Abolicja.info

20 marca, 2009

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda zaliczenia, c.c.d.

Filed under: Podwójne opodatkowanie — rafchmielewski @ 5:51 am
Tags: ,

Czas na kontynuację serii wpisów o metodach unikania podwójnego opodatkowania. Aktualnie omawiam metodę zaliczenia (kredytu podatkowego). Poprzedni wpis o metodzie zaliczenia jest << tutaj.

Tym razem czas na bardziej zaawansowane obliczenia 🙂 Metoda zaliczenia w swojej czystej postaci prawie nigdy nie występuje w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynika to z faktu, że odliczenie od podatku krajowego podatku zapłaconego za granicą, mogłoby całkowicie pozbawić fiskusa dochodów, jeżeli zagraniczny podatek byłby równy albo wyższy niż podatek do zapłacenia w kraju.

Dlatego właśnie najczęściej stosuje się metodę zaliczenia w wariancie z zachowaniem proporcji dochodów osiągniętych w obu krajach – metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Po szczegóły zapraszam tutaj >>;

Pozdrawiam,

Rafał.

2 Komentarze

 1. Witam,
  Własnie rozliczam podatek na Pit 36 i pit zg za 2008 r. z dochodu osiągnietego w Polsce i Anglii. tzw metoda wyłączenia z progresją. Proszę o pomoc czy przychód angielski biorę przed opodatkowaniem???
  Oraz co odliczam od przychodu angielskiego : myślę że diety, a czy również angielski ZUs.
  Pani Elu, niebawem będzie mój eBook – zaktualizowany – o rozliczeniach na PIT-36. Tam znajdzie Pani wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Ela — 27 marca, 2009 @ 10:15 am

 2. Wypełniłam pit 36 za rok 2008 lecz urząd skarbowy miał zastrzeżenia i muszę zrobić to jeszcze raz. Napisano mi że błędnie użyłam metody proporcjonalnego odliczenia a powinnam użyć metody wyłączenia z progresji. Z tego co znalazłam na internecie wynika że ta metoda używana jest gdy osiągnęło się dochody za granicą i w Polsce a ja w roku 2008 przebywałam i pracowałam wyłącznie w Wielkiej Brytanii
  Witam Panią! Bardzo się cieszę, że Pani do mnie zajrzała!
  O co tutaj chodzi…? O to, że metodę wyłączenia stosujemy do dochodów z niektórych, gdzie taką metodę przewiduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Akurat w umowie z UK zawarta jest metoda wyłączenia z progresją (w innej umowie może być to metoda zaliczenia proporcjonlanego). A więc zastosowanie takiej umowy zależy tylko od tego, co jest napisane w umowie, a nie od tego, czy miałem dochody za granica i w Polsce, czy tez tylko za granicą. Zatem US słusznie poprosił Panią o korektę deklaracji. W razie problemów proszę zajrzeć tutaj po szereg wyczerpujących wiadomości dot. tej metody.
  Pozdrawiam!

  Rafał

  Komentarz - autor: Kamia — 8 czerwca, 2009 @ 1:06 pm


RSS feed for comments on this post.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: