Abolicja.info

2 stycznia, 2009

Jak wypełnić wniosek abolicyjny (przychody)

Filed under: Abolicja podatkowa — rafchmielewski @ 12:23 pm
Tags: , ,

imagesW pierwszym wpisie w Nowym Roku mam dla Was nie lada niespodziankę…!

Otóż swego czasu na potrzeby mojego Newslettera, wysyłanego subskrybentom ze strony PodwójeOpodatkowanie.pl, przeprowadziłem dwa wywiady z Tomkiem Synosiem – doradcą podatkowym. Pierwszy z nich dotyczył sposobu obniżenia przychodów o diety oraz przeliczenia ich na złotówki do wniosku abolicyjnego. Druki natomiast – obliczenia kosztów, dochodów i podatku.

Dzisiaj prezentuję pierwszy z tych wywiadów.

Chociaż wypełnienie wniosku abolicyjnego nie jest trudne, to jednak prawidłowe obliczenie danych – a w szczególności wartości przychodów – jest dość skomplikowane. Jestem jednak pewien, że po lekturze tego wywiadu będziecie wiedzieli już co i jak 🙂

Zapraszam zatem tutaj.

Drugi z wywiadów zaprezentuję Wam w najbliższym czasie, dlatego śledźcie mój blog w wolnych chwilach!

Oczywiście więcej na temat obliczania przychodu do wniosku znajdziecie w moim eBooku o abolicji podatkowej wraz ze wzorem wypełnionego wniosku.

Pozdrawiam i czekam jak zwykle na Wasze komentarze!

Rafał

PS.: Tomek Synoś jest fachowcem w przedmiocie podwójnego opodatkowania i również dla moich klientów sporządza wnioski abolicyjne i opiekuje się tokiem abolicyjnym poszczególnych osób. Jeżeli jesteście zainteresowani jego usługami proszę o kontakt na abolicja2001@wp.pl.

4 Komentarze

 1. Na wstępie chcę podziękować za wszystkie informacje, które mogłam przeczytać dzięki Rafałowi, gratuluję pomysłu. Potwierdzam niodosobnione tu opinie o profesjonaliźmie podejścia do tematu.
  Dziękuję…. Staram się jak mogę…. Ale czasem już nie nadążam, gdyż te tutaj komentarze to tylko garstka w porównaniu z tym co dostaję mailem. Moja żona już mi to wypomina, że nie zajmuję się dzieckiem, tylko siedzę w internecie 🙂 No ale już powoli się kończy ta abolicja 🙂
  Muszę powiedzieć, że temat tu poruszany interesuje mnie praktycznie ze wzgledu na moją znajomą, która wraz z mężem zastanawia się nad koniecznością rozliczenia z pracy w UK i możliwością skorzystania z abolicji.Ale też dla poszerzenia swojej ogólnej wiedzy,która też mi się przyda jako księgowej.
  Wydaje mi sie że dość dokładnie przeczytałam poradnik Rafała.Sytuacja małażeństwa kuzynki jest taka, że wyjechali z Polski w marcu 2005 roku i przebywali tam razem do 24.12.2007r z jakimiś małymi przerwami w czasie wakacji.Mąż stale tam pracował, żona trochę pracowała, potem urodziła tam dziecko i była na urlopie macierzyńskim.W tych latach żadne z nich nie uzyskało żadnych dochodów w Polsce i nie składało żadnych PIT-ów.Początkowo chcieli tam osiąść na stałe ale jednak wrócili do Polski.Wyjeżdżając nie zgłosili zmiany miejsca zamieszkania do US.Co prawda ośrodek interesów życiowych był w tych latach dla nich na pewno w UK,tam pracowali i odprowadzali składki na ubezp.i podatki,ale nie mieli w UK formalnie statusu rezydenta.Ze względu na fakt, że chyba dopiero od 2007r. ośrodek interesów życiowych i przebywanie 185 dni w roku w danym kraju warunkuje przypisanie rezydencji podatkowej w tym kraju,a wczesniej decydował zamiar stałego pobytu(co pewnie należało przyklepac zgłoszeniem tego fakt w US),wywnioskowałam,że lepiej rozliczyc te lata 2005-2006 i skorzystać z abolicji,czy tak?
  Tak. Zdecydowanie to zalecam. Dlaczego?… ponieważ – jak słusznie Pani zauważyła – dopiero od 2007 roku ważnym kryterium przy ustalaniu miejsca rezydencji podatkowej był ośrodek interesów osobistych. Wczesniej był to zamiar stałego pobytu. Chociaż Państwo Ci mieli taki zamiar, to może to być trudne do udowodnienia, jako że fiskus jest zdania, że o tym zamiarze świadczą pewne okoliczności (czynności) zewnętrzne. Jeżeli Państwo Ci nie mają takich dowodów (samo zatrudnienie i płacenie tam podatków oraz składek „zus” może być za mało), to na wszelki wypadek lepiej jest złożyć wniosek za lata 05 i 06.
  Pozdrawiam i dziękuję, Rafał.

  Komentarz - autor: Iwona — 2 stycznia, 2009 @ 6:10 pm

 2. Dziekuję za błyskawicznAą odpowiedź
  i pozdrawiam serdecznie,
  teraz dzięki Tobie Rafal i Twoim poradom bede mogła skutecznie pomóc moim znajomym.No i moja wiedza sie poszerzyła.
  Dziękuje jeszcze raz i wielu sukcesów w Nowym Roku 2009 życzę.
  iwona
  To ja dziękuję 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: Iwona — 3 stycznia, 2009 @ 4:15 pm

 3. Witam! Po przebrnięciu przez wyliczenia podatku za lata 2005 i 2006 swojego i mojej małżonki (rozliczamy się osobno) napotkałem na dwa problemy:
  1) przy wyliczeniu należnego podatku mojej żony za rok 2005 (zatrudniona od września do grudnia w UK) po odliczeniu diet oraz kosztów uzyskania przychodów kwota należnego podatku w PL okazała się mniejsza od tego zapłaconego w UK – prawdopodobnie wynika to z płacenia przez nią przez ten okres wyższego podatku (zwrot z angielskiego odpowiednika skarbówki otrzymała dopiero w roku 2006). Zastanawiam się czy w takim przypadku obowiązuje ją złożenie wniosku abolicyjnego i złożenie zeznania podatkowego – jeśli tak to czy w rubryce należnego podatku należy wpisać zero?
  2) w moim przypadku mam problem z wyliczeniem należnego podatku za rok 2005 w którym pracowałem przez 2 miesiące na umowę zlecenie jako student z których się rozliczyłem a przez 6 miesięcy wykonywałem pracę w UK (nie rozliczone), czy w takim przypadku obowiązują mnie zniżki podatkowe obowiązujące wtedy dla studenta wyk. pracę na umowie zlecenie czy też dochody te mam zliczyć w jeden dochód podlegający opodatkowaniu wg obowiązującej wtedy stawki.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
  Witam Panie Kostku, proszę o szersze wyjaśnienie Pańskich wątpliwości na mojego maila abolicjauk@yahoo.com Dziękuję i pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: kostek — 6 stycznia, 2009 @ 9:50 pm

 4. Witam! Mam pytanie dotyczące składania korekty zeznania podatkowego, w 2004 złożyłam rozliczenie za dochód z Polski (była to umowa o dzieło) PIT37, chcę rozliczyć teraz dochód uzyskany również w UK w 2004, niestety PIT 37 nie uwzględnia dochodów za granicy, czy istnieje możliwość złożenia korekty na PIT36?
  Tylko na PIT-36.
  Kolejne pytanie dotyczy odsetek z konta bankowego, czy powinnam to uwzględniać w rozliczeniu, zaznaczam że właśnie wróciłam do kraju, zamknęłam konto bankowe w UK?
  TO jest obowiązek, o którym mało kto wie 🙂
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!
  Dzięki! Rafał

  Komentarz - autor: MM — 17 stycznia, 2009 @ 10:33 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: