adres mojego doradcy podatkowego Tomasza Synosia, który takimi sprawami się zajmuje na co dzień.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Mariola Zajac — 18 kwietnia, 2009 @ 7:27 pm | Odpowiedz

 66. Witam,
  bardzo proszę o odpowiedź na nastepujące pytanie bo choć czytam w/w wątki to nadal mam watpliwosci.
  Moj narzeczony pracowal przez caly 2008 rok w Holandii, tylko tam osiągał dochody i tam też zapłacił podatek. W Holandii też spędza większą część roku, w Polsce spędza jedynie urlop. Czy musi rozliczyc sie z polskim US ???
  Wnioskuje z poprzednich Pana wypowiedzi ze nia ma takiej koniecznosci, a moje watpliwosci wynikaja z tego ze „bardzo miła” Pani w moim US twierdzi ze rozliczyc sie powinien. Jak jest faktycznie ???

  Pozdrawiam, Emilia
  Witam Pani Emilio! To zależy oczywiście od miejsca jego rezydencji podatkowej. Mamy dwa kryteria, które mówią o tym, czy podatnik jest jeszcze rezydentem w PL: 1) 183 dni, oraz 2) centrum gospodarcze i osobiste. Obydwa muszą byś spełnione łącznie. Pierwsza zasada jest spełniona, a druga tylko połowicznie – Pani narzeczony posiada swoje centrum osobiste w PL. A więc wciąż jest polskim rezydentem podatkowym. Zatem, powinien się rozliczyć tutaj z dochodu w NL. ALe i tak nie zapłaci podatku, jeżeli tylko skorzysta z Ulgi Abolicyjnej, o której pisałem wiele na łamach tego bloga.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Emilia — 20 kwietnia, 2009 @ 6:20 pm | Odpowiedz

 67. Dziękuję bardzo za odpowiedz i proszę o adres doradcy podatkowego-Tomasza Synosia.Dziękuję i pozdrawiam.
  Witam Pani Mariolu! Adres prześlę na Pani adres mailowy.
  pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Mariola Zajac — 20 kwietnia, 2009 @ 7:36 pm | Odpowiedz

 68. Witam!
  Mam pytanie, jeśli można. Pracuję w Niemczech, jednak mam centrum osobiste w Pl (żona mieszka w kraju). Wobec tego muszę złożyć zeznanie w u.s. Rozliczamy się osobno, w Polsce nie miałem żadnych dochodów. Otrzymałem zestawienie dochodu z Niemiec za cały rok. I teraz pojawia się pytanie – jaki kurs euro powinienem brać pod uwagę? Czytałem w kilku poradach, że nie może być to średni kurs całoroczny. W zasadzie zeznanie będzie miało charakter informacyjny, ze względu na sposób rozliczania (podatku w Pl nie zapłacę),
  jednak nie wiem, czy kurs euro z ostatniego dnia roku będzie przelicznikiem dopuszczalnym przez u.s.?
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
  WItam Pani Adamie! Obszernie napisałem o tym problemie na moim nowym blogu PodwojneOpodatkowanie.pl
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Adam — 24 kwietnia, 2009 @ 11:14 am | Odpowiedz

 69. witam mam pytanie w sprawie podwójnego opodatkowania z dochodów w islandii od 2004 roku mieszkam pracuje i rozliczam się z dochodów zgodnie z prawem islandzkim pracuję 10 miesięcy w roku na 8,9 tygodni wyjeżdzam do polski na urlop do rodziców w Polsce nie posiadam rodziny(męża,dzieci)nie otrzymuje w Polsce żadnych dochodów nie mam w Polsce zameldowania w związku z tym czy muszę się w Polsce rozliczyć z dochodów uzyskanych w Islandii i czy składać jakikolwiek pit do kraju zamierzam wrócić na stałe za dwa lata czy wtedy nie będzie problemów z urzędem skarbowym z góry dziękuję za odpowiedz.
  Pani Kasiu, jeżeli jest Pani rezydentem polskim, to powinna sie Pani rozliczać w PL z dochodów ISL, jako że w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania mamy metodą zaliczenia proporcjonalnego. Jeżeli nie jest Pani rezydentem w PL, to nie ma problemu, gdyż tutaj się Pani rozliczać nie musi. Trudno mi jest jednak ocenić, czy wciąż ma Pani rezydencję w PL. Na pewno warunku 183 dni, oraz centrum gospodarczego, wyrażonych w definicji rezydenta, Pani nie spełnia. Inaczej jest w przypadku centrum osobistego, które być może jednak znajduje się w Polsce (rodzina, przyjaciele, itp.) Zatem nie mogę udzielić Pani jednoznacznej odpowiedzi co do tego, czy musi się Pani tutaj rozliczać. Jeżeli by się okazało, że tak, to wówczas ciąży na Pani zaległość za poprzednie lata. Można to jednak rozwiązać składając czynny żal i płacąc ewentualny zaległy podatek. W razie wątpliwości proszę Pani Kasiu o kontakt.
  Rafał.

  Komentarz - autor: kasia — 26 kwietnia, 2009 @ 11:17 pm | Odpowiedz

 70. Witam panie Rafale…
  mam następujące pytanie,mąż wyjechal w 2006 roku do Islandii,gdzie nadal przebywa,za rok 2006-2007 nie rozliczal się z polskim US,i nie skorzystal z abolicji,w roku 2008 wyjechaliśmy z męzem i planujemy tu zostac do 2010 roku,mąż jest wymeldowany w Polsce,nie przebywa w kraju dlużej niz 183 dni,ale w Polsce posiadamy nieruchomość,czy w takim razie ma obowiazek rozliczac sie z polskim US z dochodu osiągniętego za rok 2008 z pracy na Islandii,jeżeli jesteśmy tu razem?Dziekuję za odpowiedz,pozdrawiam.
  Witam Pani Wioletto! Jasne jest, że posiadacie Państwo obydwoje rezydencję podatkową za granicą i fakt posiadania nieruchomości w PL nieczego tutaj nie zmienia. Zatem za rok 2008Pani mąż nie musi się tutaj rozliczać.
  Rafał

  Komentarz - autor: wioletta — 27 kwietnia, 2009 @ 9:34 pm | Odpowiedz

 71. Witam Panie Rafale
  Córka rozliczyła się za 7 miesięcy pracy w Polsce tj od stycznia 2008 do lipca 2008 i 5 miesięcy pracy w Norwegii tj od sierpnia 2008 do grudnia 2008. Złożyła w Polsce PIT36+ PITZG/metoda wyłaczenia z progresją/.
  Od sierpnia 2008 mieszka i pracuje w Norwegii. Jest panną i centrum swoich interesów życiowych przeniosła do Norwegii .W norweskim „US” dowiedziała się że musi złożyć rozliczenie z dochodów tam uzyskanych z zaznaczeniem ,że w Polsce pracowała 7 miesięcy a w Norwegii 5 miesięcy.Czy jest to możliwe Panie Rafale proszę o komentarz.pozdrawiam Agata
  Czy chodzi o to, że w Norwegii musi się rozliczyć z dochodów polskich?

  Komentarz - autor: Weronika — 28 kwietnia, 2009 @ 5:19 pm | Odpowiedz

 72. Witam Panie Rafale!
  Wiem,że dostaje pan tysiące podobnych pytań.Proszę jednak o wyjaśnienie naszej sytuacji.
  Od stycznia do czerwca 2004 roku mąż pracował w Polsce.W lipcu 2004 wyjechał do UK gdzie podjął stałą pracę na czas nieokreślony.Ja wraz z dziećmi pojechałam do męża we wrześniu 2005 roku z zamiarem stałego pobytu.Za 2004 rok rozliczyliśmy się wspólnie -mąż z dochodów uzyskanych w PL i UK ja z moich w PL.Za 2005 rok mżą nie rozliczył się. Miał tylko dochody w UK.Ja natomiast rozliczyłam się z dochodów osiągniętych w Polsce(jedyne moje dochody).Do dziś mieszkamy i pracujemy w UK.Nie korzystaliśmy z ustawy abolicyjnej oraz nie złożyliśmy NIP-3.Moje pytanie:
  1)Czy postąpiliśmy słusznie rozliczając się w w/w sposób?
  Tak.
  Jeśli nie ,to jak powinniśmy postąpić.
  Nie zamierzamy na razie wracać do kraju,ale chcielibyśmy kupić mieszkanie w Polsce dla własnych celów(korzystać z niego podczas urlopu) lup kupić działkę pod budowę domu.
  2)Czy możemy dokonać zakupu mieszkania lub działki bez obawy interwencji ze strony urzędu skarbowego?
  Tak, ale US może sprawdzić, skąd macie fundusze (tutaj – UWAGA – powinniście przechowywać wszytskie dowody świadczące o Waszych zarobkach), oraz dlaczego nie powiadomiliście o zmianie miejsca rezydencji.
  3)Jak udowodnić zamiar stałego pobytu?
  Tym, że wciąż tam przebywacie, macie pracę, płacicie podatki, macie ubezpieczenie, dzieci chodzą do tamtejszej szkoły, itp. 🙂
  Proszę o adres pana doradcy podatkowego Tomasza Synosia.
  Prześlę mailem.
  Dziękuję bardzo za odpowiedź oraz za ten blog .Pozdrawiam Ola.
  Dziękuję również,
  Rafał

  Komentarz - autor: ola — 30 kwietnia, 2009 @ 11:09 am | Odpowiedz

 73. Witam Panie Rafale,
  W 2008 roku od stycznia do lipca pracowalam w Polsce,dodatkowo pobieram rente rodzinna poniewaz studiuje eksternistycznie,w sierpniu wyjechalam do Anglii i od wrzesnia pracuje tam.Coprawda rozliczylam sie juz z dochodow z Polski w Polsce nie uwzgledniajac dochodow z Anglii ale chcialabym sie upewnic czy napewno nie musze.Pozatym mam drugie pytanie poniewaz jakas mila(co sie rzadko zdarza)pani z US podpowiedziala mi ze mam wyslac NIP3 ze zmiana adresu zameldowania na zagraniczny,faktem jest ze rzeczywiscie nie mam meldunku w Polsce, ale czy istnieje jakis termin czasowy do kiedy to mam zrobici czy rzeczywiscie to cos zmieni,poniewaz szczerze mowiac to sie juz troche w tym pogubilami i potrzebuje fachowej porady.Dziekuje z gory
  WItam Pani Moniko! Właśnie się zastanawiam, czy rzeczywiście nie musiała Pani rozliczać tutaj dochodów z UK (tj. wedle metody wyłączenia). Tak by było, jeżeli faktycznie przeniosła Pani swoją rezydencję podatkową do UK. Jeżeli zaś nie, to powinna Pani była się rozliczyć z tych dochodów. Wg. mnie wciąż jest Pani polską rezydentką, o czym świadczy zapewne fakt, że Pani centrum osobiste (rodzina, przyjaciele, itp) znajduje się w Polsce. Jednak mogę się mylić, gdyż nie znam Pani sytuacji. Być może faktycznie posiada Pani rezydencję w UK.
  CO do NIP-3: jeżeli przeniosła Pani rezydencję podatkową to powinna Pani NIP-3 informujący o zmianie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych złożyć w terminie 30 dni. Jeżeli już go Pani przekroczyła, to wówczas powinna Pani ten NIP złożyć wraz z czynnym żalem, o czym pisałem tutaj >>
  Pozdrawiam i dziękuję za kontakt!
  Rafał

  Komentarz - autor: monika — 30 kwietnia, 2009 @ 7:26 pm | Odpowiedz

 74. Bardzo dziękuję za odpowiedź(komentarz 71).Sądzić,że postąpiło się prawidłowo a mieć pewność to dwie różne rzeczy.Chciałabym więc wyrazić moją wdzięczność.Jeszcze tylko jedno. Należałoby teraz złożyć NIP-3 wraz z czynnym żalem .Czy tak? Pozdrawiam Ola.
  WItam Pani Olu! Niekoniecznie, gdyż karalność tego wykroczenia się przedawnia po roku. Ale jeżeli Państwo chcą mieć pewność, że wszytsko jest ok, to można NIP-3 + czynny żal złożyć.
  Rafał

  Komentarz - autor: ola — 1 Maj, 2009 @ 8:19 pm | Odpowiedz

 75. Witam panie Rafale.
  Dziękuję bardzo za wyjaśnienie naszej sytuacji,bo dla nas byla bardzo klopotliwa,do jakiego kolwiek Urzędu Skarbwego zadzwoniłam odpowiadali Mi wręcz coś innego,że musimy się rozliczac.Jeszcze raz panu serdecznie dziękuję i pozdrawim.
  WItam Pani Wioletto!
  Hmmm…. Może powinniście się Państwo rozliczać z dochodu otrzymywanego z te j nieruchomości??? Jeżeli macie taki dochód, to wtedy trzeba się w PL rozliczać ale tylko z tego dochodu, gdyż nie jestescie tutaj rezydentami. Nie mam pojęcia dlaczego w USach Wam tak mówiono. Dla mnie sytuacja jest klarowna i nie pozostawia żadnych wątpliwości.
  Rafał

  Komentarz - autor: wioletta — 2 Maj, 2009 @ 4:03 pm | Odpowiedz

 76. W nawiązaniu do komentarza 70.Córka dowiedziała się w Norwegii ,że musi złożyć rozliczenie z dochodów norweskich tylko z zaznaczeniem jak długo pracowała w Polsce …..pozdrawiam
  Pani Agato, zatem chodzi o to, że skoro Pani córka jest rezydentką podatkową w Norwegii, to jest ona tam opodatkowana od wszytskich swoich dochodów, również polskich. Zatem przy rozliczeniu podatkowym w Norwegii będzie musiała wykazać polskie dochody i je opodatkowac zgodnie z zasadami metody wyłączenia.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Weronika — 3 Maj, 2009 @ 7:50 am | Odpowiedz

 77. Witam, w rozliczeniu podatkowym 2008 uwzgledniamy tylko zarobki z 2008. Co jesli czesc wplynela w 2009. Musze je rowniez uwzgledniac?
  Witam Pani Aniu! Cieszę się, że Pani tutaj zajrzała! 🙂
  Wynagrodzenie za grudzień wypłacone w styczniu następnego roku powinno być zaliczone do przychodów następnego roku. W tym przypadku roku 2009.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Ania — 5 Maj, 2009 @ 1:03 pm | Odpowiedz

  • Tak tez myslalam,ale slyszalam rowniez,ze jesli nalezna za grudzien 2008r wyplata wplynela do 10stycznia2009,to jeszcze nalezy to rozliczyc na poczet 2008.
   Nie ukrywam,ze nie pasuje mi to do konca :).
   Moze w skrocie napisze.Prcowalam do czerwca w kraju i od czerwca w Czechach.Rozliczylam sie korzystajac z bura rachunkowego,ktore chyba nie do konca ma jasnosc co do zazad przy rozl za granica. Sama musialam przypominac o odliczeniu delegacji,to juz mi wysatrczylo. Kazdy walczy by jak najmniej zwrocic fiskusowi.W przypadku tego biura zuwazylam biernosc.
   Nie bede sie ubiegac o zwrot kwoty za rozliczenie, bo przeciez buro jakis wysilek wykonalo.Nie zawsze jednak wystarczy wrzucic cyferki wprogram rozliczeniowy.
   Czekam na odp.Pozdrawiam, Ania
   Z dochodami z tytułu wynagrodzenia jest tak, że są one opodatkowane w formie kasowej, a nie należnej. Przychód należny uwzględnia się w działalności gospodarczej, ale nie u pracowników. Dlatego znaczenie ma tutaj otrzymane, ewentualnie postawione do dyspozycji pracownika, wynagrodzenie.
   Pozdrawiam,
   RafałPS.: Zapraszam do telewizji podatkowej http://www.TelewizjaPodatkowa.tv

   Komentarz - autor: Ania — 6 Maj, 2009 @ 5:09 pm | Odpowiedz

  • Jeszcze jedno.Czy jak caly 2009 rok bede pracowac w Czechach,to moge rozl sie w 2010tu(Czechy), czy tez bedzie to o samo jk z Holandia?
   Zakładając, że nie uzyska Pani w PL dochodu, to rozliczy się Pani się tylko w Czechach.
   Pozdrawiam i dziękuję!
   Rafał

   Komentarz - autor: Ania — 6 Maj, 2009 @ 5:37 pm | Odpowiedz

 78. Dziekuje z aodp.
  Chce tylko sie upewnic , ze zrozumialam dobrze. Czyli nie musze ujawniac przychodow ktore wplynely w 2009 a zosatly zarobione 2008?
  Jesli tak to super.
  Tak oczywiscie odwiedze TV
  Nie musi Pani w tej sytuacji 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Ania — 7 Maj, 2009 @ 3:23 pm | Odpowiedz

 79. PRACUJE NA STALE W NIEMCZECH.W POLSCE MAM ZONE I DWOJKE DZIECI U KTORYCH JESTEM „GOSCIEM”.UDALEM SIE DO US W CELU UZYSKANIA ZASWIADCZENIA O OSIAGNIETYCH DOCHODACH,CELEM PRZEDLOZENIA TEGO DOKUMENTU WYMAGANEGO W NIEMIECKIM URZEDZIE PRZY ROZLICZANIU SIE.PANI W „SKARBOWCE POINFORMOWALA MNIE,ZE MUSZE ZLOZYC PIT 37 ZEROWY-CO UCZYNILEM.PO TRZECH DNIACH,MOJA MALZONKA UDALA SIE DO US,BY ZLOZYC WNIOSEK O WYDANIE ZASWIADCZENIA WYRAZAJACEGO MOJE DOCHODY Z POLSKI.POJAWIL SIE NOWY WATEK.OTOZ OWA PANI,POIFORMOWALA MOJA ZONE,IZ OTRZYMA TAKIE ZASWIADCZENIE,JEZELI ZLOZONY BEDZIE PIT 36 UJAWNIAJACY DOCHODY Z NIEMIEC.PIT 36 ROWNIEZ ZOSTAL ZLOZONY I POTRAKTOWANY JAKO ZEZNANIE ZLOZONE PO TERMINIE,CO WIAZE SIE Z KONSEKWENCJAMI KARNYMI.NIE BARDZO ROZUMIEM(kazda docierajaca do mnie informacja jest rozniaca sie).MIALEM OBOWIAZEK UJAWNIENIA DOCHODOW OSIAGNIETYCH W POLSCE(w moim przypadku-0)ZLOZYLEM PIT 37.CZY BYLO KONIECZNE SKLADANIE PIT 36 I CZY W OGOLE,MIALEM OBOWIAZEK ZLOZENIA ZEZNANIA DO 30 KWIETNIA?CZY?,JEZELI JESTEM W BLEDZIE-ZLOZONY PRZEZ MOJA ZONE PIT 36,NIE POWINIEN BYC PRZYJETY JAKO KOREKTA PIT 37?WSPOLNIE ZE MNA,PRACUJA LUDZIE Z ROZNYCH REGIONOW POLSKI I WIADOMO MI JEST,ZE W SWOICH US.SKLADALI PIT 37 ZEROWY I BEZ KOMPLIKACJI,TAKIE ZASWIADCZENIE UZYSKALI.CZY KAZDY US,MA SWOJE PRZEPISY?,CZY MOZE INNE URZEDY,SA MOZE POPROSTU NIEKOMPETENTNE,A TEN MOJ URZAD SKARBOWY POWINIEN ZNAJDOWAC SIE W STOLICY?PROSZE O WYKLAROWANIE MI TEJ SYTUACJI,ZA CO SERDECZNIE DZIEKUJE I POZDRAWIAM. -ROBERT-
  Witam Panie RObercie! Dziękuję za odwiedziny! 🙂 Sytuacja Pana jest jasna, a USy jak zwykle nie bardzo sobie radzą z kwestiami międzynarodowymi… Otóż przede wszystkim jest Pan polskim rezydentem podatkowym, jako że tutaj posiada Pan centrum osobiste (rodzina). Oczywiście fiskus niemiecki również może Pana traktować jako swojego rezydenta (stąd przypuszczam to zaświadczenie o dochodach polskich), jednak umowa o unikaniu podójnego opodatkowania PL – DE rozstrzyga miejsce opodatkowania od całości Pana dochodów w Polsce. Oczywiscie dochody niemieckie są opodatkowane w DE, ale dlatego, że ta sama umowa reguluje, iż sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkownia jest metoda wyłączenia, to de facto dochody z DE są wyłączone z opodatkowania w PL. W zasadzie w takiej sytuacji, skoro nie ma dodatkowych dochodów w PL, to nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej. Jednakże USy czasem chcą (to są ich wewnętrzne przepisy) aby składać tzw. PITy zerowe, co oznacza, że podatek i tak nie powstanie, a zeznanie ma cel informacyjny dla fiskusa. W każdym jednak przypadku dochody zagraniczne przedkłada sie na PIT-36, gdyż w PIT-37 nie ma miejsca na takie rozliczenie. Jeżeli ktoś wcześniej składał PIT-37, to jest to błąd. Jednakże złożenie takiej deklaracji nie może być potraktowane jako nie złożenie jej w ogóle i każda następna – nawet inna – powinna być korektą poprzedniej. Co więcej, jeżeli ta pierwsza została złożona w terminie, to korekta – złożona po terminie – nie może mieć negatywnych skutków.
  To chyba wszystko Panie Robercie. W razie czego zapraszam ponownie!
  Rafał

  Komentarz - autor: robertsmkk — 8 Maj, 2009 @ 10:00 pm | Odpowiedz

 80. Chciałabym się dowiedzieć czy powinnam wypełnić pit36, jestem studentką i na początku roku krótko pracowałam w Polsce na umowę zlecenie, od zarobionej kwoty nie zapłaciłam podatku a w czasie wakacji pracowałam sezonowo legalnie w Norwegii i tam zapłaciłam odpowiedni podatek. Do US oddałam pit37, szczerze wierząc że tak bedzie dobrze.. hmm no i teraz się wystraszyłam.. ahh i pytanie numer 2- czy jeśli w tym roku zlecę odzyskanie nadpłaty podatku norweskiego pewnej firmie to czy w roku następnym z tej kwoty ponownie muszę się rozliczyć?
  Witam Pani Asiu! Powinna Pani była wypełnić PIT-36 i wykazać swoje dochody z Norwegii. Nie będzie to skutkowało podatkiem w PL, ale niemniej taki PIT powinna Pani była złożyć (może to zrobić Pani nawet teraz w formie korekty i dołączyć pismo uzasadniające tą korektę). Pytanie nr 2: nie będzie się Pani musiała rozliczyć, gdyż ten podatek nie ma żadnego znaczenia dla Pani zobowiązania za rok 2008, ani za rok 2009. Jednak proszę się jeszcze skontaktować ze swoim USem, gdyż niektóre USy inaczej podchodzą do tych zwrotów, a chodzi o to przecież, aby wszystko było dobrze. Tak czy inaczej nie spowoduje to zapłaty podatku w Polsce.
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: asia — 11 Maj, 2009 @ 3:29 pm | Odpowiedz

 81. Witam Czy w picie 36 na 2008 rok wpisuje sie zwrot podatku uzyskanego w 2007 roku który wpłynąl w 2008 roku z rozliczenia niemieckiego? Tak ? czy nie?Czy to jest naszym dochodem który perzeliczamy na zł i wpisujemy do dochodów?
  Jeli tak to gdzie?
  Pozdrawiam
  Witaj Aniu! Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza! Wg mnie nie powinnaś tego podatku zamieszczać w PIT-36, jako że dochody z DE są zwolnione z opodatkowania w PL, a poza tym zwrócony podatek nie jest dochodem. Proponuję Tobie jednak skontaktować się z Twoim USem, gdyż co urząd to opinia. Jedne są zdania, że jeżeli miałaś dochody również w Polsce w roku 2007, to trzeba na nowo obliczyć stopę procentową do polskiego dochodu (zgodnie z metodą wyłączenia), gdyż zwrócony podatek zmienił wartość zagranicznego dochodu za rok 2007. Ale jak mówię, raczej nie musisz się z tego rozliczać.
  Pozdarwiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Ania — 15 Maj, 2009 @ 7:33 am | Odpowiedz

 82. Mam pytanko,rozliczylam sie PIT36,niestety indywidualnie. Zlozylam korekte i usiwadomilam sobie,ze moglam z mezem. Dlaczego nie moge zlozyc teraz korekty zeznania wraz z malzonkiem, tylko musze indywidualnie.

  Dzieki, Ania
  Witam Pani Aniu! Niestety takie są przepisy: art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólne rozliczenie jest możliwe tylko wówczas, jeżeli wniosek o takie rozlicznie jest złożony w deklaracji w terminie do 30 kwietnia. W Państwa przypadku jest już niestety po tym terminie.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Ania — 27 Maj, 2009 @ 9:42 am | Odpowiedz

 83. Witam Pana.
  Musze zrobic korekte mojego zeznania podatkowego za rok 2008 poniewaz zla metoda sie rozliczylem. Pracowalem w 2008 roku w Anglii i w Polsce, zarobilem nie wiele, „lapie sie” w najnizszym progu podatkowym i w zwiazku tym zwracam sie z mala prosba do Pana. Prosze wytlumaczyc mi co sie wpisuje w „kratce” 167 i 168 pitu36. Rozumiem, ze w 167 wpisuje ogolny dochod w 2008 r a w 168 ? Dochod tylko z Anglii ? Ponadto jak mam obliczyc podatek z zastosowaniem stopy procentowej (171)?
  Z gory dziekuje i pozdrawiam.
  Tomek.
  Witam Panie Tomku! Dziekuję za pytanie i już odpowiadam 🙂 W poz. 167 wpisujemy dochód polski, natomiast w poz. 168 tylko dochód zagraniczny. W poz. 170 wpisuje Pan podstawę do opodatkowania, która wciąż jest kwotą dochodu polskiego, natomiast w poz. 171 musi Pan wpisać kwotę podatku obliczonego w odniesieniu do polskiego dochodu, ale przy zastosowaniu nowej stawki podatkowej, zgodnie z metodą wyłączenia z progresją. Proste? 🙂 No, nie,… nie jest to proste. Tutaj znajdzie Pan informacje, jak obliczyć nową stawkę podatkową w metodzie wyłączenia >> Tutaj zaś moją książkę o rozliczaniu zagranicznych dochodów na PIT-36 >>, jeżeli nie bedzie Pan mógł sobie z tym poradzić. Tutaj natomiast jest darmowa wersja tej książki>>, jednakże znacznie bardziej okrojona, ale może ona Panu już pomoże, to wtedy zakup mojej książki nie będzie konieczny.
  Pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: Tomek — 1 lipca, 2009 @ 12:02 pm | Odpowiedz

 84. Witam Pana.
  Dziekuje za pomoc. Powiem szczerze, ze zglupialem. Z tego co Pan napisal wnioskuje, ze moja pierwsza wzmianka o przychodach/dochodach zagranicznych w Pit36 jest dopiero „kratka” 168? Wnoiskuje tak poniewaz Pan napisal, ze „kratka” 167 to dochody polskie, a 167 jest suma kwot 143i143, ktore z kolei sa suma 86i131 minus 139. Czyli podsumuwujac w czesci D1 Pita36 wykazuje tylko polskie dochody a zagraniczne dopiero w „kratce” 168. Ale „kaszana”, po co ludzie ludziom utrudniaja zycie.
  Pozdrawiam 😉
  Dokładnie tak! Przy metodzie wyłączenia w części „D” podajemy tylko polskie dochody 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Tomek — 2 lipca, 2009 @ 3:37 pm | Odpowiedz

 85. Witam. To znowu ja, Tomek. Na innej stronie napisal Pan, ze obliczona stope procentowa mnozymy przez tylko polski dochod, dlaczego? wychodzi mi maly podatek bo przepracowalem w Polsce tylko 1 miesiac, od tego podatku odejmujemy podatek zaplacony w Anglii? Jesli tak to mam podatek ujemny a nie moze byc, suma 176 i 177 nie moze byc wieksza od 175 ale do takich obliczen zmusza nas pit i ich wytyczne w kazdej pozycji. Jezeli podatek (175) jest kwota ujemna wpisujemy 0. Suma 176i177 nie moze przekroczyc kwoty 175. A u mnie tak jest ! Juz nie wiem co mam zrobic, chyba pojde poraz kolejny do US.
  Wycieczka do ZUS jest zbyteczna 🙂 Obliczoną stopę procentową stosujemy TYLKO do polskiego dochodu i nie odejmujemy żadnego podatku zagranicznego (tak jest tylko przy metodzie zaliczenia). Jeżeli wyszedł Panu mały podatek, tzn. że tak miało być 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Tomek — 2 lipca, 2009 @ 4:59 pm | Odpowiedz

 86. Witam Pana.
  Dziekuje za udzielona mi pomoc. Mam ostatnie pytanie, mam nadzieje, ze juz na prawde ostatnie 😉 i juz nigdy nie bede Panu zawracal „gitary” 😉 Otoz pozycja 171 to kwota/podatek wyliczony od dochodu polskiego pomnozonego przez wyliczona stope procentowa czyli niecale 400zl, ( rozumiem, ze w poz. 173 wpisuje moj podatek w UK?, kolejna poz. 175 to 173-171, wiec wychodzi mi ujemna kwota ale jesli nie ) to nastepnie odejmuje 176(skladki zdrowotne) i na koniec odejmuje pobrane i zaplacone juz skladki przez podatnika (192) wiec ostateczna kwota(207) bedzie kwota ktora musze zwrocic US.
  Pozdrawiam i zycze milego weekendu.
  Tomek.
  Witam Panie Tomku! Pozycja 171 – Tak! W pozycję 173 nic Pan nie wpisuje, gdyż tutaj jest miejsce dla osób rozliczających się inną metodą, a nie metodą wyłączenia. I wówczas w 175 nie powinna wyjść Panu kwota ujemna. Dalej już tak, jak Pan napisał 🙂 Gratulacje! Może Pan jeszcze zajrzeć tutaj do wpisu o rozliczaniu zagranicznych dochodów metodą wyłączenia
  Rafał

  Komentarz - autor: Tomek — 3 lipca, 2009 @ 2:08 pm | Odpowiedz

 87. Witam,
  moje pytanie brzmi następująco:
  Czy przebywając 2 lata podatkowe w Danii (brak dochodów w Polsce) muszę wykazywać w polskim US jakieś dochody z Danii? Myślę o zakupie mieszkania i zastanawia mnie czy urząd skarbowy nie zapyta skąd mam na to pieniądze… Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
  Witam Panie Mariuszu!
  Dziękuję za komentarz i pytanie w moim serwisie dot. opodatkowania zagranicznych dochodów. Pana pytanie wraz z odpowiedzią przeniosłem do nowego serwisu PodwojneOpodatkowanie.pl i odczyta je Pan tutaj:
  http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/04/24/jak-rozliczyc-dochody-z-danii-za-rok-2008/

  Pozdrawiam,
  Rafał Chmielewski

  Komentarz - autor: Mariusz — 4 sierpnia, 2009 @ 6:05 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: