Abolicja.info

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia

moneyJedną z metod unikania podwójnego opodatkowania jest

metoda wyłączenia.

W skrócie można powiedzieć, że…

 Jej istotą jest wyłączenie zagranicznego dochodu spod opodatkowania w państwie rezydencji podatnika.

  Na przykład: 

Pan X – rezydent polski dla celów podatkowych – pracuje w Irlandii przez 6 miesięcy i otrzymuje tam dochód w wysokości 8.000 euro, który jest tam oczywiście opodatkowany (ograniczony obowiązek podatkowy). W Polsce – gdzie ciąży na nim nieograniczony obowiązek podatkowy – Pan X również uzyskuje dochody – w wysokości 20.000 zł. Zatem ma on obowiązek rozliczenia się ze wszelkich swoich dochodów w Polsce. To oznacza, że składając zeznanie podatkowe do swojego urzędu skarbowego powinien – zgodnie z zasadą rezydencji podatkowej – wziąć pod uwagę dochód irlandzki (20.000 zł + 8.000 euro).

 Jednak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta pomiędzy Polską a Irlandią, zawiera metodę wyłączenia, jako sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania. W tej sytuacji Pan X, rozliczając się z podatku, nie musi uwzględniać dochodu osiągniętego w Irlandii. A zatem rozliczy się on jedynie z dochodu 20.000 zł, który osiągnął w miejscu zamieszkania dla celów podatkowych.

 Metoda wyłączenia pozwala więc na uniknięcie podwójnego opodatkowania tego samego dochodu w ten sposób, iż podatnik w ogóle nie bierze pod uwagę dochodu osiągniętego poza granicą kraju swej rezydencji. W związku z tym, iż wyłączenie zagranicznego dochodu ma charakter generalny, opisana właśnie metoda wyłączenia nazywana jest wyłączeniem pełnym.

W środę pokarzę Wam, co to jest metoda wyłączenia z progresją, która jest najczęściej stowana w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pozdrawiam, i czekam na komenatrze!

Rafał

17 Komentarzy »

 1. resumujac powyzszy artykul mam rozumiec ze ma sie do podobnie do UK. Po Polska rowniez ma podpisana umowe z Anglia. Jednakze we wczesniejszych artykulach byla mowa ze osoba ktora w danym roku przepracowala czesc roku w PL i czesc w UK musi sie rozliczyc z obu dochodow w Polsce. A na podstawie tego artykulu winioskuje ze jednak nie.
  Troche sie juz w tym pogubilam i bylo by super zeby ta sprawa zostala jakos spletowana.

  z gory dzieki, pozdr.
  I tak, i nie 🙂 Już wyjaśniam. Jeżeli jesteśmy rezydentem polskim to zawsze się rozliczamy w Polsce. To jest pewnik. Natomiast dochody zagranicze mogą być wyłączone z opodatkowania w Polsce jeżeli mamy do czynienia z metodą wyłączenia w umowie o unikaniu podwójnego podatkowania, jak to jest w umowie PL-UK. Jednakże w przypadku uzyskania jednocześnie w tym samym roku podatkowym dochodów w PL i UK, rozliczamy się tylko z polskich dochodów, ale przy uwzględnieniu dochodów zagranicznych. CO to znaczy „przy uwzględnieniu”? Napiszę o tym w blogu następnym razem.

  Wpis, do którego Pani się odnosi, mówi tylko o podstawowej wersji metody wyłączeniam która de facto nie jest już nigdzie stosowana. Jednak uznałem, że trzeba o niej napisać, gdyż pozwoli to zrozumieć dalsze wywody o tej metodzie w wersji z progresją.

  Pozdrawiam i proszę zaglądać na blog. Rafał

  Komentarz - autor: dzodzo — 24 lutego, 2009 @ 3:11 pm | Odpowiedz

 2. Moze zeby ulatwiajac odpowiedzi na nurtujace mnie porblemy 🙂 opisze swoja sytuacje. Bo ja naprawde zaczynam sie juz ze wsyztkim glupic… a podpowiedzi z poradni podatkowej za kazdym razem sa inne.
  Zatem koniecznie proszę tutaj zaglądać i pisać do mnie 🙂

  otoz w 2008 roku przepracowalm 3 miesiace- do Marca, w PL (i to chyba niecale) a reszte roku pracuje legalnie w duzej znanej firme w UK. Jak powinnam sie rozliczyc z podatku?
  To zależy od miejsca Pani rezydencji podatkowej. Jeżeli wciąż jest Pani rezydentem polskim dla celów podatkowych, to musi Pani rozliczyć się za rok 2008 w Polsce (na PIT-36 przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją). Jeżeli już brytyjskim – to powinna Pani rozliczyć się w UK od dochodów z UK, natomiast dochody za 3 miesiące – w Polsce, chyba, że już to Pani zrobiła. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: dzodzo — 24 lutego, 2009 @ 3:23 pm | Odpowiedz

 3. Witam ponownie.

  Jestem rezydentem Polski , bo zbey uzyskac rezydenta w UK trzeba byc tu min 5 lat pracowac legalnie a ja dopiero co zjechalam ze tak to ujme.
  Zatem mam sie rozliczyc w polsce za dochody w polsce plus dochody w Uk. W takim przypadku wpadne pod koniec II produ podatkowego co czyni mnie dosc wyzje niz srednia polska klasa zarabiajaca, natomiast co do zarobkow UK zarabiam przecietnie.
  Pracujac w UK normalnie plac epodatki i naprawde nie rozumiem dlaczego z dochodow angielskich mam sie rozliczac w polsce.
  Tak już jest z tym prawem podatkowym, ale pociesze Panią, że w odwrotną stronę tez to działa, tj. jeżeli rezydent UK zarabia w Polsce to również tam płaci podatek od dochodu z PL.
  W angli rok podatkowy trwa od kweitnia do kwietnia jak otrzymam tu ich tzw PIT (p60) mam rozumiec ze nie bede mogla uzyskac tu jzu zadnego zwortu?
  Nie, to nie ma nic wspólnego.
  Jesli rozlicze polskie i ang. zarobki w angli jestem wrecz w 100% przekonana ze bede doplacac jakies 18%, i jakim prawem jak tu a angli palce jak by z gory podatek.
  Raczej nie będzie to 18% tylk oznacznie mniej, jeżeli w ogóle.

  Prosze op wyjasnienia bo ta cala sprawa spedza mi sen z powiek.
  Rafał.

  Komentarz - autor: dzodzo — 25 lutego, 2009 @ 11:37 am | Odpowiedz

 4. Witam,
  Mój syn obecnie studiuje w Anglii. Tam też w roku akademickim pracuje na 1/2 etatu. W wakacje z kolei pracował w Polsce na umowę zlecenie. Nie zarobił 3.000 zł. Jak powinien rozliczyć się z US w Polsce? Jeśli w jakikolwiek sposób ma wykazać dochody z UK, to za rok 2008 ma włączyć dochody z UK do końca kwietnia? Tutaj nie zgadzają się okresy rozliczeniowe? Proszę o wyjaśnienie.
  Pani syn powinien się rozliczyć na PIT-36, jednak i tak nie będzie musiał zapłacić podatku od swoich dochodów z PL i UK. Ale jednak zeznanie powinien złożyć. Znaczenie ma polski rok podatkowy a z dochodów UK trzeba brac pod uwagę miesięczne zarobki od stycznia 2008 do końca roku (rok podatkowy w UK nie ma tutaj znaczenia). Rafał.

  Komentarz - autor: ek — 25 lutego, 2009 @ 12:00 pm | Odpowiedz

 5. pracuje legalnie w UK od 27 lipca 2006 ,tego dnia przeniosłem swój osrodek interesów zyciowych do UK,w Polsce rozliczyłem sie z osiągnietych dochodów za rok 2006 bo pracowałem 6 miesięcy,czy ktos moze mi odpowiedziec czy jestem przestepcą podatkowym czy nie.Angielski urząd skarbowy wystawił mi dokument potwierdzający moja rezydencje podatkową poniewaz w Anglii kazdy kto pracuje legalnie jest juz rezydentem dla celów podatkowych.Ktos tu napisał ze o rezydenture mozna sie starac po 5 latach pobytu w UK-to prawda ale to jest inna rezydentura-nie podatkowa,Wiec pytanie:czy ja jestem ten dobry czy ten zły???????????
  Dla mnie jest Pan „ten dobry” 🙂 Jeżeli faktycznie utracił Pan polską rezydencję to jest ok. Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: piotr — 25 marca, 2009 @ 12:29 pm | Odpowiedz

 6. Panie Rafale,dziekuje za ekspresową odpowiedz,az jestem zaskoczony:))))
  To dla mnie przyjemność 🙂

  Komentarz - autor: piotr — 25 marca, 2009 @ 11:00 pm | Odpowiedz

 7. tylko nie bardzo wiem co znaczy faktycznie utracic polską rezydencje?????:) poprostu przeniosłem swój osrodek zyciowy do Anglii,tutaj legalnie pracuje od 27 lipca 2006,płace tax,odprowadzam składki,mam dodatkowe ubezpieczenie,od drugiego tygodnia pracy naleze do związków zawodowych,mam karte w bibliotece:)od drugiego miesiąca legalnej pracy (czyli od wrzesnia) mam konto w banku,jestem kawalerem czyli nie musiałem zabierac rodziny ze sobą.Mam taką cichą nadzije ze przed wielkim majestatem urzędu skarbowego :)przeniosłem swój osrodek interesów zyciowych do UK :)))) serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za odpowiedz na moje wczesniejsze pytanie
  No, teraz to już wiadomo 🙂 Pisałem „faktycznie”, gdyż nie miałem aż tylu danych co teraz 🙂
  Pozdrawiam i proszę czasem zagladać tutaj!
  Rafał

  Komentarz - autor: piotr — 26 marca, 2009 @ 9:21 am | Odpowiedz

 8. Panie Rafale,

  zdecydowałam się napisać do Pana bo jest Pan moją ostatnią deską ratunku (i tu jestem zupełnie poważna) :).

  Chodzi mi bowiem o rozliczenie podatku z dochodów zagranicznych.

  – Pierwsze moje pytanie dotyczy diety jaką się odlicza od dochodów, aby później móc wyliczyć właściwy dochód z złotówkach jaki się stosuje do wyliczenia stopy procentowej. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam że taka dieta wynosi 10 Funtów na dzień podbytu w UK czyli za styczeń 2008 odlicza się od dochodu tam osiągniętego 310 Funtów (czyli 31 dni * 10 Funtów)
  Jest zupełnie inaczej. Bierzemy pod uwagę 30% diety za każdy dzień, w którym Pani pozostawała w stosunku pracy. Dieta dla UK to 32 GBP. A więc za miesiąc będzie to: 32 GBP x 31 dni x 30% = 297,6 GBP. Tą kwotę odejmuje Pani od przychodu (czyli wynagrodzenia brutto) i dopiero teraz przelicza Pani na Złotówki wg kursu z dnia otrzymania wynagrodzenia. Prawda, że brzmi inaczej? 🙂 Więcej na ten temat jest w tym blogu pod tagiem „Diety”.
  – Drugie moje pytanie dotyczy wyliczenia podatku z dochodów całkowitych uzyskanych w Polsce i UK. Ja rozumiem to w ten sposób. Całość dochodów to dochody z Polski+ Dochody z UK = Całkowity dochód od niego odlicza się kwotę wolną od podatku czyli 3091. Czyli tą kwotę którą się uzyskuje po odjeciu kwoty wolnej od podatku się mnoży przez 19% ze skali podatkowej, do której wpada mój dochód.
  Również jest zupełnie inaczej 🙂 A więc tak: musi tutaj Pani zastosowac metodę wyłączenia z progresją. Jak ona wygląda? Sumuje Pani swoje dochody (nie przychody!) i oblicza podatek wg polskiej skali podatkowej. Teraz należy ustalić w jakim stosunku procentowym jest ten podatek do sumy dochodów. Jak to obliczyć? Trzeba podatek pomnozyć przez 100 i podzielić przez sumę dochodów. Wynik, to pewna liczba procentowa, która jest jednocześnie stawką podatkową dla POLSKIEGO dochodu. A więc polski dochód (wyłącznie polski) musi Pani pomnożyć przez tą stawkę i otrzyma Pani podatek do zapłacenia w Polsce. Proste? No nie zupełnie, prawda? Więcej pisałem na tym blogu pod tagiem „Metoda Wyłączenia”.
  Panie Rafale bardzo bym była wdzęczna za informacje ze względu na to, że Urząd Skarbowy (osoby w nim zatrudnione) nie są w stanie udzielić mi odpowiedzi jasnej i klarownej w tej sprawie co uważam jest absurdalne, że za każdym razem jak o to pytam uzyskuję wciąż różne odpowiedzi.
  A rozwiązanie jest tylko jedno 🙂
  Pozdrawiam serdecznie
  Kala
  Pozdrawiam i mam nadzieję, że Pani pomogłem!
  Rafał

  Komentarz - autor: qubasinka — 2 kwietnia, 2009 @ 12:46 pm | Odpowiedz

 9. komentarz dla pana Dzodzo-gdzie pan wyczytał ze zeby byc rezydentem podatkowym w Uk trzeba pracowac legalnie 5 lat?5 lat-to warunek zeby ubiegac sie o status rezydenta czyli mieszkanca a rezydentem podatkowym zostaje pan od momentu legalnej pracy w Uk.Prosze sie udac do revenue po certifikat rezydencji-cetification of the united kingdom tax authority.Po 5 latach to moze sie pan ubiegac o paszport brytyjski a nie o rezydencje podatkową:))))))))))))))))))

  Komentarz - autor: piotr — 3 kwietnia, 2009 @ 1:15 pm | Odpowiedz

 10. Panie Rafale,

  bardzo dziękuje za informacje była bardzo przydatna w tej sprawie. Panie Rafale jeszcze jedno takie pytanie z mojej strony czy przy wyliczeniu i wpisaniu dochodów z Polski i z zagranicy polegał by Pan na programie Rzeczypospolita Podatki 2008 bo ja na jego podstawie wyliczałam podatek należny jaki trzeba zapłacić i generalnie wychodzą mi bardzo konkretne liczby i jestem ciekawa czy można zaufać temu programowi do liczenia podatków czy zrobić to na piechotę lepiej. Bardzo bym prosiła o poradę w tej sprawie również. Aha a propo tego mojego poprzedniego wyliczenia to bazowałam na informacji z internetu:
  Przykład

  W 2007 roku Adam od stycznia do końca kwietnia był bezrobotny. Od początku maja do końca września pracował w Wielkiej Brytanii. Zarobił 7000 funtów, od których zapłacił na Wyspach 950 funtów podatku. Należy mu się zwrot 210 funtów nadpłaconego podatku. Od października do grudnia Adam pracował w Polsce. Zarobił 6000 zł. Od tej kwoty Adam musi zapłacić podatek w Polsce. Obliczmy skalę podatkową.

  1. Od brytyjskiego dochodu Adama (7.000 funtów) odejmujemy 1.530 funtów (10 funtów, czyli 30 procent diety za każdy dzień na Wyspach), co daje nam kwotę 5.470 funtów.

  2. Przeliczamy funty na złotówki: 5.470 × 5,41 zł = 29.593 zł

  3. Dodajemy brytyjski i polski dochód Adama: 29.593 zł + 6000 zł = 35.593 zł.

  4. Obliczamy podatek należny od kwoty 35.593 zł, odejmując od niej kwotę wolną od podatku (3013 zł): 35.593 zł – 3013 zł = 32.580 zł. Wynik mnożymy przez 19% (pierwszy próg skali podatkowej): 32.580 zł × 19% = 6.190 zł.

  5. Sprawdzamy, jaki procent całego dochodu Adama stanowi podatek należny: 6.190 zł = 17,4% × 35.593 zł.

  6. Adam powinien zapłacić w Polsce 17,4% podatku od kwoty zarobionej w kraju, czyli 6000 zł × 17,4% = 1044 zł.

  Czyli ten przykład jest zupełnie zły niestety czasami można wten sposób wprowadzić ludzi w błąd bardzo więc dziękuję za Pana profesjonalnę poradę.

  Pozdrawiam
  Kala
  Witam Panią! Program prawdopodobnie jest dobry, chociaż zdarzają się błędy, o czym donoszą mi moi czytelnicy. Najlepiej będzie, jeżeli Pani najpierw skorzysta z tego programu, a i tak – może dla przyjemności – obliczy potem podatek na kartce.
  Co do przykładu, to faktycznie niektóre informacje są tam nieprawidłowe.
  Dziękuję Pani i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: qubasinka — 3 kwietnia, 2009 @ 2:33 pm | Odpowiedz

 11. Witam Panie Rafale, moja sytuacja wygląda następująco: od lutego 2006 do czerwca 2008 pracowałem w Irlandii, po powrocie do Polski podjąłem pracę w listopadzie 2008 (i pracuję do dziś:). Przychód za 2 miesięczną pracę w Polsce wyniósł 3221 pln czy wobec tego czy powinienem się rozliczyć z Irlandii? Ponadto mój przychód=dochodowi za granicą, bowiem miałem wysoką ulgę podatkową, czy z uwagi na to proc. do wyliczenia podatku polskiego nie będzie wyższy? Serdecznie pozdrawiam
  ps. Spokojnych Świąt Wielkanocnych!
  Witam Pana! Tak, ale powinien Pan zastosować metodę wyłączenia z progresją, co faktycznie oznacza, że nie opodatkuje Pan zagranicznego dochodu. ale tylko polski z tym, że nieco wyższą stawką podatkową. Pisałem o tej metodzie już na tym blogu tutaj >>
  Dziękuję Panu za życzenia i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: funesto — 5 kwietnia, 2009 @ 8:27 pm | Odpowiedz

 12. Dziękuję za expressową odpowiedź, chciałbym jeszcze zapytać o kurs euro do przeliczenia na złote. Zaznaczam,iż nie posiadam wszystkich tygodniówek(payslip`ów)-zawieruszyły się, z dokumentu P-45 za okres od 1 stycznia 2008 do 8 czerwca 2008 wynika,iż zarobiłem prawie 15 tys. euro. Do rozliczenia musiałbym więc przeliczyć ok 23 tygodni x kurs euro/pln w dniu wypłaty – co z uwagi na brak payslipów jest nierealne. Czy można zastosować średni kurs euro, czy w ogóle ktoś w US będzie to sprawdzał? Pozdrawiam
  WItam, niestety nie można zastosować kursu średniego a w USie mogą to sprawdzić, jeżeli zakwalifikują Pana do kontroli. Z drugiej strony musi Pan ustalic jakoś ten kurs, a więc dzień wypłaty wynagrodzenia… Proponuję wziąć dane (dzień wypłaty) z wyciągu bankowego, albo poprosić pracodawcę o sporządzenie zestawienia wysokości poszczególnych wypłat (chyba, że jest to stała wysokość) a także daty wypłaty.
  Rafał

  Komentarz - autor: funesto — 6 kwietnia, 2009 @ 6:49 pm | Odpowiedz

 13. Witam ponownie Panie Rafale, dorzucę jeszcze do tego pytania następujące: Czy mogę się rozliczyć z żoną, która z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszów pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych otrzymała 2398 zł (czy lepiej się razem nie rozliczać )za 2008 rok oraz czy do podatku(lub dochodu) obliczonego metodą wyłączenia z progresją można stosować ulgi np. na dziecko (lub inne ulgi). Serdecznie pozdrawiam
  Pana małżonka otrzymała dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku. I wydaje mi się, że wspólne rozliczenie spowoduje, że nawet Pan nie będzie musiał zapłacić podatku. Niemniej musiał bym to policzyć, aby się upewnić (proszę wybaczyć, ale nie dokunuję tutaj obliczeń za podatników :)) Proszę to policzyć. W razie gdyby jednak musieli Państwo zapłacić podatek, to prawdopodobnie będzie on wyższy niż wtedy, kiedy się rozliczyć oddzielnie. Dlatego najpierw proszę policzyć a potem podjąć decyzję w zależności od tego, któa opcja będzie dla Państwa korzystniejsza.
  Pozdrawiam i życzę dużo dobrego!
  Rafał

  Komentarz - autor: funesto — 6 kwietnia, 2009 @ 8:02 pm | Odpowiedz

 14. Jezeli osiagam dochody tylko w UK czy za obceny rok podatkowy musze skladac cokolwiek w Urzedzie Skarbowym i przez cokolwiek rozumiem jakies zawiadomienie ze pracuje i osiagam dochody w UK za ktore nie zostane opodatkowany nie mniej jednak musze ich powiadomic o tym. Czytalem jakis artykul na onecie ktory wzbudzil moje watpliwosci do tej pory myslalem ze od poczatku 2007 nic nie trzeba skladac? Bylbym wdzieczny za odpowiedz
  Pozdrawiam
  WItam Panie Tomku! Nic nie musi Pan składać. Ewentualnie jeżeli zmienił Pan rezydencję to trzeba powiadomić o tym US na NIP-3. Tyle!
  Pozdarwiam, Rafal.

  Komentarz - autor: Tomek — 14 kwietnia, 2009 @ 10:24 pm | Odpowiedz

 15. a co jezeli niepowiadomiłem US na NIP-3 ze zmieniam rezydencje podatkową tylko poprostu zabrałem cały swój majdan i wyjechałem? o ile pamietam to kilka lat temu US niepowiadomił mnie ze zmienia siedzibe i pocałowałem klamke:)))))
  Ha, ha, No właśnie! 🙂 Po roku wykroczenie z tego tytułu się przedawnia 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: piotr — 24 kwietnia, 2009 @ 4:07 pm | Odpowiedz

 16. Witam mam nurtujace mnie pytanie ,chce wrucić do polski i staram sie o całkowity zwrot podatku z Uk czyli od 5 kwietnia do daty ukończenia legalnej pracy.Czy w nastepnym roku podatkowym 2009/2010 zakładajac że bede odprowadzał składki w polsce ,bede musiał sie rozliczyć od kwietnia do kwietnia ,czy od daty rozpoczecia pracy w polsce ,wiem ze próg podatkowy w polsce jest wiekszy z tąd moje pytanie.Z góry dziekuje
  Witam Panie Bartku!
  Przyznam, że nie do końca rozumiem Pana wątpliwość… W każdym razie rok podatkowy w Polsce do pełen rok kalendarzowy, i tylko w ramach tych dat można się rozliczać. Zatem z dochodu w roku 2009 rozliczy się Pan w roku 2010. W razie gdyby jeszcze miał Pan wątpliwości, proszę pisać, korzystając z zakładki Zadaj M pytanie tutaj >>
  Pozdrawiam,
  Rafał
  PS.: Zapraszam do Telewizji Podatkowej!

  Komentarz - autor: Bartek — 21 Maj, 2009 @ 7:33 pm | Odpowiedz

 17. Witam!!!

  Mam małe pytanko! Przyjechałam do UK, a dokładnie do Irlandii Północnej aby zarobić pieniądze na studia. Bede tu pracowała do końca września tego roku. Po powrocie do Polski nie bede podejmowała się zadnej pracy. Wcześiej nie pracowałam na erenie Polski, to jest moja pierwsza praca, więc pytanie brzmi: czy z zarobionych w UK pieniędzy musze rozliczyć sie w Polsce czy wystarczy tylko oddać P60 do R&C?

  Prosze o odpowiedź, pozdrawiam.
  Witam Pani Paulo! Pani pytanie przeniosłem do nowego serwisu PodwojneOpodatkowanie. pl tutaj >>
  Rafał

  Komentarz - autor: Paula — 10 lipca, 2009 @ 6:51 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: