Abolicja.info

8 grudnia, 2008

Nie wolno Ci złożyć wniosku po terminie!

Filed under: Abolicja podatkowa — rafchmielewski @ 10:00 am
Tags: , ,

Od 6 grudnia zostały już tylko 2 miesiące na skorzystanie z abolicji podatkowej.

Przypomnę, że w ramach abolicji można albo odzyskać zapłacony w Polsce podatek od zagranicznych dochodów, albo umorzyć swoją zaległość podatkową w związku z tym, że podatku od takich dochodów się nie zapłaciło.

Przy tej okazji zwrócę uwagę na jeden fakt:

Lepiej nie złożyć wniosku niż się spóźnić choćby o jeden dzień!

Dlaczego?

Ochrona abolicyjna działa tylko do 6 lutego. Po tym terminie niestety już nie.

Wniosek złożony po terminie spowoduje, że odkryjesz swoją zaległość podatkową bez tej ochrony!

A wówczas …. Niestety może być krucho…

A zatem zrób wszystko co w Twojej mocy i upewnij się 5 razy, czy zachowasz termin 6 lutego.

Ale co to znaczy wniosek złożony w terminie?

Wysłany pocztą?

Dostarczony do urzędu skarbowego?

W szczegółach piszę o tym w swojej książce o abolicji, ale co nieco napiszę także w jednym z następnych wpisów.

Teraz tylko wspomnę, o czym nie pisałem w książce :), że jeżeli wniosek będzie miał braki formalne (np. brak podpisu), to organ podatkowy ma obowiązek wezwać do ich usunięcia w ciągu 7 dni. Jeśli usunięcie tych braków nastąpi już po dniu 6-go lutego, to wówczas i tak uznaje się, że wniosek został wniesiony w terminie.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Rafał

7 Komentarzy

 1. Witam Panie Rafale
  Jak to miło, ze znalazłam Pańska strone. Przejrzałam wpisy ale nie znalazłam nurtujacego mnie problemu. Moze Pan mi pomoże, może ktoś juz sie z czymś takim zgłosił.
  Czytam z niecierpliwością… 🙂
  Mianowicie, sprawa wyglada tak, ze podatnik w 2005 i 6 pracował w Holandii,rozliczył sie za kazdy ten rok w Polsce na pit36(podatku w polsce wtedy nie płacił,bo miał pobrany dosc wysoki w Holandii i z wyliczen wyszło zero do zapłaty), w 2007 roku dostał zwrot nadplaconego podatku i dokonał doliczenia do podatku w pit36 za 2007r.Dochód był tylko i wyłacznie z zagranicy,w zadnym z tych lat nie pyło dochodow w kraju.
  Rozumiem…
  Teraz złożył wniosek w ramach abolicji o zwrot zapłaconego podatku (bo został on zapłacony jako suma 2005 i 2006 w tym pit36 za 2007 w zwiazku ze zwrotem tego nadpłaconego podatku)i okazało sie, ze jest to nielada problem, US stwierdza,ze nie ma co zwracac bo w 2005 i 2006 nie był zapłacony.A w 2007 nie było dochodu tylko to doliczenie do podatku,ktorego kwota ewidentnie wskazuje na sume z lat poprzednich,oprocz tego podatnik dolaczyl oswiadczenie ze jest to własnie ta kwota.A gdzie tu sprawiedliwosc,jesli inny podatnik nie rozliczył sie w czasie, teraz ujawnił dochody i zaplacone podatki uwzgledniajac zwroty nadpłaty podatku z zagranicy i takiemu umorza zaległosc??? Dla mnie to nie jest sprawiedliwość. Czy ta ustawa jest tylko dla nieuczciwych? Bo tylko tak w tej chwili potrafie myslec 😦
  Rozumiem…
  Panie Rafale, bardzo prosze o jakies wskazówki, pomoc w zrozumieniu, przepraszam za tak długi tekst ale targa mna ogromny zal do tych podatków.
  Też rozumiem… 🙂

  Hmmm… Muszę niestety potwierdzić prawidłowość podejścia urzędu skarbowego 😦 Jednakże jest to sprawiedliwe… Proszę posłuchać:

  Celem ustawy abolicyjnej nie jest zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w ogóle, albo zwrot podatku zapłaconego za granicą. Jej celem jest wyrównanie statusu podatkowego osób, które pracowały w krajach, gdzie łączy nas umowa, wktórej jest metoda zaliczenia, z osobami, które pracowały w krajach, gdzie w umowie jest metoda wyłączenia (zakładam, że wie Pani o czym mówię). Innymi słowy mówiąc, chodzi o to, aby ta pierwsza grupa (metoda zaliczenia) osób płaciła podatki w takiej samej wysokości co grupa druga (metoda wyłączenia).

  Proszę zauważyć, iż druga grupa normalnie płaci podatki za granicą, więc Podatnik również powienien je zapłacić – zgodnie z ustawą abolicyjną. Jednakże jeżeli zapłacił i dostał zwrot, czyli faktycznie nie zapłacił, to powinien go odprowadzić w Polsce. Zgodnie bowiem z praktyką podatkową (również międzynarodową) niedopuszczalne są sytuacje podwójnego opodatkowania, jak również nieopodatkowania w ogóle. Dlatego podatek taki, mimo zwortu nie podlega u nas abolicji podatkowej i jest odprowadzany do fiskusa.

  Oczywiście dotyczy to również podatku umarzanego w abolicji podatkowej i dlatego nie może mieć miejsca zwolnienie z konieczności zapłaty podatku zwróconego z zagranicy – o czym Pani wspomina. Ktoś musiał się więc tutaj pomylić (niewykluczone, że urząd).
  Pozdrawiam serdecznie
  Dorota
  Pozdrawiam również, Rafał

  Komentarz - autor: Dorota — 8 grudnia, 2008 @ 7:18 pm

 2. Panie Rafale,
  O co chodzi z tym pitem PIT-36?
  Czy oprocz wniosku abolicyjnego i zaswiadczenia o zarobkach trzeba jeszcze wypelnic PIT-36????
  Tego sie nie spodziwaalam i musze przyznac jestem bardzo zdziwiona widzac ta opcje na wsniosku abolicyjnym.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Sylwia
  Niestety tak. Ale NIE dotyczy to osób, które wnioskują o zwrot podatku, a nie zaś o umorzenie zaległości. Rafał.

  Komentarz - autor: Sylwia — 2 lutego, 2009 @ 8:50 am

 3. Panie Rafale,
  doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze 6.02 juz niebawem, ale mam pytanie: W 2005r. pracowalam legalnie w Wielkiej Brytanii. Wplacilam do Urzedu Skarbowego podatek z tytulu pracy w Wielkiej Brytanii (1200zl). Jedkaze w Wielkiej Brytanii nie odprowadzano mi podatku z wyplaty, poniewaz nie przekroczyalam ustalonej kwoty.
  Moge w ramach abolicji podatkowej ubiegac sie o zwort zaplaconego podatku w Polsce? Czy mija sie to z celem?
  Może się Pani ubiegać o zwrot tej kwoty. W Pani sytuacji trzeba tylko wypełnić wniosek abolicyjny i oświadczenie abolicyjne. Proste, prawda? 🙂 Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: kejt — 2 lutego, 2009 @ 2:40 pm

 4. Panie Rafale,
  Czy jest sens się rozliczać jeśli w 2005r. pracowalam w Wielkiej Brytani, tam nie placilam podatku choc pracowalam legalnie.
  Zarobilam tam ok. 8 500 zł, jednak mialam tez polskie dochody wiec zaplacilam w Polsce tylko (aż) 1200zl podarku.
  Czy jest sens sie rozliczac? Z tego co przecztalam w internecie to czasem dostaje sie marne grosze albo i trzeba doplacic lub tez ma sie z powodu zwortu podatku duze problemy.
  Co Pan o tym sądzi?
  bardzo prosze o szybka odpowiedz.
  z gory dziekuje.

  Komentarz - autor: Anna — 4 lutego, 2009 @ 9:53 am

 5. ja mam bardzo duzo pytan zwiazanych z podatkiem zagranica.zaczne od tego ze moj maz pracowal od czerwca 2007 w Holandii i nierozliczyl sie z tego podatku w Polsce .termin juz minal i nie mam pojecia co robic.
  Zaraz coś pomożemy …🙂
  druga sprawa dotyczy tego roku .oboje pracujemy w Holandii tu placimy podatki i mamy zamiar zostac tu na stale , mamy tu mieszkanie i zameldowanie i prace,ale w Polsce posiadamy nieruchomosc i tez zameldowanie, nie chcemy sie starac o obywatelstwo ale wyczytalam ze mozemy nie placic podatku w Polsce jak uzyskamy status rezydenta(nie wiem gdzie to mozna zalatwic).PROSZE O POMOC
  Co do roku 2007, to trzeba złożyć PIT-36 (korekta) i na nowo policzyć zobowiązanie podatkowe Pani męża. W tym celu należy skorzystać z metody zaliczenia proporcjonalnego aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Następnie, jak już znana będzie kwota podatku, trzeba obliczyć kwotę odsetek, licząc od 1 maja 2008 do dnia wpłaty podatku. Do PIT-36 trzeba jeszcze dołączyć PIT-ZG oraz napisać czynny żal, tj. pismo wyjaśniające powód złożenia korekty PIT-36.
  Co do roku 2008, to nie musicie Państwo płacić juz podatków Polsce, jako że utraciliście tutaj swoją rezydencję podatkową (tj. podatki płacić musicie tylko od dochodów uzyskanych w Polsce, jak np. z wynajmu nieruchomości). W zasadzie nie musicie się nawet starać o holenderski certyfikat rezydencji podatkowej, ale mimo wszystko lepiej by było go posiadać, gdyż później może stanowić dowód w ewentualnym sporze z USem. To że posiadacie tutaj nieruchomości i zameldowanie nie wpływa na Waszą sytuację podatkową.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jola — 16 lutego, 2009 @ 11:25 am

 6. bardzo dziekuje za rozwiazanie moich spraw podatkowych.pozdrawiam
  Bardzo proszę! 🙂 Rafał

  Komentarz - autor: Jola — 16 lutego, 2009 @ 3:21 pm

 7. Witam ! siostra pracowała i dalejpracuje w od 2004 r . nie skorzystała z abolicji , ponieważ nie zdązyła zgromadzić wszystkich dokumentów , dzisiaj zadzwoniła i powiedziała ,że chce wracać do kraju , ale się boi co sie stanie dalej skoro nie skrzystała z abolicji , nie miała zadnych innych dochodów w kraju tylko te w UK , nie ma też zbyt duzo oszczędności .Moje pytanie coma zrobić ? jak boleśnie tomożeodczuć i .Rok 2007 ,2008 jest zrozumiały ale 2004 , 05 ,06 ? czy 2006 roku może przystawać ,że miała zamiar zostać w UK tyle lat tam spędziła ?czy warto wrócić i wydać swoje cięzko zarobione pieniądze?
  Witam! Tak, można dowodzić, że została zmieniona rezydencja podatkowa. Wówczas istotny był zamiar stałego pobytu w danym miejscu aby zmienić rezydencję. Więcej na temat rezydencji podatkowej znaleźć można na moim nowym blogu http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl. W razie jednak wątpliwości niestety trzeba będzie się za te 3 lata rozliczyć. Może wcale to nie będzie takie kosztowne, jednak trzeba to policzyć (pomóc może mój doradca podatkowy Tomasz Synoś – w razie potrzeby prześlę adres). I jeszcze ważna uwaga, siostra MUSI posiadać dowód tego, że pieniądze ma z legalnego źródła. Dlaczego? Pisałem o tym tutaj.
  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: BUBA — 17 kwietnia, 2009 @ 5:38 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: