Abolicja.info

16 lutego, 2009

Kto powinien złożyć PIT-36 za 2008 rok

make-money-onlinePo okresie abolicji podatkowej powstał, albo pozostał, problem kto i w jakiej sytuacji powienien się rozliczyć z zagranicznego podatku.

Wątpliwość owa bierze się stąd, że ustawa abolicyjna wprowadziła tzw. ulgę abolicyjną do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga ta przewiduje korzystne rozwiązania dla niektórych grup podatników uzyskujących dochody za granicą.

No dobrze, ale kto z nich powinien się rozliczać w Polsce z zagranicznych dochodów?

Zapraszam do tutaj po informacje kto powinien złożyć PIT-36a rok 2008!

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

4 Komentarze

 1. Witam,

  Mam pytanie, w roku 2008 pracowałem przez 10 miesięcy w Holandii, następnie przez 2 miesiące w Polsce, więc jak wygląda sytuacja z „ustawą abolicyjną”? Muszę złozyć PIT 36 za wynagrodzenie otrzymane w Polsce i oświadczenie i PIT AZ za dochody otrzymane w Holandii? Czy może w PIT 36 mam dodać dochody otrzymane również z Holandii?

  Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź

  WItam Panie Marcinie! Powinien Pan złożyć: PIT-36 i PIT-ZG. Tam powinien Pan obliczyć swój podatek wg metody zaliczenia, tj. od podatku od łącznego zobowiązania powinien Pan odliczyć podatek zapłacony w Holandii (to oczywiście w skrócie :)). Również ma Pan teraz możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej i obniżenia swojego polskiego podatku.

  Na stronie http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl znajdzie Pan mój darmowy przewodnik po rozliczeniu zagranicznych docodów na PIT-36. Proszę pobrać, gdyż tylko osoby, które go pobiorą, będą miały potem dostęp do mojego eBooka po nowej uldze abolicyjnej.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marcin — 16 lutego, 2009 @ 10:34 am

 2. Witam,
  Nurtuje mnie problem przeliczenia przychodu na złotówki.
  cyt: „(…)Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania bądź postawienia środków pieniężnych do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzysta podatnik i które mają zastosowanie przy kupnie walut obcych. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez NBP(…)”.
  Pracuję w Danii, posiadam konto w Nordei; będąc w Polsce,w polskim oddziale Nordei poprosiłam o taki średni kurs na dzień mojej wypłaty. Okazało się iż te kursy są 3 (rano, południe, wieczór). Czy w moim przypadku jest niemożliwe zatosowanie kursu z mojego banku i powinnam brać pod uwagę tylko średni kurs NBP?
  Pozdrawiam
  Myślę, że kurs południowy będzie najlepszy. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Agnieszka — 16 lutego, 2009 @ 3:12 pm

 3. Mam problem jestem rezydentem angielskim, nie posiadam dochodów w Polsce, ale chcę wynająć mieszkanie. Dowiedziałam się że istnieją specjalnie wydzielone US dla nierezedyentów i tam trzeba złóżyć NIP 3 właścicieli mieszkania oraz wybrać forme opodatkowania ryczałt 8,5% lub formę ogólną. Wiem że często emigranci wynajmują mieszkania, więc moze ktoś wie jaka formę opodatkowania korzystniej wybrać?, Wiem że jeśli ogólną można odliczać koszty ubezpieczenia mieszkania, amortyzacji itd, ale nie wiem czy jeśli jestem nie rezydentem i jedynymi dochodami w Polsce będą dochody z najmu do 4 tyś euro, czy dochody angielskie będą miały wpływ na próg podatkowy? Proszę o odpowiedź jesli ktoś już w tym roku się rozlicza przez PIT 36 dododów z najmu. Proszę też o informację czy jeśli chcę wpłacać zaliczki na zasadach ogólnych tzn po przekroczeniu kwoty wolnej to czy muszę juz w momencie zawarcia umowy powidomić Urząd?. Pozdrawiam
  Witam Pani Jadwigo! Niebawem zrobię wpis na ten temat, ok? Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jadwiga — 18 lutego, 2009 @ 10:13 am

 4. Witam Panie Rafale!
  We wrześniu 2008 roku zjechałem do Polski z Anglii, gdyż utraciłem pracę. Następnie zarejestrowałem się jako bezrobotny i otrzymałem jeden zasiłek w tymże roku, a w międzyczasie także zwrot podatku z Anglii.
  Teraz jak dobrze rozumiem muszę wykazać dochody z Anglii do naliczenia progu podatkowego w polsce, którym będzie objęta suma jednego zasiłku dla bezrobotnych.
  Nie wiem czy nie skorzystać z opcji wspólnego rozliczenia z żoną, która pracę podjęła w grudniu 2008 i też ma tylko jedną wypłatę do rozliczenia.
  Jak Pan radzi?
  Panie Pawle, muszą to Państwo sobie policzyć, i zobaczyć co będzie korzystniejsze.
  Istnieje jeszcze kwestia zwrotu podatku z Anglii, czy muszę go wykazywać? Pytam bo słyszałem dwie wersje
  Oficjalna wersja jest taka, że trzeba. Ale proszę się skontaktować z Państwa USem, bo być może oni mają swoją opinię na ten temat. I tak należy postąpić. A jak się problem zwrotów rozwiąże korzystnie, to będzie można odzyskać ten zwrot.
  Dziękuję za dotychczasowe porady i odpowiedzi.
  pozdrawiam Paweł
  Również dziękuję! Rafał

  Komentarz - autor: Paweł — 12 marca, 2009 @ 8:49 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: