Abolicja.info

3 marca, 2009

Abolicja versus Zwrot Podatku z zagranicy

Filed under: Abolicja podatkowa — rafchmielewski @ 10:53 am
Tags:

free_3424476Mam dla Was bardzo dobrą wiadomość! Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się problemem obowiązkowego wpłacania zwróconego z zagranicy podatku do polskiego fiskusa. Wg niego, jest to niezgodne z ustawą abolicyjną. Tutaj macie link do informacji z gazety prawnej.

Kochani, pisałem już o tym kilkakrotnie… w blogu, jak również wypowiadałem się o tym w wywiadzie dla gazety prawnej. Zobaczcie:

1. tutaj;
2. tutaj; i ….
3. tutaj.

Kiedy po raz pierwszy wspomniałem o tym beprawnym procederze fiskusa, nikt jeszcze nie zabierał głosu w tej sprawie przede mną. Być może to moje starania o naprawę tego stanu rzeczy wpłynęły na działania RPO?

W każdym razie cieszę się, że jakoś mogłem Wam pomóc w tej trudnej sprawie! Dlatego powinniście zostawiać mi komentarze, abym wiedział jakie macie problemy podatkowe. Wówczas mogę jakoś działać i dalej służyć Wam pomocą 🙂

Niebawem napiszę, jakie skutki może dla Was mieć pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy.

W kolejnym wpisie będę kontynuował problem obliczania podatku wg metod unikania podwójnego opodatkowania.

Pozdrawiam, Rafał

PS.: Właśnie ukazał się kolejny wywiad ze mną w Gazecie Prawnej dotyczący tego problemu. Zobaczcie >>

13 Komentarzy

 1. witam serdecznie. dziękuję za całe mnóstwo przydatnych wskazówek, dzięki nim udało mi się przebrnąć przez wniosek abolicyjny, a przedtem przez rozliczanie podatków. mam pytanie- za 2005 rok rozliczyłam się z US z dochodów zagranicznych z bardzo dużym opóźnieniem (czynny żal, korekta zeznania itd)i należny podatek zapłaciłam dopiero w 2007 roku. Z odsetkami oczywiście. I tu rodzi mi się pytanie-czy US odda mi kwotę podatku wraz z tymi odsetkami, które zapłaciłam? Pani w US nie potrafiła mi odpowiedzieć, a wręcz patrzyła na mnie tak, jakbym co najmniej pytała ją o jakąś wiedzę tajemną.
  Czasem mi też się wydaje, że to jakaś wiedza tajemna 🙂 ….
  Tak, oczywiście zwrócą Pani ten podatek wraz z odsetkami (przynajmniej taki mają obowiązek :)) W ustawie abolicyjnej jest ustęp 3 artykułu 3, który mówi:

  3. Zwrot obejmuje również wpłacone odsetki za zwłokę, w części odpowiadającej kwocie zwrotu.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: joanna — 3 marca, 2009 @ 12:04 pm

 2. witam , czyli nie trzeba doliczać do podatku zwrotów z np. Holandi?
  Stan prawny jest taki, że trzeba. Ale niektóre USy już mówią, że nie. Pewnie tak to się skończy, ale trzeba poczekać. Najlepiej się skontaktować ze swoim USem i dowiedzieć się, jak On podchodzi do tego problemu. POzdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: anonim — 9 marca, 2009 @ 8:19 am

 3. Mam pytanie .Jak postąpić w takiej sytuacji: w 2005r pracowałem w Holandii , skorzystałem z abolicji podatkowej i sporządziłem PIT AZ i O i korektę PIT-36 , prosiłem o umorzenie zaległości podatkowej.No i wszystko byłoby ok , gdyby nie to,że wykazałem złą kwotę dochodu. Obliczając przychód z pracy za granica odliczyłem 30% diety za każdy dzień pracy w Holandii, a powinienem odliczy max 30 diet ( pracowałem tam cały rok ), doczytałem o tej różnicy przypadkowo dopiero teraz. W KIP powiedziano mi,że nie można składać korekty wniosku abolicyjnego( bo korygować można tylko to, czy jest to kwota zwrotu czy umorzenia)i w tej sytacji wykazałem złe dochody. Co robić? Prosze o pomoc
  Witam Pana! Można skłądać korektę wniosku PIT-AZ. Nawet są tam odpowiednie komórki do tego przeznaczone. Inna sprawa, że korekta wnoisku powinna dotyczyć rozszerzenia albo zmiany żądania. Trudno mi powiedzieć, jak w związku z tym US potraktuje zmianę kwot na wniosku. Wg mnie jest właśnie rozszerzenie zakresu żądania. Takie jest również stanowisko doradcy podatkowego, z którym współpracuję. Zatem proszę spróbować złożyć korektę. Innego wyjścia nie ma. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Romuald — 9 marca, 2009 @ 6:15 pm

 4. Witam! Pracowałem tylko w Holandii w 2004 i 2005 roku. W PITcie za 2004 nie ukazalem zwrotu z podatku holenderskiego bo takowego nie bylo. Ale juz w 2005 tak. Wyszlo mi wiec za 2005 kwota do zapłaty równa zwrotowi z podatku holenderskiego, którego w zębach zaniosłem naszemu fiskusowi. W mysl Ustawy Abolicyjnej zarzadałem jej zwrotu. Spotkałem sie z odmowa US w Opolu. Dostałem właśnie wczoraj odmowę urzędu skarbowego odnośnie nadpłaconego podatku. Cztery strony wyjaśnień i interpretacji ze strony urzedu. Początkowo było wiele niejasności w tym wszystkim teraz juz troche wiecej wiem. Cała sprawa kreci sie wokół zwrotu nadpłaconego podatku zagranicznego, którego oddalem do urzedu skarbowego polskiego po tym jak otrzymałem go z Holandii.
  Opolski urząd interpretuje sprawe tak:
  Ukazuje mi porównanie dwóch metod rozliczania w tabeli: metode proporcjonalnego odliczenia i metode wyłaczenia z progresja. I tak: w met „prop odl.” pokazane moje dochody (podst opodatkowania) oraz punkcie „doliczenia do podatku” własnie jest wymieniona kwota zwrotu holenderskiego podatku, a podatki: „wg skali podatkowej” i „podatek z zagranicy” znosza sie czyli do zaplacenia wys podatku holenderskiego. A wg metody „wył z progresja” tak jak nalezy podst opodatk =0 i wszystko wyzerowane za wyjatkiem wyzej wspomnianego „doliczenia do podatku” i tu znowy wymnieniona kwota równa zwrotowi podatku holenderskiego w wyniku czego wg tej metody powinienem zapłacic. Przeanalizowanie wg tych dwu metod ukazalo ze podatek obliczony jest identyczny w zwiazku z czym Naczelnik wydaje osladczenie w brzmieniu:
  „Naczelnik US odmawia zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r bowiem nie wystepuje róznica pomiedzy podatkiem naleznym wynikajacym z zeznania podatkowego za 2005 a kwota odpowiadajaca podatkowi obiczonemu za ww rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy wykonywanej w Holandii zasad okreslonych w art 27 ust 8 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” Czyli „Kwota zwrotu” to „kwota uiczczona z zeznania” (-) „kwota obliczona przez urzad metoda met wylaczenia” (=)ZERO!!!
  Wszystko jak wspomnialem toczy sie wokól zwrotu podatku holenderskiego. Czyli upraszczajac droge naszych pieniedzy to Holenderski urzad tak w uproszczeniu płaci kase naszemu Fiskusowi,bo my juz do tych pieniedzy nie mamy dostepu, jesli jest zwrot z podatku z holandii to polski fiskus go zagarnia. Czyli Holenderski Belasting płaci haracz Polskiemu fiskusowi tylko zastanawiam sie za co? To zwykłe bezprawie zagarniac od ludzi taki zwrot podatku z innego kraju. Zwylke zwódziejstwo.

  Mam pytanie do pana panie Rafale. Czy polski podatnik ma obowiazek ujawniac taki zwrot w latach 2004 2005 2006. Pytam dlatego gdyz czytałem artykuł w GP i zaintrygował mnie ten fragment ( http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/115865,zwrot_zagranicznego_podatku_nalezy_zwolnic_z_pit.html ) „Zdaniem RPO w sytuacji niekorzystnej znaleźli się wyłącznie podatnicy, którzy otrzymali zwrot podatku w 2007 roku (w latach wcześniejszych nie istniał obowiązek doliczenia)” Czy w latach wczesniejszych istnial obowiazek ukazywania zwrotu z podatku holenderskiego? Powołujac sie na art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który pojawił sie na poczatku 2007 roku, „podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot kwotę uprzednio odliczonego podatku. Czyli skoro artykuł pojawil sie w 2007 to do tego czasu nie bylo takiego obowiazku?
  Nie wiem jak to rozumiec. Byc moze to droga odwołania sie od decyzji urzedu. Skoro wczesniej ludzie płacili a nie musieli ,to moze zlozyc korekte PITu nieujawniajac zwrotu i zarzadac wtedy zwrotu podatku który zaplacilismy. Czy tak mozna?
  Bardzo prosze o odpowiedz….co pan o tym mysli?… jak sie przeciwstawic fiskusowi?
  Pozdrawiam
  Tomek
  Witam Panie Tomku, trochę się Pan napisał 🙂 Dziękuję! Co do zwrotu w poprzednich okresach, to w organach podatkowych występowały istotne różnice zdań: jedne nakazywały wpłatę fiskusowi, drugie natomiast były zdania, że można go zatrzymać. Moja opinia jest taka, zwrot należało wpłacić fiskusowi na podstawie korekty deklaracji podatkowej (czy Pan robił taką korektę?). Rzecznikowi chodziło o rok 2007, gdyż od tego roku są nowe przepisy o zwrocie, których wczesniej nie było i zostały wprowadzone w związku z tymi rozbieżnościami zdań. Według mnie, powinien Pan odzyskać ten zwrot, a twierdzenia Pana USu są naciągane. Skoro porównują do meody wyłączenia (i słusznie) to gdyby Pan się rozliczał tą metodą, to nie musiał by Pan płacić tego zwrotu fiskusowi, to oczywiste. DLatego jestem zdania, że zwroty powinny być zwracane podatnikom… przynajmniej tym, którzy wnioskowali o abolicję.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Tomek — 11 marca, 2009 @ 8:14 pm

 5. Witam Panie Rafale
  Widzę, że temat powrócił. Szkoda tylko, że ktoś taką mało precyzyjna ustawe wprowadził, powodującą tyle nieścisłości i nierównego traktowania podatników, którzy mieli ponoć być tak samo traktowani… a może to tylko taka oficjalna teoria była. U nas, podobnie jak u Pana Tomka, US sie rozpisał na kilka stron i sprawe umorzył, gdyz uznał, ze do zwrotu nic sie nie nalezy.Mądre tabelki. Sprawe dodatkowo komplikował fakt, ze nadpłacony podatek z Holandii za prace 2005, 2006 był zwrocony dopiero w 2007r.A z teoriami US się nie wygra. Tłumaczenie logicznie tak jak uwazałam, i jak tutaj Pan wczesniej opisywał, uznane raczej zostało za jakies brednie, bajki i podstepna chec oszukania. US był na tyle bezczelny, ze napisał iz podatnik miał prawo wypowiedziec sie w sprawie, lecz z tego prawa nie skorzystał, co jest absolutnym kłamstwem, bo własnie po wypowiedzeniu sie w sprawie, pracownik US doznał zwątpienia i zajął się sprawa od nowa na kolejne 2 miesiace. I jak ma nas szarych zwykłych podatników takie traktowanie nie denerwować?
  Panie Rafale, czekam niecierpliwie na dalsze informacje w sprawie tego co się RPO uda dowiedzieć. Szkoda, ze dopiero teraz(bo ja sie z ta kwestia mecze juz pół roku), ale dobrze, ze wogole ktoś więcej zauwazył ten problem.
  Miło, że są tacy ludzie jak Pan, pozdrawiam serdecznie, Dorota
  Dziekuję Panie Doroto! Będę pilnował tej sprawy, gdyż ona sama mnie interesuje 🙂
  Miejmy nadzieję, że się szybko wszystko wyjaśni!
  Rafal

  Komentarz - autor: Dorota — 16 marca, 2009 @ 5:25 pm

 6. Witam serdecznie,
  mam podobne problemy z interpretacja przepisów dot.abolicji. Moja sytuacja wyglada nastepujaco: złozyłam w moim US wnioski o umorzenie zaległości podatkowej w ramach abolicji za lata 2006 i 2007, które przepracowałam w Austrii. Rozliczenia za każdy rok złozyłam dopiero w dniu składania wniosku o umorzenie. Fakt, iż wszystkie obliczenia zrobiło za mnie biuro rachunkowe, niemniej jednak troche już na ten temat wiem. Niestety nikt z wspomnianego biura nie zapytał mnie o zwrot podatku w kraju w którym pracowałam. W zwiazku z czym w zaznaniach jak i wnioskach nie zostały one uwzglednione. W moim przypadku zwrot otrzymałam w nieszczęsnym 2007 roku.
  W związku z powyższym mam kilka pytań:czy złożyć do urzędu korektę za 2007 rok uwzględniajacą ten zwrot? jeśli tak, to czy ta kwota zwrotu powinna być doliczona do dochodu ( w PIT-36 poz. 77 – inne źródła dochodu) czy powinnam ją odjąć od podatku tam zapłaconego i pomniejszony podatek tam zapłacony o ta kwotę uwzględnić w PIT-36 poz.167-podatek zapłacony za granicą? Czy po takiej korekcie może się okazać iż US stwierdzi że tą kwote zwrotu mam im zapłacić (nawiązując do komentarza Pana Tomasza dot. zwrotu z Holandi)? Z rozmowy z pracownikiem mojego US wynika iz powinnam złozyc korektę uwzględniając kwote zwrotu jako dochód w poz. 77 i jeśli nie miałam żadnych dochodów w Polsce to nie powinna(aczkolwiek może, gdyż urząd umarza różnicę między metodą proporcjalnego odliczenia a metodą wyłączenia z progresją) wystąpić sytuacja w której US zdecyduje że tą kwotę mam zapłacić. I tu jest właśnie problem, wg. metody wył. z progresją nie powinnam wogóle rozliczac się z fiskusem i dla mnie to jest równoznaczne z tym iż moje zobowiazanie podatkowe to kwota „0” a wg. metody prop. odl. rozliczam się z wynagrodzenia i zwrotu i uzyskuje jakieś zobowiązanie np. „8500”, więc róznica miedzy „o” a „8500” to „8500” i tyle powinni umożyć. Myle się? Tak wynikałoby z rozmowy z pracownikiem mojego urzędu ale jednak ta Pani powiedziała że może się zdarzyć ze trzeba bedzie zapłacić. i tu się pojawia kolejne pytanie…dlaczego?
  Będe wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości i Pana opinie. Bardzo fajnie że są ludzie tacy jak Pan którzy chca pomóc.
  Pozdrawiam serdecznie, Gośka
  Witam Pani Gosiu. Ma Pani rację… Pisałem już wielokrotnie tutaj o tym nierównym traktowaniu, również w Gazecie Prawnej udzieliłem wywiadu (niejednego zresztą) na ten temat. Skutkiem tych działań była niedawna interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich u Ministra Finansów. Zatem być może coś się zmieni.
  Co do technicznej strony – powinna Pani złożyć korektę PIT-36, jednakże jeżeli zwrot dostała Pani w 2007 roku to musi Pani doliczyć odpowiednią kwotę do podatku w wierszu „doliczenia do podatku”. A co znaczy odpowiednia kwota? Ta, która poprzednio zmniejszyła podatek zgodnie z metodą zaliczenia proporcjonlanego.
  Pozdrawiam,Rafał.

  Komentarz - autor: Gośka — 27 marca, 2009 @ 3:22 pm

 7. Panie Rafale!

  Ja skorzystałam z abolicji i złożyłam zeznanie podatkowe i pit az za rok 2004, 2005.
  Pracowałam w Wielkiej Brytanii również w roku 2006 i rozliczyłam się za pracę za granicą w 2006 w zeznaniu podatkowym w 2007 r. Więc teraz złożyłam tylko pit az za rok 2006.
  Gryzie mnie tylko to, że w 2006 roku uzyskałam zwrot nadpłaconego podatku z Wielkiej Brytanii (łącznie za rok 2004,2005 i 2006).
  Rozumię, że teraz muszę czekać na stanowisko Ministerstwa w sprawie podatku zwróconego z zagranicy?!
  Proponuję raczej skontaktować się ze swoim US i dowiedzieć sie, jak Oni podchodzą do tego problem. Wówczas były różne stanowiska oranów podatkowych, dlatego w 2007 roku wprowadzono jeden przepis nakazujący wpłatę. Ja jestem zdania, że powinno się składać korekty PIT-36 i zwiększać dochód o kwotę zwróconego podatku.
  Rafał

  Komentarz - autor: Anna — 29 marca, 2009 @ 6:46 pm

 8. Dodam ,że nie wpłaciłam do fiskusa podatku zwróconego z zagranicy. Nie uwzgledniłam tego w zeznaniu za 2006 rok. Nie wiedziałam czy wykazać ten podatek jako inne źródło dochodu, czy podwyższyc podatek o kwote zwróconego podatku, a nawet poradzono mi w urzędzie, żebym pomniejszyła w zeznaniu za 2004, 2005 rok podatek o kwotę podatku zwróconego z zagranicy.
  Proszę zwrócić się do swojego USu i zobaczyć jak oni się zapatruja na ten zwrot. Interwencja RPO moze nic nie dać i wówczas być może będzie Pani musiała zapłacić i to z odsetkami, ktore są coraz wyższe. Rafał

  Komentarz - autor: Anna — 29 marca, 2009 @ 6:52 pm

 9. Witam. Mam pytanie do Pana. Pracowałam w Holandii w 2005r, 2006r, 2007r, 2008r i pracuje nadal 2009r…w tych latach zawsze na następny rok dostawałam zwrot podatku, który zapłaciłam w Holandii, czyli tj. za 2005r dostałam zwrot podatku w 2006r, 2006r dostałam zwrot podatku w 2007r, 2007r dostałam zwrot podatku w 2008r…cz ja mam odowiązek wpłacić ten podatek do polskiego US, czy to zależy od US jak on patrzy na tą sprawę odnośnie zwróconego podatku. Czy może ten zwrócony podatek z holandii mam doliczyć na Picie 36 w kolumnie „przychód” czy też zwrócony podatek z holandii umieśnić w Picie ZG w kolumnie „podatek zapłacony za granicą od dochodów….”i odjąć go od podatku który przypada na następny rok….czyli tj. jeśli podatek zwrócono mi za rok 2006r w roku 2007r, a podatek w 2007r w holandii wyniosł mi 5000zł, a zwrócono mi podatek z roku 2006r (w roku 2007r) w wysokości 4000zł…to wygląda na to że na Picie ZG przy rozliczeniu 2007r mam napisać że zapłaciłam za granicą 1000zł? Czy może ten zwrócony podatek z Holandii wogóle się nie wykazuje w Picie 36, czy ZG tylko na druczku wpłaca się do US. Czy jest możliwość że te przepisy się zmienią odnośnie zwrotu podatku z zagranicy.Słyszałam że Holandia może będzie miała kozystniejszą metodę rozliczania się, czy to prawda?
  Bardzo proszę o odpowieć. Z góry dziękuję..
  pozdrawiam justyna
  WItam Pani Justyno, trudno mi powiedzieć, czy będzie nowa umowa z NL – korzystniejsza… Teraz jest ulga abolicyjna, która niejako spełnia rolę metody wyłączenia, która jest przewidziana w innych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niemniej zmiana metody w samej umowie spowodowała by to, że Państwo z NL nie musielibyście płacić tego zwrotu polskiemu fiskusowi. Pani Justyno, o tym pisałem obszernie na moim głównym serwisie tutaj http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/05/13/zwrot-zagranicznego-podatku-opodatkowanie-w-polsce/ Proszę zajrzeć i poczytać. Podatek zwrócony wpisuje się do PIT-36 prawie na końcu deklaracji w poz. doliczenia do podatku. Nie zamieszcza się go w PIT-ZG.
  Proszę pisać (w głównym serwisie), gdyby Pani jeszcze czegoś nie wiedziała 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję!
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 21 lipca, 2009 @ 4:32 pm

 10. Witam. A czy ten zwrócony podatek z Holandii trzeba doliczać, czy to zależy od US jak on podchodzi do tej sprawy? pozdrawiam
  Tak, jest to obowiązek (art. 45 ust. 3a pkt 5).
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: justyna — 24 lipca, 2009 @ 4:29 pm

 11. Witam. A od którego roku obowiązuje ten obowiązek wpłacania zwróconego podatku z zagranicy? ja się rozliczałam z abolicji z 4lat pracy w holandii i mój urząd skarbowy nic nie mówił żeby doliczać zwrócony podatek z zagranicy, czy to możliwe? a mam już decyzje abolicyjne. proszę o odpowieć. z góry dziękuje.
  Pani Justyno, ten przepis obowiązuje od dwóch lat, jednak wcześniej USy różnie do tego podchodziły i nie było jednolitej praktyki. US nic Pani nie powiedział… nic na to nie mogę poradzić, to już ich zaniechanie. Tutaj napisałem obszernie na ten temat: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/05/13/zwrot-zagranicznego-podatku-opodatkowanie-w-polsce/
  Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 2 sierpnia, 2009 @ 1:29 pm

 12. Witam. Ale jak ja mam decyzję abolicyjną a nie powiedział US żeby doliczyć zwrócony podatek z zagranicy to czy mi za to coś grozi? jakie są konsekwencje, czy to moja wina czy US? dziękuje.
  Pani Justyno, US nie musi wiedzieć, że otrzymała Pani zwrot podatku, więc nie musi koniecznie niczego mówić. Zwrot podatku (ale nie całą kwotę zwrotu) oddaje się fiskusowi jeżeli zwrot ten miał miejsce w roku, w którym obowiązywała metoda zaliczenia. Nie pamiętam już, gdzie Pani obecnie mieszka, ale jeżeli to jest np. zwrot podatku z UK w 2008 roku, za rok 2005, to wówczas nie musi Pani go oddawać, gdyż w roku 2008 w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK była inna metoda niż metoda zaliczenia.
  Pisałem o tym obszernie tutaj: http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2009/05/13/zwrot-zagranicznego-podatku-opodatkowanie-w-polsce/
  Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 9 sierpnia, 2009 @ 8:07 pm

 13. Witam. Dotyczy zzrotu podatku z Holandii? za lata 2007r i 2008r gdzie otrzymałam zwrot w 2008r i 2009r..dziękuję.
  Pani Justyno, w takim razie powinna Pani zwrócić odpowiednią częśc tego podatku już za rok 2008, natomiast ten otrzymany w tym roku – w rozliczeniu za rok 2009.
  Pozdrawiam i życzę dużo dobrego!
  Rafał

  Komentarz - autor: justyna — 10 sierpnia, 2009 @ 4:30 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: