Abolicja.info

Jak wypełnić wniosek abolicyjny (koszty)

currencyPoniżej znajdziecie kontynuację wywiadu z doradcą podatkowym Tomaszem Synosiem, w którym poprosiłem go o wyjaśnienie zagadnień związanych z wypełnieniem wniosku abolicyjnego. Ten fragment rozmowy dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat, wraz z wzorem wypełnionego wniosku abolicyjnego, znaleźć można w mojej książce o abolicji podatkowej.
abolicja

Oto, co o tej książce mówią jej czytelnicy:

Próbując własnoręcznie uporać się z tematem abolicji, nieocenioną pomocą służyły mi Pana książki zarówno „Abolicja Podatkowa” jak i „Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT36″…

Łukasz

Witam:)
Zakupiłam Pana eBook „Abolicja podatkowa” wczoraj.
Jest doskonały! Nareszcie w Ktoś w prosty sposób przedstawił to zagadnienie abolicji.
Szkoda tylko, że się pośpieszyłam z zakupem, bo od dziś jest w Pakiecie:(

Agata

Panie Rafale,
Przez ostatnie kilka miesięcy korzystałem z pańskich porad i sugestii. Jestem ogromnie wdzięczny za wprowadzenie mnie w tajniki abolicji.(dzięki za e-Booka!)
Odzyskałem spokój Ducha….

Tomasz

Zapraszam więc do lektury oraz do pozostawiania komentarzy…..

(…)

Po przeliczeniu przychodów na złotówki musimy do wniosku abolicyjnego wpisać wartość kosztów oraz wartość zapłaconego za granicą podatku.

Tak, z tym że o ile zapłacony za granicą podatek musimy przeliczyć na złotówki (podobnie jak przychody), to kwoty kosztów uzyskania przychodów już nie, ponieważ ich wartość wynika z polskich przepisów, a dokładnie rzecz biorąc z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nie dotyczy to jednak przedsiębiorców).

Zajmijmy się najpierw kosztami, gdyż miejsce na nie przeznaczone znajduje się we wniosku abolicyjnym zaraz za przychodami.

Wartość kosztów uzyskania przychodów, jeżeli przychody te pochodzą ze stosunku pracy albo stosunków pokrewnych, w tym z umów o dzieło i zlecenia, pobieramy z powołanej wyżej ustawy. W przypadku przychodów ze stosunku pracy koszty te są ustalone w artykule 22 ustęp 2, kwotowo za każdy miesiąc pracy. Jeżeli podatnik pracował przez część roku podatkowego za granicą, to po prostu mnoży wartość kosztów przez ilość przepracowanych miesięcy i tą kwotę wpisuje do wniosku abolicyjnego. Bardzo ważne jest jednak to, że kwoty omawianych obecnie kosztów różniły się w zależności od roku podatkowego. A zatem wnioskując o abolicję za różne lata, należy sięgnąć do ustaw podatkowych właściwych dla danego roku podatkowego.

Inaczej się rzecz ma z innymi rodzajami przychodów. Jeżeli podatnik pracował na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło, wówczas kwota kosztów wynosi 20% ogółu przychodów z tego źródła. Natomiast jeśli dochody podatnika pochodziły z praw autorskich, wówczas koszty uzyskania przychodów stanowią 50% tej kwoty.

Oczywiście nie ma znaczenia, w jakim kraju podatnik uzyskiwał swoje dochody. Wartość kosztów uzyskania przychodów jest jednakowa, gdyż obliczana jest na, gdyż obliczana jest na bazie polskich przepisów podatkowych.

No właśnie, podatnicy często pytają, w którym momencie mogą ustalić wartość kosztów. To znaczy, czy przed przeliczeniem przychodów na złotówki, czy też po.

Trzeba pamiętać, że wysokość kosztów obliczamy zawsze po przeliczeniu przychodów i, co ważne, po pomniejszeniu tych przychodów o należne diety. Jednakże ma to znaczenie tylko w przypadku przychodów z umów zlecenia i o dzieło, jak również dochodów z praw autorskich. Co do kosztów z tytułu stosunku pracy to i tak są one ustalone kwotowo, zatem do prawidłowego ustalenia ich wysokości nie jest niezbędne wcześniejsze ustalenie wysokości przychodów.

Czym natomiast różnią się koszty uzyskania przychodów u przedsiębiorców?

W tym zakresie stosuje koszty poniesione rzeczywiście, a zatem chodzi tu o wydatki, które faktycznie miały wpływ na powstanie przychodu. Z tego względu przedsiębiorcy muszą przeliczać koszty na złotówki według tych samych reguł, które stosują do przeliczania przychodów. Koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej poniesione w walutach obcych, w latach 2002-2006, przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Za rok 2007 koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Co dalej?

(…)

No właśnie… dalej rozmawialiśmy o obliczaniu dochodów oraz zagranicznego podatku. Ostatnią część powyższego wywiadu zamieszczę wkrótce na blogu, zatem zaglądajcie w wolnej chwili!

Zapraszam!

Rafał

2 Komentarze »

  1. Witam,
    Panie Rafale jak pan to wielokrotnie napisał „diabeł tkwi w szczegółach” a więc tych szczegółów mi właśnie brakuje. Kupiłam Pana książkę ale i tak nie odpowiedziała ona na moje wszystkie pytania. Np w kwestii kosztów uzyskania przychodów, czy ma znaczenie to czy przepracowałam cały miesiąc czy może zaledwie kilka dni w danym miesiącu i czy w takim przypadku mam to obliczyć na zasadzie proporcji? Czyli kwotę kosztów uzyskania przychodów za m-c mam podzielić przez ilość dni w miesiącu a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez ilość przepracowanych dni w danym miesiącu? Być może za bardzo się nad tym zastanawiam, więc jeśli to możliwe bardzo proszę o podpowiedź. Kolejna sprawa, jeśli moim pracodawcą była agencja(z siedzibą w mieście w którym mieszkam) a zakład pracy znajdował się w innym mieście, to czy mam prawo odliczyć koszty w wysokości przewidzianej dla osób pracujących poza miejscem zamieszkania? Byłabym wdzięczna za pomoc.
    Pani Magdo, nawet za jeden dzień pracy w danym miesiącu należą się pełne koszty. A co do kosztów zwiększonych… liczy się faktyczny dojazd. Jeżeli Pani rzeczywiście dojeżdżała do pracy do innej miejscowości, to koszty powinna Pani zwiększyć. Pomogłem? 🙂

    Komentarz - autor: Magda — 22 stycznia, 2009 @ 2:58 pm | Odpowiedz

  2. Tak, bardzo dziękuję i pozdrawiam:)

    Komentarz - autor: Magda — 25 stycznia, 2009 @ 10:50 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: