Abolicja.info

Jaka kara za ukrycie dochodów

A więc podstawą do ukarania podatnika, który ukrył swoje dochody, jest art. 54 kodeksu karnego skarbowego. Mówi on, że:

 § 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

  A teraz na język polski… Co znaczy 720 stawek dziennych? Co to w ogóle jest stawka dzienna?

Stawka dzienna to kwota dziennego wynagrodzenia pracownika (podatnika). Nie ma ona zatem stałej wartości i sąd może orzec jej wartość biorąc pod uwagę dochody podatnika, jego warunki osobiste i majątkowe. Stawka dzienna nie może jednak być niższa niż 1/30 część minimalnego wynagrodzenia, ani też wyższa niż jego 400-stukrotność (art 23 par. 3 ).

Sąd nie może orzec kary niższej niż 10 stawek dziennych. A zatem – biorąc pod uwagę najniższe wynagrodzenie,tj. 1.276 zł – najniższa kara w stawkach dziennych za ukrywanie dochodów może obecnie wynieść 425 zł, a najwyższa – 12.249.600 zł.

Zobaczmy, co kodeks mówi dalej o karach za nieujawnienie dochodów:

 

§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

Co znaczy „mała wartość”?

Mała wartość to wartość, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie przekroczyła 200-stukrotności najniższego wynagrodzenia. Obecnie to będzie zatem 255.200 zł. A więc jeżeli zatajony dziś podatek nie przekracza tej wartości, nieuczciwy podatnik poniesie karę co najwyżej grzywny do 720 stawek dziennych, a więc maksymalnie – jak już liczyliśmy – 12.249.600 zł. 🙂

No i jeszcze art 54 kodeksu zawiera paragraf 3. A w nim czytamy:

§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Znowu – co to znaczy próg ustawowy? Próg ustawowy to próg, poniżej którego mamy do czynienia z wykroczeniem, natomiast powyżej – z przestępstwem skarbowym. Próg ten również ma odniesienie do winimalnego wynagrodzenia. Jest 5-ciokrotność tego wynagrodzenia w chwili popełniania czynu, a więc w roku 2009 jest to 6.380 zł.

Ale jak wygląda kara grzywny za wykroczenie skarbowe? Otóż kodeks mówi, że kara ta ma charakter finansowy musi mieścić się w granicach 1/10 do 20-sto krotności najniższego wynagrodzenia, a więc w roku 2009 będzie to przedział 128 zł – 25.520 zł.

Jeżeli macie jakieś pytania, to piszcie!

Rafał

 

 

6 Komentarzy »

 1. mam pytanko, w roku 2008 powinnam sie rozliczyc z roku 2007 a mamy teraz rok 2009. i w roku 2008 nie rozliczylam sie roku poprzedniego 2007.Przyslali mi pismo ze mam sie wstawic, i tu jest moje pytanko co mi za to grozi jaka kara a w roku 2007 pracowalam tylko poltora miesiaca i zapomnialam bardzo prosze o odpowiedz
  WItam Pani Patrycho 🙂
  NIech się Pani nie przejmuje… Jeżeli pracowała Pani tylko 1,5 mies. to prawdopodobnie nie uzyskała Pani dochodu wykraczającego poza kwotę wolną od podatku. A więc żadnych odsetek od zaległości Pani nie zapłaci. Mogą się ewentualnie czepiać tego, że nie złożyła Pani deklaracji podatkowej. ALe w związku z tym, że nie było co ukrywać (ukrywać dochodu), to również nie będzie to skutkowało jakimiś konsekwencjami. Tak więc sprawa nie wygląda groźnie, ale musi Pani tam pójść i okazać skruchę (tak będzie najlepiej).
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: patrycha — 21 kwietnia, 2009 @ 1:17 pm | Odpowiedz

 2. dziekuje bardzo az ulzylo
  Bardzo proszę!
  Rafał

  Komentarz - autor: patrycha — 24 kwietnia, 2009 @ 6:56 am | Odpowiedz

 3. „Ukryty” dochód w moim przypadku to 600 złotych otrzymane w 2007 r.
  Był to dochód poza wynagrodzeniem otrzymywanym w wysokości ok 2,5 tysiąca (do ręki).
  Jakie sankcje mi grożą?
  Pozdrawiam.

  Komentarz - autor: madam — 7 Maj, 2009 @ 10:19 am | Odpowiedz

 4. Czesc ja tez mam pytanko od maja 2006 pracuje w anglii wiem że powinienem za te osiem miesięcy 2006 roku złożyć wniosek abolicyjny, jednak tego nie zrobiłem bo o terminie dowiedziałem sie za późno. Czy mógłbyś mi powiedzieć co grozi mi teraz jakie są kary, bede wdzieczny tez za porade jak tej kary uniknąć
  Witaj Jakubie! W takim przypadku zawsze jest ten sam sposób postępowania: musisz zapłacić podatek wraz z odsetkami i do tego złożyć Czynny Żal. Wtedy unikniesz odpowiedzialności. Ale to będzie skuteczne pod warunkiem, że fiskus się o Twojej zaległości jeszcze nie dowiedział. Pisałem o tym obszernie tutaj >>. Wspomnę tylko, że przedawnienie tej zaległości będzie miało miejsce z końcem roku 1012.
  Pozdrawiam Ciebie sedrecznie!
  Rafa

  Komentarz - autor: jakub — 8 Maj, 2009 @ 8:22 pm | Odpowiedz

 5. Dzień dobry Panie Rafale, mam jeszcze jedno pytanie ale innej dziedziny prawa. Jestem na urlopie macierzyńskim i pobieram zasiłek macierzyński, a chciałabym otworzyć na sezon letni kebaba własną firmę na swoje nazwisko i tylko na sezon ale się boję boję że nie będę już otrzymywała zasiłku. Czy jest taka możliwość otworzenia tej firmy na sezon i dalej korzystania z zasiłku. Jak b Pan znał odpowiedz to bardzo proszę. Dziękuję z góry Patrycja.
  WItam Pani Partycjo! Niestety nie znam odpowiedzi na Pani pytanie 😦 A nie chcę Pani wprowadzić w błąd.
  Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia w prowadzeniu biznesu!
  Rafał
  PS.: Zapraszam do mojej Telewizji POdatkowej.tv!

  Komentarz - autor: patrycha — 9 Maj, 2009 @ 9:12 am | Odpowiedz

 6. Witam
  Jaka kara gozi za ukrycie dochodów w wysokości 19,000 zł i wystawienie faktury vat jeżeli nasza forma podatku nie zawiera odliczeń vat.

  Komentarz - autor: agnieszka maj — 5 września, 2011 @ 10:00 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: