Abolicja.info

Jak wypełnić wniosek abolicyjny (przychody)

imagesRafał Chmielewski: Polacy za granicą zarabiają w różnych walutach, natomiast we wniosku abolicyjnym należy wszystkie kwoty wpisywać w polskich złotych. Jak to obliczyć? Czy wnioskujący o zwrot albo o umorzenie zaległości może napotkać tu jakieś trudności?

Tomasz Synoś: Tak. Na polskim podatniku spoczywa obowiązek prawidłowego obliczenia swoich przychodów oraz podatku w złotówkach. Niestety nie zrobi tego za niego urząd skarbowy. Przeliczenie zagranicznych dochodów na złotówki nie jest łatwe, ale przy odrobinie cierpliwości i przy wsparciu odpowiednich dokumentów każdy sobie z tym poradzi.

Od czego należy zacząć?

Po pierwsze – w przypadku osób wnioskujących o umorzenie zaległości podatkowej – trzeba dysponować dokumentami poświadczającymi wysokość otrzymanych dochodów, wraz z dokładną datą postawienia ich do dyspozycji pracownika. Zwykle będą to głównie tzw. paski z kwotą wynagrodzenia. Dokumenty te powinny dodatkowo wskazywać wysokość zapłaconego przez zagranicznego pracodawcę podatku.

Co do osób pragnących otrzymać zwrot podatku, wystarczą dane zamieszczone w deklaracji PIT-36, chociaż nie można zapomnieć, iż przechowywanie dokumentów, takich jak paski, do czasu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika.

Co więc wpisujemy do wniosku abolicyjnego?

Do samego wniosku wpisujemy kwotę przychodów, kosztów ich uzyskania, a także wartość zapłaconego za granicą podatku.

Co do przychodów, zanim je przeliczymy na złotówki, trzeba je wcześniej pomniejszyć o kwotę przysługujących diet. I tutaj mamy dwie regulacje. Do roku 2006 włącznie można było pomniejszyć swój przychód o wartość 30 diet, natomiast od początku roku 2006 przychody pomniejszamy o 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą. Zobaczmy to na przykładzie (załóżmy przypadek Holandii, wartość diety wynosi 42 EUR): przychód za rok 2006 w wysokości 20.000 EUR pomniejszamy o kwotę 1260 EUR (tj. 42 EUR x 30 dni) i dopiero teraz przeliczamy na złotówki. Natomiast ten sam przychód za cały rok 2007 pomniejszamy o kwotę 4.599 EUR (tj. 42 EUR x 30% x 365) i po tych obliczeniach przeliczamy na polskie złote.

Trzeba jednak tu wspomnieć o tym, że w 2006 roku obowiązywały dwa sposoby pomniejszania przychodów o diety: 30 diet oraz 30% diety za każdy dzień pobytu.

Tak. To jednak nie jedyna regulacja, o której należy pamiętać obniżając przychody o wartość diet. Otóż za lata 2002-2003 obniżyć można przychody ze wszystkich źródeł przychodów. Natomiast w kolejnych latach podatkowych obniżenie dotyczyć może tylko przychodów ze stosunku pracy.

Najwięcej wątpliwości pojawia się jednak w kwestii obniżania przychodu za lata do roku 2006 włącznie.

Tak, ponieważ nigdzie nie jest wyraźnie zaznaczone, za jaki okres czasu powinniśmy uwzględnić te 30 diet. Organy podatkowe jednak stoją na stanowisku, iż o 30 diet pomniejszamy od razu przychód za pierwszy miesiąc. Jeśli wartość 30 diet przewyższa wartość przychodu za pierwszy miesiąc pracy, to wówczas pozostałą kwotę diet uwzględniamy pomniejszając przychód za miesiąc następny, i tak dalej.

W przypadku drugim, czyli po roku 2007, kiedy bierzemy pod uwagę 30% diety, po prostu za każdy dzień pobytu za granicą odejmujemy 30% tej diety od przychodu. Oczywiście stosownej dla danego kraju.

A jak przeliczamy przychody na złotówki?

Generalna zasada mówi, iż pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody z pracy przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania bądź postawienia środków pieniężnych do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik, i które mają zastosowanie przy kupnie walut obcych. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Kursy walut na każdy dzień można znaleźć na stronie NBP (www.nbp.gov.pl)

Ta reguła jednak nie odnosi się do osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętych w latach 2002-2006, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Za rok 2007 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Dziękuję za rozmowę!

65 Komentarzy »

 1. Interesuje mnie co dzieje sie w przypadku gdy podatnik nie posiada dokumentow potwierdzajacych wyplaty w poszczegolnych miesiacach, natomiast posiada dokumenty zawierajace roczne rozliczenie przychodow z danego miejsca pracy.
  NIestety potrzebne są dane o dacie poszczególnych wypłat, aby ustalić kurs waluty.
  Czy w takim przypadku podatnik zostanie ukarany przez US grzywna?
  A nie ma Pan np wyciągu z rachunku bankowego, gdzie widnieje data wpływu wynagrodzenia na rachunek? Albo może lepiej postarać się o sporządzenie przez pracodawcę odpowiedniego zestawienia wypłat wynagrodzenia? Zawsze się znajdzie jakiś sposób na odnalezienie właściwych dat 🙂
  A jesli nie to czy w takim razie powinien przeliczyc przychody po najwyzszym czyli najbardziej niekorzystnym dla siebie kursie z danego okresu?
  Raczej nie…
  Jaki wowczas kurs powinien zostac zastosowany przy przeliczaniu diet? poniewaz dla diet kurs najwyzszy bedzie najkorzystniejszy poniewaz odliczymy od sumy uzyskanych przychodow wyzsza kwote
  … bo właśnie chodzi o diety.

  Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam również, Rafał.

  Komentarz - autor: Leszek — 2 stycznia, 2009 @ 7:22 pm | Odpowiedz

 2. Witam Panie Rafale.Od kilku dni zajmuję się rozliczaniem, przeliczaniem wszystkiego aby ostatecznie wypełnić wniosek abolicyjny.Na początku to był koszmar i myślałam, że nie dam rady. Wiecznie miałam milion pytań. Ale chciałam zaznaczyć, iż dzięki temu,że mam Pana 2 książki (jestem w trakcie czytania)”Jak rozliczyć zagraniczne dochody i uniknąć podwójnego opodatkowania” oraz „Abolicja podatkowa”,mogę zrobić to sama.Krok po kroku według Pana rad i wiem już jak to się wszystko wylicza…Właśnie wczoraj zastanawiałam się jak mam odjąć te 30 diet(960funtow)… i Pan akurat dzisiaj o tym napisał..dziękuję bardzo.
  Bardzo się cieszę!
  Wbrew pozorom, nie byłam do końca pewna czy dobrze zrobiłam, gdyż pierwsze wypłaty to 2tygodniówka, później 2X tygodniówka i znowu 2tygodniówka.Więc, czy dobrze zrobiłam? od 960 funtów odjęłam całe 3 wypłaty i część z 4 wypłaty i dopiero to co zostało przeliczyłam na złotówki (wypłaty:222,97; 338,00; 237,13; 445,95; czyli 960-798,10(suma 3wypłat)- 161,90(z czwartej wypłaty).Na zł przeliczyłam to co zostało z czwartej wypłaty, czyli 284,05 funtów(445,95-161,90=284,05). Chciałambym się tylko upewnić że tych 3 wypłat i kawałek czwartej jakby nie było.Tylko następne wypłaty z danego roku już przeliczam w całości na złotówki.Dziękuję bardzo
  Pani Urszulo, wszystko ok! Ciesze się, że się moje książki Pani przydały!
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Urszula — 2 stycznia, 2009 @ 7:49 pm | Odpowiedz

 3. Witam Panie Rafale
  Uprzejmie proszę o weryfikację mojego toku myślenia.
  Zakładamy, że za rok 2004 zarobiłam 8145 GBP. Suma przysługujących do odliczenia diet wynosi 30 (a jedna dieta dla Wielkiej Brytanii za 2004 rok to 32 GBP). Czyli w sumie będzie to 30 x 32 =960 GBP do odliczenia. Za pierwszy miesiąc zarobiłam 700 GBP, tak więc pomniejszam ten przechód 0 700 GBP (część diet) a następnie przchód za miesiąc kolejny 400 GBP o resztę sumy diet czyli 260 GBP. Reasumując
  1 miesiąc przychód 700 GBP (WYPŁATY = 02.01.2004 – 200 GBP, 09.01.2004 – 200 GBP, 16.01.2004 – GBP, 23.01.2004 – 100 GBP, 30.01.2004 – 100 GBP)- diety 700 GBP = 0 GBP
  2 miesiąc przychód 400 GBP (WYPŁATY = 06.02.2004 – 100 GBP, 13.02.2004 – 100 GBP, 20.02.2004 – 100 GBP 27.02.2004 – 100 GBP) – reszta sumy diet czyli 260 GBP = 140 GBP (które przeliczam na złotówki po średnim kursie NBP, ALE PO JAKIM KURSIE, Z KTÓREGO DNIA????)
  WYDAJE MI SIĘ ŻE: 40 GBP Z DNIA 20.02.2004 A 100 GBP Z DNIA 27.02.2004 –> CZY DOBRZE MYŚLĘ
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Bardzo dobrze! Gratuluję i pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: yokomona — 3 stycznia, 2009 @ 10:44 am | Odpowiedz

 4. Witam Panie Rafale
  Mam jeszce jedno pytanie.
  Jeżeli uzyskałam dochód za 2003 rok tylko zagranicą to oprócz wniosku abolicyjnego czyli PITu-AZ i PITu-O muszę złożyć również zeznanie podatkowe (JAKI PIT-?, OCZYWIŚCIE JESTEM OSOBĄ NIE PROWADZĄCĄ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ) za ten sam rok, którego dotyczy abolicja.
  Z GÓRY DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM
  PIT-36. Ten formularz służy do różnych celów, m. in do rozliczeń dochodów zagranicznych.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: yokomona — 4 stycznia, 2009 @ 5:41 pm | Odpowiedz

 5. Panie Rafale,
  Dziekuje bardzo za udzielone odpowiedzi, widze ze pozwola mi one uniknac duzej gafy ktora chcialem zrobic.

  Mam jeszzce jedno pytanie, otoz posiadam wyciag z konta bankowego ze szczegolowymi datami wyplat, tylko ze w przypadku 2 z 4 pracodawcow na wyciagu widnieje wplata i numer konta pracodawcy bez sprecyzowania jego nazwy. Natomiast posiadajac dokumenty roczne od tych pracodawcow jestem w stanie udowodnic ze dany numer jest przyporzadkowany do danego pracodawcy poniewaz suma przychodow netto od danego pracodawcy zgadza sie z suma przychodow netto na wyciagu rocznym.
  Czy z Pana doswiadczenia takiego rodzaju dokumenty beda wystarczajace do udowodnienia zrodla przychodow dla US?
  Panie Leszku, proszę się przygotować, że na pewno będą od Pana chcieli dostać payslipy, i że będą się dąsać, jeżeli przedstawi Pan inne dokumenty. Jeżeli jednak te dokumenty wskażą dzień wypłaty, to je nie widzę problemu, jako że ustawy podatkowe (w tym abolicyjna) nie mówią bezpośrednio, że dowodem jest payslip, czy inny pasek wynagrodzenia. Zresztą w Ordynacji Podatkowej jest przepis, który mówi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co przyczyni się do rozwiązania sprawy (art. 180 ust. 1).

  Pozdrawiam,
  Leszek
  Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Leszek — 4 stycznia, 2009 @ 7:54 pm | Odpowiedz

 6. Witam!
  Przeczytałam już tysiące wyjaśnień ale wciąż mam wątpliwości. Wiec obawiam sie, ze ogólna odpowiedz i tym razem nie rozwieje moich wątpliwości.
  Nigdy nie wiadomo 🙂
  Wyjechałam do UK w listopadzie2006. Nie wymeldowałam sie, wiec nie składałam NIP 3 .
  Razem to nie ma wiele wspólnego. Fizyczna zmiana miejsca zamieszkania nie musi oznaczać zmiany miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. To jest coś innego – chodzi tu o zmianę rezydencji podatkowej. Dopiero wtedy składamy NIP-3.
  Na początku 2007 rozliczyłam się w Polsce tylko z dochodów za 2006 uzyskanych w kraju. Nie uwzględniłam tych dwóch ostatnich miesięcy w UK. W grudniu wróciłam na stałe do Polski.
  Wiem, że teraz muszę wprowadzić korektę do moich zeznań. Tylko nadal nie jestem pewna co z tym NIP3.
  Wykroczenie z tytułu niezłożenia NIP-3 juz się przedawniło 🙂
  Wymeldowałam sie w maju 2007.
  Rozumiem, że w 2006 roku nie zmieniałam rezydencji podatkowej wiec nie musiałam składać NIP3.
  Tak też mi się wydaje.
  Czy wymeldowując sie w 2007 miałam obowiązek złożyć NIP3?
  To zależy od tego, czy zmieniła Pani rezydencję. Wg mnie nie, więc „wg mnie” nie musiała Pani go składać.
  jeżeli tak to czy meldując sie z powrotem mam składać NIP3 z czynnym żalem za 2007 + NIP3 z uwagi na zameldowanie sie w kraju?
  Nie.
  Dziekuje za odpowiedz
  Również wielkie dzięki! Rafal.

  Komentarz - autor: Weronika — 4 stycznia, 2009 @ 8:48 pm | Odpowiedz

 7. Witam Panie Rafale!

  Czytam wszystkie wypowiedzi na temat abolicji (jedne pomagaja, inne gmatwaja:)).
  Moj problem polega na tym ze musze zrobic abolicje i rozliczenia roczne z lat 2006-2007. Bylam samozatrudniona i nie mialam wplat na konto dochod nie przekroczyl kwoty wolnej od podatku(UK). Na jakiej podstawie mam obliczyc moj dochod do zeznania PIT-36L? Mam tylko potwierdzenie rozliczenia (od ksiegowego)czy moge przeliczyc dochod na podstawie kursu z dnia 30 grudnia 2006? czy podzielic dochod na 12 m-cy i w/g kursu na koniec kazdego miesiaca? Jeszcze jedno, jezeli w rozliczeniu nie ujete zostaly koszty prowadzenia dzialalnosci to czy w PIT moge dokonac takich odliczen(mam rachunki)?

  Pani Moniko, czy w UK prowadziła Pani firmę? Co Pani rozumie przez „samozatrudnienie”?

  Z gory dziekuje za odpowiedz

  Pozdrawiam serdecznie
  Monika

  Komentarz - autor: Monika — 5 stycznia, 2009 @ 6:36 pm | Odpowiedz

 8. Witam Panie Rafale!

  Dziękuje za wyjaśnienia.

  Mam kolejne pytanie.
  Pracowałam w 2006 roku tylko przez dwa miesiące. Po odliczeniu diet (960Ł) wyszło mi, że mój dochód (po przeliczeniu) to tylko 1919,44zł a zapłacony podatek 1616,17zł czyli prawie tyle co dochód 😉

  Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumuje 🙂
  Odliczam diety od zarobków brutto a zapłacony podatek obliczam osobno, uwzględniając kursy walut z dni w których dostałam wypłatę.
  Bardzo dobrze 🙂
  Na payslipach mam pobrany podatek ale na koniec roku podatkowego w Anglii został mi on zwrócony w całości.
  Co powinnam z tym fantem zrobić ?
  Zapraszam do wpisu o zwrocie podatku tutaj.
  Z góry dziękuje za odpowiedz

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam również, Rafał.

  Komentarz - autor: Weronika — 6 stycznia, 2009 @ 9:43 pm | Odpowiedz

 9. Panie Rafale,

  Prosze o pomoc

  Nie jestem pewny co wpisywac w odpowiednie pola w formularzu PIT-AZ

  Dlaczego US nie ma przykladowo wypelnionych formularzy :/

  Nie wiem 🙂 Dlatego przykładowo wypełnione formularze zamieściłem w swojej książce o abolicji podatkowej.

  Czy w kolumnie Przychod podaje zarobek brutto (odejmujac diety czy tez nie) przeliczony na zl
  Po odliczeniu diet.

  Czy koszty uzyskania przychodow to wczesniej wspomniane diety czy sta³a kwota jak dla polskiego rozliczenia (np 102,25zl na miesiac)
  Stała kwota.

  Czy cos jeszcze musze zamiescic w tym formularzu?
  Przeliczyć i wpisać zapłacony za granicą podatek.

  Pracowalem w jednym roku w Polsce i zagranica

  Czy w formularzu PIT-36 w rubrykach wpisuje wartosci zsumowane z polski i z zagranicy?
  Oddzielnie.
  czy musze dolaczyc (oprocz AZ-0) PIT-ZG?
  Tak.
  Przykłady wypełnionego PIT-36 znajdzie Pan w mojej książce o podwójnym opodatkowaniu, ale obie książki są taniej w Pakiecie promocyjnym.

  Pozdrawiam
  Również pozdrawiam Panie Pawle.

  Komentarz - autor: Pawel — 6 stycznia, 2009 @ 10:09 pm | Odpowiedz

 10. Panie Rafale. Czy mogę prosić o odpowiedz na wcześniej zadane pytanie? (nr 8)

  Chętnie kupie Pana książkę. Proszę mi napisać czy w Pana książce przykładowo wypełnione formularze poparte sa jakimś przykładem z życia?

  Czyli np. Pan Piotr pracował w UK i w Polsce w 2006r.. i potem zgodnie z wyliczonymi danymi wypełnione sa formularze? – takiego czegoś właśnie szukam..

  Kupiłam już wcześniej jakiś poradnik jednak zawarty w nim wypełniony formularz nie przedstawiał z czego wzięto liczby.. do tego różnił się on od formularza jaki wzięłam z US
  Witam Pani Weroniko! Niestety moja książka o abolicji nie zawiera takiego przykładu z życia. Wynika to z fakty, że wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane. Skomplikowane są inne rzeczy, bez których wypełnienie nie jest możliwe. Dlatego w książce rozwodzę się nad tymi „innymi rzeczami”. Duzo przykładów natomiast jest w książce „Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36”. Tutaj okazało się to konieczne, ponieważ wypełnienie PIT-36 jest skomplikowane.
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam również, Rafał.

  Komentarz - autor: Weronika — 7 stycznia, 2009 @ 11:44 am | Odpowiedz

 11. Panie Rafale pracuje od maja 2005 roku w UK czy powinienem zatem rozliczyc sie z polskim us tylko za rok 2005 czy rowniez za lata 2006, 2007, 2008, bo jezeli dobrze rozumiem ustawe abolicyjna dla UK rozliczamy sie tylko za przychody do roku 2006.
  Do tego roku włącznie, a zatem w grę u Pana wchodzą 2 lata.
  A co z reszta lat?
  Zmiana umowy spowodowała brak konieczności rozliczania się w PL (z pewnymi warunkami).
  Po drugie w 2005 jak i wczesniej nie wykazywalem zadnych dochodow w Polsce czy zatem tez mam dolaczyc pit-36 do wnoisku za rok 2005?
  Tak ale za te 2 lata.
  A po trzecie co to jest dieta ktora mozna odliczyc od podatku?
  Dietę odlicza się od przychodu.
  I po czwarte rok podatkowy w UK jest chyba liczony od kwietnia do kwietnia jak mam obliczyc podatek za miesiace roku 2005 kiedy ja dostalem zwrot podatku w UK za rok 2005-2006?
  To nie ma znaczenia. Liczą się daty kolejnych wypłat w ramach poslkiego roku podatkowego.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Patryk — 8 stycznia, 2009 @ 12:24 pm | Odpowiedz

 12. CYT:”Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje bowiem nowa umowa między Polską a Wielką Brytanią, która jako metodę rozliczeń przewiduje już tzw. metodę wyłączenia z progresją.” – Czyli za rok 2006 tez trzeba sie rozliczac??? Bo wszedzie jest napisane cyt: ” Wielka Brytania (dochód do 2006 roku)” ???
  Na jakiej zasadzie traktowane sa lata 2007 i 2008 czy trzeba w jaki kolwiek sposob rozliczyc sie z tych lat?
  Nie trzeba 🙂 Rafał.

  Komentarz - autor: Patryk — 8 stycznia, 2009 @ 12:46 pm | Odpowiedz

 13. Mam pytanie dotyczące sytuacji, w której otrzymywałem angielskie diety od angielskiego pracodawcy. (byłem trudniony w Anglii i pracowałem jako kierowca. Często byłem poza moim angielskim miejscem zamieszkania, za co pracodawca wypłacał mi dodakowo 20Ł diety. Na payslip-ach diety były wykazywane, ale łączna kwota tych diet nie była zaliczana do kwaoty od której odprowadzano „TAX”. (przypuszczam że podobnie jak w polsce diety te nie podlegaja opodatkowaniu)

  1. Czy wpłyawa to jakoś na zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu – czy przy wypełnianiu wniosków abolicyjnych, nadal mogę odjąć od przychodu równowartość 30 „polskich” diet

  2. czy łączną kwotę angielskich „diet” powinienem wykazać w PIT’ach dodając ją do normalnego opodatkowanego „TAX”-em wynagroddzenia, czy też całkiem nie liczą się one jako przychód i nie powinienem ich uwzględniać jako przychód.

  Dodam, że na payslipach, zawsze kwoty wynagrodzeń z dietami i kwoty „czystego” wynagrodzenia bez diet – opodatkowanego – jest pisana oddzielnie.

  z góry dziękuję za odpowiedź..

  Andrzej

  Komentarz - autor: Andrzej — 8 stycznia, 2009 @ 9:35 pm | Odpowiedz

 14. Witam,
  w jednym komentarzu wspomniał Pan, że w przypadku jak ktoś nie ma pasków z wypłat mozna skorzystac z wyciągu z konta bankowego. Jednakże są tam tylko uwzględnione kwoty netto, tak więc pytam: jak rozliczyć podatek jaki zapłaciłem od tych zarobionych pieniędzy??

  Z góry dziekuję
  Witam, w takim razie potrzebny będzie inny dokument. Może oświadczenie pracodawcy z wykazem zapłaconego podatku, albo może kopie payslipów… wszystko co może wiarygodnie stwierdzać wartość i datę pobranego podatku.

  Komentarz - autor: Dominik — 11 stycznia, 2009 @ 6:45 pm | Odpowiedz

 15. Witam,
  Pisałem do mojego byłego pracodawcy ale ten żąda ode mnie pieniędzy za takie informacje. Jedyne dokumenty jakie mam to p45, w którym jest zapisana całość podatku ale jaką zapłaciłem w okresie rozliczeniowym. Być może jest możliwość obliczyć na podstawie tych kwot (łączna kwota netto + cały podatek)oraz poszczególnych kwot z wyciągu bankowego ilośc potrąconego podatku w kolejnych okresach. Jeżeli stawka podatku jest stała to możnaby to wyliczyć. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe??

  Pozdrawiam
  Wg mnie tak, jednak proszę się skosnultować ze swoim USem. Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Dominik — 12 stycznia, 2009 @ 5:34 pm | Odpowiedz

 16. Witam

  Prosze Pana w 2004 pracowalem w Pl i Uk zlozylismy pit tylko( ja i zona oddzielnie)z dochodow w Pl.Czy teraz mozemy rozliczyc sie wspolnie?Ja zarobilem sam ok 50tys zl zona ok 20 wiec przekraczam 30 proc prog.Czy jesli zrobimy wspolne rozliczenie to ta kwota rozbije sie na dwie osoby i nie przekraczamy tego progu?czy ja dobrze mysle?dzieki za odpowiedz.
  W takim przypadku niestety nie. Musicie się Państwo rozliczyć oddzielnie. Rafał.

  Komentarz - autor: Sławek — 13 stycznia, 2009 @ 4:43 pm | Odpowiedz

 17. Witam serdecznie Panie Rafale

  Dziękuję za artykuły publikowane na Pańskim blogu, bardzo przydatne, polecam.
  Chciałbym do tego dorzucić swoje trzy grosze, proszę mnie poprawić, jeśli jestem w błędzie.

  Otóż, jak to często jest zaznaczane abolicja to nie tyle umorzenie podatku, co różnicy podatku (zaległości podatkowej), jaka wynika z metody proporcjonalnego a metody wyłączenia z progresją.

  Do dziś dnia, nie rozumiałem, o co w tym chodzi (wydaje mi się, że większość osób jest w takiej sytuacji, nikogo nie obrażając). Rzecz jest banalna, weźmy pod uwagę Wielką Brytanię. Pracowałem tu w 2006, a poza tym w Polsce. Wyliczam więc podatek do zapłacenia, metodą wyłączenia z progresją oraz dwoma wariantami (dwa sposoby odliczenia diet) metody proporcjonalnego odliczenia. Z tych dwóch wariantów (metody proporcjonalnego odliczenia) wybieram wartość mniejszą podatku.

  Następny krok to obliczenie różnicy, od podatku z wyłączenia z progresją odejmujemy mniejszy podatek z metody proporcjonalnego odliczenia. Wartość ta, jest to część podatku, który podlega umorzeniu. Co ciekawe, czasami wartość ta może być dodatnia, co oznacza, że musimy dopłacić do polskiego US tą właśnie sumę?

  Oczywiści, do wypełnienia PIT-ów i oświadczeń nie trzeba tego wyliczać, ale zobrazuje nam to, jaka kwota zostanie umorzona a także pozwoli sprawdzić czy będziemy musieli coś dopłacić.

  Pozdrawiam z pochmurnej Szkocji.
  Gratuluję błyskotliwości! Tak właśnie jest! Nawiasem mówiąc w zeszłym roku płynąłem przez Caledonian Canal i Loch Ness oraz byłem na Ben Nevis 🙂 Zakochałem się w Szkocji! 🙂
  Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: Pawel — 13 stycznia, 2009 @ 10:19 pm | Odpowiedz

 18. Witam,
  Mam duzy problem z wypenieniem pitu AZ 😦 w Angli mieszkam od 2005 i caly czas tu pracuje a do Polski nie jezdze dosc czesto ale nadal jestem tam zameldowana. Nie mam zadnych dochdow w Polsce ani mieszkania wlasnosciowego. Nie wiem czy mam wypenic wnisek o abolicje podatkowa czy nie? a te przeliczenia funtow na zlotowki??? 😦 ja nie wiem jak sie do tego zabrac, kazdy mowi mi cos innego. A jesli mam, to czy wystarcza dokumenty jak P60? otrzymany tu w Angli od pracodawcy, prosze o pomoc,
  Pozdrawiam,
  Ania

  Komentarz - autor: Anna — 14 stycznia, 2009 @ 11:27 pm | Odpowiedz

 19. Witam panie Rafale proszę mi podpowiedzieć na pytanie,mieszkałem w Polsce do 26 maja 2006 rozliczyłem się z US za ten rok i od tego czasu pracuje i żyje w UK . Moje pytanie ,czy powinienem składać wniosek abolicyjny za osiągnięte po tym czasie zarobki w UK?? Dziękuje za podpowiedz.

  Komentarz - autor: jarek — 15 stycznia, 2009 @ 9:33 pm | Odpowiedz

 20. Przbywam w USA od 2004 roku i nie wiem kidy wroce ,oczywiscie regolarnie rozliczam sie tu z podatku.Czy rowniez mnie dotyczy abolicja a jak tak to czy diety do odliczenia rowniez sa?
  Czy rozliczenie ktore wysle do kraju w jakis sposob moze zpowrotem trafic do fiskusa amerykanskiego?
  A i jeszcze jedno czy zle wypelnione rozliczenie moze odwrocic sie przeciwko mnie? w taki sposob ze zostanie odrzucone i automatycznie wszczete zostanie postepowanie karne wobec mojej osoby. Z gory dziekuje za pomoc Kamil

  Komentarz - autor: kamil — 16 stycznia, 2009 @ 1:41 am | Odpowiedz

 21. Ja już przeczytałam wszystko co możliwe i nadal mam wątpliwości czy złożyc wniosek. Pracowałam w UK w 2006 i 2007. Problem chyba wynika z tego iż nie wiem co mam poobliczac. na tax calculation z HM Revenue za 2006 mam kwote 1258funtow jako głowny przychód -jako że to byla kwota wolna od podatku -został mi on zwrocony ( w wysokosci 110 funtów).Mam kilka payslipów oraz wyciąg z banku – na ktorych jest kwota pomniejszona o podatek i o transport. czyli np butto za 1 miesiąc to 233,53+196,95 +196,95 = 627,43 funów. Natomist rzeczywiscie uzyskiwałam take kwoty(181,06 + 157,93+157,93= 496,92) ja naprawde nie mam pojęcia od ktorych kwot odjąc dietę tj 960 funtów..
  Ostatecznie nie zapłaciła Pani podatku, a zatem powinna Pani diety odjąć od kwot brutto.
  Ponadto musze dodac iż za rok 2006 rozliczyłam się na PITcie37- czy teraz składając korektę musze na nowo sie rozliczyc na pit36?
  Tak, na tym pit.

  BARDZO ale To bardzo będę wdzięczna za szybkie rozpatrzenie mojego poważnego spędzającego mi sen z powiek problemu:(
  Dziekuję serdecznie i pozdrawiam!
  Katarzyna M
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Katarzyna — 16 stycznia, 2009 @ 11:23 pm | Odpowiedz

 22. Witam …Panie Rafale…w 2006,2007,oraz do maja 2008 roku byłem zatrudniony w Polsce,przy czym w połowie roku 2006 otworzyłem własna działalnośc w Holandii…firma oczywiscie jest zarejestrowana w Holandii,i z Polską łaczy ją tylko moja osoba….przez te wszystkie lata oczywiscie rozliczałem się z dochodów uzyskanych w polsce,ale nie wykazywałem dochodów z firmy prowadzonej w Holandii……w maju 2008 roku rozwiązałem umowe o prace z polskim pracodawcą,po czym wymeldowałem sie miejsca zamieszkania w Polsce i zgłosiłem do US,wypełniajac jakiś pit(nie pamietam jaki),iż wyjeżdzam za granice ….w Holandii jestem włascicielem jednoosobowej firmy,i przez te wszystkie lata przyjezdzałem od czasu do czasu wykonać jakies zlecenie.nie mam więc żadnych dokumentów oprócz rocznego rozliczenia które robi dla mnie moj księgowy.Jak ta sytuacja przedstawia się w świetle abolicji…??? prosze o pomoc w tej zawiłej dla mnie sytuacji.Pozdrawiam serdecznie.
  Włodek
  Panie Włodku, no cóż powinien Pan był rozliczać zagraniczne dochody w PL (dla abolicji ważne są lata 06 – 07). Zatem powinien Pan z Abolicji skorzystać. Trzeba wszystkie przychody i koszty holenderskie przeliczyć na PLN, i po prostu złożyć wniosek abolicyjny wraz z korektą PIT-36 za te lata. To tyle i aż tyle 🙂

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wlodek — 17 stycznia, 2009 @ 12:52 pm | Odpowiedz

 23. Witam!
  Piszę do pana, gdyż pragnę potwierdzenia czy dobrze rozumuję sposób rozliczenia się z US.
  Mój mąż pracował w Anglii w latach 2005-2006. Czyli bierzemy wszystkie przychody w funtach z 2005 roku (sumujemy) następnie odejmujemy 960 funtów czyli kwotę przysługujących diet (czy pracował 3 m-ce lub cały rok?) i otrzymany wynik „X” przeliczamy na złotówki. Pod uwagę biorąc dzień wypłaty, czy to były tygodniówki, czy 2tygodniówki lub miesięczne wypłaty. Mnożąc wypłatę w funtach przez kurs NBP??? Następnie sumujemy wszystkie wypłaty w złotówkach i daje nam to PRZYCHÓD. KUP – mnożąc przepracowane miesiące przez 102,25zł za m-c. DOCHÓD – przychód minus kup. Podatek zapłacony za granicą – przeliczmy z funtów na złotówki po kursie NBP jak przy obliczaniu przychodu, ale nie odejmujemy już diet!!!
  A jeżeli chodzi o rok 2006 to przychód również pomniejszamy o 30 diet, czy obowiązuje inna zasada? (tj. 32 x 30% x 360) i czy te 360 dni obniżamy do dni pracy w Wielkiej Brytanii???? W jednym artykule przeczytałam że 30 diet obowiązuje do 2006 roku włącznie a w innym do 2005 roku?
  Proszę mi napisać,czy dobrze rozumuję to wszystko co wyżej Państwu opisałam????
  Dziękuje gorąco z góry za odpowiedź!
  Zrobię o tym Wpis. Jutro, ok?

  Komentarz - autor: ania — 17 stycznia, 2009 @ 1:49 pm | Odpowiedz

 24. Witam,
  pracowałam dwa miesiące w 2006 w anglii, p60 dostałam za rok 2006-07, normalnie. Payslipy z tego czasu niestety mi zaginęły. Mam się rozliczyć, zaryzykować z wyciągami z konta (nie ma tam wysokości podatków) i p60 czy ryzykować niezapłaceniem? Do pl planuję wrócić.
  Proszę o pomoc, pozdrawiam,
  magda
  Jeżeli abolicją miałaby Pani objąć tylko 2 mies. to rzeczywiście można się zastanawiać nas sensem abolicji w Pani przypadku. Jako prawy obywatel jednak radzę Pani skorzystać z niej i ujawnić dochody 🙂

  Rafał

  Komentarz - autor: magda — 18 stycznia, 2009 @ 9:09 pm | Odpowiedz

 25. Panie Rafale mam pytanie. Chce rozliczyć sie z pracy za Wielkjeij Brytanii, pracowałam od czerwca 2004 do listopada 2005. posiadam dokumenty; PIT 60 za 2004-05 oraz PIT 45 za 2005. Nie posiadam już „paysleepów. Nie wiedziałam, ze rok podatkowy w Wielkej Brytani trwa od kwietnia dfo kwietnia i teraz nie wiem ile zarobiłam w roku podatkowym 2004! Co mam zrobić w takiej sytuacji?
  Pisałem o tym już w licznych komentarzach. Proszę poszukać. Na marginesie mogę podpowiedzieć, że nie musi to być payslip. To może być każdy inny dokument, który jasno i bez wątpliwości stwierdza ile i jakiego dnia Pani otrzymała wynagrodzenie.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Ada — 18 stycznia, 2009 @ 9:17 pm | Odpowiedz

 26. Witam!
  Od czerwca 2004 do listopada 2005 pracowałam w Wielkiej Brytanii. Niestty nie zachowałam payslopów, posiadam tylko P60 2004/2005 i P45 za rok 2005. Czy na podstawie tych dokumentów zdołam wypełnić zezanaie podatkowe. Nie wiem jaką kwote zarobiłam w 2004 r. Myslłam , że to ta kwota na formularzu P60, nie wiedział, ze w Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od kwietnia do kwietnia! Prosze o pomoc!
  Trudna sytuacja… Proszę się w takim razie skontaktować z własnym US i wyjaśnić sprawę. Myślę, że na pewno Pani powiedzą co w takiej sytuacji, chociaż na pewno będą kręcić nosem. Być może wystarczy jakieś Pani oświadczenie, ale ja Pani nie mogę już pomóc, gdyż taki wyjątkowy przypadek najlepiej skonsultować bezp z US. Jeżeli bym Pani coś doradził, to mogło by to tylko skomplikować sytuację.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Anna — 18 stycznia, 2009 @ 9:27 pm | Odpowiedz

 27. Dodam,że pracodawca nie żyjea firma, w której pracowałam nie zyje

  Komentarz - autor: Anna — 18 stycznia, 2009 @ 10:33 pm | Odpowiedz

 28. hotel zlikwidowwano

  Komentarz - autor: Anna — 18 stycznia, 2009 @ 10:34 pm | Odpowiedz

 29. Witam Panie Rafale i serdecznie dziękuje za odpowiedż…chciałbym jeszce zapytać jakimi dokumentami powinienem się posiłkować przy składaniu wniosku abolicyjnego…tzn ,kto powinien wystawić dokumenty potwierdzajace ilosć przychodów i kosztów jakie uzyskałem w Holandii prowadząc tu prywatną firme…
  Panie Włodku, to powinny być faktury przychodowe i kosztowe z Pana działalności.
  ,jak również zapłacony tu podatek,oraz sume zwolnioną z podatków??…
  Dowody wpłat podatku na rachunek fiskusa w NL.
  niestety nie czuje się w tym wszystkim zbyt mocny,i prosiłbym pana o wmiare możliwosci zrozumiałą dla mnie odpowiedz:)…i ostatnie pytanie:co z rokiem 2008 jak go rozliczyć w świetle mojej sytuacji?

  Sam jeszcze nie wiem, bo już powinna obowiązywać abolicja na ten rok, ale chyba nikt jeszcze nie wie jak z nią postępować. Proszę zaglądać tutaj to coś niebawem napiszę 😉
  Pozdrawiam gorąco!
  Z wyrazami szacunku
  W razie gdyby Pan chciał skorzystać z abolicji, to proszę się nie zastanawiać, gdyż sprawy firmowe są trudniejsze i zajmują więcej czasu. Żeby go Panu wystarczyło! W razie czego mój doradca o Panu zrobi.

  Pozdrawiam również, Rafał.
  Włodek

  Komentarz - autor: Wlodek — 19 stycznia, 2009 @ 4:21 pm | Odpowiedz

 30. Witam 🙂 Mam taki oto problem;]
  W tax calculation wyliczono kwote brutto 1258 funtów za 2006 rok. Za zarobki odprowadził pracodawca podatek w wysokości 100 funtów po czym zwrócono mi go gdyż nie przekroczyłam kwoty. na payslipach (4 z 6) mam kwoty ktore otrzymywałam do reki po odliczeniu transportu, odatku i ubezpieczenia- I miesiąc 181,06+157,93+157,93 =496,92Natomisat licząc brutto moj przychod wychodzi 627,43 funtów czy w takim wypadku dietę w wyskocosci 960 funtow odejmuje od kwoty uzyskanej brutto czy tej netto-496? Poniewaz w polsce równiez uzyskalam dochód w wysokosci ponad tysiąca- tutaj również zwrocono mi podatek w wysoskosci 165 zł. Jednkże złożylam zeznanie PIT36. Czy teraz robiąc korektę -wypisuję nowe zeznanie PIT37? po odliczeniu diet od kwoty brutto i połączeniu z zarobkiem tutaj – nie przekroczylam kwoty wolnej od podatku 2.790,00 – jeśli dobrze rozumuję to nie bede musiała zwracac tej kwoty 165 zł ;] ?Kolejny dylemat tym razem dotyczy 2007 roku. Tu zarobiłam koło 3 tys funtów btutto – a obliczając diete 30% troszke mniej korzystnie odliczam 890 funtów (bo tylko 3 miesiące byłam w Anglii). Oczywiście wniosek złoże wraz z zeznaniem PIT36. ale wtedy moge jeszcze pomniejszyc o koszty uzyskania przychodu ? i podatek zaplacony za granica tez wpisac 0?Ostatnia kwestia – czy jest możliwe aby US umorzył zaległości tylko w częsci? Taką interpretację logiczną przyjęłam czytającart.11 ust 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla…. Nikt nigdzie o tym nie wspomina, a to jest głównym powodem moich wątpliwości dotyczących skorzystania z abolicjii… :(BArdzo Bardzo bedę wdzięczna za pomoc.Mam dopiero 22 lata i nie chce mieć w przyszłosci problemów z fiskusem.

  w sumie w 2006 pracowalam 2 miesiące a w 2007 3 -więc zastanawiam sie nad pana wpisem przy pani Magdzie…
  tylko 2 mies. to rzeczywiście można się zastanawiać nas sensem abolicji w Pani przypadku. Jako prawy obywatel jednak radzę Pani skorzystać z niej i ujawnić dochody.

  Komentarz - autor: Katarzyna — 19 stycznia, 2009 @ 7:11 pm | Odpowiedz

 31. Witam!!!
  Czy w Pana ksiazce znajde przykladowe rozliczenie PIT-36, czyli konkretny przyklad w jakie tabelki co wpisywac, jezeli dochod miałam tylko w US?
  pozdrawiam
  Oczywiście! Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: monika — 19 stycznia, 2009 @ 7:53 pm | Odpowiedz

 32. Panie Rafale,
  Pracuje cały rok podatkowy i płacę podatek za granicą . W Polsce nie mam zadnego przychodu. W Polsce ma przychód żona, który rozlicza oddzielnie. Czy ja w takim wypadku „nie mam przychodu w Polsce?
  Czy mógłby Pan doradzić
  W takim razie na pewno nie ma Pan przychodu w PL 🙂 chociaż nie jest to równoznaczne z tym, że nie musi się Pan w PL rozliczać. Ale mam zbyt mało szczegółów aby to ustalić. Przede wszystkim, gdzie Pan obecnie pracuje i mieszka?

  Komentarz - autor: Paweł — 20 stycznia, 2009 @ 9:18 am | Odpowiedz

 33. Pracowałem 2006-2008 (cały) w Indiach. Teraz wróciłem od 1 stycznia. Mieszkam w Polsce. Zona mieszka w Polsce
  Nie musiał Pan się rozliczać w Polsce z dochodów indyjskich. W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem mamy metodę unikania podwójnego opodatkowania, która wyłącza ten dochód spod polskiego podatku.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Paweł — 20 stycznia, 2009 @ 9:28 am | Odpowiedz

 34. Szanowny Panie Rafale,
  czy w zeznaniu abolicyjnym mam uwzględnić dochód z zasiłkow(w UK nie opodatkowane i nie traktowane jako dochód): child benefit, child tax credit, working tax credit, sure start maternity grant- becikowe, housing benefit, council tax benefit?
  Dziękuję,
  Julia
  Nie, gdyż abolicja nie obejmuje tego typu dochodów.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: julia — 20 stycznia, 2009 @ 12:11 pm | Odpowiedz

 35. Panie Rafale,

  Co w sytuacji gdy pracodawca brytyjski wyplacal mi diety za pobyt za granica? Diety te sa uwidocznione na payslipach jako dochod nieopodatkowany. Czy zatem od dochodu mam obliczyc diety wg stalej stawki (30 diet po 32 funty) czy odliczyc rzeczywiste diety w wysokosci jakiej byly mi wyplacane?

  bylabym wdzieczna za odpowiedz
  dziekuje i pozdrawiam
  Nie, ważne są diety z polskiej ustawy, tj 32 GBP. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Dorota — 20 stycznia, 2009 @ 4:31 pm | Odpowiedz

 36. Witam Panie Rafale,

  W 2005 roku pracowalam w UK, nie zapłaciłam tam podatku (podatek był pobierany a pożniej zwrócony przy wypłatach np. na payslipie tax był kwota ujemną).Po przeliczeniu na zl po kursach( czy moge przeliczac ujemny podatek na złote?) z danych dni wyplat wg NBP,calkowity podatek wychodzi jako kwota ujemna(zarobilam na kursach waluty 😉 ). Czy oznacza to ze w Pit36 – ‚Podatek zaplacony za granica’ powinnam wpisac kwote ujemna czy 0? czy podatek zapłacony może być kwotą ujemna???
  Serdecznie pozdrawiam i zycze sukcesow
  Pani Sylwio, prawdę mówiąc nie wiem co na to odpisać 🙂 Ale wydaje mi się, że skoro Pani nie zapłaciła podatku (był on zwrócony) to powinna Pani wpisać „0” w PIT-36.

  Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Sylwia — 20 stycznia, 2009 @ 10:30 pm | Odpowiedz

 37. Panie Rafale,
  Jestem na etapie wypelniania pitu36 za rok 2005, w ktorym pracowalem w PL i UK. W Polsce zlozylem pit37 tylko z zarobkow w PL i US zwrocil mi podatek. W sytuacji gdzie korekta zeznania uwzglednia zarobki w obu krajach, czy podatek ktory zostal mi zwrocony bede musial oddac?
  Prawdopodobnie tak, ale to trzeba by obliczyć dokładnie.
  jesli TAK to w jakiej formie i czy mam to dolaczac razem ze skadanymi zeznaniami?
  To wszystko wyjdzie Panu w PIT-36 a potem US wydając decyzję abolicyjną określi Panu podatek do wpłaty.
  Z góry dziekuje i pozdrawiam
  Dzięki! Rafał.

  Komentarz - autor: Wojtek — 20 stycznia, 2009 @ 10:46 pm | Odpowiedz

 38. Witam:)
  Treaz juz przynajmniej rozumiem obliczanie diet. Ale mam kolejną wątpliwośc bo nadal nie wiem czy od wypłat jakie dostawalam mam to odejmowac czy od wyplat brutto.
  Od przychodu, jeżeli to jest kwota brutto to tak. Wypłata to zazwyczaj juz kwota netto.
  W ksiązce tez tego szukam i nic. dla mnei to jest ważne bo nie mam payslipów za 2007 rok tylko na koncie wiem ile dostawałam i kiedy. i ostatnie pytanie jak to w końcu jest z tym 2007 ? moj jedyny zarobek w tym roku obejmuje 3 miesiące w Anglii- wedle Pana ksiazki abolicja sie do tego nie odnosi ? czyli jesli zloze PIT36 i wniosek tzn że nie ma podstaw do umarzania i bede musiała zapłacic podatek???
  Za rok 2007 musi się Pani rozliczyć tylko wówczas, jeżeli w tym samym roku miała Pani również dochody w PL. Jeżeli takich nie było to nie musi się Pani rozliczać z dochodów w UK. Abolicja juz nie obejmuje tego roku.
  bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź!!!
  Pozdrawiam
  Katarzyna
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Katarzyna — 21 stycznia, 2009 @ 10:22 am | Odpowiedz

 39. o własnie widze odpowiedź odnośnie odliczania diet od brutto.
  Dziekuję. Bardzo serdecznie:)
  Teraz tylko ponawiam pytanie dotyczące roku 2007.
  Pozdrawiam
  Katarzyna

  Komentarz - autor: Katarzyna — 21 stycznia, 2009 @ 11:22 am | Odpowiedz

 40. Panie Rafale,
  Moja znajoma otrzymywala napiwki, od ktorych byl odprowadzony podatek, ale ktore zostaly udokumentowane tylko na p-60, a nie na miesiecznych payslipach (w przeciwienstwie do wynagrodzenia za przepracowane godziny). Pracodawca nigdy ich nie wystawial w ciagu roku i nie jest mozliwe ustalenie ile napiwkow dostala w danym miesiacu. Moj pomysl na rozliczenie tego przychodu to zastosowanie najwyzszego kursu funta z danego roku do obliczenia przychodu i najnizszego kursu do przeliczenia podatku zaplaconego w UK. Co Pan o tym sadzi?
  Bez sensu 🙂 I tak to US zakwestionuje, nawet jeżeli jest Pani najuczciwszym podatnikiem na Ziemi 🙂 Najlepiej tych napiwków nie ujawniać. I tak w US będą sprawdzali tylko payslipy, jeżeli są.

  Natomiast problem z moim rozliczeniem jest taki, ze nie posiadam miesiecznych payslipow od pracodawcy, u ktorego pracowalam na przelomie 2003/2004. Obawiam sie, ze uzyskanie informacji na temat miesiecznych przychodow moze okazac sie niemozlie, bede dysponowac tylko p-60 i p-45. Czy powinnam zsumowac dochody za dany rok i przeliczyc je po najwyzszym kursie, czy bezpieczniej bedzie nie korzystac z abolicji i czekac na przedawnienie zobowiazania?
  No to chyba nie jest zbyt bezpieczne 🙂 Jeżeli nie ma Pani payslipów, to może najlepiej skontaktować się z US i zapytać co w takiej sytuacji. Każdy US ma tutaj inną politykę.
  I jeszcze pytanie na temat diet. Czy dobrze rozumiem, ze diety moze odliczyc kazdy, kto byl zatrudniony przez brytyjskiego pracodawce na podstawie umowy o prace? Nie ma tu zadnych dodatkowych warunkow?
  Nie ma 😉
  Z gory dziekuje i pozdrawiam,
  Natalia
  Dziękuję, Rafał.

  Komentarz - autor: Natalia — 21 stycznia, 2009 @ 2:24 pm | Odpowiedz

 41. Witam serdecznie Panie Rafale!…jeszce raz dziekuje bardzo serdecznie za odpowiedzi które otrzymałem…jestem pełen szacunku dla pana działalnosci w tym miejscu!!! pozdrawiam serdecznie i życze wszystkiego dobrego:)
  Z wyrazami szacunku
  Włodek
  Dziękuję serdecznie! Rafał

  Komentarz - autor: Wlodek — 21 stycznia, 2009 @ 2:42 pm | Odpowiedz

 42. [Cytat = „Rafał „]
  Nawiasem mówiąc w zeszłym roku płynąłem przez Caledonian Canal i Loch Ness oraz byłem na Ben Nevis 🙂 Zakochałem się w Szkocji! 🙂
  [/Cytat]

  Super sprawa, nie byłem jeszcze w tych miejscach, słyszałem jedynie, że jest pięknie. Zapraszam zatem ponownie, jest jeszcze dużo do zwiedzania:)
  Dziękuję za porady!
  Oj dużo!!! Samych destylarni ile jest :):):)

  A może wstawię fotkę na bloga …:)

  Komentarz - autor: Pawel — 21 stycznia, 2009 @ 8:46 pm | Odpowiedz

 43. Witam Chcilabym sie dowiedziec jak wyglada sprawa rolziczniaa diet jelsi sie nie pracowało pełnego roku w Anglii np w 2004 pracowałem tylko 3 miesiace ok 3 tys funtow zarobione w nast latach podobnie jak wygląda sprawa diet w tym wzgledzie i jak to rozliczyc tzn ile tych diet odjąc i czy dieta = koszt uzyskania przychodu.

  Dziekuję za odp
  Witam Pana! Proszę po lewej stronie w Tagach kliknąć na „diety” i wyskoczą Panu wpisy dotyczące diet. Znajdzie Pan tam swoją odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: andrzej — 21 stycznia, 2009 @ 9:52 pm | Odpowiedz

 44. Ostatnie pytanie moj dochod w 2004 3 tys pomniejszam o 960 (diety) przeliczam na PLN i dopiero wtedy w PIT AZ wpisuje przychod i wtedy odejmuje Koszty Uzyskania Przychdu (3x 102.25 PLN za trzy przepracowane miesiace w UK ) wpisuje Dochod i zaplacony podatek przleicozny na PLN czy dobrze wszysto rozumuje ?????
  Dziekuje za odp …. Panie Rafale pomogł mi wiele
  Tak, dobrze Pan rozumuje… Ciesze się, że Panu pomogłem!

  Komentarz - autor: andrzej — 21 stycznia, 2009 @ 11:00 pm | Odpowiedz

 45. jeśli pracowałem w UK w latach 2003-2007 jakie pity powinienem złożyć do Urzędu Skarbowego jeśli w tym czasie wogóle się z nim nie rozliczałem a wciąż byłem zameldowany w Polsce. Abolicja wspomina tylko o PIT-AZ i załączniku do niego AZ-Q , ale nie wiem czy powinienem dołączyć PIT-36 za te lata.
  Abolicja dotyczy tylko lat do roku 2006. Tak, PIT36 koniecznie za każdy rok.
  Chciałbym również zapytać co zrobić aby ustrzec się przed zrobieniem ewentualnych błędów podczas wypełniania dokumentów. Proszę o informację . Pozdrawiam. Tomek
  CO do błędów… proszę poczytać tego bloga i komentarze, albo kupić Pakiet – najtańsza opcja 🙂

  Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: Tomek — 22 stycznia, 2009 @ 5:14 am | Odpowiedz

 46. A jak wyglada sprawa rozliczenia za lata 2007-2008 za prace w UK bo tych lat abolicja juz nie objemuje co nalerzy zrobic aby być @czystym” jesli sie pracowalo tylko za granica i tylko tam sie mialo jakiekolwiek dochody jednakze bedac nadal zameldownaym w POlsce

  Dziekuję za pomoc
  NIC 🙂

  Komentarz - autor: andrzej — 22 stycznia, 2009 @ 10:12 am | Odpowiedz

 47. witam
  Pracowałem latach 2004-2006 w UK, wypłaty miałem regularnie w kazdy piatek, płacone było gotówka oczywiscie z dołączonym „payslipem”, w ciagu tych paru lat kilka z tych payslipów gdzieś mi się zapodzło, czy myśli Pan ze to bedzie jakąś przeszkada/utrudnieniem jezeli na 130 payslipów brakuje okolo 10-12, oczywiscie mam payslipy koncowe i poczatkowe roków kalendarzowych i podatkowych, oraz p60
  Raczej nie, ale powinien Pan mieć dowód, że w tych konkretnych dniach również Pan otrzymał wynagrodzenie. Rafał

  Komentarz - autor: marek — 22 stycznia, 2009 @ 11:07 am | Odpowiedz

 48. witam i z góry dziękuje za szybką odpowiedz w poprzednim poście/komentarzu

  jeżeli brakuje jednego payslipu to na następnym widnieje suma (z podatkiem i bez) powiekszona o ten brakujący tydzen/payslip poprzez proste odejmowanie mozna obliczec co do pensa, szczególnie ze miałem co tydzień takie same dochody i prawie na kazdym payslipie takie same cyfry, i przez 2,5 roku w kazdy piątek, bez nawet jednego dnia opóźnienia była wypłata – czy myśli Pan że o takie cos moga sie przyczepiać, lub odpukać uniewaznic całą abolicje, kontakt z byłym juz pracodawca mam dosyc utrudniony, gdyz jakis rok temu sprzedali firme a nie sadzę ze tutejszy US ma w opcji wystawienie dokumentu na którym bylo by pokazany dochód za dany tydzień
  pozdrwiam marek

  Komentarz - autor: marek — 22 stycznia, 2009 @ 11:49 am | Odpowiedz

 49. Witam

  Trochę późno, ale zabrałem się za przygotowanie dokumentów abolicyjnych. Pracowałem w UK od listopada 2004 do grudnia 2008. Od początku praktycznie zarejestrowany jako ‚self employed’. Mje pierwsze pytanie to jak traktować taką formę zatrudnienia przy obliczaniu dochodów i podatków oraz wpisywaniu ich do formularzy? Czy jest to „dzialalnosc wykonywana osobiście” czy też może „pozarolnicza działalność gospodarcza”.
  Kolejna rzecz to nieregularność wypłat. Na przełomie tych lat miewałem okresy regularnych ‚kontraktów’ z 1 pracodawcą, również pojedyncze zlecenia oraz brak zleceń w ogóle. Jak ma się to do rozporządzeń dot. odpisywania diet i dalszych obliczeń kosztów uzyskania przychodu itd.
  Jeszcze jeśli o diety chodzi. Odlicza się je w przeliczniku dla poszczególnych lat. Czemu odejmuje się ten mnożnik 30 diet od pierwszych kilku wypłat zamiast od całego roku? Jeśi dobrze rozumiem chodzi o to, że każdą wypłatę traktujemy po osobnym kursie walut.?
  Może na tym skończę. Postudiuję jeszcze pilnie dotychczasowe wpisy. I zgóry dziękuję za odpowiedź.
  Bartek

  Komentarz - autor: Bartek — 22 stycznia, 2009 @ 2:34 pm | Odpowiedz

 50. W 2005 roku pracowałam przez 10 miesiecy w Polsce i 2 w WB.W 2006r rozliczyłam się w US na PIT-36.Przychód podałam jako sumę przychodu w Polsce i WB(po odjęciu diet).
  Z proporcjonalnego obliczenia podatku wyszło,że muszę dopłacić podatek i zapłaciłam go.Teraz jest możliwość,aby ten podatek odzyskać i zamierzam to zrobić.
  Rozumiem,że w PIT-AZ podaję teraz tylko przychód z WB i potrącony tam podatek w całej wysokości,a polskich przychodów w ogóle nie uwzględniam.
  Za 2005 r. nie było chyba jeszcze PIT-ZG dlatego te przychody były od razu zsumowane.
  W tym roku wkrótce będę w WB i wystąpię do tamtejszego US o zwrot podatku za rok 2005.Czy mam go gdzieś rozliczać?

  Komentarz - autor: Grażyna — 22 stycznia, 2009 @ 4:49 pm | Odpowiedz

 51. Prosze o pomoc!!! Mam problem! Od września 2004 roku (po ukonczeniu szkoły) mieszkam na terytorium Angli. Przez cały okres do 2009 roku pracowałam. W 2007 roku wziełam ślub w Polsce i sie wymeldowałam na stałe w urzedzie gminy.Przed ślubem pani w urzedzie stanu cywilnego powiedziała mi ,że musimy sie natychmiast wymeldować, bo grozi nam odpowiedzialność karna?! Trochę nas postraszyła. Zaraz po ślubie wymeldowaliśmy sie z mężem. Nie posiadam numeru NIP. Teraz chciałabym złożyć wniosek o abolicję, ale niewiem: Czy w picie-36 mam podać swój polski stary adres zamieszkania? Gdzie mama złożyć wniosek? związku z tym musze także złożyc dokument NIP-3 na, którym muszę chyba wpisać swój ang. adres zamieszkania i ang. nr podatkowy. Czy za każdy rok rozliczeniowy 2004, 2005, 2006 mam dołączyć dokument NIP-3? Czy wystarczy jeden? Nie posiadam certyfikatu rezydenta. Dzwoniłam już do Urzędu Skarbowego w moim miejscu zamieszkania, tam za barzo sie nie orientuja kazali czekać do środy 28 stycznia , gdzie z wyslaniem, dostarczeniem wszystkich dokumentów na czas z zagranicy- do urzędu może być problem. Dzieki pana ksiązkom: „Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-3” i „Abolicja podatkowa” nie miałam żadnych problemów. Wszystko opisał Pan jasno i przejżyście. Dziękuje bardzo!!! Mam nadzieję,że i może Pan mi pomoże!

  Komentarz - autor: ewelakl — 23 stycznia, 2009 @ 1:39 pm | Odpowiedz

 52. witam!
  Pracowałam w Irlandii w latach 2004 2006. Chciałabym złożyc wniosek o abolicje niestety posiadam tylko payslipy z których potrafie odczytac jaki jest moj dochód natomiast kiedy nalezy wpisac kwote zaplaconego podatku pojawia sie problem gdyż niewiem czy ta kwota widniej na payslipie. Czy Tax credits Y.T.D na payslipie to kwota ktora powinnam wpisac w rubryce kwota zapłaconego podatku?
  niestety nie pamietam ile faktycznie zaplacilam podatku:( czy to ta kwota?
  Prosze pomóżcie

  Komentarz - autor: AGNIESZKA — 25 stycznia, 2009 @ 7:42 pm | Odpowiedz

 53. Panie Rafale!
  wypełniam deklaracje podatkową za 2005 i 2006 r i nie mam pojęcia co wpisac w poz 133 tj składki na ubezpieczenia społeczne. „Gdzieś” wygrzebałam, że „przychodu uzyskanego za granicą nie można pomniejszac o zapłacone za granicą składki na ubezpieczenia społeczne ani o inne wydatki”. czy oznacza to, ze po wypełnieniu poz 81 przechodzę od razu do poz 159 tj obliczenie podatku. Z góry dziekuję za odpowiedz.

  Komentarz - autor: Ania — 25 stycznia, 2009 @ 8:50 pm | Odpowiedz

 54. mam 2 pytania:

  1. przychody z pracy to kwota brutto czy kwota po odliczeniu podatku (czyli kwota jaka otrzymujemy na reke)
  2. przychody z pracy oczywiscie pomniejszamy o diety – jak to wyglada w 2005 i 2006 roku?
  czy za rok 2005 to 30 dni przemnazamy przez 32 funty (dla uk); czy za rok 2006 przemnazamy 30 dni przez 32 funty czy 30% diety (z 32 funtow) przemnazamy przez 365 dni??

  prosze o jak najszybsza odpowiedz bo 6 luty sie zbliza

  Komentarz - autor: mateusz — 25 stycznia, 2009 @ 11:57 pm | Odpowiedz

 55. jeszcze jedno pytanie:

  czy koszty uzyskania przychodu jakie odejmujemy od przychodow z pracy to 1227 zl dla 2005 r i 2006 r? to calkowita kwota jaka mamy wpisac w rubryce dla calego roku?

  dziekuje

  Komentarz - autor: mateusz — 26 stycznia, 2009 @ 12:06 am | Odpowiedz

 56. Witam Pana serdecznie,
  Przyjechalam do uk w 2004 roku we wrzesniu. Mieszkam i pracuje w uk do dnia dzisiejszego. W polsce pracowalam do wrzesnia 2004 roku i za ten okres rozlicznylam sie w us. Nigdy nie skladalam nip3 co znaczy ze jestem zameldowana w Polsce ale mieszlam od 4.5 lat w UK. W Polsce nic nie posiadam.
  Pytanie czy mam skladac wniosek o abolicje?
  z gory dziekuje bardzo za odpowiedz i pozdrawiam

  Komentarz - autor: Barbara Forys — 26 stycznia, 2009 @ 8:08 pm | Odpowiedz

 57. Witam!Ja mam inny problem.Muszę podać dochody do US w Anglii za okres kwiecień 2007-kwiecien 2008. Mąż pracował w UK od września 2007 r. do kwietnia 2008 roku.Od kwietnia 2007 do lipca 2007 roku otrzymywał dochody w Polsce. Nie wiem jak mam policzyć dochód za okres wrzesień 2007 do kwiecień 2008 czyli dotyczy to pracy w UK. Mam wszystkie payslipy tygodniowe (za wyjątkiem jednego), jaką wartość mam wziąść z payslipu brutto czy netto?Moim zdaniem chyba powinna byc wartosc brutto tylko chyba o cos pomniejszona.Moze ktos zna szczegóły rozliczenia w UK?? Prosze o odpowiedź

  Komentarz - autor: maria — 30 stycznia, 2009 @ 6:57 am | Odpowiedz

 58. I jeszcze jedno dochód z Polski przeliczę na funty biorąc kurs średni z każdego miesiąca(bo takie w Polsce miał wynagrodzenie).Chyba nie trzeba w inny sposób wyliczać polskiego dochodu??

  Komentarz - autor: maria — 30 stycznia, 2009 @ 7:00 am | Odpowiedz

 59. witam mam pytanko: czy jezeli zlozylam w 2006 roku pit 36 plus zalacznik o zagranicznych dochodach to wystarczy teraz jezeli chce skorzystac z abolicji, że przepisze tylko kwoty do pitu AZ z zalacznika o dochodach zagranicznych z tego pitu za 2006 roku? czy to bedzie poprawne bo wtedy juz wszystko przeliczalam przeciez? pracowalam wtedy jednoczesnie w jednym roku i w pl i w holandii dlatego wyszla mi nadplata?

  Komentarz - autor: anyszka — 4 lutego, 2009 @ 5:50 pm | Odpowiedz

 60. Witam. Mam pytanie. W 2008 roku rozliczyłem sie w biurze holenderskim i polskim z podatku zarobionego w Holandii. W polsce niz nie zwracałem bo wyszło 166 zł do zwrotu, rozliczyłem sie z żoną, która pracowała w Polsce, odliczylismy ulgę na dziecko. W styczniu tego roku dostałem zwrot podatku z Holabdii, Polski Urząd Skarb owy powiedział mi ze muszę w przyszłym roku ten zwrot wpisac w pit 36 i go oddac, czy to prawda, prosze o pomoc.
  Panie Marcinie, niestety tak 😦 Być może się coś w tej kwestii zmieni, gdyż po moim wywiadzie w Gazecie Prawnej Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tą sprawą, która jest niezgodna z prawem. Ale póki co, powinien Pan tą kwotę wpłacić. Jeżeli później „wyjdzie na NASZE” to będzie można tą kwotę odzyskać. Pozdrawiam, Rafał.
  PS. PisaŁem o tym kilka razy na tym blogu, np tutaj.

  Komentarz - autor: marcin — 21 marca, 2009 @ 1:03 pm | Odpowiedz

 61. Witam Pana.
  Mam pytanie. Mój mąż w roku podatkowym 2006 osiągnął dochód w Polsce oraz w Irlandii, ja tylko w Polsce. W związku z powyższym złożyliśmy do US pit-36 – wspólne rozliczenie małżonków. Przypadkowo w tym roku zorientowałam się, że jednak korzystniej byłoby gdybyśmy za 2006r. rozliczyli się oddzielnie (mniejsza niedopłata podatku w przypadku męża). W związku z powyższym mam zamiar złożyć korekty rozliczenia za 2006 i rozliczyć nas indywidualnie.Moje pytania:
  1.Czy w korekcie za 2006r. mogę odliczyć diety na nowych zasadach (czyli ilość dni pozostawania w stosunku pracy x kwota diety x 3o%)czy tylko na starych zasadach (max 30 diet)?
  2.Czy w korekcie zeznania mogę od zagranicznego przychodu przeliczonego na złotówki odliczyć koszty uzyskania przychodu?
  WItam Pani Marzeno! Prawdę mówiąc rozliczenie takie (tego typu korekta) raczej nie będzie możliwe, gdyż zgodnie ze stanowiskiem oragnów podatkowych, korekta nie może dotyczyć zmiany sposobu opodatkowania. Wybór sposobu opodatkowania nie może być ich zdaniem identyfikowany z korektą, która powinna polegać na poprawieniu ewentualnych błędów w już złożonej deklaracji. Mogę powiedzieć tylko tyle, że powyższe wynika z interpretacji podatkowych, które de facto nie są wiążące dla innych organów podatkowych. Przepisy nic na ten temat nie mówią, zatem być może Pani US na to zezwoli. Proszę złożyć koretkę, najwyżej nic Pani nie wskóra.
  A co do Pani pytań… Diety – Tak, może Pani odliczyć na nowych zasadach. Koszty – Tak, może je Pani odliczyć.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marzena — 4 kwietnia, 2009 @ 9:28 am | Odpowiedz

 62. Dodam, że rozliczaliśmy się za pomocą metody wyłączenia z progresją…
  Pozdrawiam
  No tak, to super 😉
  Rafał

  Komentarz - autor: Marzena — 4 kwietnia, 2009 @ 9:30 am | Odpowiedz

 63. Jeszcze jedno pytanie…
  Czy w przypadku rozliczenia metodą wyłączenia z progresją muszę wpisywać w załączniku ZG kwotę podatku zapłaconego w Irlandii?Przecież podatek zapłacony w Irlandii nie ma wpływu na rozliczenie składane w Polsce….
  Niby nie ma, ale taka jest deklaracja podatkowa PIT-ZG.
  Rafał

  Komentarz - autor: Marzena — 4 kwietnia, 2009 @ 9:41 am | Odpowiedz

 64. Dziekuję za odpowiedzi i jeszcze jedno pytanie odnośnie die: czy 30% kwoty diety odliczam za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy (czyli od dnia zawarcia umowy o pracę do jej rozwiązania), czy tylko za dni przepracowane (np. od poniedziałku do piątku)?
  Witam Pani Marzeno! Cieszę się, że odwiedza Pani mój blog! Odpowiedź: za KAŻDY dzień 🙂
  Pozdrawiam! Rafał.

  Komentarz - autor: Marzena — 6 kwietnia, 2009 @ 8:17 pm | Odpowiedz

 65. Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam:):)
  Również dziękuję!
  Rafał

  Komentarz - autor: Marzena — 8 kwietnia, 2009 @ 5:03 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: