Abolicja.info

Abolicja a odsetki i dywidendy

cfmgoldcoinDochody z odsetek i dywidend nie są objęte abolicją podatkową. A zatem, nikt nie ma uprawnienia do tego, aby umorzyć swoją zaległość podatkową z tytułu niezapłacenia podatku od tych dochodów.

No dobrze… ale kiedy mamy do czynienia z obowiązkiem zapłaty tego podatku?

Przede wszystkim zobowiązanymi do jego zapłaty są polscy rezydencji podatkowi. Są to więc osoby, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce. O tym, kiedy takie miejsce znajduje się w PL pisałem już na łamach tego bloga, ale przypomnę, że chodzi tu a dwa kryteria:

 • przebywanie na terytorium PL co najmniej 183 dni, lub
 • posiadanie tutaj centrum życiowego;

z tym, że wystarczy spełnienie jednego z tych warunków, aby być polskim rezydentem podatkowym.

Zatem osoby będące takimi rezydentami powinny były rozliczyć te dochody w Polsce i nie dotyczy ich abolicja podatkowa, która obecnie ma miejsce.

To dotyczy także przyszłości.

A TERAZ UWAGA!!! Poniżej jest bardzo ważna informacja…

Obowiązek rozliczenia dochodów z odsetek i dywidend odnosi się do WSZYSTKICH osób, które je otrzymały (oczywiście pod warunkiem, że są w PL rezydentami podatkowymi), bez względu na umową o unikaniu podwójnego opodatkowania i zawartą tam metodę zapobieżenia temu opodatkowaniu!

A zatem obowiązek rozliczenia podatku od tych dochodów mają osoby, które przebywają (i przebywały) w Irlandii, UK, USA i wszytskich innych państwach.

Dlaczego?

Ponieważ w każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w zakresie tych dochodów, przewidziana jest metoda zaliczenia proporcjonalnego (nie zaś metoda wyłączenia, tak jak to jest w przypadku dochodów z pracy w niektórych umowach, np. PL-IRL), która wymaga opodatkowania w państwie rezydencji.

To samo dotyczy również tych osób, które otrzymują te dochody w krajach, z którymi Polska nie podpisała żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Skąd biorą się te dochody?

Co do odsetek, to najczęściej pochodzą z kwot zdeponowanych w bankach, np.  na rachunkach osobistych (nie są to duże kwoty, ale jednak są), albo na lokatach.

Jeżeli zaś chodzi o dywidendy, to są to kwoty wupłacone jako udział w zyskach spółki, np. z tytułu posiadania akcji.

Czy to jest problem?

Tak. Zdecydowanie. Niestety wiele osób nie rozliczyło podatku od tych dochodów wbrew obowiązkowi. Powód takiego zachowania jest różny, ale najczęściej jest to niewiedza.

Zagraniczny fiskus ma obowiązek informowania polskiego fiskusa o wypłaconych kwotach odsetek (chodzi o Państwa UE), co wynika z unijnej dyrektywy tzw. odsetkowej. Czy faktycznie informuje? Nie wiem na pewno, ale słyszałem już o takich – na razie – pojedynczych przypadkach.

Pozdrawiam, Rafał.

PS.: Czy chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Napiszcie o tym! R.

4 Komentarze »

 1. O tym że dywidendy i odsetki nie podlegają abolicji od dawna wiadomo… ale jak zapłacić zaległe zobowiązania i nie zostać ukaranym przez US za spóźnione rozliczenie?
  Kasia
  Pozornie sprawa jest prosta: Odsetki zagraniczne odliczamy na PIT36, ale przy zaległości powinniśmy dopłacić odsetki od zaległości oraz dałączyć czynny żal. Napiszę niebawem na ten temat więcej.
  Rafał

  Komentarz - autor: Kasia — 4 lutego, 2009 @ 10:10 pm | Odpowiedz

 2. Witam Panie Rafale.
  mam pewien dylemat.Zlozylam wniosek abolicyjny za lata 2005/2006.Mieszkam i pracuje w UK od 2005.Mam tu meza i dziecko i jak na razie nie zamierzam wracac.Zlozylam wniosek dla spokoju:)
  W 2007 zalozylam w Polsce lokaty,rowniez w roku 1008.I mamy je tam nadal.Nie skladalam wnioskow za 2007 i 2008 z lokat.czy powinnam?Dodam ze centrum inter.zyciowych i dowody na to mam w UK.
  Nie, ale w fiskus w UK może być zainteresowany opodatkowaniem tych odsetek, jeżeli jest Pani rezydentem w UK.
  I mam pytanie czy moge zlozyc NIP 3 jak bede w Polsce ze zmienilam rezydencje od 2005 roku?Pomimo ze zlozylam wniosek uwazam ze od 2005 wyjechalam z zamiarem stalego pobytu.Czy musze dolaczac jakis czynny zal????:)Bardzo dziekuje za odpowiedz.kasia
  W zasadzie Pani wykroczenie z tego tytułu się przedawniło, więc jeżeli już chce Pani go złożyć to tylko dla świętego spokoju. Czynny żal – tak, koniecznie.
  Rafał

  Komentarz - autor: kasia25 — 6 lutego, 2009 @ 10:53 pm | Odpowiedz

 3. Witam

  Podtrzymuję zapytanie nr 1 od Kasi. Jak rozliczyć odsetki bankowe? I co jeśli konto ma się wspólnie z mężem? Można się rozliczyć wspólnie, jeśli PIT rozliczamy osobno? Czy ma coś wspólnego??

  Proszę o radę.
  Dziękuję z góry!
  Ania
  To rzeczywiście problem. Postaram siędowiedzieć co w takiej sytuacji zrobić. Rafał.

  Komentarz - autor: Ania — 11 lutego, 2009 @ 2:52 pm | Odpowiedz

  • witam.

   Jeśi US zażądał przedstawienia dokumentów stwierdzających uzyskanie dochodu z odsetek na rachunku bankowym w Wielkiej Brytanii za 2007r, a jak wiadomo w UK rok podatkowy trwa tam od kwietnia do kwietnia następnego roku, to z którego wyciągu za rok podatkowy należy przedstawić informacje? Z tego za rok 2006/07 czy 2007/08?
   Powinien Pan przedstawić wyciągi z rachunku bankowego za każdy miesiąc, kiedy naliczane były odsetki, za rok 2007 i tylko za ten rok od stycznia do grudnia.
   Czy w ogóle istnieje jakakolwiek zaległośc względem polskiego US w przypadku kiedy nastąpił wyjazd do UK z zamiarem pozostania tam na stałe (zero przepracowanych dni w Polsce od 2007r włącznie) Zameldowanie jednak cały czas w Polsce.
   Panie Łukaszu, to zależy od tego, czy był Pan w 2007 roku polskim rezydentem podatkowym. Jeżeli tak, to zaległość jest, jeżeli nie, to nie mają prawa Pana opodatkować z tego dochodu.
   Proszę pisać w razie wątpliwości!
   Rafał

   Komentarz - autor: Łukasz — 16 czerwca, 2009 @ 9:45 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: