Abolicja.info

21 listopada, 2008

Witam na moim nowym Blogu Abolicja.info!

Filed under: Uncategorized — rafchmielewski @ 9:12 pm
Tags: , ,

Po co go założyłem…? Otóż od momentu pojawienia się pomysłu abolicji podatkowej aktywnie uczestniczę w szerzeniu wiedzy na jej temat w internecie i nie tylko. Podstawowym źródłem jest strona www.Abolicja.info. Można tam pobrać ostatni raport dotyczący tego tematu.

Osoby, które subskrybowały mojego Newslettera o abolicji, tworzą jednakże bardzo zwartą grupę, do której dostać się można tylko przez rejestrację na powyższej stronie. W wyniku tego mój całkowicie darmowy Newsletter trafia do ograniczonego kręgu odbiorców (a jest ich ponad 1200).

Moim celem jest jednakże szersze propagowanie wiedzy o Abolicji Podatkowej. Stąd właśnie pomysł tego bloga.

Blog rządzi się innymi prawami niż zamknięta grupa subskrybentów. Blog żyje własnym życiem i każdy ma wpływ na jego ostateczny kształt. Tymczasem zamknięta grupa subskrybentów jest sztywna i rozwój (albo jego brak) zawdzięcza swojemu twórcy. Wszystko ma swoje wady i zalety, ale w tym przypadku, kiedy zależy mi na szerzeniu wiedzy i informacji o Abolicji Podatkowej, blog znacznie lepiej spełni swoje zadanie.

Jak sprawnie korzystać z bloga.

Po prawej stronie znajdziecie Państwo „Tagi”. Jest to grupa zagadnień, które są tutaj poruszane. Wystarczy kliknąć na dany temat, a „wyskoczą” wszystkie te wpisy, które dotyczą tego tematu. Np. Jeżeli interesuje Ciebie abolicyjne traktowanie zwrotu podatku, to wystarczy w Tagach odnaleźć „Zwrot Podatku” i jednym kliknięciem przenieść się dokładnie w te wpisy.

A zatem zapraszam do lektury Bloga o Abolicji!

No i czekam na komentarze!

Pozdrawiam,

Rafał Chmielewski

UWAGA! Przenoszę ten blog na inną stronę www.PodwojneOpodatkowanie.pl. Jeżeli chcesz zostawić komentarz to zapraszam Ciebie tutaj >>


83 Komentarze

 1. rozliczylem sie za 2004,2005,2006 i skorzystalem z abolicji. czy to pewne,ze wszystko bedzie umorzone? a jest to dosc pokazna kwota-opinie sa wciaz rozne.
  dziekuje.

  Komentarz - autor: tom — 24 listopada, 2008 @ 5:22 pm

 2. Pracuje od 2007 roku w Irlandii, w tym roku podatkowym nie pracowalam w Polsce. Czy ustawa o abolicji podatkowej mnie dotyczy?
  A jesli dotyczy to nbie rozumiem dlaczego mam ujawniac moje dochody po powrocie do Polski, jesli pracuje, odprowadzam podatki w Irlandii.
  W moim odczuciu jest to niesprawiedliwe, ze zyjac na wlasny rachunek, po powrocie za jakis czas, bede musiala rozliczyc sie z dochodow uzyskanych w innym panstwie, w ktorym placilam podatki.
  Prosze o rade. Dziekuje.

  Komentarz - autor: Justyna — 26 listopada, 2008 @ 10:23 am

 3. Pani Justyno, przede wszystkim ustawa abolicyjna Pani NIE dotyczy 🙂

  Poza tym nie musi Pani po powrocie do PL ujawniać swoich dochodów. Problem leży gdzie indziej… Otóż urząd skarbowy może zwrócić się do Pani aby Pani udowodniła, skąd ma Pani pieniądze. Szczególnie jeżeli kupi Pani mieszkanie, albo poczyni Pani inną inwestycję. Wówczas będzie Pani musiała wskazać źródło pochodzenia tych środków.

  Dobrze będzie i w zupełności wystarczy posiadanie payslipu (paska z wynagrodzenia). Może to być też uwierzytelniona kopia irlandzkiej deklaracji podatkowej.

  Jeżeli Pani nie będzie posiadała takich, albo innych dowodów, może grozić Pani opodatkowanie tych środków w wysokości 75%.

  Warto więc przed powrotem do Polski zadbać o to.

  Pozdrawiam,
  Rafał Chmielewski

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 26 listopada, 2008 @ 10:36 am

 4. 27: ~angelka (2008-11-24)
  moj znajomy wyjechał za granicę w maju 2005 roku. za ten rok rozliczył się z dochodów za granicą, ponieważ miał w tym samym roku również dochody w Polsce. za 2006 rok rozliczenia juz w Polsce nie dokonał bo od 2005 jest na stałe w Wielkiej Brytanii. Czy powinien rozliczyć sie za 2006?

  28: ~Rafał Chmielewski (2008-11-26)
  Angelka… Hmmm, podałaś zbyt mało szczegółów. Wszystko zależy od tego, czy był on wówczas rezydentem w PL. Napisz mi na blogu w komentarzu więcej informacji.

  W 2006 roku nie przebywał w Polsce. Jedynie był zameldowany. Dostał też status rezydenta w Anglii. A i nie złożył Nip3 bo został źle poinformowany w Urzędzie Skarbowym.

  Komentarz - autor: angelka — 27 listopada, 2008 @ 9:47 am

 5. Witam!
  zastanawialem sie nad problemem niewykazanych odsetek z lokat zagranicznych i nie moge znalesc jednoznacznych informacji. Jakt to jest, jezeli nie odprowadzany byl podatek od odsetek to nie mozna skorzystac z abolicji? A jesli tak to jakie konsekwencje moga wyniknac z faktu nie zaplacenia po zlozeniu wniosku o abolicje.
  pozdrawiam

  Komentarz - autor: adam_uk — 27 listopada, 2008 @ 6:24 pm

 6. hej
  zastanawiam sie jak skorzystac z abolicji. chodzi mi o wypelnienie odpowiednich dokumentow. zaznaczam ze przebywam w anglii od 01.01.2005 roku i wracam do polski w styczniu 2009. z jakich lat mam sie rozliczyc? podczas tego okresu nie osiagnelam zadnych dochodow w polsce. czy rzeczywiscie abolicja umorzy moj podatek i odsetki? czy jest to moze bez sensu zeby z niej skorzystac.

  Komentarz - autor: aga — 27 listopada, 2008 @ 6:32 pm

 7. Wiam.Panie Rafale prosze mi powiedziec czy ja musze składac zeznania pdatkowe w Polsce z uzyskanego dochodu za granicą.W 2002r wyjechałam do Anglii tam mieszkałam, pracowałam i opłacalam nalezne podatki.Tam było moje centrum zyciowe.Teraz w pazdzierniku 2008 wrociłam do Polski na stałe, prosze mi pomóc. Czy ja musze składc w US jakies dokumenty. Nie mam bladego pojecia co robic????? Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

  Komentarz - autor: Halina — 27 listopada, 2008 @ 9:39 pm

 8. Panie Rafale,
  Przez ostatnie kilka miesiecy korzystalem z panskich porad i sugestii.Jestem gromnie wdzieczny za wprowadzenie mnie w tajniki abolicji.(dzieki za e-booka!)
  Odzyskalem spokoj Ducha.
  Zycze Panu z calego serca sukcesow w zyciu zawodowym jak i osobistym.Wierze,ze w razie potrzeby zawsze moge na Panu polegac.
  Tom z rodzina.

  Komentarz - autor: tom — 28 listopada, 2008 @ 9:02 am

 9. Do Angelki:

  Wszystko w tym przypadku zależy od tego, w którym miejscu Pani znajomy miał rezydencję podatkową w roku 2006. W tym roku obowiązywały jeszcze inne zasady ustalania miejsca rezydencji podatkowej, niż ma to miejsce obecnie. Wówczas istotny był fakt stałego przebywania i zamiar pozostawania w miejscu swojego zamieszkania. Pierwszy z warnków został spełniony, ale czy drugi…? Nie wiem, ponieważ nie znam całokształtu okoliczności faktycznych.

  W mojej opinii dobrze by było, gdyby złożył wniosek abolicyjny, jako że to mu pozwoli nie tyle na uregulowanie swojej zaległości, ale raczej na poczucie, że ma problem „z głowy”.

  Co do NIP3, to niestety powinien był go złożyć, jak każdy zmieniający miejsce swojego zamieszkania. Nie ma jednak problemu, jeżeli złoży wraz z NIP3 tzw. czynny żal.

  Co to jest? Napiszę o tym niebawem w Blogu.

  Pozdrawiam!
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 28 listopada, 2008 @ 10:19 am

 10. Do Haliny:

  Skoro mieszkała Pani tak długo w UK, pracując i płacąc podatki, to jest bardzo prawdopodobne, że – jak Pani twierdzi – miała tam Pani swoje centrum życiowe. Zatem przez ten okres była Pani rezydentem podatkowym UK i w związku z tym nie musiała Pani rozliczać się w PL od tamtejszych dochodów (zkładam że do roku 2007 nie uzyskiwała Pani innych dochodów w PL).

  Po powrocie do kraju powinna Pani złożyć w swoim urzędzie deklarację NIP3, w której poinformuje Pani urząd o nowym miejscu zamieszkania w Polsce.

  W rozliczeniu za rok 2008 będzie Pani musiała wziąć pod uwagę tegoroczne dochody z UK.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 28 listopada, 2008 @ 10:28 am

 11. Do Agi:

  Abolicja nie jest bez sensu 🙂 Proponuję Tobie skorzystać z tego rozwiązania, tym bardziej że wracasz do PL.

  Skoro pracowałaś w UK, to powinnaś złożyć dwa wnioski za lata 2005 i 2006. Za pozostałe lata nie musiałaś się już rozliczać w PL.

  Zatem sprawa nie jest skomplikowana.

  Jeżeli potrzebujesz pomocy, jak to zrobić to masz dwa rozwiązania:

  1. Możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego;
  2. Możesz zrobić to sama.

  Jeżeli nie wiesz jak samodzielnie się rozliczyć, to polecam zakup mojej książki o Abolicji, gdzie znajdziesz absolutnie wszystko co potrzebne do prawidłowego wypełnienia wniosku abolicyjnego.

  Książka ta znajduje się na górze tej strony po prawej stronie.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 28 listopada, 2008 @ 10:37 am

 12. Serdecznie dziękuję za poradę!!!!!
  Pozdrawiam
  Angelka

  Komentarz - autor: angelka — 29 listopada, 2008 @ 8:38 am

 13. Witam, panie Rafale! Jest świetnie, że chce pan pomóc innym ludziom. Czytałam ebooka „Abolicja podatkowa” ale mam kilka pytań, jeśli można. Mój syn przebywa od początku czerwca 2005 roku w Wielkiej Brytanii; rozliczył się z polskich dochodów za 2005r., nie uwzględniając dochodów z Anglii; nie złożył NIP3 w US. W 2009r. chciałby wrócić do Polski. Od 2005r. nie ma tzw. interesów życiowych w Polsce, tzn. nie ma tu rodziny, domu, samochodu itp. Po powrocie chce zawrzeć związek małżeński.
  Proszę o poradę, czy powinien cokolwiek składać w Urzędzie Skarbowym, aby czuć się bezpiecznie. Z góry gorąco dziękuję.
  Jolanta

  Komentarz - autor: Jolanta — 30 listopada, 2008 @ 7:10 pm

 14. Do Pani Jolanty:

  Jeżeli Pani syn rzeczywiście zmienił swoje centrum życiowe, a tym samym stał się brytyjskim rezydentem podatkowym, to nie musiał się rozliczać z podatku w Polsce za rok 2006 (za kolejne lata obowiązywała już inna metoda unikania podwójnego opodatkowania, więc nie ma wątpliwości, że za lata 2007 i 2008 nie musiał się rozliczać). Jeżeli jednak zmienił miejsce swojej rezydencji to powinien był złożyć NIP3 i poinformować o zmianie miejsca zamieszkania.

  Co zrobić w takim przypadku – napiszę niebawem w Blogu.

  Jeżeli jednak Pani Syn nie zmienił swojej rezydencji, to wówczas powinien był się rozliczyć za rok 2006.

  W tej sytuacji może wnioskować o abolicję i umorzenie zaległości podatkowej.

  Pani Jolanto, nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani ze 100% pewnoscią, czy Pani syn był rezydentem podatkowym w PL, czy w UK (a tym samym, czy powinien teraz składać wniosek abolicyjny). Mam zbyt mało szczegółów. Jednakże mogę podejrzewać (znając interpretacje organów podatkowych i ich tok rozumowania), że posiadał on rezydencję w UK. Ale mogę się mylić i proszę to wziąć pod uwagę.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 1 grudnia, 2008 @ 9:05 am

 15. Dziękuję za informacje. Mam jeszcze pytanie. Jak ustalić tę rezydenturę? (kontynuuję moją poprzednią informację i zapytanie). Czy potrzebny jest na to jakiś papierek, czy wystarczy pobyt powyżej 183 dni w UK i przeniesienie tam interesów życiowych (mam na myśli lata 2005-2006). Z góry dziękuję. Jest to dla nas niezmiernie ważne. Gorące pozdrowienia.

  Komentarz - autor: Jolanta — 1 grudnia, 2008 @ 4:31 pm

 16. Jeszcze jedno: czy mój syn powinien teraz złożyć NIP3 i czy w jakiś sposób złożenie lub nie-złożenie tego dokumentu może mu zaszkodzić? Przepraszam, że pytam tak „na raty” – proszę o wyrozumiałość.
  Z pozdrowieniami Jolanta

  Komentarz - autor: Jolanta — 1 grudnia, 2008 @ 4:44 pm

 17. Witam Panie Rafale,

  prosze o porade.pracuje w anglii od kwietnia 2005 do teraz. w polskim us rozliczylam sie za 2005 rok za dochody osiagniete od stycznia 2005 do kwietnia 2005 w polsce.od tamtej pory nie skladalam nic w urzedzie skarbowym, zadnych pitow, uaktualnien itp.jak teraz skorzystac abolicjii podatkowej, czy powinnam sprostowac pit za 2005 czy zostawic bezukazywania dochodow za 2005 z anglii.dodam ze z polski wymeldowalam sie dopiero w styczniu 2008. z gory dziekuje za porade

  pozdrawiam
  jola

  Komentarz - autor: jola — 1 grudnia, 2008 @ 8:24 pm

 18. Do Pani Jolanty:

  Proszę przejść do komentarzy pod wpisem: Do jakich krajów stosuje się abolicję.

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 2 grudnia, 2008 @ 8:38 am

 19. Do Joli:

  W mojej opinii powinnaś skorzystać z abolicji, co pozwoli Tobie na uregulowanie zaległości za lata 2005 oraz 2006. To jeszcze zależy od tego, czy byłaś w tym czasie polskim rezydentem podatkowym (to, że się nie wymeldowałaś wówczas z PL sugeruje, że jednak miałaś zamiar powrotu do PL, a zatem że rezydencji wtedy nie zmieniłaś).

  Skorzystanie z abolicji będzie wymagało od Ciebie złożenia wniosku i deklaracji PIT-36 za lata 05 -06.

  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 2 grudnia, 2008 @ 9:14 am

 20. Witam!Panie Rafale, pracowałam w latach 2006,2007, do listopad 2008 w UK. Zaznaczam ,że w 2006 roku nie pracowałam w PL. Za które lata powinnam złożyć wniosek i deklarację PIT-36?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Agata

  Komentarz - autor: agata — 2 grudnia, 2008 @ 2:43 pm

 21. Do Pani Agaty:

  Proszę przejść do komentarza pod wpisem o NIP-3

  Komentarz - autor: rafchmielewski — 2 grudnia, 2008 @ 2:59 pm

 22. Witam Panie Rafale,
  dziekuje bardzo za odpowiedz.
  Jeszcze jedno tylko żeby się upewnić , jesli w zeznaniu podatkowym które złozyłam w polskim us za 2005 nie wykazałam zarobów z uk to czy powinnam teraz złozyć jakąś korektę do zeznania podatkowego za 2005?

  Razem z wnioskiem abolicyjnym powinna Pani złożyć korektę PIT-36 za 2005 rok.

  Obecnie jestem w trakcie załatwiania rezydentury podatkowej w anglii , podałam im dokładnie że pracuje w uk od kwietnia 2005. Jeżeli angielski urzad podatkowy wyda mi certyfikat rezydencjii podatkowej od 2005 do teraz , to czy w ogóle musze składać jakiekolwiek dokumenty w Polsce za lata 2005, 2006?

  Niestety certyfikat rezydencji nie załatwia sprawy, gdyż może Pani posiadać rezydencję podwójną. To właśnie w tym przypadku bierze się pod uwagę regulacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i ustala, gdzie taki podwójny rezydent powinien płacić podatki od wszystkich swoich dochodów. Certyfikat może być dowodem na Pani korzyść, ale nie ustali jednoznacznie, gdzie Pani powinna się rozliczyć.

  Zgóry dziekuje za pomoc

  Pozdrawiam
  Również pozdrawiam i dziękuję!

  Jola

  Komentarz - autor: jola — 2 grudnia, 2008 @ 8:06 pm

 23. Panie Rafale czy ja muszę składać Nip-3 jak wyjeżdam na prace sezonowe,okres 2-3 miesięcy do Holandii

  Nie 🙂

  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Renata — 2 grudnia, 2008 @ 9:25 pm

 24. Witam,
  Pracuje i mieszkam na stale we Wloszech od pazdziernika 1990 roku. Posiadam aktualnie takze obywatelstwo wloskie. i nie planuje mojego powrotu do Polski.
  W 1990 roku przez 2 miesiace pracowalam w Polsce. Moje pytanie dotyczy roku 1990, musze sie za to jakos wyliczyc?
  Nie. Pani ewentualne zobowiązanie podatkowe już się przedawniło.
  Przypuszczam ze za pozostale lata wystarczy wyliczanie sie we Wloszech.
  Tak.
  Prosze takze o porade, czy w wypadku otrzymania spadku po mojej babci musze sie wyliczac z tego w Polsce?
  Tak. Jednakże Pani rozliczenie ograniczy się tylko do poinformowania urzędu skarbowego o otrzymanym spadku, jako że spadek po wstępnym jest zwolniony z podatku. Warunkiem zwolnienia jest jednakże poinformowanie urzędu w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku.

  Serdecznie dziekuje za porade
  Pozdrawiam Pana serdecznie

  Również dziękuję za wpis i odwiedziny na blogu i pozdrawiam!
  Rafał

  PS.: Pomocne informacje dotyczące opodatkowania przy spadkobraniu znajdzie Pani w książce pt.:Prawo Spadkowe, poradnik z wzorami pism procesowych.

  Komentarz - autor: Malgorzata — 2 grudnia, 2008 @ 9:35 pm

 25. witam
  czy rok 2007 obejmuje abolicja podatkowa i czy trzeba skladac pit – 36?

  2 x TAK 🙂

  Chyba, że pracujesz w UK, wówczas 2 X NIE 🙂

  dziekuje
  Również dziękuję!

  Komentarz - autor: aga — 3 grudnia, 2008 @ 6:58 pm

 26. czy jesli posiadam residence permit to zwalnia mnie przed placeniem podatku i nie musze korzystac z abolicji podatkowej?

  Ta zależy od miejsca rezydencji podatkowej, oczywiście. Czy residence permit powoduje przeniesienie tego miejsca? Na pewno nie, ale może świadczyć na Twoją korzyść. Trzeba tu wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki, jak np. stałe zatrudnienie, posiadanie nieruchomości, płacenie podatków i składek społecznych, itp.

  To jednak nie dotyczy UK za lata 2007 i 2008.

  Dzieki za odpowiedz
  Dzieki!

  Komentarz - autor: aga — 3 grudnia, 2008 @ 9:28 pm

 27. Witam.Prosze o porade.Mieszkam i pracuje legalnie w UK od 2003 roku lecz w Polsce jestem zameldowany i nie informowalem urzedu skarbowego o zmianie adresu.Czyli nie wypelnilem nip-3.Mam dylemat.Mam zamiar wrocic do Poski z koncem 2009 roku i nie wiem czy moge skorzystac z abolicji,a moze nie musze.Jeszcze raz prosze o rade.
  Wszystko zależy oczywiście od tego, gdzie Pan posiada rezydencję podatkową. Mam zbyt mało szczegółów, ale wydaje mi się, że w roku 2003 nie zmienił Pan rezydencji na UK, gdyż zamierza Pan wrócić do Polski, a zatem nie miał Pan zamiaru zamieszkania w UK (zgodnie z ówczesną definicją rezydenta podatkowego).
  Skoro nie zmienił Pan rezydencji, to nie musiał Pan składać NIP-3. A jeżeli nie rozliczał się Pan z zagranicznych dochodów, to proponuję skorzystać z abolicji podatkowej.

  Z gory dziekuje
  Ja również, Rafał

  Komentarz - autor: jacek — 4 grudnia, 2008 @ 3:07 pm

 28. Zapomnialem jescze napisac ze jestem kawalerem,nie posiadam zadnych nieruchomosci w Polsce itp
  To raczej nieczego nie zmienia, gdzyż ustawę abolicyjną stosujemy dla UK tylko za lata 2002-2006. Wówczas obowiązywała inna zasada ustalania rezydencji podatkowej, i był to zamiar stałego pobytu, nie zaś – tak jak to jest obecnie – zasada 183 dni i centrum życiowego.

  Jednakże mogę się mylić co do Pana rezydencji podatkowej, gdyż nie znam wszystkich okoliczności 🙂

  Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: jacek — 4 grudnia, 2008 @ 4:00 pm

 29. Dziekuje bardzo za porade i za wysoka profesjonalnosc.
  Pozdrawiam
  To była prawdziwa przyjemność! Dziękuję! Rafał

  Komentarz - autor: Malgorzata — 4 grudnia, 2008 @ 7:40 pm

 30. WITAM PANIE RAFALE.MOJE PROBLEMY WYGLADAJA PODOBNIE JAK WIEKSZOSCI UCZESTNIKOW TEJ DYSKUSJI JEDNAK W SZCZEGOLACH DIABEL TKWI.PRACOWALEM W WIELKIEJ BRYTANII OD 2004(JAKO SELF-EMPLOYER) NIGDY W POLSCE NIE POSIADALEM NR. NIP BYLEM W TYM CZSIE ZAMELDOWANY W DOMU RODZICOW NIE PRACOWALEM NIGDY W POLSCE I NIE ROZLICZALEM SIE Z US.NIE POSIADAM CERTYFIKATU O REZYDENCJI W WIELKIEJ BRYTANII JEDNAK PRZEZ CZTERY LATA ROZLICZALEM SIE Z BRYTYJSKIM URZEDEM SKARBOWYM.ROK TEMU GDY BYLEM W KRAJU NA SWIETA ZLOZYLEM WNIOSEK O WYMIANE DOWODU OSOBISTEGO ZE STAREGO NA NOWY KTORY TO ODEBRALEM PO POWROCIE DO POLSKI NA STALE(MAM NADZIEJE)W PAZDZIERNIKU TEGO ROKU.NASTEPNIE ZLOZYLEM WNIOSEK O PRZYZNANIE MI NR NIP NA FORMULARZU NIP3(BEZ CZYNNEGO ZALU GDYZ TERAZ DOPIERO SIE O TYM DOWIEDZIALEM Z PANSKIEGO BLOGA)GDZIE PODALEM INFORMACJE O SWOICH NUMERACH PODATKOWYCH W W.BRYTANII.CZEKAM NA TEN NUMER I NIE WIEM CZY GROZI MI JAKAS KARA JESLI TAK TO CZY MOGE JESZCZE COS ZROBIC.CZY MUSZE SIE ROZLICZAC ZA ROK 2008 JEZELI JESTEM ZAREJESTROWANY JAKO BEZROBOTNY I DO KONCA ROKU NIE UZYSKAM ZADNYCH DOCHODOW W POLSCE.CZY MAM OBOWIAZEK ROZLICZENIA LAT2004/05/06 A ZATEM SKORZYSTANIA Z ABOLICJI PODATKOWEJ?JAK UDOWODNIC ZE W POLSCE NIE MIALEM CENRTUM INTERESOW ZYCIOWYCH NIE POSIADAJAC DOKUMENTU O REZYDENCJI W W.BRYTANII.DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZI NA MOJE PYTANIA .POZDRAWIAM.RAFAL

  Panie Rafale, odpowiem Panu bezpośrednio na Pańskiego maila. Powodem tego jest to, że muszę dużo pisać, i to by tutaj spowodowało utratę przejrzystości treści. Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: rafal — 5 grudnia, 2008 @ 11:35 am

 31. 30. chcalabym sie dowiedziec co nalezy wypisac we wniosku o umorzenie splaty podatku w 2006 roku bylam tam 3 miesiace i zarobilam 4579 funtow a podatku zaplacilam 664 funty Wiem ze musze to przeliczyc po kursie srednim z roku 2006 ale co dalej czy musze cos odliczac jeszce czy wystarczy tylko podac zamianione kwoty na zlotowki?
  Witam Pani Marto,
  Przede wszystkim powinna Pani pomniejszyć przychód o diety, ale jeszcze przed jego przeliczeniem na złotówki. Po przeliczeniu odjąć koszty uzyskania przychodów, i z tego wyjdzie Pani dochód. Dodatkowo trzeba przeliczyć na złotówki zapłacony za granicą podatek.
  To wszystko 🙂
  W razie wątpliwości proszę pisać, albo może Pani również wziąć do ręki moją książkę, gdzie wszystko jest dokładnie opisane. Oto link: http://www.dobryebook.pl/ebook-62-0189.html

  dziekuje za pomoc
  Dziękuję również i pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: Marta — 6 grudnia, 2008 @ 5:25 pm

 32. Witam serdecznie.
  Mam następujące pytanie: za 2007 rok rozliczałam pit-36 i uwzględniłam w nim zarobki które uzyskałam w Irlandii (musiałam dopłacać 300 zł)! Teraz akurat (przez euro-tax) odzyskuję podatek zapłacony w Irlandii. I moje pytanie jest takie: chciałam w Polsce złożyć ten pit-AZ i odzyskać te pieniądze które zapłaciłam w Polsce, ale dzisiaj pan z biura rachunkowego powiedział mi, że nie mogę bo odzyskuję już podatek z Irlandii (właśnie ten przez euro-tax). No ale ten podatek to mi zapłaci Irlandia, a ten pit-AZ (i ewentualną nadpłatę) to przecież wypłaci mi Polska?! Czy nie tak, bo już sama niewiem??
  Witam Panią,
  Problem jest tutaj inny. Mianowicie abolicja podatkowa nie dotyczy dochodów uzyskanych w Irlandii. Reguluje ona jedynie przypadki nadpłaty podatku w sytuacji, kiedy osoba pracowała w kraju, z którym Polskę łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której jako metodę zapobieżenia temu opodatkowaniu przewidziano metodę kredytu podatkowego. W umowie z Irlandią jest inna metoda (wyłączenie zagranicznych dochodów z zachowaniem progresji podatkowej – dlatego musiała Pani dopłacić w PIT36). Zatem nie przysługuje Pani abolicja podatku dopłaconego w związku z dochodami z Irlandii.

  A podatek, który Pani odzyska, będzie Pani musiała doliczyć do podatku poslkiego w zeznaniu podatkowym i odprowadzić do fizkusa.

  Wiem, że nie są to dobre wiadomości dla Pani, ale tak to wygląda.

  Pozdrawiam serdecznie, Rafał

  Komentarz - autor: wiola — 9 grudnia, 2008 @ 12:31 pm

 33. Niestety nie są to dobre wiadomości, ale mimo wszystko serdecznie dziękuję za pomoc. 🙂
  Przede wszystkim to ja dziękuję!

  Komentarz - autor: wiola — 10 grudnia, 2008 @ 8:24 am

 34. Ale zadam Panu jeszcze jedno pytanie: bo ja w 2007 r. przez pół roku pracowałam w Polsce, a drugie pół właśnie w Irlandii. Bo zakończeniu pracy w Polsce dostałam PIT-11 w którym było napisane, że Urząd Skarbowy powinien mi wypłacić 600 zł., ale, że w Picie 36 uwzględniłam jeszcze irlandzkie zarobki to musiałam dopłacić właśnie te 300 zł. Czy w tym przypadku również nie należy mi się zwrot pieniędzy (właśnie przez PIT-AZ?)
  Pozdrawiam. Z góry serdecznie dziękuję,za odpowiedź.
  Niestety nie, bowiem abolicja dotyczy tylko i wyłącznie krajów, a którymi Polskę wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdzie jako metodę na zapobieżenie temu zjawisku przewidziano metodę zaliczenia. W umowie z IRL jest metoda wyłączenia. Zatem nie może Pani odzyskać tego podatku w drodze złożenia wniosku PIT-AZ.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: wiola — 10 grudnia, 2008 @ 8:34 am

 35. w niektorych artykulach dotyczacych abolicji podatkowej natknelam sie na informacje, ze za 2007 rok tez trzeba zlozyc PIT 36, jesli chce sie byc objetym abolicja. zastanawiam sie wiec jakie konkretnie lata ma objac abolicja.
  Abolicja obejmuje lata 2002-2007. W przypadku wniosku o umorzenie zaległości podatkowej należy również złożyć PIT-36 za każdy kolejny rok, który wnioskujący chce objąć abolicją.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: aga — 10 grudnia, 2008 @ 8:17 pm

 36. Witam
  Pracuje w UK 0d grudnia 2002 do dnia dzisiejszego bez przerwy. Pod koniec 2009 zamierzam wrocic do Polski. Czy wnioski o abolicje musze zlozyc osobno dla kazdego roku?
  Rok podatkowy w UK zaczyna sie i konczy w kwietniu, wypelniajac pity moge wzorujac sie na tzw. P60 ktore dostaje pod koniec kazdego roku podatkowego? Czy musze wszystko przeliczyc na zlotowki czy moge posluzyc sie funtami w rozliczeniu? Jezeli musze wpisac zlotowki to jaki przelicznik powinnam zastosowac?
  Witam Panią!

  Zadała Pani tak dużo obszernych pytań, że tutaj nie dam rady na nie odpowiedzieć. Mogę Pani pomóc inaczej: proszę się zarejestrować na mojej stronie http://www.Abolicja.info i pobrać Newslettera o abolicji. Archiwum newsletterów prześlę na Pani życzenie osobno mailem. Tam znajdzie Pani odpowiedź na swoje wątpliwości.

  Może Pani również zakupić moją książkę o Abolicji (albo najlepiej – taniej – będzie w Pakiecie), ale to jest wydatek, więc proszę wybrać 🙂

  Pozdrawiam, Rafał.

  Z gory dziekuje za info.
  Joanna

  Komentarz - autor: jojo — 12 grudnia, 2008 @ 10:33 pm

 37. Witam pana. Mam pytanie od września 2007 roku pracuję w Szkocji. Nie posiadam certyfikatu o rezydencji w UK. Ponadto nie rozliczyłam się z US Polsce za 2007 (ale za ten okres przysługuje mi abolicja). Za 2008 rok zgodnie z prawem podatkowym powinnam się rozliczyć. W Polsce nigdy nie pracowałam, a więc nie rozliczałam się z US. Poza tym posiadam swój NIP. Jestem także zameldowana w naszym kraju. Złożenie wniosku o umorzenie podatku za 2007 rok spowoduje konieczność rozliczenia za rok 2008 i kolejne lata, ponieważ podam w nim swoje dane. Boję się, że w wyniku rozliczenia za 2008 rok będę musiała oddać sporą sumę „fiskusowi” (chociaż nie zarabiam zbyt wiele). Więc pragnę zapytać: czy jeżeli nie skorzystam z abolicji i nie rozliczę się z podatku za rok 2008 to istnieje możliwość że US dopatrzy się tego i (na podstawie tych informacji które podałam) upomni się o podatek, gdy wrócę do kraju. Proszę o odpowiedź i poradę z góry dziękuję
  Pani Wiolu, mam dla Pani dobrą wiadomość: nie musi Pani korzystać z abolicji podatkowej za 2007 rok. Dla osób pracujących w UK abolicja dotyczy tylko lat 2002 -2006.

  Pozdrawiam, Rafał

  Komentarz - autor: wiola — 13 grudnia, 2008 @ 3:56 pm

 38. witam. od 04 kwietnia 2007 roku pracuje w UK do dnia dzisiejszego. w 2009 roku mam zamiar wrocic do polski. zastanawiam sie czy mnie tez dotyczy abolicja czy juz nie musze sie o to martwic bo caly rok pracowalem tylko w UK. czy po powrocie musze sie tez rozliczyc za 2008 rok, czy juz nie trzeba zglaszac sie do urzedu skarbowego? dziekuje za odpowiedz
  Panie Piotrze, abolicja wobec osób UK odnosi się tylko do lat 2002-2006. Od roku 2007 obowiazuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK, gdzie zmieniono metodę unikania podwójnego opodatkownia, zgodnie z którą dochód UK wyłącza się spod opodatkowania w PL. Zatem nie trzeba się z tego rozliczać, chyba że w tym samym roku podatkowym podatnik uzyskał dochody w obydwu krajach.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: piotr — 14 grudnia, 2008 @ 12:38 pm

 39. Witam i dziękuję za wszelkie informacje. Chcę pana zapytać jeszcze o jedną sprawę. Jak wygląda, w przypadku abolicji (UK), rozliczenie z ewentualnych odsetek bankowych? Czy to jest istotne? Trudno jest ustalić je za 2005
  i 2006 r. – minęło już trochę czasu… Czy to nie jest jakaś pułapka?
  Z góry dziękuję.
  NIestety Pani Jolanto, odsetki bankowe nie podlegają abolicji podatkowej. Niestety, wiele osób ma zaległość podatkową z tego tytułu. Odsetki te rozlicza się na PIT-36 w sekcji K. To nie jest pułapka, ale fiskus może się niebawem dobrać do tego.

  Być może napiszę coś na ten temat, ponieważ jest coraz więcej zapytań w tej sprawie, a sprawa dotyczy wszystkich krajów a nie tylko tych, które obejmuje abolicja.
  Pozdrawiam, Jolanta
  Również pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Jolanta — 16 grudnia, 2008 @ 7:02 am

 40. Panie Rafale,moja corka przebywa i pracuje w UK od 1.01.2005.Zameldowana na stale w Polsce… ,
  To by świadczyło o zamiarze powrotu do PL, a zatem o utrzytmaniu polskiej rezydencji podatkowej…
  nie złożyła NIP3,
  skoro nie zmieniła rezydencji, to NIP-3 był nie potrzebny (pod warunkiem, że rzeczywiście rezydencja nie została zmieniona)
  nie ma oficjalnej rezydencji (papierka z UK)
  To również świadczy o chęci powrotu do Polski, a więc a braku zamiaru stałego pobytu na terenie UK
  ale ma miejsce zamieszkania w UK, a od 2007 roku rozpoczeła tam studia.ma zamiar zostać tam dłużej(kontynuacja studiów-doktorat)dalej pracuje na 1/2 etatu w UK.
  Od 2007 roku są inne zasady ustalania rezydencji podatkowej w PL (183 dni lub centrum życiowe)
  Czesne za studia ma opłacone przez rząd UK.W Polsce oprócz zameldowania stałega nie ma nic (oprocz rodziców oczywiście).
  No właśnie, rodzina jest w PL, a zatem raczej bym był skłonny uznać, że Pani córka wciąż jest polskim rezydentem podatkowym
  Czy w ogóle musi składać wniosek abolicyjny?a co z NIP3?czy musi się wymeldować,jeśli mieszka za granicą?Będę wdzięczna za info.
  Jeżeli jej rezydencja podatkowa wciąż jest położona w PL, to wówczas NIP-3 jest nie potrzebny, ale za to wniosek abolicyjny tak – za lata 2005 i 2006. Z Polski nie musi się wymeldować, gdyż to niczego teraz nie zmienia.

  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: olga — 21 grudnia, 2008 @ 7:48 pm

 41. A jesli ktoś pracuje caly 2008 rok w UK (w Polsce w ogóle) i cały czas tam przebywa,to czy w ogóle musi informować US o zmianie miejsca zamieszkania,bo zeznania składać nie musi?Zameldowanie stałe jest w Polsce,czy wobec tego trzeba uaktualniać NIP3-,że jest inne miejsce zamieszkania niż zameldowania?
  Generalna zasada jest taka, że informujemy US o zmianie miejsca zamieszkania, jeżeli zmieniliśmy rezydencję podatkową. Polska rezydencja obecnie wymaga spełnienia jednego z 2 warunków: 183 dni w Polsce lub centrum życiowe. Zatem przebywanie cały rok w UK nie powoduje jeszcze automatycznie utraty rezydencji podatkowej w PL. Jeżeli osoba przestała być nagle w trakcie roku podatkowego rezydentem polskim, to wtedy powinna zgłosić ten fakt do US. A fakt braku konieczności składania PIT-36 nie ma tutaj znaczenia – to są 2 różne rzeczy.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: olga — 29 grudnia, 2008 @ 1:57 am

 42. Pracowalam w Anglii od 13 lisopada 2006 a maz od poczatku pazdziernika 2006!!!! rozliczalismy sie w US za 2006 z dochodow osiagnietych w Polsce!!! od tego czasu nie skladalismy zadnego PIT !!! w jaki sposob do nas odnosi sie abolicja podatkowa!!! bo rozumiem ze odnosi sie ona tylko do roku 2006 !!!
  Tak właśnie 🙂
  i czy musimy rozliczac sie za 2007 i 2008 rok jesli dochody osiagnelismy tylko w Anglii w tych latach!!!
  Nie.
  na poczatku roku 2009 wracamy do Polski!!
  serdecznie z góry dziekujemy za odpowiedz
  A więc wnioski abolicyjne powinniście złożyć za rok 2006, ale musicie pamiętać, że umorzenie zaległości podatkowej spowoduje w Waszym przypadku konieczność dopłaty fiskusowi podatku od polskiego dochodu, co wynika z zastosowania metody wyłączenia. Dokładnie piszę o tym w swojej książce o abolicji podatkowej.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ewa — 29 grudnia, 2008 @ 4:36 pm

 43. Panie Rafale,dziekuję serdecznie i proszę o cierpliwość,bo chyba nie bardzo rozumiem.
  Rozumiem, to są trudne zagadnienia 🙂
  Moja corka,ktora przebywa i pracuje caly 2008 rok w UK i nie ma dochodów w Polsce nie musi tutaj składać żadnych pitów,tak powiedziano nam w US.
  Tak, to prawda.
  Po co więc musi informować US o pracy i pobycie w UK skoro ich nie obchodzą w tym przypadku jej dochody.
  Informacja o zmianie miejsca zamieszkania ma charakter czysto ewidencyjny. To normalne, że fiskus chce wiedzieć, gdzie są jego podatnicy i ile zarabiają (i nie można mieć do niego pretensji, bo państwo musi się jakoś utrzymywać dla naszego dobra – może idealizuję ale w końcu taka jest idea płacenia podatków). No i musi utrzymywać jakiś porządek. Po to są te NIPy-3. Dla Pani córki natomiast może się to przydać, kiedy już wróci do PL i np. kupi mieszkanie za zarobione w UK pieniądze – wtedy na pewno fiskus się zainteresuje, skąd pochodzą pieniądze (znowu – to nie jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy, tylko między innymi walka z przestępczością – na marginesie… przestępstwa podatkowe w USA są zagrożone najwyższymi karami). A potem zapytają dlaczego Pani córka ich nie poinformowała a fakcie zmiany miejsca zamieszkania, itd.
  Tak rozumiemy nową ustawę.Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii.
  Kończąc chciałbym jeszcze dodać dwie kwestie. 1 wykroczenie z tytułu niezłożenia formularza NIP-3 przedawnia się po roku; 2 Pani córka powinna przechowywać wszystkie „paski”, gdyż to jej pomoże udowodnić fakt zarabiania w UK.

  Czy już jest jasne Pani Olgo? 🙂
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: olga — 1 stycznia, 2009 @ 7:48 pm

 44. Naprawdę dziekuję bardzo panie Rafale,bardzo przystępnie pan tłumaczy,ale ja mam skrzywienie zawodowe,ponieważ również zajmuję się kontrolą tylko w zupełnie innej dziedzinie.
  Stąd też to moje dociekanie.
  Bardzo dobrze,że załozył pan ten blog,polecę go znajomym,którzy mają podobne rozterki w interpretacji przepisów.
  Dziękuję i dobranoc.
  Dziękuję również, Rafał.

  Komentarz - autor: olga — 1 stycznia, 2009 @ 10:58 pm

 45. Panie Rafale, chcialabym po krotce przedstawic swoj problem.Wyjechalismy z mezem do Anglii w 2004. Ja przebywam w UK od czerwca 2004 a moj maz od wrzesnia 2004.Oboje rozliczylismy sie z polskim fiskusem za miesiace do czerwca i maz do wrzesnia 2004 za dochody w Polsce.Za dochody w Anglii rozliczalismy sie juz w UK. Maz w styczniu 2005 otrzymal jeszcze zalegla 13 pensje i z niej tez sie rozliczyl w Polsce. Od momentu przyjazdu do Anglii zawsze mielismy stale,legalne prace, na ktore mamy payslipy.Przed wyjazdem zamknelismy wszystkie konta bankowe, nie mielismy zadnych inwestycji. Zamknelismy rozdzial Polska. Nie zamierzamy wracac do kraju do conajmniej 2012 roku.Nie zlozylismy przez wyjazdem NIP-3 bo nie mielismy takiej wiedzy. Moje pytanie brzmi.Czy,z racji naszego osrodka zycia w UK,musimy robic cokolwiek w sprawie rozliczenia podatkowego, czy musimy zlozyc NIP-3,czy mozemy pozostawic sprawy tak jak sa bo i tak nie chcemy wracac do kraju do 2012 kiedy nasza sprawa powinna ulec naturalnegmu przedawnieniu. Z gory serdecznie dziekuje za wszelka pomoc.
  Przedawnienie zaległości podatkowej za ostatni rok brany pod uwagę (2006) nastąpi z początkiem roku 2013. Natomiast wykroczenie z tytułu nie złożenia NIP-3 już się przedawniło 🙂
  Serdeczne pozdrowienia.
  Marta
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Marta — 6 stycznia, 2009 @ 11:54 am

 46. Ja mam pytanko do artykułu na onecie http://wiadomosci.onet.pl/1890864,28350,wiadomosceu.html
  Ale, lekko mówiąc, bzdury! 🙂 Pisałem o tym we wpisie tutaj.
  Czy trzeba wykazywać te zwroty i gdzie i jak mam im to udowodnić, jak nie posiadam żadnych potwierdzeń, że mi cokolwiek zwrócono.
  Jakiś dowód zwrotu w zagranicznego US.
  I drugie pytanko, czy do rozliczenia zaległego podatku i skorzystanie z abolicji wystarczy kwitek wypłaty z ostatnią datą roku podatkowego 2005 i 2006. Bo wystawione Pity angielskie dotyczą okresu od kwietnia 2005 do marca 2006 i od marca 2006 do kwietnia 2007, a w Polsce obowiązuje rok podatkowy od stycznia do grudnia.
  Nie. Konieczny jest dokument, w którym będzie dzień wypłaty wynagrodzenia (np. payslip). Lata podatkowe nie mają tu znaczenia dlatego, że nie bierze się pod uwagę zagranicznych deklaracji podatkowych.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Ania kwak — 6 stycznia, 2009 @ 11:58 am

 47. Witam Panie Rafale
  Od 2005 roku pracujemy razem z mężem w UK.Zameldowani jesteśmy na stałe w Polsce (nie wypełnialiśmy nip-3).W UK posiadamy jednak rezydenture podatkową oraz residence permit.W tym roku zamierzamy wrócić do Polski i wybudować dom.W związku z tym nie wiemy czy musimy skorzystać z abolicji podatkowej ,czy naszego przypadku ona raczej nie dotyczy.Bardzo proszę o rade i z góry dziękuje.
  Pani Anno, abolicja Was dotyczy za lata 2003-2006, jako że w tych latach, jako polscy rezydenci powinniście byli rozliczać się również w PL. Powiem nawet, że bardzo rozsądne będzie z Państwa strony skorzystanie z umorzenia tej zaległości, gdyż urząd NA PEWNO sprawdzi, skąd macie pieniądze na dom. Wówczas będziecie musieli wskazać ich źródło. W przeciwnym razie opodatkują Was 75%.
  Pozdrawiam, Rafał.
  PS.: Jak skorzystać z abolicji? Poczytajcie wpisy na blogu 🙂

  Komentarz - autor: anka — 6 stycznia, 2009 @ 1:28 pm

 48. Panie Rafale to chyba jedna z niewielu stron gdzie można znaleźć konkretne odpowiedzi dotyczące abolicji podatkowej.
  W UK mieszkam od roku 2001 ,tu studiowałem i legalnie pracuję od 2005 do dziś.W Polsce niepracowałem od 1998.Mieszkam z żoną która w Polsce niegdy niepracowała,niemamy dzieci. Czy mogę przyjąć że przeniosłem ośrodek interesów życiowych do UK pomimo że:
  1.w Polsce co roku spędzam wakacje.2.W PL brałem ślub w roku 2007.3.Nie wymeldowałem się.4.Nie złożyłem deklaracji NIP-3 5.Posiadam lokatę bankową 6.W połowie roku 2009 wracam do Polski (nieplanowany powrót)
  Witam Pana! Jeżeli do roku 2006 posiadał Pan zamiar stałego zamieszkania w UK, to prawdopodobnie jest Pan od początku pobytu w UK tamtejszym rezydentem podatkowym. Zatem nie musi Pan składać wniosku a abolicję, jako że nie musiał Pan się rozliczać z dochodów UK w PL.
  Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Barnaba — 6 stycznia, 2009 @ 9:42 pm

 49. Z góry dziękuję za odpowiedź, gdzieś jeszcze na forum zadawałam podobne pytanie. Chyba się powtarzam. Życzę miłego dnia.

  Komentarz - autor: Ania kwak — 8 stycznia, 2009 @ 1:47 pm

 50. Mam pytanie.
  Zamierzqm wrócic do Polski na stałę w lipcu tego roku,w Anglii mieszkam od 10.2004,nigdy nie rozliczałam się w Polsce od 2004,co musze teraz zrobić?Za 2004 tez się nie rozliczałam w Polsce,ale jedyny dochód w 2004 w Polsce to zasiłek,więc proszę o info co mam robić teraz?Pozdrawiam

  Komentarz - autor: zaneta — 8 stycznia, 2009 @ 2:33 pm

 51. moja sprawa jest skomplikowana.Pracuje w UK od lutego 2005 do dzisiaj.W Polsce rozliczyłam się za osiągnięty w 2005 r.niewielki dochód nie ujawniając dochodu zagranicznego i otrzymałam zwrot podatku Podobnie było w 2006 gdyż otrzymałam jakieś zaległe wyrównanie za które US zwrócił mi podatek.Nie posiadam kopii tych PIT-ów,nie pamiętam jakie tam były sumy.Nie zamierzam w najbliższych latach wracać do Polski,ale gdyby zaistniały takie okoliczności to co Pan mi radzi? W Polsce mam dom za który place wszystkie rachunki i podatki (na moje imię ) i bezrobotnego męża a w UK dzieci,Gdzie moja rezydencja?

  Komentarz - autor: ewa — 9 stycznia, 2009 @ 6:30 pm

 52. Dziękuję i pozdrawiam.
  Barnaba
  Dziękuję i również pozdrawiam!

  Komentarz - autor: Barnaba — 11 stycznia, 2009 @ 10:25 am

 53. Witam Panie Rafale,

  Mam pytanie…
  Mieszkam i pracuję w UK od 2004r. Złożyłem deklarację NIP-3 w US o zmianie miejsca zamieszkania.Jedyne co posiadam w Polsce to ziemia.Czy z tego tytułu muszę składać wniosek o abolicję.Mam zamiar wrócić niebawem do Polski i nie jestem pewny co robic w tej sytuacji.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Komentarz - autor: Mariusz — 15 stycznia, 2009 @ 8:20 pm

 54. Witam
  wlasnie dowiedzialem sie ze musze zlozyc podanie o abolicje i pit do lutego i ze do tego potrzebne są payslipy a ja posiadam tylko rolicenie roczne P60 bo nie zbieralem tych odcinkow. czy jest jakaś inna możliwosc udokumentowania moich zarobkow bo niby P60 nie wystarczy chodzi o lata 05 06
  Panie Adamie, pisałem o tym juz wielokrotnie na tym blogu w komentarzach. Proszę poszukać, ale swoją drogą to może zrobię o tym wpis.
  Pzdr, Rafał.

  Komentarz - autor: Adam — 17 stycznia, 2009 @ 11:31 am

 55. Panie Rafale drogi! Przede wszystkim, świtny blog;) Co dziennie siedze na necie i szukam konkretów…no i prosze trafiłam! Poczytałam troche pytań i odpowiedzi i mniej wiecej wiem w jakiej jestem sytuacji. W woli wyjaśnienia: Do marca 2005 pracowałam i rozliczyłam sie z tego w Polsce. Od kwietnia2005 pracuje w Anglii do teraz(do niczego sie w us nie przyznałam). Zaniedbałam nip-3 o którym zresztą nie miałam pojęcia,Przez kilka miesięcy byłam wymeldowana w Polsce i musiałam sie zameldować zeby wymienic dowód z racji zawarcia małżeństwa. Nie zamierzałam wracać. Ale troche sie zmieniło, zaszłam w ciąże i razem z mężem zdecydowaliśmy wrócić na poród. No i tu mi sie schody zaczynają…Baaardzo prosze o szczerą rade.Oto moje zmartwienia(pytania):
  1-Jak mnie mogą znaleźć (US) jesli nie zrobie zupełnie nic po powrocie? (czyli nie skorzystam z abolicji)nie kupie domu itp. bede na angielskim macierzyńskim przez rok.
  Raczej nie znajdą, ale o tym jakimi źródłami się US posługuje napisałem tutaj.
  2-czy moge bezpiecznie korzystać z tak zwanej pomostówki?
  Nie mam pojęcia o czym Pani pisze 🙂 Ja jestem tylko od podatków 🙂
  3-Anglia moze pokryć koszty mojego porodu w Polsce, czy to dla mnie „bezpieczne” jeśli nie chcę być nakryta??
  Trudno mi powiedzieć…
  4-Jeśli po roku zacznę prace w Polsce to czy wtedy nikt nie zacznie szperac gdzie ja byłam do tej pory??
  Na pewno zaczną.

  Panie Rafale może moje pytanie wydadzą sie panu naiwne
  skądże znowu…
  ale to jest teraz moje główne zmartwienie a niestety na abolicje czasu juz nie mam za bardzo…. bede w Polsce dopiero 11 lutego.
  Jeśli to możliwe lub bardziej dla pana wygodne prosze odpisać na maila. Bede ogromnie wdzięczna i mądrzejsza;) o to co przeczytam. Z góry dzieki ogromne!! I na pewno polecę bloga moim zatroskanym znajomym. 3mam kciuki za dalszy rozwój kariery;) pozdr, Gośka
  Dzięki! Rafał.

  Komentarz - autor: Goska — 21 stycznia, 2009 @ 12:25 am

 56. Serdeczne dzieki za odpowiedż! Mam za sobą całe dnie wyszukiwanie wszystkiego co sie da o tej abolicji…no i wypełnie te papiery..niech sie dzieje wola nieba. Doszłam do wniosku, że mimo moich obaw to jest mniejsze zło. Jakoś zdąże do 6.02..:) pozdrawiam, Gośka
  Dziękuję i również pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Goska — 21 stycznia, 2009 @ 10:22 pm

 57. Witam Panie Rafale!

  Wprawdzie juz wielokrotnie pisał Pan o zwrocie ale w związku ze przecznymi informacjami otrzymanymi z US chciałabym zapytać raz jeszcze o sposób rozliczenia zwrotu podatku z Anglii.
  W Anglii pracowałam od połowy 2005 do końca 2006. Za rok 2005 złozyłam deklarację do US łącznie z dochodami z zagranicy. W 2006 roku otrzymałam zwrot podatku z Anglii za 2005/2006. Rozliczyłam go w poz. 102 deklaracji za 2006 jako doliczenie do podatku w całej wysokości. Teraz chciałabym ubiegać się o z wrot w ramach abolicji. Jednak w US powiedziano mi że nieprawidłowo rozliczyłam zwrot. A mianowicie powinnam obliczyć proporcjonalni zwrot który przypada na rok 2005 i złozyć korektę roku 2005 (tzn. od podatku jaki zapłaciłam w Anglii odjąć zwrot i jeszcze raz przeliczyc proporcje odliczonego podatku ) natomiast pozostałą cześć zwrotu doliczyć do podatku za 2006. Czy jest to słuszne ? Czy rzeczywiście musze składać korektę zeznń przez złożeniem wniosku?
  pzdr serdeznie
  Tak, gdyby nie abolicja to należało złożyć korektę PIT36 za 2005 rok. Ale teraz wg mnie ma Pani prawo do odzyskania tego zwrotu. Pewni jutro w gazecie prawnej będzie wywiad ze mną na ten temat. W razie czego może Pani wziąć tą gazetę pokazać w US na dowód słuszności tego rozumowania. Jednakże na razie będzie Pani musiała zachować się tak, jak mówią w US, gdyż inaczej to Pani nie wydadzą decyzji albo będą robili inne problemy. Ewentualnie będzie Pani mogła później złożyć odwołanie od tej decyzji, albo też napisać wniosek o zwrot zabranego zagranicznego podatku. To wszystko teraz trudno przewidzieć, ponieważ to fiskus powinien zająć jakieś jednolite stanowisko w tej sprawie i jak to zrobi, to będzie można działać… lub nie. Zobaczymy. Pozdrawiam!

  Komentarz - autor: maja — 22 stycznia, 2009 @ 7:15 am

 58. Witam!
  W 2005 roku pracowałam w Polsce jeden miesiąc mój dochó432,25zł-składki na ub społeczne 119,14zł w Angli po odliczeniu diet 960funtów(tam pracowałam od kwietnia2005) wyniósł około 49100zł Za 2005 rok złożyłam zeznanie pit-37 teraz musze zrobić korekte zeznania pit-36 jaką mam zastosować metode i czy będę musiała coś płacić. Gdyby to była wg Pana wskazówek z książki metoda wyłączenia to podatek 90zl i to powinnam zapłacić.
  z góry dziękuję za pomoc

  Komentarz - autor: berka — 22 stycznia, 2009 @ 8:17 pm

 59. Tu znowu Gośka…
  zabieram sie do wypełniania tego pit-u z drżeniem serca… No i nasunęło mi się jeszcze kilka pytań, mianowicie,
  -z definicji abolicji wynika, że jest to całkowite lub CZESCIOWE umorzenie podatku. Na jakich zasadach o tym decydują? Czy nie okaże się, że mimo moich szczerych chęci uregulowania spraw stracę na tym może nawet dużo??
  -czy jeśli wypełnie coś źle lub pominę z niewiedzy, to będe miała szanse na sprostowanie czy może uznane to zostanie za zaniedbanie lub tym podobne…
  -czy muszę jeszcze raz rozliczać 2 miesiące pracy w Polsce w 2005 jeśli wcześniej już to zrobiłam??
  Dzieki za odpowiedź i podejrzewam, że coś ważnego jeszcze mi do głowy wpadnie 🙂 więc nie omieszkam spytać:)
  serdecznie pozdrawiam, Gośka

  Komentarz - autor: Goska — 22 stycznia, 2009 @ 8:57 pm

 60. Witam mój mąż pracował w UK od 2004 r-2009r.( był zatrudniony na umowę o pracę chodzi o UK) jednocześnie prowadził działalność w Polsce .Czy męża obejmuje abolicja? jak ma wyglądać rozliczenie i czy będzie korzystne dla męża .Odprowadzał podatki w kraju i za granicą ale jedno z drugim wcześniej nie rozliczał .co ma w takiej sytuaji zrobić z góry dziękuję za odpowiedż!

  Komentarz - autor: BUBA — 24 stycznia, 2009 @ 8:59 pm

 61. Witam ponownie Panie Rafale.
  Czy w PIT-36 składanym w ramach abolicji( wraz z PIT/AZ oraz oswiadczeniem AZ-0)mogę uwzględnić podatek zryczałtowany jaki powinienem był zapłacić od odsetek bankowych od funduszy na zagranicznym koncie ?
  Chodzi o rok 2005.Wcześniej nieskładałem żadnej deklaracji podatkowej.
  Czy może złożyć wszystkie papiery związane z abolicją najpierw a dodatkowo korektę zeznania PIT-36 uwzględniającego ten nieszczęsny podatek od odsetek ? Jak to rozwiązać ?

  Pozdrawiam
  Barnaba

  Komentarz - autor: Barnaba — 25 stycznia, 2009 @ 7:55 pm

 62. Panie Rafale mam do Pana pytanie w 2007roku do lipca pracowałem w Polsce. Od polowy lipca 2007r zaczołem pracować w Angli gdzie pracuje do dzisiaj. Za 2007 rok złozyłem Pit 37 wykazując dochody uzyskane tylko w Polsce (zgodnie z porada – sprawa abolicji była w toku). A teraz już sam nie wiem czy powinieniem skladać korekte czy nie zgodnie ustawa abolicyjna. Oraz czy musze wysylac cos do polskiego US za 2007 i teraz juz za 2008r. dodam ze w Angli pracuje jako Self – Empl. Placę podatki i jestem rozliczony za 2007r
  z gory bardzo dziekuje za pomoc.
  Z Pow. Łukasz

  Komentarz - autor: Łukasz — 26 stycznia, 2009 @ 9:02 pm

 63. Witam Panie Rafale, im wiecej czytam tym mniej rozumiem. Zakupilam Pana ksiazke, przeczytalam. Pracujew UK od lipca 2006 do teraz. Z dniem wyjazdu do UK zlozylam NIP_3 z wymeldowaniem i zmiana miejsca zamieszkania. W polsce nie zlozylam PITu od roku 2006, nie uzyskalam zadnego dochodu w Polsce, nie mam meza, dzieci, nieruchomosci itp. Pracuje jako employed i self empl. Place podatki w UK. To bylo moje miejsce i cel zyciowy. Nie posiadam papieru ze jestem rezydentem UK, w Anglii przebywam okolo 180 dni rocznie.
  Co znaczy około? TO bardzo ważne! Czy resztę roku przebywa Pani w PL?

  Mam zamiar wrocic pod koniec 2009 roku (Chyba kazdy ma prawo sie przeprowadzic i zmienic miesce zycia). Obawiam sie, ze po powrocie, US moze sie ‚doczepic’ ze jestem rownie polskim rezydentem i dlatego musze zaplacic podatek i w Polsce. W roku 2008 musialam wyrobic nowy paszport (wygasal), jak i rodzice przeprowadzili sie. Zameldowana zostalam u rodzicow na nowy adre, wyrobilam dokumenty. Wszystkie zmiany dokumentow i zameldowanie zglosilam w US, jednak na NIP 3 adres zamieszkania jest zagraniczny-dotychczasowy. Co wogole robic. Tykac tej abolicji??? Zglaszac wszystkie lata? Bardzo prosze o pomoc. Dziekuje z gory. 😦
  Najważniejszy dla Pani jest okres do roku 2006, ale z tego co Pani napisała wynika, że zmieniła Pani rezydencję na UK, a więc, że nie musiała się Pani rozliczać w PL. US może się czepiać, ale raczej nic Pani nie grozi, tym bardziej jeżeli uzyska Pani certyfikat rezydencji w UK – co Pani sugeruję zrobić. A tak to nie musi Pani korzystać z abolicji. Dziękuję za zakup książki!
  Rafał

  Komentarz - autor: Wiewiora — 27 stycznia, 2009 @ 8:37 pm

 64. Dzien dobry panie rafale ,chcialbym sie dowiedziec czy mnie obejmuje abolicja, w 2007 roku po ukonczeniu szkoly w czerwcu wyjechalem pracowac do danii ,moj ojciec juz tu byl ,i za piec lat chce wracac do polski czy urzad skarbowy bedzie mnie scigal PROSZE O POMOC

  Komentarz - autor: lukasz — 29 stycznia, 2009 @ 4:35 pm

 65. JESZCZE JEDNO NIGDY NIE ROZLICZALEM SIE Z PODATKU W POLSCE I NIGDY NIE PRACOWALEM W POLSCE

  Komentarz - autor: lukasz — 29 stycznia, 2009 @ 4:47 pm

 66. Wiatm
  Rozliczylem sie na formularzu Pit-36 z zalacznikami Pit-ZG a takze Pit-AZ i Pit-O za rok 2006. W Anglii jestem i pracuje od stycznia 2006 do dnia dzisiejszego. Rozumiem ze za 2007 nic nie wypelniam. Dodam ze nie mam statusu rezydenta bo sie nie ubiegalem. W Polsce tez nie wyslalem pit-3. Co z rokiem 2007 i jak z 2008?

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: Krzysiek — 29 stycznia, 2009 @ 11:02 pm

 67. Panie Rafale,

  Prosze o porade w sprawie abolicji. Przebywam w UK i pracuje legalnie od listopad 2004 i mam zamiar wrocic do Polski we wrzesniu 2009. Nie rozliczalam sie z dochodow otrzymanych w UK w polskim urzedzie skarbowym, ale jak juz wspomnialam, wszystkie sprawy zwiazane z podatkami i zatrudnieniem mam legalne i udokumentowane w UK (payslips, P45, P 60) W grudniu 2007 kupilam mieszkanie w Polsce na kredyt hipoteczny uzyskany w Polsce i z angielskich oszczednosci. Moje pytanie: czy musze cos robic w sprawie rozliczenia podatkowego/abolicji, czy tez moge zostawic rzeczy same sobie (opcja preferowana :)) a w razie pytan z urzedu skarbowego, wykazac sie dokumentacja. Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  Komentarz - autor: Anna — 30 stycznia, 2009 @ 3:17 pm

 68. Drogie Panie Rafale
  Nie moge nigdzie uzyskać odpowiedzi na pytanie, tzn. Jeśli jestem w zwiazku małżeńskim od 2004 roku razem z mężem bylismy zatrudnieni na umowe o prace w 2006 roku w Anglii i nie otrzymywaliśmy żadnych dochodów w Polsce, nie złożyliśmy zeznania podatkowego wcale, moje pytanie, Czy możemy się razem rozliczać teraz za rok 2006 wzwiązku z abolicją czy tez nie możemy razem i musimy na osobnych PIT-36 i PIT/PZ i oświadczenie A-O dla każdego z nas?
  błagam o odpowiedz

  Komentarz - autor: Mariola — 30 stycznia, 2009 @ 6:53 pm

 69. Panie Rafale
  sprostowanie do formularzy jakie mamy złożyć Pit-AZ, Pit-36, AZ-O, Pit/ZG

  Komentarz - autor: Mariola — 30 stycznia, 2009 @ 8:54 pm

 70. Panie Rafale. Mam ogromny dylemat, ponieważ nie mogę zrozumieć zawiłości związanych z abolicją podatkową.Mam pytanie: Od 2007 roku pracuję w Szkocji(od stycznia tego roku posiadam certyfikat rezydenta)czy powinnam była złożyć wniosek abolicyjny o umorzenie podatku za 2007 rok, oraz czy powinnam się rozliczyć z polskim fiskusem za 2008 rok. Ponadto chciałabym się dowiedzieć czy muszę złożyć do US NIP-3(jeśli tak to do kiedy należy to zrobić). Czytając polską prasę często napotykam informację o odliczaniu proporcjonalnym, z którego wynika fakt iż powinnam się jednak rozliczyć za rok 2008 oraz złożyć wniosek o abolicję za rok 2007. Proszę o jak najdokładniejszą odpowiedź(czy powinnam się rozliczać z tych lat i składać wnioski abolicyjne czy też nie czy też nie). Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Nie musi Pani się rozliczać w PL, chyba że tutaj też Pani osiąga jakieś dochody. Wniosku o abolicję również nie musi Pani składać. Co do NIP-3 to warto go złożyć. O tym NIPie pisałem już w tym blogu. Rafał

  Komentarz - autor: karolina — 1 lutego, 2009 @ 11:26 am

 71. Panie Rafale proszę o poradę.W kwietniu 2005 wyjechaliśmy z mężem i dziećmi do UK z zamiarem stałego pobytu(rozliczyliśmy się z polskim US),ale niestety nie wymeldowaliśmy się,gdyż nie przypuszczalismy wtedy że to może mieć tak istotne znaczenie(zameldowani jesteśmy u rodziców).Przenieśliśmy tzw.ośrodek interesów zyciowych do UK tzn.Mąż rozwiązał w PL umowę o pracę,zamknąl konto,sprzedał samochód,poinformowaliśmy przedszkole gdzie byla zapisana córka,że wyjeżdżamy.Od tego czasu przebywamy na stałe w UK(legalna praca,podatki i składki na ubezpieczenie,braliśmy udział w ostatnich wyborach i ubiegamy się o rezydenturę w UK).Uważam zatem że nie musimy składać wniosku abolicyjnego(martwi mnie jedynie to zameldowanie w roku 2005 i 2006)Proszę serdecznie o wskazówki jeżeli się mylę.

  Komentarz - autor: Alicja — 2 lutego, 2009 @ 5:01 pm

 72. Witam
  Mam problem.Nie znam się na tych PIT-ach,do tej pory robił to mąż,ale miał poważny wypadek i nie może mi pomóc.Zanim wyjechałam do Szwecji w 2006r(styczeń),wyrejestrowałam się z Powiatowego Urzędu Pracy (miałam prawo do zasiłku).Przebywałam w Szwecji tylko 3 miesiące.Wróciłam na początku kwietnia i ponownie się zarejestrowałam w PUP ( z prawem do zasiłku-pobierałam go do końca roku od maja)-żadnej innej pracy nie podjęłam.Za 2006r rozliczałam się wspólnie z mężem PIT-37,ale nie uwzględniłam Szwecji , bo sądziłam, że nie byłam zarejestrowana(pismo o zarobkach otrzymałam dopiero w połowie 2008r,na osobistą prośbę,gdy z pewnych źródeł okazało się,że wszystkich rejestruje).Czy muszę skorzystać z abolicji i jak ewentualnie dokonać korekty tego PIT-u 37 gdy mam tylko papier(ze Szwecji) informujący o AVDRAGEN SKATT (podatek potrącony)np. 8 tys koron i KONTANT BRUTTOLON m.m. (chyba wynagrodzenie brutto) np. 30tys koron.

  Komentarz - autor: Magda — 4 lutego, 2009 @ 5:01 pm

 73. Witam Panie Rafale,

  Mieszkam w Anglii od 2007 roku i place tu podatki.Jednak za 3 lata planuje powrot do Polski i chcialabym zalozyc lokate w Polsce. Slyszalam jednak, ze lokaty traktowane sa jako dochod w Polsce, czyli trzeba sie rozliczac w PL(mimo ze caly rok przebywa sie w UK). Czy to prawda?Jesli tak to ktory PIT obowiazuje i czy musze podawac rowniez dochody z UK?
  Prosze o podpowiedz, z gory dziekuje i pozdrawiam –
  Wiola
  Witam Pani Wiolu!
  To zależy od tego, gdzie jest Pani rezydentem podatkowym. Jeżeli w PL, to wtedy bank pobierze 19% podatku. Jeżeli w UK, to wówczas podatek wynosi 5% (art 11 ust 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania PL-UK), ale warunkiem jest przedstawienie w banku certyfikatu rezydencji podatkowej z UK. W innym przypadku powinien pobrać 20% podatku (art 29 ust 1 ustawy PIT). Piszę powinien, gdyż na pewno nie będzie sobie zdawał sprawy z Pani zagranicznej rezydencji podatkowej i pobierze wówczas 19% podatek. W każdym przypadku nie musi Pani składać jakiejkolwiek deklaracji.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: wiola — 13 lutego, 2009 @ 12:52 pm

 74. Panie Rafale!!!Proszę o odpowiedż na kilka pytań.Mój mąż pracuje w Austrii od 2006r.W 2006 roku mieliśmy dopłatę za podatek 1000zł.Czy jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy w związku z abolicją?I drugie pytanie czy za 2008 rok mąż musi się w Polsce rozliczyć z fiskusem a żona nie ma w tym roku żadnych dochodów.
  Witam Pani Ewo! Niestety abolicja już się skończyła, zatem nie otrzymacie już Państwo zwrotu tego podatku. Tak, Pani mąż powinien się w tym roku rozliczyć. Mogą to Państwo zrobić wspólnie.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: EWA — 21 lutego, 2009 @ 8:25 pm

 75. Witam Panie Rafale, może Pan mi wyjaśni jak powinnam rozliczyć zasiłek macierzyński z Wielkiej Brytanii.
  Zacznę od początku- w sierpniu 2006 roku rozpoczęłam pracę w Anglii w związku z tym, że nie posiadałam status rezydenta Anglii ani nie złożyłam NIP3 z angielskim adresem w Polskim urzędzie musiałam rozliczyć się z dochodów za 2006 rok z Polskim US zrobiłam to niedawno korzystając z abolicji. Poinformowano mnie, że za rok 2007 już nie muszę się rozliczać (w związku z nową definicją m. zamieszkania).

  W grudniu 2007 roku wzięłam urlop macierzyński i razem z mężem przyjechaliśmy do Polski okoliczności sprawiły, że urodziłam wcześniej niż było przewidziane (tj.pod koniec grudnia zamiast przełom stycznia/lutego) zostaliśmy z mężem w Polsce. Urlop trwał do końca sierpnia -przez cały ten okres otrzymywałam zasiłek macierzyński z Anglii. Z końcem urlopu postanowiłam nie wracać do pracy w Anglii, zostaliśmy z mężem w Polsce. W październiku rozpoczęłam pracę w Polsce. Jak rozliczyć dochody za rok 2008, zwłaszcza zasiłek macierzyński z Anglii- czy podlegam NIEOGRANICZONEMU obwiązkowi czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu? Jeżeli ten drugi to czy mogę odliczyć diety?
  Będę ogromnie wdzięczna za pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.
  Pozdrawiam,
  Anna T
  Pani Anno, w roku 2008 byliście Państwo polskimi rezydentami podatkowymi, i tutaj ciążył na Was nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasiłek powinna Pani rozliczyć tak jak normalne dochody z zagranicy, jednak bez możliwości pomniejszenia przychodu o diety, gdyż nie przebywała Pani za granicą. Powinna Pani zastosować metodę wyłączenia, jeżeli otrzymała Pani jeszcze jakies dochody w Polsce, albo jeżeli rozliczacie się Państwo razem. W przeciwnym przypadku nie musi Pani składać deklaracji podatkowej. W razie dalszych wątpliwości proszę o pobranie mojego darmowego eBooka o rozliczenia zagranicznych dochodów ze strony http://www.PodwójneOpodatkowanie.pl Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: ladyanna — 22 lutego, 2009 @ 10:35 pm

 76. panie rafale.mam maly problem.rok czasupracowlam w UK .odprowadzalam podatki itd.mam wszystkie dokumenty.potem postanowilam zmienic prace.zmienialam.Ale pracodawca mnie nie zarejestrowal.JA rowniez tego nie dopilnowlam.czas polecial szybko.Powinnam sie zarejestrowac jako bezrobotna w job centre w takim przybadku.Bo „nie pracowalam”.nie zrobilam tego.Glupio przyznac..zapomnialam.teraz juz jestem zarejestrowana w pracy normalnie.Ale czego moge oczekiwac od job centre.Czy dostane kare za ten okres?dodam ze bylo to 7 miesiecy.jak moge to obejsc.czy bede musiala zaplacic podatki za ten okres 7 miesiecy ?
  Witam Pani Moniko! NIestety nie wiem jak to wyglada w UK. Przepraszam, ale nic Pani tu nie doradzę. Mogę tylko powiedzieć, że w PL nie zapłaci Pani podatku za rok 2008. POzdrawiam i życzę powodzenia! Rafał

  Komentarz - autor: monika — 24 lutego, 2009 @ 12:00 am

 77. Panie Rafale,a kiedy już przestanie obowiązywać NIP(podobno od września)to NIP-3 chyba również?Nie wiem czy dobrze to rozumiem.
  Wtedy nie trzeba będzie zgłaszać US żadnych aktualizacji?
  Pani Olgo, chodzi tutaj tylko o likwidację samego numeru NIP. Pani zaś ma na myśli formularze NIP. One zapewne pozostaną 🙂
  Pozdrawiam gorąco!
  Rafał

  Komentarz - autor: olga — 26 lutego, 2009 @ 5:01 pm

 78. Dziękuję za pocieszające wiadomości odnośnie zwrotu podatku holenderskiego.Sama próbowałam się czegoś dowiedzieć w różnych urzędach skarbowych ale właściwie to nikt tak naprawdę nie wiedział , co zrobić ze zwrotem podatku za 2007 rok, otrzymanym w roku 2008, wiec proponowano by go jednak oddać do polskiego US, co dla mnie wydaje się niesłuszne i wobec obowiazującej ulgi abolicyjnej, która jakoby miała wyrównywać szanse pracujących w bardziej lub mniej „korzystnych” krajach z punktu widzenia rozliczania dochodów.
  Za rok 2008 postanowiłam nie odliczać zapłaconego w Holandii podatku, zwiększając jednocześnie wysokość ulgi abolicyjnej, aby nie trzeba było rozliczając się z kolejnego roku tłumaczyć z otrzymanego zwrotu. Nie wiem czy tak
  wypełnione zeznanie przejdzie w US ale spróbuję.
  Najwyżej trzeba będzie zrobić korektę 🙂
  Nurtuje mnie też inny problem. Jako matka dwóch studentek zarabiających właśnie w Holandii na pokrycie kosztów akademików ,jestem pozbawiona ulgi na wychowanie dzieci, nie dotyczy to jednak rodziców młodzieży zarabiającej w krajach rozliczanych metodą wyłaczenia z
  progresją.
  Nie rozumiem Pani Beato, dlaczego pisze Pani, że do tej ulgi mają prawo rodzice młodzieży zarabiającej w krajach rozliczanych metodą wyłaczenia z
  progresją. Wg mnie nie ma tu znaczenia metoda unikania podwójnego opodatkowania – obydwie grupy rodziców nie mają takiego prawa (oczywiście jeżeli są spełnione odpowiednie warunki). W art. 6 ust 4 pkt 3 jest mowa o tym, że młodzież nie może otrzymywać dochodów do których stosuje się art. 27. A sam art. 27 reguluje obydwa sposoby unikania podwójnego opodatkowania.

  I jeszcze jeden problem. Chodzi o odliczanie od 2008 roku składek na ubezpieczenie zdrowotne.
  Czy kwota ujeta na Jaaropgaafie jako Ingehouden bijdrage ZVW to kwota ubezpieczenia zdrowotnego , która będzie honorowana przez US, czy tez ważne sa tylko kwoty na paskach wypłaty?
  Nie mam pojęcia. Nie wiem jak to jest w Jaaropgaafie, ale na pewno w USie będą się odnosić do regulacji polskich w zakresie zagranicznych składek zdrowotnych. W Polsce podstawą do ich uwzględnienia jest dokument otrzymywany od pracodawcy (PIT-11) pozakończeniu roku podatkowego. Zatem z tego mogę wnioskować, że i tutaj podstawą będzie Jaaropgaaf, jeżeli suma składek tam uwzględnionych jest obliczana tak jak w Polsce.
  Wiem ,ze się rozpisałam, ale temat rozliczeń za 2008 rok mimo ulgi abolicyjnej wydaje mi sie mało jasny i precyzyjny, stad co chwilę inne wątpliwości, których wiele rozwiązałam już właśnie dzięki Panu.Dziękuję
  Bardzo Pani dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
  Rafał

  Komentarz - autor: Beata — 4 marca, 2009 @ 6:24 pm

 79. Panie Rafale prosze o pomoc!!! Po ukończeniu szkoły wyjechałam do Angli Pracowałam tam legalnieOd sierpnia2006 do marca2008 Oczywiscie zapłaciłam podatek w Angli za te lata W Kwietniu2008 wróciłam na stałe do Polski zarejestrowałam sie jako bezrobotna i otrzymałam zasiłek dla bezrobotnych za prace w Angli Teraz musze złozyc zeznanie podatkowe w US czy powinnam uwzglednic takze dochody z zagranicy??? Prosze o odp
  Pani Gosiu
  Powinna Pani była się rozliczać z dochodów UK za rok 2006. Jeżeli tego Pani nie zrobiła, to jest u Pani zaległość podatkowa. Za lata 2007 i 2008 powinna Pani się rozliczyć z dochodów UK tylko, jeżeli w tych latach uzyskała Pani również dochody w PL. DOmyślam się, że rok 2007 od razu możemy wykluczyć, jako że nie pracowała Pani wtedy w PL. Jeżeli natomiast w roku 2008 uzyskała Pani dochód w PL (np. zasiłek) to w rozliczeniu rocznym na PIT36 powinna Pani brytyjskie dochody uwzględnić. Ma Pani czas do końca kwietnia.
  Zatem faktycznie problem jest z rokiem 2006. Tutaj powinna Pani złożyć zeznanie na PIT36 (+załącznik PIT-ZG), obliczyć podatek i odsetki od zaległości podatkowej i to wszystko wpłacić na konto swojego US. Następnie trzeba napisać czynny żal (o czym tutaj już pisałem wielokrotnie) i to pismo, + deklaracja + dowód wpłaty, zanieść do USu. To pozwoli Pani uniknąć odpowiedzialności. Jeżeli Pani chce mogę Pani udostępnić adres do doradcy podatkowego, który się tym wszystkim zajmie w Pani imieniu.
  Pozdrawiam, Rafał.

  Komentarz - autor: Gosia — 11 marca, 2009 @ 11:00 am

 80. Witam i prosze o odpowiedz w mojej sprawie.Rozliczyłam sie za 2004 i 2005 rok licząc że uczciwość popłaca,a tu klapa.Za 2004 i 2005 rok złożyłam pity zerowe bo miałam ulge budowlaną,teraz złożyłam do tej abolicji korekty za 2004 i 2005 rok i okazało sie że podatek nie zostanie mi umorzony,wręcz przeciwnie zostanie mi odpisany i starcę swoją ulgę.Proszę o wszelkie informacje na ten temat-czy to zgodne z prawem żeby zabierać mi tą ulgę.Z góry dziękuję za szybką odpowiedz.

  Komentarz - autor: ika — 12 marca, 2009 @ 11:18 am

 81. Bardzo dziękuje za pomoc Mam jeszcze jedną wątpliwosc Jeżeli rozliczyłam sie juz w Angli za te 3miesiące przepracowane w 2008roku to czy mimo to musze jeszcze raz w Polsce się z tego rozliczać ??
  Pani Gosiu, jeżeli uzyskała Pani w roku 2008 jakiś dochód w PL, to powinna Pani rozliczyć tylko polski dochód, ale z zastosowanie innej stawki podatkowej. Jakiej? No właśnie takiej, jaka by była, gdyby rozliczała Pani wszystkie dochody łącznie. Proszę sobie pobrać mój darmowy poradnik po podwójnym opodatkowniu. Tam znajdzie Pani przykłady obliczeń. http://www.PodwojneOpodatkowanie.pl
  Rafał

  Komentarz - autor: Gosia — 13 marca, 2009 @ 12:02 pm

 82. witam.Od 2004 wyjezdzalam dwa,trzy razy w roku do holandi,tak na ok.5,6 tygodni i jest tak do 2008 roku,i jak wiekszosc ludzi pracujacych na zachodzie nie rozliczalam sie z polskim urzedem.Czy musze to zrobic i czy jesli tak to w jaki sposob?Dodam ze nigdy nie mialam w Polsce zadnych dochodow.Pozdrawaim
  Witam! Zrobię o tym wpis. ok? 🙂
  Rafał

  Komentarz - autor: jantos — 17 marca, 2009 @ 12:54 pm

 83. Witam, Pana Rafała,

  Proszę o poradę.
  Chciałabym, aby Pan udzielił mi kilku przydatnych informacji dt. rozliczenia podatkowego.
  Moja sytuacja przedstawia się następujący sposób-od stycznia do marca 2008r. pracowałam w Holandii. W Polsce pracę podjęłam w czercu 2008r.
  Moje pytania skierowane do Pana są następujące:
  Z jakich dochodów muszę rozliczyc się w Polsce?
  Ze wszystkich, również zagranicznych.
  Czy jest taka możliwośc, aby z dochodów uzyskanych w kraju rozliczyc się w Polsce, a z dochodów zagranicznych w Holandii (bez ujawniania ich w Urzędzie Skarbowym w Polsce)?
  Praktycznie tak, jednak nie radzę tego robić gdyż może to wyjść na jaw 🙂
  Czy muszę w Polsce rozliczyc się z dochodów uzyskanych zarówno w Holandii i w Polsce (Jeśli jest to jedyna forma prawna to czy po rozliczeniu się w Polsce z docodów zagranicznych i krajowych mogę rozliczyc się w Holandii z uzyskanych tam dochodów)?
  Oczywiście.
  Gdybym jednak w Polsce rozliczyłabym się z dochodów krajowych, a w Holandii tylko z dochodów holenderskich to ciekawi mnie, jakie konsekwencję mogłabym ponieśc?
  Opisane w Kodeksie Karnym Skarbowym. Niemniej takich kar, jak łamanie kołem i wiszenie do góry nogami, kodeks już nie przewiduje 🙂
  Jak już Pan, udzieli mi informacji w jaki sposób mam się rozliczyc to proszę mi podpowiedziec – Na jakim formularzu mam złożyc rozliczenie podatkowe?
  Z góry dziękuję za poświęcenie swojego czasu oraz serdeczne podziękowania dla Pana, pozdrawiam, Atuszka 🙂
  PIT-36, PIT-ZG, oraz dla ulgi abolicyjnej PIT-O
  To tyle 🙂
  Pozdrawiam,
  Rafał

  Komentarz - autor: ATUSZKA — 23 marca, 2009 @ 8:41 pm


RSS feed for comments on this post.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: