Abolicja.info

Kiedy decyzja abolicyjna i zwrot podatku – odsetki

vieques-island-puerto-rico

Decyzja abolicyjna

Na podstawie złożonego wniosku organ podatkowy wydaje decyzję w sprawie umorzenia lub zwrotu podatku. Decyzja ta powinna zostać wydana w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku z wyjątkiem decyzji dotyczącej zobowiązania podatkowego za 2002 r. W tym przypadku decyzja nie może zostać wydana później niż 30 listopada 2008 r.

Zwrot podatku

Końcem postępowania abolicyjnego w przypadku osób ubiegających się o abolicję podatkową jest wydanie decyzji umorzeniowej przez organ podatkowy. Dla osób żądających zwrotu podatku końcem postępowania będzie natomiast otrzymanie podatku.

Zwrot podatku następuje w ciągu miesiąca od dnia wydania decyzji przez organ podatkowy, chyba że podatnik zalega z zapłatą innych podatków – wówczas organ podatkowy potrąci z kwoty zwrotu podatku odpowiednią zaległość podatkową). Podatek można odebrać w gotówce albo otrzymać przelewem. W przypadku zwrotu za pośrednictwem Poczty Polskiej pobierze ona z kwoty podatku swoje wynagrodzenie, o czym wyraźnie mówi ustawa abolicyjna. Dniem wypłaty jest dzień:

 • obciążenia rachunku bankowego organu;
 • złożenia przekazu pocztowego;
 • wypłacenia lub postawienia kwoty zwrotu do dyspozycji podatnika w kasie organu.

Odsetki

Istotne regulacje dotyczą wysokości odsetek podatkowych. Niestety ustawodawca nie był zbyt hojny, ograniczył bowiem ich wysokość jedynie do wysokości odsetek od opłaty prolongacyjnej (tj. połowy kwoty odsetek podatkowych). Ich otrzymanie uwarunkowane jest ponadto ewentualną zwłoką organu podatkowego. A zatem odsetki będą przysługiwały podatnikowi wówczas, gdy urząd skarbowy nie wyda – w przepisowym terminie – decyzji o zwrocie podatku lub gdy podatnik nie otrzyma zwrotu podatku w ciągu miesiąca od dnia wydania decyzji.

Oprocentowanie zwrotu podatku jest ograniczone również ze względu na czas. Dotyczy to okresu:

 • w przypadku opóźnienia w wydaniu decyzji – od dnia rozpoczęcia zwłoki organu do dnia wypłaty zwrotu podatku;
 • w przypadku zwłoki w wypłacie – od dnia rozpoczęcia zwłoki do dnia wypłaty zwrotu podatku.

Oprocentowanie nie przysługuje jednak, jeżeli zwłoka w wydaniu decyzji lub w wypłacie zwrotu przez organ podatkowy wynikła albo z winy podatnika, albo z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.

Pozdrawiam, i czekam na komentarze!

Rafał

11 Komentarzy »

 1. Tak, a propos „albo z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.” to rozumiem, że zawsze:) Przepraszam to mała uszczypliwość z mojej strony, ale jak czytam różne opracowania akty prawne, ustawy, to zaczynam mieć dość. Dlaczego w tym kraju wszystko musi być takie skomplikowane. Dzięki Pana przewodnikowi jakoś w jedną noc uporałam się z abolicją męża, ale teraz przede mną znowu rozliczenie dochodów z UK za zeszły rok, bo mąż pracował tam jeszcze do czerwca. Po ostatnich przejściach z urzędami, a właściwie z niektórymi ludźmi już mi się nie chce tego liczyć. Wracając do komentarza, cieszę się z tego blogu, w końcu jakieś jasne i rzetelne informacje na temat rozliczania różnych bzdur podatkowych znalazło się w internecie 🙂
  Pozdrawiam
  Dziękuję Pani Majko za opinię! Pozdrawiam! Rafał

  Komentarz - autor: Majka — 13 lutego, 2009 @ 10:23 pm | Odpowiedz

 2. P.S.
  A może jakieś opracowanie tematu dotyczącego akcyzy na samochody sprowadzane z UE oraz inne obowiązki podatkowe (VAT itp…) z tego tytułu :)?? Akurat mam temat na tapecie.
  Zobaczę co się da zrobić 🙂 Chociaż napisałem już eBooka na temat zwrotu akcyzy niesłusznie pobranej przez urząd celny. Nie dotyczy on jednak innego rodzaju podatków, jak np. VAT.

  Komentarz - autor: Majka — 13 lutego, 2009 @ 10:26 pm | Odpowiedz

 3. Witam!
  Pana eBooki są rewelacyjne. Oczywiście zakupiłam obydwa. Wiedziałm już na ten temat troszkę, nawet myślałam, że wiele ale po przeczytaniu Pana książek
  jestem specem od rozliczania zagranicznych dochodów.
  Cieszę się niezmiernie, że znalazłam Pana stronę. Oczywiście poleciłam ją znajomym.
  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
  Witam Pani Marzeno! Bardzo Pani dziękuję za opinię! Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marzena — 18 lutego, 2009 @ 5:40 pm | Odpowiedz

 4. Witam. W związku z ustawą o abolicji podatkowej złożyłem do US w Polsce PIT za lata 2005 i 2006. W tym czasie pracowałem w UK i tylko w UK. Dzisiaj otrzymałem bardzo groźnie brzmiące pismo od kierownika mojego US informujące o „toczącym się postępowaniu podatkowym…” Kierownik US informuje mnie, że „ma obowiązek przeprowadzić postępowanie podatkowe…” Brzmi to naprawde groźnie i budzi moje obawy czy nie będę zmuszony jednak do zapłacenia podatku w Polsce? ( w/g PIT-u złożonego przezemnie jest to kwota 6000,00 zł) Dlaczego mimo dobrowolnego z mojej strony złożenia PIT-u toczy się jakieś postępowanie a nie nastąpiło automatyczne umorzenie. Czym grozi mi takie postępowanie? Pozdrawiam, Karol.
  WItam Panie Karolu! Proszę się nie przejmować! Brzmi groźnie, to fakt, ale to jest standardowa procedura administracyjna. Tzn, że jeżeli US musi coś ustalić to czynności zmierzające do tych ustaleń przeprowadza w formie postępowania administracyjnego, a w tym przypadku – podatkowego. Po prostu cała ta procedura nazywa się postępowaniem i Pan Naczelnik był tak miły, że poinfomował Pana w ten posób, że zajął się Pańskim wnioskiem o umorzenie 🙂 Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Karol Majewski — 24 lutego, 2009 @ 3:25 pm | Odpowiedz

 5. Witam…mam do Pana dość nietypowe pytanie- razem z mężem pracujemy od 2006 roku w UK, zlekceważyliśmy abolicję podatkową (pewnie uzna Pan to za głupotę i zgodze się z Panem 🙂 ), tłumacząc to tym, że szybko do kraju i tak nie wrócimy.Ale teraz mamy obawy,w związku z recesja w Anglii troszeczkę się boimy o swoje posadki…W jaki sposób zostały by potraktowane nasze rozliczenia teraz, czy musielibyśmy zaplacić odsetki karne, czy też musielibyśmy zapłacić podatek- skoro czas ‚miłosiedzia podatkowego’ minął?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź, Jolka
  Pisałem o tym już w blogu. Tutaj >>
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jolka — 25 marca, 2009 @ 8:36 pm | Odpowiedz

 6. Dzień Dobry
  Mam bardzo poważny problem. W latach 2001-2002, pracowałem na wyspie Jersey. Dochodu nie ujawniłem bo jak mi wiadomo podatnicy pracujący na Jersey do roku 2004 nie musieli się rozliczać w Polsce. W roku 2004 kupiłem mieszkanie, teraz US wszczął postępowanie podatkowe. Na pytanie skąd miałem pieniądze ujawniłem zarobki z Jersey i ponadto dodałem na piśmie ,że trudniłem się prostytucją. Na pytanie US czy mam jakiegoś Świadka przedstawiłem obywatela Szwecji, który złożył zeznania, ja też złożyłem zeznania. Zeznania potwierdziły się.
  Co może z tego wyniknąć.
  Piotr
  Wszystko powinno być ok 🙂 Jak napisałem poprzednio, zobowiązanie się przedawniło, dlatego US czepia się źródła dochodów, które powinien Pan udowodnić. Skoro Pan to zrobił, to powinno być ok.
  Pozdrawiam Panie Piotrze!
  Rafał

  Komentarz - autor: Piort — 13 kwietnia, 2009 @ 7:54 pm | Odpowiedz

 7. Witam

  Pytanie odnosnie abolicji podatkowe
  Pracowalem w UK i skorzystalem z abolicji za rok 2006
  po doczekaniu swojego czasu dostalem decyzjie na ktorej byla wytluszczona kwota umorzenia oraz inne obliczenia ale nie bylo napisane ile mam zaplacic. Mialem na odwolanie 14 dni poszedlem do US i zapytalem sie czy mam cos zaplacic czy to juz wszystko Odpowiedz tak to wszystko, wszystko jest ok nie trzeba placic.

  Po miesiacu przychodzi upomnienie do zaplaty wraz z odsetkami.

  Czemu na decyzji nie bylo informacji ze mam cos zaplacic i co mam teraz zrobic (US powiedzial mi zaplac i napisz odwolanie choc to nie pomoze)
  Witam Pana, proszę mi przysłać mailem decyzję oraz upomnienie. Zobaczymy co tam jest 🙂 Mój adres mail znajdzie Pan tutaj >>
  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: oman — 19 Maj, 2009 @ 10:18 am | Odpowiedz

 8. Witam,

  Razem z żoną pracowaliśmy w UK i złożyliśmy wnioski o umorzenie podatku za 2005 i 2006.

  Po prawie czterech miesiącach dostałem z US postanowienie mówiące, że Urząd wyznacza „siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego materiału dowodowego w sprawie umorzenia zaległości podatkowej”. Co to może oznaczać? W postanowieniu napisano, że stawiennictwo nie jest obowiązkowe. Dlaczego nie dostałem obowiązkowego wezwania do złożenia wyjaśnień? Czy warto w takim przypadku iść do Urzędu z wyjaśnieniami? Czy Urząd może z jakichkolwiek powodów odrzucić wniosek o umorzenie tej zaległości?

  Pozdrawiam,
  Tomek
  WItam Panie Tomku! Dziękuję za komentarz i pytanie! 🙂 Chodzi o to, że w każdym postępowaniu podatkowym (a takie jest niezbędne aby wydać decyzję podatkową, w tym abolicyjną), organ zanim wyda decyzję powinien powiadomić stronę, czyli np. Pana, do przjerzenia dokumentów, które zebrał. W tym momencie strona może chcieć dodać jakieś dokumenty, albo po prostu napisać jakieś oświdaczenie – po prostu „wypowiedzieć się w sprawie zebranego materiału dowodowego”. To ma na celu powiadominie podatnika, na jakich dokumentach (dowodach) oprze się treść decyzji.
  Jeżeli nie ma Pan nic do dodania w sprawie umorzenia zaległości, albo nie interesuje Pana, jakie jeszcze dokumenty US ma w Pana sprawie, to może Pan sobie odpouścić wizytę w USie. 🙂
  Wniosku US nie może odrzucić.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
  Rafał
  PS.: Zapraszam do Telewizji Podatkowej >>

  Komentarz - autor: Tomek — 19 Maj, 2009 @ 6:25 pm | Odpowiedz

 9. Witam

  Czy mozna prosic o wskazanie przykladu podania o wznowienie postepowania (ordynacja podatkowa art 240 $1 pkt 5)

  Dziekuje
  Ok. Zrobię o tym wpis 🙂
  Pozdrawiam! Rafał

  Komentarz - autor: oman — 20 Maj, 2009 @ 3:04 pm | Odpowiedz

 10. Witam,
  Dzisiaj otrzymałem podobnie brzniący list jak kolega Tomek. Różnica jest taka że w moim nie potrafię doszukać się informacji iż stawiennictwo nie jest obowiązkowe. Oto treść listu:

  ” …wyznaczyć Panu siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego w związku ze złożonym wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej za 2004 i 2005 rok.
  Wyznaczony termin biegnie od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
  Postanowienie zastało wydane z upoważnienia Naczelnika US w … na podstawie art.143 2pkt 1 Ordynacji podatkowej.
  Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie (art.236 1 Ordynacji podatkowej.”

  I tyle.

  Czy w takim przypadku muszę iść do US i złożyć wyjaśnienia czy podobnie jak poprzednik to tylko informacja że mogę się zapoznać z materiałem dowodowym.
  Proszę o informację. Najlepiej do czwartku, to w piątek pójde do US.
  Dziękuję i pozdrawiam
  Łukasz
  Witam Panie Łukaszu!
  Nie, jest to dobrowlone. Ale jeżeli ma Pan czas to proponuję się przejść i zobaczyć co jeszcze mają w Pana sprawie 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Lukas — 15 czerwca, 2009 @ 5:04 pm | Odpowiedz

 11. Witam!
  Czy urząd skarbowy może odmówić umorzenia zaległości w pdof z tytułu niektórych przychodów uzyskanych poza terytorium RP w 2006 r ?
  Ja taką decyzję otrzymałam.Chciałabym odwołać się od niej.
  Pierwotna deklaracja był to Pit 37/2006 – rozliczenie wspólne małżonków za dochody krajowe.Nastąpił podatek do zapłaty i został zapłacony.
  Następnie został złożony PIT-36-korekta/2006-rozliczenie wspólne małżonków – gdzie wykazałam również dochody zagraniczne-została zastosowana metoda wyłączenia – zagraniczne dochody były z Holandii.
  Wszystkie wnioski były złożone w terminie.
  Decyzja umorzenia jest odmowna- podatek teraz wynikający jest pomniejszony o wcześniejszą zapłatę wynikającą z deklaracji pierwotnej tj. pit-37.
  proszę o pomoc!
  Katarzyna
  Witam Pani Katarzyno! Pani pytanie przeniosłem do nowego serwisu PodwojneOpodatkowanie. pl tutaj >>
  Rafał

  Komentarz - autor: Katarzyna — 9 lipca, 2009 @ 7:51 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: