Abolicja.info

25 listopada, 2008

„Korzystam z abolicji ale muszę dopłacić! Czy to możliwe?”

Filed under: Abolicja podatkowa — rafchmielewski @ 8:33 am
Tags: , , ,

Wczoraj otrzymałem komentarz od Tom’a:

Rozliczyłem sie za 2004, 2005, 2006 i skorzystałem z abolicji. Czy to pewne, że wszystko będzie umorzone? A jest to dość pokaźna kwota-opinie są wciąż różne.

No właśnie. Parafrazując… czy to pewne, że wszystko będzie umorzone, czyli czy to pewne, że nic nie będę musiał dopłacić…

Pewne jest to, że umorzeniu podlega cała kwota zaległości podatkowej i to bez względu na jej wielkość. Zatem Tom niewątpliwie otrzyma decyzję z urzędu skarbowego o umorzeniu jego zaległości.

Resztę czytajcie moi Przyjaciele dalej >>

Rafał

4 Komentarze

 1. No wlasnie, takie to sie wszystko wydaje skomplikowane… Ja wyjechalam w 2004 roku i w tym roku pracowalam przez 8 miesiecy w Polsce i przez 2,5 miesiaca zagranica. Rodzice mnie rozliczyli za ten rok… ale tylko z tego co zarobilam w Polsce. Nadal jestem za granica, chcialabym uregulowac wszytsko w Polsce, ale gdy czytam rozne rzeczy wychodzi na to ze nie musze korzystac z abolicji bo nie mieszkam w Polsce. A wiec, czy powinnam tylko rozliczyc sie za 2004 rok, czy za wszystkie lata?

  Komentarz - autor: Monnik1 — 28 listopada, 2008 @ 7:41 am

 2. Do Monnik1:

  To zależy od tego, czy byłaś rezydentem podatkowym w PL czy w UK. Jeżeli byłaś polskim rezydentem, to powinnaś była rozliczać się również w Polsce.

  Oczwyiście nie mogę Ci rozstrzygnąć, gdzie miałaś swoją rezydencję, ponieważ napisałaś zbyt mało szczegółów. W roku 2004-06 obowiązywały zasady, że miejscem rezydencji jest miejsce stałego pobytu, jeżeli przy tym posiada się zamiar stałego zamieszkania w tym miejscu. Jeżeli tak było, to byłaś rezydentem UK i nie powinnaś była rozliczać się w PL.

  Pewne jest to, że – wbrew temu co twierdzisz – fakt, iż mieszkasz w UK nie powoduje automatycznie, że nie powinnaś była się rozliczać w Pl, oraz że nie musisz korzystać z abolicji podatkowej.

  Niestety ustalenie ze 100% pewnością miejsca Twojej rezydemcji nie jest łatwe. Dlatego w tym przypadku proponowałbym Tobie złożenie wniosku abolicyjnego za te lata.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 28 listopada, 2008 @ 2:48 pm

 3. Witam pana,caly czas wacham sie czy skorzystac z „abolicji”,przyczyna sa rozne komentarze prasowe,i klopoty ze znalezieniem doradcy podatkowego ktory pomoglby objasnic watpliwosci.
  Mam nadzieję, że teraz Pan dobrze trafił 🙂
  Pracuje w UK od Lutego 2005 do chwili obecnej(od 1 stycznia 2005 do 18 sty.2005 w kraju),praktycznie caly rok za wyjatkiem urlopow ok.4tyg.w roku przebywam w UK .Jednak nie wymeldowywalem sie w kraju(brak majatku w Polsce).Czy moglbym zostac uznany za „obcego” rezydenta pod.???
  Hmmm… Abolicja dotyczy Pana za lata 2005-06. Wówczas zasadą ustalania rezydencji był zamiar stałego pobytu. Nie wymeldował się Pan z kraju, co może świadczyć właśnie o braku takiego zamiaru. A zatem prawdopodobnie był Pan wciąż polskim rezydentem podatkowym (jednak zbyt mało mam informacji by to stwierdzić z całą pewnością).
  A jezeli tak to „obcy”rezydent powinien ubiegac sie o abolicje????
  Abcy rezydent nie może skorzystać z abolicji, ale w Pana przypadku było (prawdopodobnie) odwrotnie.
  Mam jeszcze jedno pytanie,czy roznica do doplaty w podatku(polskim)na wskutek pracy w dwoch panstwach(j/w)moze byc znaczna???Domyslam sie ze czym dluzej podatnik pracowal w kraju w roku pod.,tym lepiej dla niego.Wmoim przypadku jest odwrotnie:
  Naprawdę trudno mi powiedzieć. To zależy od wielu czynników, między innymi od tego, o którym Pan wspomniał.
  (Pozdrawiam z wyspy)
  Pozdrawiam również z Polski!

  Komentarz - autor: Marek — 9 grudnia, 2008 @ 8:59 pm

 4. Witam, Mam pytanie dotyczące tego tematu. Otóż w 2005 i 2006 uzyskałem dochody zarówno w PL i UK. PITy składałem, jednak tylko z dochodów polskich. Można przyjąć że dla urzędu skarbowego moja rezydecja podatkowa była w Polsce.
  Chcąc złożyć wniosek abolicyjny, obliczyłem, że różnica pomiędzy podatkiem obliczonym wg. metody proporcjonalnego odliczania a metodą wyłączenia z progresją jest w jednym roku identyczna (0,30zł różnicy) a w drugim roku jest to 16zł. Rozumiem, że jest to kwota którą Urząd Skarbowy mi umorzy jeśli wypełnię wniosek.
  ALE powstaje takie pytanie: składając PITy za 2005 i 2006 nie wykazałem przychodów z UK. Teraz, składając korekty PIT 36 z wnioskiem abolicyjnym, powstaje kwota podatku około 900 zł/rok i jest to kwota którą powinienem zapeewne odprowadzić do kasy urzedu.
  pytanie brzmi:
  1. Czy Urząd Skarbowy zażąda odemnie odsetek za 3 i 2 letnie opóźnienie w zapłacie, czy poniose jakieś dodatkowe kary?
  2. Kiedy powinienem wnieść zaległą kwotę?

  Komentarz - autor: Andrzej — 8 stycznia, 2009 @ 10:24 pm


RSS feed for comments on this post.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: