Abolicja.info

27 lutego, 2009

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.c.d.

Filed under: Podwójne opodatkowanie — rafchmielewski @ 5:24 am
Tags: ,

Metoda unikania podwójnego opodatkowania, zwana metodą wyłączenia z progresją, polega na tym, że wyłączeniu z opodatkowania w Polsce podlega dochód zagraniczny, natomiast progresją jest tutaj opodatkowanie dochodu polskiego zgodnie z progresywną skalą podatkową tak, jakby ten zagraniczny dochód został osiągnięty nie za granicą, ale w Polsce.

Tyle już wiemy z poprzednich wpisów. Dodam tylko, że wyłączenie zagranicznego dochodu z opodatkowania w Polsce powoduje to, że nie trzeba składać żadnego PITu. Chyba że uzyskano jeszcze jakiś dochód w Polsce, co jest raczej oczywiste 🙂

Zapraszam zatem tutaj po sposoby obliczania podatku metodą wyłączenia z progresją.

Rafał

13 Komentarzy

 1. Witam złożyłam w US pit za 2006rok z dochodów osiągniętych za granicą i podatek do zapłaty wyszedł mi 1153 zł US powiedział mi że będę musiała zapłacę podatek ze z różnicy . Ja tego nie rozumiem skoro to jest abolicja podatkowa umorzenie podatku to dlaczego muszę płacić podatek. To jest dziwne , gdybym wiedziała że i tak bede musiała go zapłacę to wcale bym się nie rozliczała . Czy US się myli .
  Co to jest włąściwie ta abolicja podatkowa skoro się płaci podatek.
  Prosze o odpowiedz
  Witam Pani Moniko! Abolicja dotyczyła umorzenia zaległości podatkowej. Zaległość zostanie Pani umorzona. Jednak równocześnie ustawa abolicyjna zrównała obciążenie podatkowe osób rozliczających się metodą zaliczenia proporcjonalnego (jak w UK) do osób stosujących metodę wyłączenia z progresją (jak w IRL). W pewnych sytuacjach ta druga grupa osób również musi się rozliczać z dochodów zagranicznych w PL. W Pani przypadku, gdyby musiała się Pani rozliczać według tej drugiej metody i musiała by Pani zapłacić podatek w PL, to skorzystanie z abolicji podatkowej spowoduje właśnie konieczność zapłaty tego podatku. Będzie na pewno on dużo niższy, niż ten obliczony według metody zaliczenia proporcjonalnego, który de facto stał się dla Pani zaległością podatkową.
  Zatem US się nie myli, i uważam, że dobrze Pani zrobiła wnioskując o abolicję 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: monika — 27 lutego, 2009 @ 6:11 am

 2. Witam ponownie, dziekuję za Pańskie odpowiedzi i dlatego też zadaję ponownie pytania ktore są rozwinięciem poprzedniego.
  W 2006 uzyskałam dochody w Polsce za okres 5 m-cy oraz w Anglii 3 m-ce. Za dochody w Polsce rozliczyłam się ale utaiłam dochody zagraniczne aby uniknąć podatku. Teraz złożyłam korektę do US uwzględniając dochody z Angli i podatek do zapłaty wyszedł 1153 zł .
  Rozumiem, że jest to kwota zaległości podatkowej, która zostanie umorzona, tak?
  W zeznaniu wykazałam tylko podatek zapłacony za granica ale bez tej części która została mi zwrócona.
  RPO i ja jesteśmy zdania, że nie należy tej kwoty podatku zwróconego wykazywać w PIT36 i wpłacać do US. Ale większość USów są innego zdania, zatem zapewne powinna Pani była doliczyć ten podatek do podatku w PIT36.
  Czy to znaczy ze wg RPO powinnam zaliczyc ta kwote która została mi zwrócna i nie zapłace tego wysokiego podatku.
  A więc z tym zwrotem to chodzi o to, że trzeba go doliczyć do podatku do zapłaty. W ten sposób zwiększa się niestety suma zobowiązania podatkowego. Nie podlega on abolicji podatkowej.
  Prosze o odpowiedz
  Pani Moniko, to co napisałem to jest opinia większości USów. Moja jest – jak Pani wie – inna. Jeżeli interwencja RPO coś da, to nie będzie Pani musiała wpłacać tego zwróconego podatku do fiskusa. Obecnie na Pani miejscu bym zadzwonił do Pani USu aby zapytać, jak tam traktują taki zwrot. Być może podzielają naszą opinię i nie będzie Pani musiała płacić. Jeżeli jednak nie, to chyba lepiej zapłacić, a potem będzie można go odzyskać jeżeli zmieni się stan prawny po interwencji RPO.
  Rafał

  Komentarz - autor: monika — 3 marca, 2009 @ 1:50 pm

 3. Była wczoraj w US i dostałam decyzję,że 873 zł zostało mi umorzone natomiast 147 zł mam do zapłaty- oczywiście zapłace bo to jest niewielka kwota.
  Co do pytania czy doliczyłam podatek jaki został mi zwrócony do PIT-36 to oczywiście nie gdyż US kategoryczne odpowiedział że tak nie mogę (a widza ile zwrócił gdyż musiałam dostarczyć kopie zeznania z Anglii przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
  Czyli jednak nie, super! Niewiele jest takich USów.
  Wydrukowałam również sobie ten artykuł o RPO i zaniosłam do US z pytaniem co oni na to – tak z ciekawości.
  Pani w US powiedział ze to jakaś bzdura po pierwsze jak można wykazać podatek który został zwrócony przez organ w Anglii. A po drugie to ustawa abolicyjna ma za zadanie zrównanie podatków a nie ich zwolnienie.
  Hmmmm… To nie jest bzdura 🙂 Ten problem faktycznie istnieje, gdyż ustawa o PIT wyraźnie nakazuje wpłatę zwróconego podatku w art 45, natomiast w ustawie abolicyjnej nie ma o tym słowa. Zatem stan prawny jest taki, że trzeba wpłacać. Ale ten obowiązek powoduje dyskryminację i dlatego należy to zmienić. Zatem jestem daleki od stwierdzenia, że to „bzdura”.
  Przykładem oparła się na ludziach którzy zarabiają w niemczech gdzie nie płaci się podatku od dochodu oddzielnie lecz tylko sumuje się dochody i zwiększa się procent w obliczaniu całości (nie wiem czy mnie Pan rozumie czy dobrze piszę). I gdybym pracowała w niemczech do dokładnie tyle zapłaciłabym podatku ile muszę teraz zwrócić do US.
  Jeszcze ciekawa rzeczą jest to że wypełniłam PIT 36 zgodnie z książką jaka Pan napisał US kazał go zmienić i np do dochodów w polsce musiałam dodać dochody zagraniczne (czyli tak naprawde z samego PIT-36 nie wynika ile zarobiłam w Anglii a ile w Polsce) a w poz. chyba 161 wykazałam tylko podatek do zapłaty – czy to dobrze?
  No tak,… każdy US ma swoje interpretacje. Ważne żeby skutek był ten sam 🙂
  dziękuje serdecznie za wszystkie komentarze :)))))
  To ja bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał
  PS.: Pani Moniko, czy zapisała się już Pani na mój bezpłatny biuletyn? Polecam tutaj: http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl

  Komentarz - autor: monika — 5 marca, 2009 @ 6:31 am

 4. Witam i proszę o wszelkie informacje w moim przypadku.W roku 2000 nabyłam prawo do ulgi budowlanej.W latach 2004-2005 pracowałam w Angli ale w polsce składałam PIT gdzie wykazywałam zerowe dochody oraz składałam PIT/D ponieważ posiadałam ulge budowlaną(pytałam w US i tak mi poradzono abym złożyła te dokumenty,gdyż mogła bym stracić ulge budowlaną gdybym nie złożyła).W roku 2006 podjełam prace w Polsce gdzie co roku sie rozliczam.Gdy weszła w życie abolicja to złożyłam PIT 36 wraz z załącznikami za 2004 i 2005 rok.Niedawno dostałam wezwanie do US i powiedziano mi że musze zrobić korekty i ulgę budowlaną którą nadal posiadam muszę pomniejszyć o podatek który wykazałam za 2004 i 2005 rok.Nie bardzo rozumiem dlaczego muszę pomniejszyć swoją ulgę-przecież ją nabyłam dużo wcześniej.Myślałam że abolicja dotyczy umorzenia podatku do zapłaty a nie zabieranie ulg które ktoś nabył kiedyś.
  Witam Panią, jak rozumiem, nie rozliczała Pani podatku od dochodów UK za lata 04 i 05 w terminie, a potem złożyła Pani wniosek o abolicję. W PIT-36 wykazała Pani podatek do zapłaty a celem abolicji było zlikwidowanie tej zaległości podatkowej, wykazanej w PIT-36. Czy dobrze zrozumiałem? Zaległość została Pani anulowana, ale ten podatek do zapłaty wykazany w PIT-36 pomniejszył Pani ulgę budowlaną.
  Jeżeli dobrze zrozumiałem, to absolutnie US nie ma racji! Dlatego, że skoro ustawa abolicyjna miała zrównać dwie grupy podatników (tj. Pani obowiązek podatkowy zrównać z tymi osobami, które pracują w krajach, gdzie stosuje się metodę wyłączenia), to ta druga grupa osób nie miałaby czym zmniejszać swoją ulgę budowlaną, gdyż nie wykazałby żadnego dochodu do opodatkowania w Polsce. Podobnie jest z problemem zwrotu podatku z zagranicy na tle abolicji podatkowej. Ta sama podstawa i niestety to samo błędne rozumowanie organów podatkowych.
  Napiszę do Gazety Prawnej z prośbą o wywiad w tej sprawie, gdyż Pani informacja nie jest pierwszą w tej sprawie. Może się uda coś zmienić 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ika — 18 marca, 2009 @ 1:22 pm

 5. Panie Rafale bardzo dziękuje za informacje.Napisałam już pismo do U.S.w celu aby wyjaśnili mi na piśmie dlaczego mam poprawić PIT-y.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
  To ja dziękuję! Proszę mi napisać później, jak się sprawa potoczyła 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ika — 19 marca, 2009 @ 8:04 am

 6. Witam Panie Rafale.Dziś otrzymałam pismo od Naczelnika U.S w sprawie mojego odwołania i chciałam część odpowiedzi napisać i prosić o Pana komentarz w tej sprawie.
  „Na podstawie danych będących w posiadaniu tut.U.S. ustalono,iż z zeznania podatkowego PIT-37 za rok 2003 pozostały Pani do odliczenia w latach następnych ulgi mieszkaniowe w wysokości ……..
  Wydatki te obligatoryjnie winny zostać odliczone w zeznaniach rocznych za 2004 i 2005r. albowiem u wnioskodawczyni wystąpił wówczas podatek,od którego mogła dokonać odliczenia.Przeniesienie do odliczenia w latach następnych może mieć miejsce tylko wówczas,gdy zabraknie podatku w roku poniesienia wydatku.Tylko takie wydatki mogą być zgodnie z prawem przenoszone na lata następne do odliczenia.
  W tej sytuacji winna Pani skorygować złożone korekty zeznań za lata 2004-2005 o przysługujące jej odliczenie z tytułu ulg mieszkaniowych,które przeszły do odliczenia w latach następnych z zeznania za rok 2003.
  W przypadku Pani rezygnacji z odliczenia ulgi budowlanej w skorygowanych zeznaniach podatkowych za lata 2004-2005,w latach następnych nie będzie przysługiwało Pani prawo do dalszego odliczenia od podatku ulgi budowlanej.Prawo to przysługuje tylko pod warunkiem,iż podatnik wykaże w poszczególnych latach podatkowych kwotę odliczenia,która nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym za lata poprzednie”.
  Panie Rafale proszę o komentarz,czy naprawde musze poprawić te zeznania i stracić tę ulgę czy może jest jeszcze jakiś sposób na to aby ulga nadal mi pozostała.Czekam z niecierpliwością na odpowiedz.Pozdrawiam.
  Witam Panią! Dziękuję Pani za informacje 🙂 No, cóż… zdania wśród organów podatkowych na ten temat są podzielone. Niektóre z nich ni respektują prawa do zwiękesznia ulgi wskutek abolicji, ale niektóre tak (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie – pisałem o tym tutaj>>). Miałem nadzieję, że również po moim artykule w tej sprawie się coś ruszy, ale widać że ciężko to idzie… Pani Moniko, wydaje się, że jedynym, rozwiązaniem jest odwołanie od tej decyzji do Izby Skarbowej. Jak powiedziałem, są Izby, które wydają w tym względzie pozytywne interpretacje. Oczywiście to nienormalne, aby w jednym kraju stosowano prawo w różny sposób, ale powinnismy się tego domagać. Pani ewentualne odwołanie na pewno nie będzie jedyne w tej sprawie, gdyż wiele osób do mnie pisze i radzi się, co zrobić. Skoro to tak ciężko idzię z tymi USami, to napiszę jeszcze do Rzecznika Praw Obywatelskich aby on spróbował wpłynąć na to niesłuszne traktowanie.
  Pozdrawiam i czekam na info co do Pani decyzji w tej sprawie!
  Rafał

  Komentarz - autor: ika — 22 kwietnia, 2009 @ 7:47 am

 7. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedz,z pewnością zrobie tak jak Pan napisał i odwołam sie do Izby Skarbowej.Napisze jak tylko dostane jakieś informacje.Pozdrawiam.
  Dziękuję i pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: ika — 22 kwietnia, 2009 @ 9:33 am

 8. Panie Rafale wiem że powinnam zasięgnąć porady prawniczej w mojej sprawie,o której zresztą pisałam do Pana,ale wszyscy prawnicy na dzień dzisiejszy są zajęci a ja nie moge czekać w mojej sprawie i dlatego chciałam spytać czy mogła bym napisać do Pana całą odpowiedz od Naczelnika U.S. i prosić o konsultacje.Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuję za pozytywną odpowiedz.
  Tak, mogę na to zerknąć 🙂 Ewentualnie mogę zapytać doradcy podatkowego, z którym współpracuję, czy znalazłby czasu. Jak Pani woli. Usługa doradcy – Tomasza Synosia – byłaby oczywiście płatna. Ja się teraz wybieram na krótki urlop, i będę dostępny dopiero w środę.
  Rafał

  Komentarz - autor: ika — 24 kwietnia, 2009 @ 7:16 am

 9. Naczelnik Urzędu Skarbowego,w odpowiedzi na pismo,informuje,iż:
  (…)
  Termin do wydania decyzji upływa zatem 05.08.2009r.

  Panie Rafale czy ja dobrze rozumiem po przeczytaniu pisma od Naczelnika-iż muszę najpierw złożyć korekty zeznań podatkowych za 2004 i 2005rok,a potem czekać na decyzje w sprawie umorzenia podatku i zwrotu tej ulgi.
  Bardzo proszę jeżeli to możliwe o w miare szybką odpowiedz.Nie wiem co mam zrobić w tej sprawie.Dziękuję i pozdrawiam i przepraszam o te ciągłe pytania ale jest Pan chyba jedyną kompetentną osobą na którą do tej pory trafiłam i otrzymuję zrozumiałą i wyczerpującą odpowiedz.

  Pani Moniko, wykasowałem większość tego pisma. Tak chyba będzie lepiej.
  Zaraz zobaczę co tam jest i napiszę parę słów na Pani adres mailowy. Ok?
  Rafał

  Komentarz - autor: ika — 24 kwietnia, 2009 @ 8:47 am

 10. Dobrze,dziękuję bardzo

  Komentarz - autor: ika — 24 kwietnia, 2009 @ 9:11 am

 11. Witam.
  Mam mały problem. Otóż mój znajomy pracował w 2004 roku w Angli oraz otrzymywał bezrobocie w Polsce. Późniejsze lata (2005,2006 również przepracował w Anglii ale to chyba bez znaczenia w mojej sprawie) poprosił o ulgę abolicyjną za 2004,2005,2006 i złożył stosowne PIT-y. Okazało sie że za 2004 r należy złożyć korektę, ponieważ przypuszczam (tego nie wiem na pewno) że rozliczył sie tylko z dochodów z Polski. Pani w US pokazała jak ją zrobić (dochody z Anglii oraz z Polski wpisać w część D pit-u 36 i obliczyć podatek) i do tego momentu wszystko jasne. Na moje pytanie czy po złożeniu korekty i umorzeniu podatku z doch.osiągniętych za granicą pozostanie coś do zapłaty (myślę o tym źle złożonym Picie 36 za 2004 r) Pani stwierdziła, że ona umarza różnicę pomiędzy podatkiem wyliczonym dwoma metodami – proporcjonalną i progresywną. I tu pojawia się wielki znak zapytania. Czy Pan jest w stanie pomóc mi w obliczeniu tej różnicy? Pozdrawiam i z góry dziękuję
  WItam Pani Basiu! Tak, za ten rok pozostanie do wpłaty jakaś kwota, co wynika z konstrukcji odjęcia od podatku obliczonego metodą zaliczenia, podatku obliczonego metodą wyłączenia. Jednakże na pewno nie będzie to wielka kwota. Ja niestety nie prowadzę rozliczeń. Mogę natomiast polecić doradcę podatkowego, który dla Pani taką usługę wykona. 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał.

  Komentarz - autor: Basia — 29 kwietnia, 2009 @ 7:57 am

  • Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Postanowiłam, że złożę tą korektę, poczekamy na decyzję dotyczącą kwoty umorzenia i zapytam w US ile pozostało do zapłaty. Policze odsetki..i myślę że tak będzie najlepiej. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
   To ja dziękuję za kontakt!
   Rafał

   Komentarz - autor: Basia — 30 kwietnia, 2009 @ 8:50 pm

 12. Witam panie Rafale, ja piszę w sprawie rozliczenia podatkowego z Anglii z czasów przed abolicją, którą przegapiłam niestety :-/. Teraz boje się rozliczyć z polskim urzędem za rok 2006 i 2007. Ale zastanawiam się czy mnie to obowiązuje, jeśli nie pracowałam w Polsce, tylko w Anglii i jeśli mnie to obowiązuje, jak uniknąć grzywny. Czy może powinnam się do kogoś zgłosić o poradę i pokierowanie ta sytuacją, bo sama nie wiem jak się za to zabrać. Chciałabym zacząć legalnie pracować w Polsce, ale się boję, że w mojej sytuacji nałożą mi karę. Jeśli jestem w Anglii teraz na 2 miesiące i pracowałabym w Polsce, to muszę się rozliczać z Anglii, teraz po abolicji? Ja już jestem zielona z tym wszystkim i daje mi to dużą niemoc. Proszę o radę.

  Komentarz - autor: Roma — 6 sierpnia, 2009 @ 12:53 pm


RSS feed for comments on this post.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: