Abolicja.info

25 lutego, 2009

Jak rozliczyć zagraniczne dochody – metoda wyłączenia, c.d.

Filed under: Podwójne opodatkowanie — rafchmielewski @ 10:13 am
Tags: ,

0455-0708-2014-2450_tnJak wspomniałem poprzednio, najczęściej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowana jest metoda wyłączenia w wariancie z progresją. Co to znaczy „z progresją”?

Właściwie powinno się mówić „z zachowaniem progresji”. 🙂

Chodzi o progresję ze skali podatkowej, którą każdy z nas stosuje obliczając ostatecznie swoje zobowiązanie podatkowe po zakończeniu roku. Nasza skala podatkowa, podobnie jak w innych państwach, odnosząca się do osób fizycznych, ma charakter progresywny, tj…

no właśnie… zapraszam dalej tutaj po więcej informacji o metodzie wyłaczenia z progresją!

Pozdrawiam,

Rafał

4 Komentarze

 1. Prosze o weryfikacje:

  W zwiazku z Abolicja podatkowa zlozylam korekte PIT-36 za 2006 rok wykazujac przychody w Wielkiej Brytanii i z Polski jako ze w zlozonym pierwotnie PIT-37 w ujelam przychody tylko z PL.
  Rozmawiajac z kierownikiem pdof ”mojego” US uzyskalam informacje ze nie musze skladac zadnego PIT za nastepne lata 2007 -2008 jako ze za te lata uzyskiwalam przychody juz TYLKO w Wielkiej Brytanii. Nie zlozylam wiec zadnego PIT-a za 2007 i 2008 do US. Zaczynam sie teraz gubic w zwiazku z nowa ULGA Abolicyjna o ktorej czytam. Czy zatem oznacza to ze mimo ze pracowalam w 2007 i 2008 roku w Wielkiej Brytanii to i tak musze zlozyc PIT 36 + czynny zal za 2007 rozliczajac sie metoda wylaczenia z progresja) i za rok 2008 tez PIT 36 i ta sama metoda? Czy to wszystko dlatego , ze FIZYCZNIE nie wyrobilam dokumentu Rezydenta UK.Brdzo prosze rozwiac watpliwosci, bo juz sie pogubilam, a wolalabym nie dzialac na wlasna niekorzysc.
  Witam Pani Joanno, w US mają rację: nie musi Pani rozliczać się za te lata. Ulga abolicyjna nie dotyczy osób pracujących w UK. Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Joanna G — 25 lutego, 2009 @ 12:33 pm

 2. witam panie Rafale
  Bardzo intryguje mnie sprawa rezydencji podatkowej. Jestem samotna matka, do Wielkiej Brytanii wyjechalam w 2002 roku i od tego czasu tu pracuje, moj syn dolaczyl do mnie w roku 2005 po czym wyjechal do Polski w roku 2008. Prosze mi powiedziec, czy przeniesienie centrum interesow zyciowych i gospodarczych(tj praca) odbylo sie w 2002 roku czyli po 183 dniach od przyjazdu do Wielkiej Brytanii, czy tez od momentu przyjazdu syna do Wielkiej Brytanii? a co za tym idzie, czy obecnie moje centrum interesow zyciowych jest w Polsce? a gdy syn uzyska pelnoletnosc bedzie w Wielkiej Brytanii (absurd). Czy na podstawie miejsca zamieszkania dziecka (a nie rodzica, ktory pracujac utrzymuje to dziecko)okresla sie rezydencje podatkowa rodziny?
  Witam Pani Doroto! Zrobię o tym wpis niebawem, ok? Proszę zaglądać! Pozdrawiam serdecznie, Rafał.

  Komentarz - autor: dorota — 4 marca, 2009 @ 2:17 pm

 3. Witam,
  zastanawia mnie, jak wygląda sprawa rozliczenia rocznego w przypadku metody wyłączenia z progresją, gdy przez pierwsze 7 miesięcy była prowadzona dzialalność jednoosobowa w Polsce, opodatkowana liniowo (19%), a następnie po przeprowadzce do Irlandii i po zamknieciu działalności w Polsce, podjęta została w Irlandii praca na stale – czy wówczas obliczoną skalę podatkową należy zastosować do dochodów osiągniętych z tytułu prowadzenia dzialalności gospodarczej? Czy oznacza to, że stawka podatku liniowego nagle ulegnie zmianie na inną, wyliczoną według wcześniej podanych wzorów na metodę wyłączenia z progresją?
  WItam Pani Aniu! Bardzo ciekawe pytanie! Już wyjaśniam: wedle art 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych liniowo stawką 19% nie łączy się z innymi dochodami. A zatem w tym przypadku dochód z IRL nie wpływa na opodatkowanie dochodu z dział. gosp. Działalność tą opodatkowujemu normalnie stawką 19% i kropka 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: Anna — 17 kwietnia, 2009 @ 12:17 am

 4. Witam Panie Rafale:)!
  Bardzo cenie sobie subskrypcję gdyż wiele razy rozwiała już moje wątpliwości.
  Bardzo dziekuję! Również sobie cenię Pani obecność na mojej liście!
  Jednak tym razem potrzebuję szczegółowej analizy mojej sytuacji a raczej mojego męża. Zastanawia mnie fakt czy biorąc pod uwagę metodę wyłączenia z progresją (pracujemy w UK na umowy o pracę)mój mąż powinien rozliczyć się za 2009 rok jeśli pracuje w UK i jednocześnie założył w tym roku działalność gospodarczą na zasadzie ryczałtu? Mimo pracy za granicą od kilku lat określiłam nasze miejsce zamieszkania w Polsce gdyż wydaje mi się że nasz ośrodek życiowy jest coraz silniej z Polską związany (zameldowanie w Polsce,otrzymana darowizna domu,rozpoczęta budowa domu,lokaty i konta w polskich bankach oraz fakt że w przeciągu 2 lat zamierzamy powrócić ) więc wynikałoby z tego, że powinniśmy rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Polsce przy uwzględnieniu dochodów otrzymanych za granicą. Ja takich dochodów nie otrzymuje, wiec nie rozliczam się natomiast czy w wypadku mojego męża, dochody z działalności na ryczałcie mają tu jakiś wpływ? Mnie się wydaje że nie ale proszę o pomoc. Dziękuję. Anna
  Tak, ma Pani rację. Dochody zagraniczne nie będą miały wpływu na kwotę ryczałtu w Polsce. Wynika to z art. 3 „ustawy o podatku ryczałtowym”, który mówi, że dochodów opodatkowanych w formach ryczałtowych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Inna byłaby sytuacja, gdyby Pani mąż również prowadził za granicą działalność i rozliczał się tam w formie ryczałtowej, wówczas takie dochody oczywiście można by było połączyć z polskimi.
  Pozdrawiam Pani Aniu i dziękuję!
  Rafał

  Komentarz - autor: Anna — 15 czerwca, 2009 @ 11:12 am


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: