Abolicja.info

5 stycznia, 2009

Abolicja dla marynarzy

ankerfiskCzy marynarz – polski rezydent podatkowy – pływający na statku amerykańskim z Europy do Afryki może podlegać abolicji w Polsce?

Ostatnio dostaję coraz więcej maili od tej grupy zawodowej w kwestii nie tylko abolicji, ale w ogóle podwójnego opodatkowania. Nie dziwię się tym wątpliwościom, wszakże mamy tu do czynienia z sytuacjami trójstronnymi, które niełatwo rozwiązać. Co i gdzie opodatkować nie wiedzą często nawet sami armatorzy 🙂

A zatem, czy polski marynarz podlega abolicji podatkowej?

Zapraszam po odpowiedź tutaj!

Pozdrawiam, Rafał.

2 Komentarze

 1. czy musze wypelniac w Polsce PIT jesli plywam dla angielskiego aramtora i place podatek w UK dodatkowo nie zarabiam nic w Polsce, czy dzieki unikaniu podwojnego opodatkowania nie jestem zmuszony rozliczac sie w polskim urzedzie, ?
  Witam Panie Łukaszu!
  Wygląda to tak, że skoro jest Pan polskim rezydentem podatkowym, to podlega Pan w Polsce opodatkowaniu od swoim dochodów z UK (jeżeli tam jest siedziba armatora). Jednakże w związku z tym, że od roku 2007 obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania UK-PL, to zagraniczne dochody są zwolnione z opodatkowania w PL od tego czasu. Natomiast wcześniej powinien Pan był się rozliczać z tych dochodów i uwzględniać je na deklaracji podatkowej PIT-36. Jeżeli Pan tego nie robił, to może Pan obecnie skorzystać z abolicji podatkowej i umorzyć swoją zaległość podatkową.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: lukasz — 6 stycznia, 2009 @ 8:52 am

 2. dziekuje serdecznie za odpowiedz. krotkie podsumowanie: CZyli pracujac tylko i wylacznie w Wielkiej Brytanii i bedac tam rezydentem w latach 2007- 2008 nie ma prawnie obowiazku wypleniania zadnego PITu dla celow urzedu skarbowego znajdujacego sie w Pl?

  Komentarz - autor: lukasz — 9 stycznia, 2009 @ 4:28 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: