Abolicja.info

28 stycznia, 2009

NIP-3 … Zmiana właściwości Urzędu Skarbowego

moremoney_760_18746413_0_0_7009147_300Dzisiaj drobny wpis 🙂

W przypadku kiedy wypełniacie NIP-3 aby powiadomić swój US o zmianie miejsca zamieszkania na zagraniczne ( a więc kiedy zmieniacie rezydencję podatkową), rodzą się wątpliwości co do tego, czy zmiana miejsca zamieszkania powoduje zmianę właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Chodzi tu o komórkę nr 6.

Zatem, czy nastapiła zmiana urzędu?

Zdecydowanie tak. Skoro zmieniacie swoją rezydencję podatkową na zagraniczną, a więc skoro stajecie się zagranicznymi rezydentami podatkowymi, to właściwym urzędem skarbowym staje się urząd obsługujący nierezydentów.

A więc w NIP-3 w komórce 5 wpisujecie adres swojego urzędu, czyli tego do którego wysyłacie NIP-3, natomiast w komórce 6 zaznaczacie kwadrat TAK.

Pozdrawiam,Rafał.

4 Komentarze

 1. Witam,

  Tu http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/14032,abolicja_wazna_przy_zmianie_zamieszkania.html
  jest artykul o tej kwestii. Ciekawy jest drugi akapit uzywajacy okreslenia ‚formalna zmiana adresu zamieszkania’ i pokazujaca problem blednego kola.

  W angielskich dokumentach podatkowych jest napisane, kto i na jakich warunkach moze zostac rezydentem do celow podatkowych, w Polsce kroluja domysly. Caly balagan z podatkami jest de facto wynikiem niejasnego okreslenia definicji miejsca zamieszkania. Obawiam sie ze sam NIP-3 nie zmienia rezydencji, bo mozna by bylo ja zmieniac co miesiac i jedne dochody nie wplywalyby na drugie.

  Ciekawe jest, ze w NIP-3 miejsce zamieszkania, to miejsce gdzie sie rzeczywiscie mieszka (przeprowadzajac sie z Krakowa do Warszawy lub Londynu) ale juz w interpretacji rezydencji brana jest (byla) definicja z Kodeksu Cywilnego. Czy to nie jest sprzecznosc ? Zamiar ‚stalego pobytu’. Na zawsze ? Gdzie jest napisane, ze zamiaru nie mozna zmienic ? W UK, nawet bedac obywatelemm brytyjskim mozna stracic rezydencje wyjezdzajac na wiecej niz 183 dni w roku.

  Dodam, ze ja wyslalem w swoim czasie NIP-3 przy wyjezdze do UK, dzieki czemu moge we wlasciwym dla miejsca zamieszkania urzedzie placic podatek (niewielkich) od dochodow w Polsce. Nie mam pojecia, czy Urzad uznal, ze jestem nierezydentem. Doadam, ze pracuje z obywatelami roznych panstw europejskich, i nikt, absolutnie nikt nie ma problemow z rodzimym US. Jezeli ktos mieszka i pracu w danych kraju to tam mieszka i pracuje.
  Zgadzam się z Panem 🙂 To jest istna kołomyja! pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Misiek — 29 stycznia, 2009 @ 1:07 pm

 2. Witam Panie Rafale,
  kontynuujac sprawe zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego w NIP 3 wpisujemy:
  komorka nr.5 – adres swojego urzędu skarbowego (dotychczasowego????)
  komorka nr.6 – zaznaczamy TAK
  a co z komorka nr.7 – czy wpisujemy adres swojego urzędu skarbowego dotychczasowego – jesli tak, to gdzie nastepuje zmiana (w komorce 5 i 7 ten sam US)?
  Pozdrawiam serdecznie.

  Komentarz - autor: Jerzy — 30 stycznia, 2009 @ 3:03 am

 3. Witam Panie Rafale

  Wyjechalam do Wielkiej Brytanii w 2005 roku tutaj pracuje i tutaj tez wyszlam za maz za obywatela brytyjskiego. Niestety wyjezdzajac z Polski nie zlozylam NIP3 do urzedu skarbowego. Maa zamiar to zrobic teraz dolaczajac pismo o czynnym zalu. Mam w zwiazku z tym pare pytan:

  Czy wszystkie zmainy aktualizacyjne moge umiescic na jednym formularzu? (za maz wsyzlam w zeszlym roku)
  Jezeli zmienilam nazwisko w Anglii ale nie zarejetrowalam zmiany stanu cywilnego w Polsce (jest to nieobowiazkowe) czy nadal powinnam powiadomic Urzad Skarobwy o zmianie nazwiska?

  Czy NIP_3 musi byc zlozony osobiscie czy tez moge go wyslac poczta?

  Z gory dziekuje za wszelka pomoc
  Ania
  Oczywiście może być pocztą, listem poleconym. Rafał

  Komentarz - autor: Anna Garstone — 8 lutego, 2009 @ 12:57 pm

 4. Witam serdecznie,
  Od 1.02.2006 roku pracuje i mieszkam w Danii. Wraz z zeznaniem za rok 2007 zlozylam US odpowiednim dla mojego ostatniego miejsca zamieszkania w PL deklaracje NIP3 zaznaczajac zmiane wlasciwosci urzedu skarbowego (+akt czynnego zalu). Teraz Chcialabym zlozyc PIT-36 „zerowy” za rok 2008 (zerowy, gdyz podlegam ograniczonemu obowiazkowi podatkowemu i w roku 2008 nie uzyskalam zadnych dochodow w PL), ale nie wiem, do ktorego urzedu skarbowego mam wyslac swoje rozliczenie dochodow za rok 2008. Czy Trzeci Urzad Skarbowy Warszawa-Srodmiescie bedzie w moim przypadku wlasciwy?
  Z gory dziekuje za pomoc,
  Justyna
  Witam Pani Justyno! W zasadzie nie powinna Pani składać żadnego PIT-u skoro nie jest Pani rezydentem w PL i nie uzyskała tutaj dochodów. Ale jeżeli Pani bardzo chce, to może Pani wysłać deklarację do tego urzędu. Może Pani również wysłać do innego, jako że USy mają obowiązek przekazywania sobie dokumentacji, jeżeli została złożona niewłaściwie. W końcu podatnik nie koniecznie musi się znać na właściwości USów, prawda? 🙂
  Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: Justyna — 21 kwietnia, 2009 @ 9:38 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: