Abolicja.info

Jak wypełnić wniosek abolicyjny (dochód i podatek)

money-stacksA więc poniżej znajdziecie ostatnią część wywiadu z doradcą podatkowym Tomaszem Synosiem w kwestii sposobu prawidłowego wypełnienia wniosku abolicyjnego.

Zapraszam:

(…)

Co dalej?

Teraz do wniosku abolicyjnego wpisujemy dochód. Jego obliczenie nie jest skomplikowane, ponieważ dochód jest różnicą między przychodem a kosztami jego uzyskania. A zatem mając już przeliczone na złotówki przychody, jak również koszty, łatwo obliczyć osiągnięty za granicą dochód. Dochodem przypomnę jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania (Dochód = Przychód – Koszt)

A co z zagranicznym podatkiem?

Podatek zapłacony za granicą również należy przeliczyć na złotówki. Stosujemy tu zasady omówione poprzednio przy przeliczaniu przychodów.

Pamiętać należy o tym, że podatek zapłacony za granicą wykazuje się w pełnej wysokości.
Podatek przelicza się na złote według kursów z dnia zapłaty podatku, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa wyżej, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia zapłaty podatku ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, podatek przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia zapłacenia podatku, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Na przykład, jeśli podatnik pracował (umowa o pracę) w 2005 r. w UK, a wynagrodzenie wypłacono mu 20 lutego 2005 r. i od wypłaconego wynagrodzenia potrącono mu zaliczkę na podatek, to do przeliczenia zapłaconego podatku podatnik powinien zastosować kurs GBP z dnia 20 lutego tego roku.

Dziękuję za rozmowę!

Dziękuję również!

5 Komentarzy »

 1. WITAm panie Rafale, a co jesli podatek jest kwota ujemna, najpierw mi go pobrali a nastepnie zwrocili w wyplatach w calosci. Moj zaplacony podatek za granica wynosi 0 zas po przeliczeniu na zlotowki jest kwota ujemna. Co powinienem wpisac w polu podatek zaplacony za granica, kwote ujemna czy 0? Dziekuje za odpowiedz.
  Ujemnej kwoty nie może Pan wpisać. Zatem „0” (czyli „Ziobro” :))
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Wojtek — 21 stycznia, 2009 @ 10:58 am | Odpowiedz

 2. Mam pytanie dotyczące przeliczenia zaliczek na poczet podatku w UK. Miałam wypłaty co tydzień i chyba nie bede musiała przeliczać cotygodniowej zaliczki na podatek. Na P60-mam rozliczenie całego roku więc jeśli dobrze rozumiem to stąd biore kwoty i na ten dzień przeliczam na złotówki?!A jeśli chodzi o obliczanie przychodu to kosztami uzyskania przychodu będzie właśnie podatek jak i składki na ubezbieczenie?! Prosze o pomoc.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  Komentarz - autor: Magda — 24 stycznia, 2009 @ 8:50 pm | Odpowiedz

 3. Witam , mam pytanie do Pana, chce sie rozliczyc i byc uczciwy, ale….i ot za 4 lata ,ale nie mam payslipow, po prostu mam tylko jakies szczatkowe ilosci, oczywiscie mam p60 ,ale nie wiem czy to wystarczy?i jak to zrobic?podizelic rok na 12 czesci?i policzyc te kwoty na zlotowki?, bardzo prosze o rade i dziekuje!!!
  Niestety nie może Pan uczynić. Prawdę mówiąc jest to problem, który najlepiej rozwiąże Pana US, gdyż każdy ma swoją politykę na takie przypadki. Proszę tam zadzwonić. Rafał

  Komentarz - autor: slawek — 30 stycznia, 2009 @ 10:00 pm | Odpowiedz

 4. bardzo Panu dziekuje Panie Rafale, w sumie znalazl Pan rozwiązanie bardzo proste:) tak zrobię zadzownie tam jutro rano, serdecznie pozdrawiam

  Komentarz - autor: slawek — 1 lutego, 2009 @ 8:08 pm | Odpowiedz

 5. Panie Rafale, zadzwoniłem, wysłuchałem…i dalej nic z tego, tzn. pani powiedziała mi, że nie wie!!! jak to zrobić, że ona nie może nic sugerować i że „mogę zostać wezwany celem pokazania dokumentów źródłowych”, w tym samym urzędzie pracuje moj koega, który twierdzi, że nikt tego nie bedzie sprawdzał bo są wytyczne, że to sprawa polityczna i żeby to zostawić, i …za dwa dni dead line a ja nic nie wiem….pozdrawiam i niech Pan coś zaradzi..:)

  Komentarz - autor: slawek — 4 lutego, 2009 @ 12:19 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: