Abolicja.info

18 lutego, 2009

Zielona Karta w USA a opodatkowanie w Polsce

Filed under: Podwójne opodatkowanie — rafchmielewski @ 8:50 am
Tags: ,

Czy posiadanie Zielonej Karty powoduje zmianę rezydencji podatkowej? Czy sam fakt posiadania tego dokumentu i zamieszkanie na terytorium USA skutkuje brakiem konieczności rozliczania w Polsce dochodu z USA?

Zobacz video:

Zobacz bardzo ciekawą interpretację organu podatkowego w sprawie zmiany rezydencji podatkowej z polskiej na USA.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

2 Komentarze

 1. Mam dwa pytania do tego wpisu:

  1.) A jak sprawa sie ma, co do osób, które wyjechały na zielona kartę do USA razem z swoim małżonkiem (dziecko urodziło sie w USA również), ale przed 2007 rokiem, kiedy obowiązywało stare prawo podatkowego biorące definicje rezydencji podatkowej z kodeksu cywilnego? Czy w takim wypadku lata, np. 2004 – 2006 zostaną również zaliczone, jako lata ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce?
  Przecież wyjeżdżając na zielona kartę w 2004 roku spełniamy założenia zamiaru stałego pozostawania w USA, prawda?

  2.) Za każdym razem, gdy rozmawiam z rożnego rodzaju doradcami podatkowymi spotykam sie z pewna nieścisłością w ich poradach. Niektórzy twierdza, ze umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska – USA) nadpisuje postanowienia polskiego prawa podatkowego, natomiast inni twierdza, ze nie mam martwic sie ta umowa i tak na prawdę liczy sie to, ze mam ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce na podstawie postanowen polskiego prawa podatkowego zarówno z przed 2007 roku jak i od 2007 roku po jego zmianie. Jaka jest prawda o tej umowie i co ona tak na prawdę zmienia?
  Witam Panie Andrzeju! Zgadzam się w II stanowiskiem. W USA posiadacie Państwo nieograniczony obow. podatkowy od momentu wyjazdu. Właśnie posiadanie zielonej karty stanowi dowód na chęć stałego zamieszkania, prawda? Zatem i przed i po 2007 roku status podatkowy jest ten sam w zakresie rezydencji podatkowej. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Andrzej — 17 marca, 2009 @ 3:50 am

 2. Witam,
  Przez cały okres 2006 i 2007 roku byłem stałym rezydentem USA i tam rozliczałem się z podatku. Jestem kawalerem i nie miałem w tym czasie w Polsce żdnych interesów osobistych (oprocz zameldowania u rodziców) oraz gospodarczych (żadnej nieruchomości na własność ani dochodów). Rozumiem, że nie musiałem się w tym czasie rozliczać w Polsce z dochodów uzyskiwanych za granicą. w 2008 roku wróciłem jednak do kraju i podjąłem tu pracę. Rozliczyłem sie juz z dochodów z tych dwoch krajów w US za rok 2008. W tym roku kupiłem mieszkanie w Polsce. Dowiedziałem się, że US może przeprowadzić kontrolę skąd miałem pieniądze na ten cel. Czy rozliczenie podatkowe z 2006 i 2007 roku tylko z USA kwalifikuje się jako nieujawnione żrodło dochodu w Polsce i czy w takim razie musze teraz rozliczyć się w kraju z tych lat? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  WItam Panie Bartku!
  Tak, US może teraz chcieć sprawdzić legalność Pana dochodów. Wydaje się, że rozliczenia podatkowe z USA wystarczą, jako dowód uzyskiwania dochodów zagranicznych. Co do tego, czy powinien Pan się teraz rozliczyć, to trzeba najpierw ustalić, czy był Pan faktycznie wówczas rezydentem USA. Od roku roku 2007 w PL funkcjonują nowe zasady ustalania rezydencji podatkowej, o których Pan tutaj wspomina. Zasada 183 dni, oraz powiązania gospodarcze stanowią za tym, że tak. Co do natomiast ośrodka osobistego, który ma znaczenie, to trudno mi powiedzieć nie znając całej Pana sytuacji. Na pewno nie miał Pan rodziny ze sobą, a wręcz przeciwnie, pozostawała ona w PL. Również i przyjaciele. Wrócił Pan do POlski zatem wiadomo, że tutaj jest Pana dom rodzinny… To wszystko raczej skłania do wniosku, że Pana rezydencja była w PL, a nie w USA. W związku z tym, powinien Pan się był rozliczyć z dochodów z USA za lata 2006- 08 w Polsce. Jednak proszę nie traktować tej opinii jako jednoznacznie prawdziwej, gdyż – jak powiedziałem – nie znam do końca faktów. Proszę poczekać na działania USu, być może wszystko będzie ok, i nawet nie będzie się on pytał, skąd ma Pan pieniądze na zakup nieruchomości. 🙂
  POzdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: Bartek — 5 czerwca, 2009 @ 11:30 am


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: