Abolicja.info

23 stycznia, 2009

Zwrot zagranicznego podatku a abolicja podatkowa

Filed under: Abolicja podatkowa — rafchmielewski @ 5:46 am
Tags:

tax_dayDziś mam dla Was wyjątkowy wpis…

Dotyczy on tego, co należy zrobić ze zwróconym z zagranicy podatkiem. To już kolejny wpis dotyczący tego problemu, jako że wiem z Waszych komentarzy, że jest to bardzo duży problem. Problem tego rodzaju, że w USach można usłyszeć opinie najróżniejsze na ten temat a to powoduje, że nie wiadomo jak się zachować.

Jak wiecie, jestem zwolennikiem takiego podejścia do tego zwrotu, iż podatnik powinien go zachować nie zwracając fiskusowi. Natomiast, jeśli ktoś już ten podatek zwrócił polskiej skarbówce, to powinna ona go oddać z powrotem. Jest to pogląd głęboko uzasadniony w samej idei abolicji podatkowej, i z tego co mi wiadomo, US w Lublinie również jest tego zdania.

Skoro jednak co urząd to teoria, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i umówiłem się na wywiad z Panią Ewą Matyszewską z Gazety Prawnej. Porozmawialiśmy o tym problemie, wyjaśniłem dlaczego tak uważam a nie inaczej, i co polski fiskus powinien zrobić. Ten wywiad może mieć dla Was duże znaczenie, jako że Gazeta Prawna jest powszechnie czytana w USach i być może one – pod jego wpływem – zmienią, albo chociaż ujednolicą swoje stanowisko w tej sprawie.  Czego Wam serdecznie życzę 🙂

Artykuł ukazał się dziś, tj. 23 stycznia 2009 – zobacz tutaj.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Ślijcie komentarze!

Rafał.

4 Komentarze

 1. No w końcu ktoś im oczy otworzy. Ja jak byłam w US, to Panie też nie miały pojęcia co zrobić z tymi kwotami zwróconego poatku. Serdeczne dzięki za wyjaśnienia dotyczące abolicji a zwróconego podatku. Pozdrawiam Serdecznie 🙂

  Komentarz - autor: Ania kwak — 27 stycznia, 2009 @ 10:33 am

 2. Rozliczyłem za 2007 rok przychody z Danii – podatek nie wyszedł do zapłaty bo tam mają wysokie podatki. Ale udało mi się uzyskać zwrot całego zapłaconego w Danii podatku – wpłynął na moje konto w sierpniu 2008 roku. Co z tym zrobić? W KIP uzyskałem informację, że mam wykazać go w zeznaniu PIT-36 za 2008 rok w pozycji „doliczenia do podatku” – obawiam się jednak że w ten sposób wyjdzie na to że będę musiał go po prostu zwrócić do US. Taką odpowiedź uzyskałem w dniu 27.01.2009 a więc już po ukazaniu się Pana artykułu na ten temat. Co Pan o tym sądzi?
  Oczywiście to co mówię to moja opinia. Wg mnie KIP jest w błędzie, chociaż na marginesie – niektóre osoby w KIP podzielają moją opinię 🙂 Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Bartosz — 27 stycznia, 2009 @ 11:06 pm

 3. I tak na prawdę , dalej nie wiadomo o co chodzi. Mam dość podobną sytuację. Pracowałem w Danii przez jeden rok , za 2007 rok dokonałem rozliczenia , wykazując dochód od którego oczywiście zapłaciłem podatek ( do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu). Ale nie w tym problem. Za rok 2008 również musze zrobic rozliczenie , z informacji uzyskanych w US usłyszałem,że rozliczenie jest dość skomplikowane i najlepiej , jak by to zrobił ktoś kto się tym zawodowo zajmuję. Mało tego dowiedziałem się , że z tego rozliczenia może wyniknąć, zapłacenie jakiejś kwoty podatku.
  proszę o pomoc w interpretacji tych przepisów
  Witam Panie Witoldzie! Tak, musi się Pan rozliczyć w PL z dochodu DK metodą zaliczenia proporcjonalnego. Nie jest to łatwe zadanie. Osobiście napisałem na ten temat książkę (znajdzie ją Pan po prawej stronie bloga) oraz darmowy poradnik. Jednakże aby uniknąć zapłaty podatku w Polsce od tych dochodów mamy od tego roku nową ulgę, ktora zwie się ulgą abolicyjną. Jest skomplikowana, przyznam szczerze. Ale jej zastosowanie pozwoli znacznie Pamu zmniejszyć podatek w PL. Mogę dać Panu namiar do doradcy podatkowego, który dla moich klientów zajmuje się rozliczeniami.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: witold — 28 lutego, 2009 @ 8:13 pm

 4. Witam,
  również mam problem ze zwróconym podatkiem;

  pracowałam w 2006 roku w Holandii – podatek zapłacony w NL to 615 euro, w roku 2008 dostałam zwrot tego podatku z fiskusa holenderskiego (615 euro + 35 euro kary za zwłokę czyli 650 euro); z polskim US uczciwie się rozliczyłam za rok 2006; problem jest następujący: w rozliczeniu za rok 2006 w pozycji „podatek zapłacony za granicą …” mogłam wpisać jedynie limit a nie całą kwotę podatku zapłaconego w NL (co dało przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem kwotę 1075,84 zł); gdybym w rozliczeniu za rok 2008 chciała wpisać do pozycji „doliczenia do podatku” kwotę odliczonego wcześniej podatku – to jak mam to zrobić, czy wpisać 615/650 euro przeliczone po kursie z dnia otrzymania na konto, czy limit tej kwoty (jeśli limit, to czy w doliczeniu wpisać kwotę 1075,84 odliczoną w 2006 czy liczyć nowy limit uwzględniając dochody z roku 2008, w którym zwrot otrzymałam?). Co zaś tyczy interpretacji skarbówek, to są tak różne, że wolę się z tego rozliczyć, niż stresować się przez 5 lat, tym bardziej, że jeden pracownik tego samego urzędu mówi tak, drugi inaczej; pozdrawiam. Karina
  Musi Pani uwzględnić limit, czyli tą kwotę, o którą Pani poprzednio zmniejszyła podatek. Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Karina — 10 marca, 2009 @ 10:07 am


RSS feed for comments on this post.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: