Abolicja.info

Abolicja podatkowa a Czynny Żal

tax_dayZobaczcie samo pytanie raz jeszcze:

… od lutego 2006 do lutego 2009 pracowałem w Wielkiej Brytanii, nie mając wcześniej – ani w międzyczasie – żadnych dochodów w Polsce. Od roku 2007 obowiązuje abolicja podatkowa, jednak w roku poprzednim nie obowiązywała, a ja nie rozliczyłem się z polskim US. Wróciłem teraz z zagranicy podjąłem prace, jednak obawiam się jakich formalności muszę dopełnić, by wszystko było w porządku (wiem o okresie do 6 lutego rozliczeniowym, by skorzystać z abolicji, nie zrobiłem jednak tego – PYTANIE : CO TERAZ).

Jak wiadomo, abolicja podatkowa, która „skończyła się” 6 lutego, dotyczyła osób uzyskujących odchody w UK tylko do roku 2006 włącznie. Dlaczego?

Ponieważ od roku 2007 obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK, która jako sposób na zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu przewiduje metodę wyłączenia. Abolicja podatkowa natomiast dotyczyła tylko tych umów, w których obowiązywała inna metoda unikania podwójnego opodatkowania – metoda zaliczenia. Ta metoda zawarta była właśnie we wcześniejszej wersji umowy PL-UK, która de facto przestała obowiązywać z końcem 2006 roku. Stąd też do osób z UK abolicja podatkowa odnosiła się tylko za lata 2002-2006.

(Co to jest metoda wyłączenia? – zapraszam tutaj.)

Nawiązując do pytania z komentarza: podatnik był objęty abolicją podatkową tylko za okres od luteg0 2006  roku do końca tegoż roku. Od roku 2007 nie musi się on rozliczać już z zagranicznego dochodu w PL, gdyż taka jest idea metody wyłączenia. Zatem od roku 2007 nie obowiązuje abolicja podatkowa – jak pisze w swoim komentarzu – ale po prostu jego zagraniczne dochody są zwolnione z opodatkowania w PL (oczywiście pod pewnymi warunkami, o czym szczegółowo we wpisie dotyczącym metody wyłączenia).

Idąc dalej za treścią pytania… Podatnik nie rozliczył się z zagranicznego dochodu za okres luty 2006 – grudzień 2006, mimo takiego obowiązku związanego z metodą zaliczenia. W związku z tym posiada on zaległość podatkową za ten okres. Nie skorzystał również z abolicji podatkowej nie składając do 6 lutego 2009 roku wniosku abolicyjnego. Co zatem może zrobić, aby uporządkować swoje sprawy?

Przede wszystkim powinien obliczyć swój podatek za rok 2006 (dochody tylko z UK) na PIT-36 i dołączyć do tego formularza PIT-ZG. Od podatku należy obliczyć odsetki podatkowe (kalkulatory odsetek znajdują się w internecie) i wpłacić je na rachunek swojego US. Oczywiście podatek również powinien zostać wpłacony. Co dalej: do wspomnianych deklaracji należy dołączyć pismo, w którym podatnik zawiadomi US o swojej zaległości. To pismo to tzw. Czynny Żal, o którym pisałem tutaj.

Czynny Żal oraz deklaracje PIT-36 i PIT-ZG należy zanieść do US (wysłać pocztą) wraz z dowodem wpłaty podatku i odsetek. To ostatecznie uporządkuje problem zaległości i pozwoli uniknąć odpowiedzialności z tego tytułu.

To w zasadzie wszystko. Muszę jednak dla dodać jedną ważną rzecz związaną z metodą wyłączenia… To, że metoda ta powoduje brak obowiązku rozliczania zagranicznego dochodu w PL nie znaczy, że zawsze tak jest. Otóż nie trzeba się rozliczać z tego dochodu, jeżeli w PL nie uzyskało się żadnego dochodu w tym samym roku podatkowym. Innymi słowy mówiąc, jeśli osoba zarabiała w roku 2009 w UK oraz w PL, to powinna się rozliczyć z dochodu polskiego ale przy uwzględnieniu dochodu zagranicznego. Dlatego też pytający podatnik będzie musiał się rozliczyć za rok 2009 uwzględniając dochód UK, jako że w miesiącach styczniu i lutym pracował jeszcze w UK. Nie będzie miał takiego obowiązku wówczas, kiedy w PL w roku 2009 nie osiągnie żadnego dochodu.

To chyba wszystko na ten temat 🙂

Jeżeli macie jakieś pytania i wątpliwości to piszcie!

Rafał

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: