Abolicja.info

Jak wypełnić wniosek abolicyjny (diety i stała umowa o pracę)

make-money-roadsign_480Oto moja odpowiedź:

Pani Anno!

Bardzo Pani dziękuję za tego maila! US ma częściowo rację… Otóż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (bo o tej ustawie Pani mówiono w US), w przepisie dot odliczenia diet (art. 21. ust 1. pkt 20), jest wyraźnie mowa o stosunku pracy. Zatem prawo do odliczenia tych diet (a dokładniej: do wyłączenia z opodatkowania 30% diety), przysługuje osobie zatrudnionej tylko na mocy umowy o pracę.

Tu się zgadzam z USem. A zatem diet nie uwzględni osoba, która zarobkowała za granicą na innej podstawie, jak np. jako osoba prowadząca samodzielną działalność naukową, przedsiębiorca, itp.

Natomiast ani w tym samym przepisie, ani gdziekolwiek indziej w tej ustawie (i w ustawie abolicyjnej również) nie ma mowy o tym, czy musi być to umowa na czas określony, czy też nie. A więc US nie może uzależnić możliwości odliczenia diety od konkretnego rodzaju umowy o pracę, i takie twierdzenia urzędu należy uznać za nieuzasadnione.

Pani Ewo, mam nadzieję, że Pani nieco pomogłem. W razie dalszych problemów proszę poinformować US o zamiarze odwołania od decyzji do Izby Skarbowej. Jeżeli to nie pomoże to takie odwołanie mój doradca podatkowy Pani sporządzi.

Pozdrawiam,

Rafał Chmielewski

Podsumowując: obliczanie diet do wniosku abolicyjnego ma miejsce tylko i wyłącznie w sytuacji, w której wnioskodawca otrzymywał wynagrodzenie ze stosunku pracy, a zatem był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to umowa na czas określony, próbny, czy też na czas nieokreślony. Istotna jest więc sama umowa o pracę (employment contract).

Pozdrawiam Was i czekam na komentarze 🙂

Rafał

1 komentarz »

 1. Witam,
  A co powinnam zrobić w sytuacji, gdy pracowałam za pośrednictwem agencji pracy, z której nie otrzymałam tzw. kontraktu? Czy też mogę odliczyć diety za czas przebywania za granicą?
  Ponadto chciałam zapytać o dni kiedy nie przebywa się na terenie UK z powodu urlopu, czy za te dni nie powinno się odliczać diet?

  Moje ostatnie pytanie dotyczy natomiast otrzymania zwrotu podatku w UK. Jak powinnam to wykazać w PIT-36 za rok 2006? Czy powinnam odjąć ten podatek od naliczonego wg polskich stawek, czy raczej w rubryce dotyczącej zapłaconego podatku za granicą powinnam wpisać 0zł?

  Z góry dziękuję za udzielone informacje.
  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: Ania — 26 stycznia, 2009 @ 10:06 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: