Abolicja.info

27 listopada, 2008

Czy muszę ujawnić swoje zagraniczne dochody?

Filed under: Uncategorized — rafchmielewski @ 12:23 pm
Tags: , ,

UWAGA! To co poniżej jest bardzo ważne…

W jednym z Komentarzy Justyna napisała, że pracuje w Irlandii i po przyjeździe do Polski będzie musiała ujawnić wszystkie swoje zagraniczne dochody.

No nie do końca, ale tu jest drugie dno. Otóż dokonując inwestycji w Polsce (np. kupno mieszkania), fiskus automatycznie jest powiadamiany o tym fakcie przez notariusza. To samo dzieje się przy innych okazjach, gdzie w tle ma miejsce przepływ większej sumy pieniędzy. Wówczas narażeni jesteśmy na kontrolę, która zdarza się (znam z autopsji) dosyć często.

Jakie to ma znaczenie dla osób pracujących za granicą i dla abolicji podatkowej?

Czytajcie dalej tutaj >>

Rafał

11 Komentarzy

  1. Witam, mam ważne pytanie, które nie daje mi spokoju…Jeśli ktoś pracował za granicą (w Holandii) i w 2007 r otrzymał zwrot podatku to czy musi go oddac do urzędu skarbowego?czy niezbędne jest składanie PITu AZ i AZ-o za wszystkie lata w których pracował?i jak w takim razie prawidłowo wypełnić PIT AZ?Proszę o pomoc Panie Rafale…..:(
    POzdrawiam.

    Komentarz - autor: sandra — 28 listopada, 2008 @ 1:31 pm

  2. Do Sandry:

    Składając wniosek abolicyjny PIT-AZ powinnać tam wskazać podatek, jaki faktycznie zapłaciłaś w Holandii. Natomiast podatek zwrócony powinnaś uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok, w którym ten podatek otrzymałaś (dolicz go do podatku należnego za ten rok, w którym do otrzymałaś).

    To nie jest łatwe, wiem. Aby sobie pomóc możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, albo skorzystać z mojej książki o Abolicji, którą znajdziesz na górze strony po prawej stronie.

    Pozdrawiam,
    Rafał

    Komentarz - autor: rafchmielewski — 28 listopada, 2008 @ 3:04 pm

  3. Czy aby napewno „podatek zwrócony uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok, w którym ten podatek otrymalismy traktując go jak normalny dochód”. Nie trzeba czasami odliczyć go od podatku zapłaconego zagranicą? Lub doliczyć do podatku należnego?

    Rzeczywiście zgodnie z art. 45.3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek zwrócony za granicą podlega dopisaniu do podatku należnego za rok podatkowy, w którym podatek ten został zwrócony.

    Pozdrawiam,
    Rafał

    Komentarz - autor: Pati — 2 grudnia, 2008 @ 8:14 pm

  4. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. I rozwianie moich wątpliwości!
    Pozdrawiam
    To ja dziekuję i pozdrawiam!

    Komentarz - autor: Pati — 7 grudnia, 2008 @ 8:34 pm

  5. Szanowny Panie Rafale !

    Czytam z zainteresowaniem pana blog, można się wiele dowiedzieć o abolicji !!!
    Staram się jak mogę 🙂
    Zakupiłem też pana eBook,za który bardzo panu dziękuję – jest super !!!
    Wow! Dzięki!
    Mam jednak pytanie na które nie mogę znaleźć wyraźnej odpowiedzi.
    Dotyczy to mnie i paru moich przyjaciół w podobnej sytuacji ;
    Słucham…

    Do pracy (Austria) wyjechałem w1989r.
    Zatrudniony na czas nieokreślony,zameldowany na stałe,(wynajęte mieszkanie,własne meble,sprzęt)
    Płacę składki emerytalne,ubezpieczenie zdrowotne,dodatkowe ubezpieczenie na życie,
    należę do Związków Zawodowych.Tu posiadam konto bankowe (zaciągnięty kredyt),zarejestrowany samochód,tel, internet.
    Posiadam certyfikat rezydencji. Deklaruję pobyt stały.

    Polskę odwiedzam kilkadziesiąt dni w roku,pozostały tu dorosłe już dzieci – 37,34 i 27 lat (na „swoim”).
    Tu posiadamy wraz z żoną mieszkanie własnościowe od 2002r. (zamieszkuje je i odziedziczy najmłodsza córka )
    Moja żona przebywa ze mną od około 2005 r, ale zameldowałem ją na stałe i ubezpieczyłem dopiero w
    maju 2007. Sam wymeldowałem się z Polski dopiero 10.2006. Nigdy nie rozliczałem się z U.S.,
    nie mam też pojęcia o NIP. Chciałem też dodać że o nawj umowie pomędzy Austrią i Polską wprowadzoną
    niejako tylnymi drzwiami, dowiedzieliśmy się za późno,gdy ktoś np. wziął wcześniej wysoki kredyt to i tak nie był
    w stanie się rozliczyć (PO PTOKACH )!!!
    Czy w takim i podobnych wypadkach skorzystanie z abolicji ma jest zasadne? a morze bezpieczniej się nie ujawniać?
    Według mnie jesteście Państwo austriackimi rezydentami podatkowymi. Zatem raczej nie ciążył na Państwu obowiązek rozliczania się z podatku w Polsce. Zatem, wg mnie, nie jest konieczne skorzystanie z abolicji podatkowej, chociaż niektórzy radzą, aby na wszelki wypadek skorzystać. Jak napisałem, w Państwa przypadku raczej nie ma wątpliwości, zatem jeżeli Państwo chcą złożyć wniosek to niczemu to nie pomoże a już na pewno nie zaszkodzi.
    Czy U.S. w Polsce może uznać mnie (nas) także za rezydenta w Polsce ???
    Jak wspomniałem, raczej nie, Aktualizować NIP???
    To bym zrobił (razem z czynnym żalem), jako że może się Państwo jednak zdecydujecie na przyjazd i wówczas urząd może się doczepić.
    Zostało „nam” do wypracowanej w Austrii emerytury 1 – 5 lat! Co jak zdecydujemy się na powrót ?
    Będzie ok, pod warunkiem, że będziecie Państwo mieli uporządkowaną sprawę z NIP-3 i będziecie posiadali dowody, że Państwa pieniądze pochodzą z pracy (emerytury), tak by się fiskus nie doczepił, że są z nieznanego źródła i ich nie opodatkował 75%.

    Pięknie pozdrawiam, życzę wszystkiego najlepszego !!!
    Ja róznież 🙂
    Jest Pan naszą podporą!
    Dziękuję, chociaż może to jednak przesada i zbytnia uprzejmość 🙂

    Wdzięczni już – „wapniacy ”
    Ja też jestem wdzięczny za pozostawienie mi komentarza!
    A z tymi wapniakami to bym nie przesadzał… ja też już nie pierwszej młodości (34 l.), chociaż na tyle nie wyglądam :)…

    Pozdrawiam, Rafał

    Komentarz - autor: Mak 49 — 8 grudnia, 2008 @ 7:22 pm

  6. Szanowny Panie Rafale!
    Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i moich kolegów ,za rozwianie naszych wątpliwości !
    W prosty sposób i rzeczowo wskazał nam Pan właściwą drogę. To dla nas BARDZO ważne!
    Po prostu nie umiemy się poruszać w gąszczu przepisów podatkowych . Czuliśmy się
    niepewni i zaszczuci . To dzięki Panu uzyskaliśmy wiarę w siebie! DZIĘKUJEMY!!!
    ps.
    co do „wapniaków”, jesteśmy w przedziale wiekowym 57 – 62 lata! a więc „pasi”
    (Dzięki Sz. Panu znowu wyglądamy młodziej!) otwieramy szampana :)…

    Opa Antoni (Mak49)
    Bardzo serdecznie dziękuję!!!

    Komentarz - autor: Mak 49 — 9 grudnia, 2008 @ 8:32 pm

  7. Witam.
    W 2006 r pracowalem przez 6 miesiecy w Wlk. Brytani.W tym samym roku po powrocie do Polski otrzymałem całkowity zwrot podatku zapłaconego w Angli. Chcialbym skorzystac z abolicji podatkowej, wobec powyzszego jak wykazac we wniosku zwrocony przez strone angielska podatek???
    Dziekuje, pozdrawiam
    Krzysztof

    Komentarz - autor: Bunio79 — 9 stycznia, 2009 @ 11:16 am

  8. Dzień dobry.
    Pracowałem na wyspie Jersey w roku 2001-2002. Tam nie płaci się podatku od pracy. czy zatem w Polsce muszę to wykazać. Nie zrobiłem tego, Czy jest to już przedawnione.
    WItam Panie Piotrze! Poruszył Pan bardzo ciekawy problem, o którym zrobię dzisiaj wpis. Teraz tylko nadmienię, że należało się rozliczyć z podatku, ale na szczęście zobowiązanie się przedawniło 🙂 Proszę zajrzeć do wpisu, gdyż napiszę jeszcze inne ważne rzeczy, które mogą Pana dotyczyć!
    Rafał

    Komentarz - autor: Piort — 10 kwietnia, 2009 @ 3:04 am

  9. Szanowny Panie Rafale,
    jako student pracowałem przez trzy miesiące w US. Proszę mi wytłumaczyć „po jakiego czorta” mam starać się o zwrot podatku zapłaconego w Stanach, jeśli i tak będę go musiał oddać do urzędu skarbowego w przyszłym roku?
    Witam Panie Michale! Hmmm…. ale przecież nie ma obowiązku starania się o zwrot podatku, czyż nie? 🙂 Więc nie musi Pan. Proszę zauważyć, że jeżeli skorzysta Pan z usług firmy wyspecjalizowanej w zwrotach i zapłaci Pan prowizję, to i tak będzie Pan musiał oddać polskiemu fiskusowi całość tego podatku, a nie podatek pomniejszony o prowizję. A zatem może Pan jeszcze na tym stracić.
    Pozdrawiam,
    Rafał

    Komentarz - autor: Michał — 15 kwietnia, 2009 @ 3:27 pm

  10. Dzień Dobry.
    Mam problem. Od Stycznia 2008 roku pracuje w Irlandii. Za rok 2007 jestem rozliczony z polskim US. Wszystko by było dobrze ale otrzymałem od pracodawcy w Polsce pit za rok 2008 na bardzo małą kwotę i teraz nie wiem w jaki sposób ujawnić moje zarobki z Irlandii. Czy są do tego jakieś odpowiednie pity i jak przeliczyć kwotę zarobionych pieniędzy z p60. Czy muszę mieć wszystkie payslipy. Zostało mi mało czasu i nie wiem co robić. Mam znajomą w US ale ona też nie wie jak to zrobić(głównie jaką kwotę wpisać z P60 do pitu i do jakiego)
    Z góry Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
    WItam Panie Piotrze! Musi Pan ten dochód rozliczyć w Polsce uwzględniając go do obliczenia nowej stawki podatkowej. To nie jest takie skomplikowane 🙂 Wszystkie informacje znajdzie Pan na no moim nowym blogu tutaj, albo – w dużo szerszym zakresie – w mojej książce o rozliczaniu zagranicznych dochodów.
    Pozdrawiam,
    Rafał

    Komentarz - autor: Paweł — 16 kwietnia, 2009 @ 5:53 pm

  11. Zapomniałem dodać że w Polsce rozliczałem się wspólnie z żoną i tu nasuwa mi się pytanie czy ona też musi ujawnić swoje jeżeli ma zamknięty rok podatkowy w Polsce.
    Nie. Teraz może Pani się rozliczyć indywidualnie.
    Rafał

    Komentarz - autor: Paweł — 16 kwietnia, 2009 @ 5:59 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: