Abolicja.info

Abolicja dla marynarzy

protankmerseyTemat morski jest dla mnie bardzo interesujący, gdyż sam podróżuję jachtem do obcych krajów. Nawet napisałem kilka artykułów opisujących moje morskie przygody, a niektóre mrożą krew w żyłach… 🙂

Ale do rzeczy…

Czy marynarz pływający na statku obcej bandery może skorzystać z abolicji podatkowej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw się zastanowić, gdzie on może być opodatkowany. Ogólna zasada z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że opodatkowaniu podatkiem w Polsce podlegają polscy rezydenci z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. A zatem każdy marynarz, jeżeli tylko jest polskim rezydentem dla celów podatkowych, podlega tutaj podatkowi od swoich dochodów bez względu na to, gdzie je osiągnął.

Chyba, że co innego mówi umowa o unikaniu podójnego opodatkowania…

A co mówią owe umowy?

Otóż przede wszystkim ustalają one, że marynarz podlega opodatkowaniu od swoich dochodów w Państwie, w którym zarejestrowany jest właściciel statku. A zatem nawet jeżeli statek pływa z Afryki do Europy i z powrotem, natomiast jest własnością przedsiębiorstwa z USA, to w tym przypadku marynarze opodatkowani są w Ameryce.

Co więcej, niektóre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wyłączają całkowicie możliwość opodatkowania marynarza w kraju jego rezydencji (tak np. umowa PL-Dania). Wówczas jest on opodatkowany jedynie w kraju rejestracji armatora i wyłączony z opodatkowania w Polsce.

Inne natomiast wskazują możliwość opodatkowania w obu państwach z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania (umowa PL-UK).

Co zatem z abolicją podatkową?

Oczywiście marynarz taki, jeżeli tylko jest rezydentem podatkowym w PL, może skorzystać z abolicji o ile nie zapłacił podatku, który powinien był – zgodnie z polskim prawem oraz umową o unikaniu podwójnego opodatkowania – w Polsce uiścić.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: